Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Smeg SC845MP-9 - Totalnie nieszczelna dla mikrofal.

jaszczur1111 12 Jun 2017 21:34 2844 12
Ochrona Domu
 • #1
  jaszczur1111
  Level 33  
  Zanim przeczytasz kliknij w załącznik, gdyż pobiera się kilka minut.

  Przedstawiam nowiutką kuchenkę mikrofalową Smeg.
  Moim zdaniem nie zamontowano siatki ekranującej szybę. Na zewnętrznej szybie od środka jest napylona cienka warstwa metalu ale najwyraźniej nie spełnia swojej roli. Kuchenka trafiła na warsztat z dziwnym objawem. W czasie emisji mikrofal wyświetlacz pokazuje oprócz tego co powinien, różne przypadkowe kombinacje znaków i dodatkowo światło wewnątrz przygasa okresowo lub gaśnie całkiem. Światło jest włączane płynnie przez mocno skomplikowany moduł sterujący. Doszedłem do wniosku, że mikrofale na niego oddziaływują.

  Początkowo myślałem, że uszkodzony (zwarty) jest magnetron lub kondensator gdyż oświetlenie było wyraźnie zmodulowane półokresowym prostowaniem prądu. W pomieszczeniu w którym uruchamiałem kuchenkę jest oświetlenie diodowe zasilane z 27V z baterii akumulatorów przez 8 niezależnych przetwornic, każda zasila 4 diody led 10W. Zwróciło moją uwagę migotanie światła w pomieszczeniu, które jak się potem okazało, było spowodowane modulacją spowodowaną przez błąkające się po pomieszczeniu mikrofale. Przyglądając się kuchence z przodu stwierdziłem dziwne ciepło jakie emitowała od strony szyby. Niestety zanim to odkryłem minęło kilka minut pracy kuchenki.

  Na filmie, który mam nadzieję uda się Wam zobaczyć, widać świetlówkę oraz neonówkę z próbnika napięcia.

  Poza wymianą drzwi nic mądrego nie przychodzi mi do głowy aby to naprawić, ale nie wiem, czy zamówienie nowych drzwi rozwiąże problem. Może ktoś używa takiej kuchenki i mógłby przysłać zdjęcie przodu?

  Moderowany przez mrhari:

  3.1.15. a tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

  Informuję mrhari że tytuł zawierał i zawiera skrótowy opis usterki. Uzupełniłem model ale to bez znaczenia. Liczy się byle jakość marki i przed tym przestrzegam. Uprzejmie proszę nie wyrzucać moich tematów do kosza bez podania faktycznej przyczyny. Temat jest bardzo poważny i taki brak odpowiedzialności ze strony moderatora naraża być może innych użytkowników lub serwisantów na niepotrzebne napromieniowanie.

  Poniżej załączam także odpowiedź oskar777

  oskar777
  Konto firmowe
  Poziom 24  
  #2 11 Cze 2017 22:24

  Straszne jak to zobaczyłem, a podobno to dobra firma...
 • Ochrona Domu
 • #2
  rb401
  Level 38  
  jaszczur1111 wrote:
  Na filmie, który mam nadzieję uda się Wam zobaczyć, widać świetlówkę oraz neonówkę z próbnika napięcia.


  Porażające! Przecież tego rodzaju sprzęt (nie wnikając z cenę) nie może stanowić takiego zagrożenia nawet w sytuacji awarii.
  Konfrontując to co widać na Twoim filmie, choćby z "eksperymentami" z tego wątku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3349704.html
  widać ewidentnie że moc promieniowana przez tą kuchenkę stanowi pokaźną część mocy samego "gołego" magnetronu.
  Ale jest ta podstawowa różnica że w "eksperymentach", osoby je przeprowadzające mają świadomość niebezpieczeństwa a tu użytkownik całkiem nieświadomie jest narażony na potężną ekspozycję na mikrofale i gdyby nie to że sterowanie nie wytrzymało takiego natężenia mikrofal, to by korzystał, może latami.

  Ale zastanawia mnie fakt, że jak twierdzisz całkiem nowa mikrofala nie trafiła do serwisu producenta na prawach gwarancji, szczególnie że to przecież drogi sprzęt i taka droga wydaje się naturalna.
  Czy to aby nie jakiś "drugi obieg" wycofanych ze względu na błąd fabryczny wyrobów?
  Albo jakieś podróba? Albo garażowy składak (z użyciem drzwiczek od piekarnika bez mikrofal)?


  Z ostatniej chwili:
  Znalazłem ciekawostkę, która mi wygląda na reakcję firmy SMEG na ten wątek.
  Otóż na stronie tej dokładnie mikrofali w oficjalnym sklepie internetowym SMEG, pojawił się dokument z dzisiejszą datą p.t. Karta produktu UE. Co prawda
  nic tam nie znajdziemy na temat dopuszczanych parametrów emisji mikrofal itp. .

  Smeg SC845MP-9 - Totalnie nieszczelna dla mikrofal.

