Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 wentylatory do jednego złącza na płycie głównej.

12 Cze 2017 11:06 3366 12
  • Poziom 14  
    Witam. Zamierzam w moim komputerze wymienić 2 wentylatory (na froncie i na tyle) ponieważ obecne strasznie głośno pracują. Znajomy polecił mi SilentiumPC Zephyr, jeden 120mm na front aby wtłaczał powietrze i drugi 100mm wytłaczający na tyle obudowy. I tutaj moje pytanie, czy taki rozgałęźnik na 2x 3pin za parę złotych wystarczy abym mógł te 2 wentylatory podłączyć pod jedno złącze na płycie głównej(PWR_FAN1)? Obecnie jeden wentylator (z tyłu) mam podłączony do tego wejścia, natomiast ten na froncie jest podłączony poprzez MOLEX do zasilacza. Czytałem na różnych forach, że u jednych to się sprawdza i podpinają nawet po 4 wentylatory a czytałem też, że jeżeli płyta ma słabą sekcje zasilania to podpięcie 2 wentylatorów może spowodować spalenie.

Specyfikacja mojego komputera:
    Procesor: i5 760
    Karta graficzna: Radeon HD5770 1GB
    Płyta główna: Asrock H55M/USB3 R2.0
    Pamięć RAM: 2x 2GB RAM DDR3 Hynix
    Zasilacz: ENERMAX PRO82+ EPR385AWT
    Obudowa: Fever AC09A-BK/BK ACHILLES PPFC400
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Tak, tylko na górze jedno jest zajęte przez cooler do CPU. Na dole też jest jedno ale jest ono 4-pinowe a do tych wentylatorów potrzebuję 3-pinowego więc zostaje mi tylko złącze PWR_FAN1 na płycie.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Podłącz 3 pinowy wentylator do 4 pinowego złacza, będzie pasować i będzie działać prawidłowo.
  • Poziom 14  
    Szczerze to nie wiedziałem, że da się podpiąć wtyczkę 3-pinową pod złącze 4-pin :) Jeszcze jedno pytanie, jeśli podłącze np. tylny wentylator pod złącze 3-pinowe a przedni pod 4-pinowe to obydwa będą się obracać z maksymalną prędkością? Nie chce mieć zbyt głośno i myślę, że wystarczyłoby jakby pracowały one z 50% prędkości maksymalnej.
    Myślę, że jak podepniesz to sprawdzisz. Nie mam pojęcia, co steruje na Twojej płycie obrotami wentylatora. Jeśli umożliwia regulację PWM lub DC na tym złączu, to będziesz mógł regulować prędkość tego wentylatora. Jeśli umożliwia tylko regulację PWM to będziesz miał obroty 100% (pełne napięcie zasilające 12V bez regulacji). Po podłaczeniu możesz w BIOSie sprawdzić, czy jest możliwość ustawienia trybu pracy kontroli obrotów (czasem są ustawienia PWM/DC albo PWM/DC/AUTO). Dla wentylatora 3pin tryb DC jest właściwy.
  • Poziom 14  
    Wentylatory zamierzam dopiero kupić, więc na razie nie mam jak sprawdzić. W BIOS-ie mam opcje "Chassis Fan Settings" którą mogę ustawić na 2 tryby "Full on" oraz "Manual Mode" w której mogę ustawić Level 1-9. To ustawienie dotyczy złącza 3-pinowego czy tego 4-pinowego na dole płyty i tylko dla wentylatorów z funkcją PWM? Bo jeśli tylko dla takich to pewnie poszukam wentylatora który będę mógł sterować z poziomu biosu tak aby nie było za głośno.
    Chassis Fan to gniazdo na dole płyty i nim można sterować. Producent nie zdradził nigdzie, czy obsługuje sterowanie 3 pinowych wentylatorów. Górne gniazdo Power Fan służy w zasadzie do monitoringu wentylatora zasilacza (z założenia), nie dysponuje ono żadną regulacją prędkości.
  • Poziom 14  
    Czyli po prostu jak podepnę 3pinowy wentylator pod to 4pinowe złącze to będzie on kręcił się zawsze na 100%? Nie będzie możliwości regulacji obrotów lub automatycznej regulacji w zależności od temperatury w obudowie? Bo jeśli tak to wolę dołożyć parę złotych do np. Arctic F12 PWM Rev. 2 i móc regulować prędkością obrotową a ewentualnie ten drugi kupić 3 pinowy bez regulacji i niech się kręci na 100%.
    Tak lub nie - jeśli płyta obsługuje regulację przez DC to na 3pin też wyregulujesz prędkość, jeśli tylko PWM - to nie.
  • Poziom 14  
    Nie ma sposobu żeby to sprawdzić? Jeśli nie mam pewności to pewnie kupie z regulacją PWM. Jeszcze potem spróbuję podpiąć pod to gniazdo na dole wentylator (3pin) który mam z tyłu obudowy i próbować zmieniać te poziomy w BIOS-ie, może uda mi się zobaczyć różnicę w prędkości :)

Podpiąłem ten wentylator pod to gniazdo 4-pinowe na dole płyty, zmieniałem poziomy w BIOS-ie i nie zauważyłem żadnej różnicy w prędkości wentylatora. Więc pewnie 3-pin nie wyreguluję.
    W takim razie kupię na przód wentylator z PWM i go ustawię na około 50% a na tył zakupię zwykły 3-pinowy i niech się kręci na 100% To chyba jedyne sensowne rozwiązanie, mam nadzieję, że i tak będzie ciszej niż jest obecnie.
    Widzisz, sam znalazłeś sposób. Prosty i skuteczny. Możesz też kupić na tyle cichy wentylator, żeby jego 100% nie było uciążliwe, kupić przelotkę z molex na gniazdo 3 pin umożliwiającą zasilanie wentylatora z 5V, albo możesz jeszcze kupić regulator obrotów dodatkowy za parę złotych i wpiąć go między płytę a wentylator (do wyboru, do koloru).

2 wentylatory do jednego złącza na płycie głównej.
  • Poziom 14  
    Dzięki wielkie za pomoc. Kupie chyba te SilentiumPC Zephyr 120, nie są jakieś super wydajne ale mają niski poziom hałasu, myślę, że do mojego komputera w zupełności wystarczą. Jeżeli będą jednak za głośne to dokupię regulator obrotów.