  Link

  Ale jakoś ta zbieżność dotycząca daty i dokładnie konkretnego wyrobu wymienionego tu z numeru, osobiście wydaje mi się trudna do wytłumaczenia zwykłym przypadkiem. Choć oczywiście dopuszczam możliwość pomyłki.

  Chyba, kolego jaszczurze, nie tylko Tobie zrobiło się ciepło od tej mikrofali :wink: .
 • Ochrona Domu
 • #3
  jaszczur1111
  Level 33  
  Po obejrzeniu dokumentu jestem w szoku. Co do tzw. drugiego obiegu będę sprawę wyjaśniał. Na razie dystrybutor na tygodniowym urlopie.(zaplanowanym przed oględzinami kuchenki :D )
 • Helpful post
  #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  jaszczur1111 wrote:
  ale nie wiem, czy zamówienie nowych drzwi rozwiąże problem.

  Nie rozwiąże. Patrzę na rysunek złożeniowy tych drzwi
  Smeg SC845MP-9 - Totalnie nieszczelna dla mikrofal.
  i nie widzę żadnej, sensownej pułapki dla mikrofal.
  Bubel na rynku. Tak jak i cały wachalrz produktów SMEG :arrow: "dizajn" oryginalny, a podzespoły ze "śmietnika"
 • Helpful post
  #5
  rb401
  Level 38  
  jaszczur1111 wrote:
  Po obejrzeniu dokumentu jestem w szoku.


  Korekta!

  Z tym dokumentem to okazał się być zupełnie fałszywy alarm. Pogrzebałem trochę szerzej i wyszła bardzo prozaiczna sprawa.
  Po prostu ten dokument nie jest jakimś istniejącym plikiem PDF leżącym na serwerze, ale jest każdorazowo tworzony na nowo podczas pobierania. I ta wyeksponowana data (jak również zaszyta w pdf we właściwościach) jest zawsze jest aktualną datą pobrania a nie modyfikacji czy utworzenia. Nie bardzo czuję sens tego rozwiązania ale tutaj to jest kompletnie nie istotne.
  Przepraszam za zamieszanie.


  Tak z ciekawości "zmierzyłem" ilościowo szczelność mojej mikrofali.
  Postawiłem w jej pobliżu ruter z AP i wstawiłem do mikrofali tablet z odpaloną aplikacją "Wifi Analyzer". Przy otwartych drzwiach pokazał -43dB.
  Smeg SC845MP-9 - Totalnie nieszczelna dla mikrofal.

  Po zamknięciu drzwi siła sygnału spadła do -86dB.
  Czyli tłumienie zamkniętej mikrofali wyniosło 43dB.
  Smeg SC845MP-9 - Totalnie nieszczelna dla mikrofal.
  Wychodzi na to że dla praktycznie tego samego pasma częstotliwości jak wytwarzane przez magnetron, u mnie wycieka (wcieka?) 1:20000 mocy. Czyli praktycznie dla pełnej mocy 1000W, wyciek to gdzieś 50mW, a to wartość całkiem podobnego rzędu, jaką np. "sieje" taki router Wifi.

  Nie wiem na ile ta metoda pomiaru jest wiarygodna i ile jest warta, ale wynik mnie osobiście podniósł na duchu.
 • #6
  jaszczur1111
  Level 33  
  Pasmo zbliżone więc wszystko ok. Natomiast pomiar przy otwartych drzwiach jest o tyle bez sensu, że trzeba go wykonywać z "bezpiecznej ? " odległości, bo inaczej szlag trafi urządzenie pomiarowe. W ogóle bym go nie wykonywał. Ja kiedyś podłączyłem ruski antyradar i pokazywał wyraźnie więcej przy krawędziach i ogólnie w odległości rzędu 10cm. Inny prosty próbnik to dioda mikrofalowa i czuły mili ampero/voltomierz - obojętne.
 • #7
  rb401
  Level 38  
  jaszczur1111 wrote:
  Natomiast pomiar przy otwartych drzwiach jest o tyle bez sensu, że trzeba go wykonywać z "bezpiecznej ? " odległości, bo inaczej szlag trafi urządzenie pomiarowe.


  Chyba trochę nieprecyzyjnie to opisałem.
  Cały ten mój "pomiar" dotyczy wyłączonej mikrofali. Nadajnikiem jest blisko umieszczony router Wifi a odbiornikiem tablet selektywnie "dostrojony" do tego routera włożony do środka mikrofali.
  Czyli pomiar dotyczy w istocie skuteczności ekranowania samej komory i drzwi.
  A pomiar przy otwartych drzwiach jest konieczny, bo wyznacza poziom odniesienia do wyliczenia skuteczności ekranowania zamkniętej mikrofali.

  Właściwie to w pewnych warunkach mogło by się obyć bez stawiania blisko tego routera (z wykorzystaniem sieci wifi odbieranych w tym miejscu), ale u mnie po zamknięciu tabletu w mikrofalówce moce wszystkich sieci siadają do zera.

  Tak że w tym akurat teście, zakładam że skuteczność tłumienia mikrofal jest niezależna od kierunku (z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie). Nie wiem czy i na ile ten kierunek ma znaczenie, ale po prostu łatwiej mi było wstawić do mikrofali tablet niż router.
  Mam nawet AP zasilany 5V i mógłbym go zasilić z powerbanku i to razem włożyć do mikrofali, ale utknąłem na problemie wtyczki.
 • #8
  jaszczur1111
  Level 33  
  A to wszystko zmienia. Większość nieszczelności przeważnie dotyczy przodu i drzwi. Można jednak wyobrazić sobie przynajmniej teoretycznie, że magnetron jest niestarannie zamontowany i sieje do wewnątrz obudowy a dalej przez szczeliny wentylacyjne na zewnątrz.
 • #9
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Ale jaja faktycznie drzwiczkie nie ekranują.

  Po drugie jak mikrofale uciekają szczelinami to luminofor inaczej świeci.

  I gdzie w ogóle kupiłęś takie gó..no ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jedyny test to postawienie szklanki wody i pomiar wzrostu temperatury.

  I to na pewno nie będzie 50mW skoro ci oddziaływało na światło.
 • #10
  jaszczur1111
  Level 33  
  Jak już pisałem, dostawca na urlopie. Będzie w przyszłym tygodniu to go przemagluję. Nie wiem skąd to pochodzi. On tym handluje. Ja tylko naprawiam, zresztą dość nieliczne egzemplarze z zakresu lodówki, mikrofale. Sprzedaje tego sporo a nieliczne egzemplarze są uszkodzone od początku lub wracają od klienta gdy się popsują na gwarancji.

  Ta kuchenka jakiś czas była u klienta (bidulek).

  Konstrukcja lodówek niczym szczególnym nie wyróżnia się od innych firm, poza designem obudowy. Ta mikrofala też się nim wyróżnia ale ma zupełnie odmienną budowę od większości kuchenek jakie wszyscy znamy. Ogólnie w środku staranność i przejrzystość. Moduł główny mocno zaawansowany, z zasilaczem impulsowym na potrzeby światła halogenowego z soft startem.

  Te 50mW dotyczyło wyliczeń teoretycznych dla sprawnej kuchenki, więc raczej niewiele się tam zaświeci.

  Zwróćcie uwagę na sposób pomiaru jaki zaproponował rb401. Ja na początku nie załapałem o co mu chodziło tak do końca. Umknął mi ten ruter w środku kuchenki.

  Aha, i jeszcze małe sprostowanie: dokument z datą 13.06.2017 zawiera taką a nie inną datę gdyż jest ona generowana w chwili pobierania go, a więc nie ma związku z całą "afertą".
 • #11
  jaszczur1111
  Level 33  
  JEST ROZWIĄZANIE !!!!

  Okazało się, że włosi wymienili na życzenie klienta drzwi, bo nie mieli uchwytów w danym kolorze. Niestety nie przyszło głąbom do głowy, że drzwi od piekarnika to nie to samo co drzwi od mikrofali. Temat zamykam za 48h, dając możliwość wypowiedzi.
 • #12
  rb401
  Level 38  
  jaszczur1111 wrote:
  Niestety nie przyszło głąbom do głowy, że drzwi od piekarnika to nie to samo co drzwi od mikrofali.


  Porażające dla mnie jest to, że sam producent już na etapie konstrukcji, nie zastosował zasady "idiot proof", czyli rozwiązania całkowicie blokującego możliwość takiej "pomyłki" (inny rozstaw zawiasów, zaczepów itd.). Szczególnie w sytuacji gdy zróżnicowanie drzwi ze względu na wzornictwo stanowi główną specyfikę tego sprzętu i taka sytuacja szczególnie nabiera cech prawdopodobieństwa.
  Przecież w konstrukcji wszystkich mikrofal występuje specyfika co najmniej podwójnej blokady mechanicznej, ze sprawdzeniem kolejności zadziałań zaczepów, z obwodem eliminującym możliwość pracy z awarią styków itd. .
  A tu okazuje się że hmm... renomowany producent idzie sobie na łatwiznę i zabezpieczenia w jego mikrofali nie działają skutecznie, nawet przy drzwiach od zwykłego piekarnika :-o .
  Jak dla mnie wielka plama i jednak, jakby nie patrzeć, brak profesjonalizmu ze strony konstruktorów firmy SMEG.
  Inna rzecz to wątpliwy poziom profesjonalny firmy (autoryzowanej?), która wymieniając drzwi, ewidentnie nie przeprowadziła testów szczelności.
  A to pewnie w serwisówce SMEG jest obligatoryjne po takiej naprawie, jak i jest obligatoryjne w mikrofalach innych producentów.
 • #13
  jaszczur1111
  Level 33  
  Mam do czynienia z tą firmą dopiero od roku i poznaję sprzęty od zera. Poza designem nie różnią się in + od takich powiedzmy lodówek za 800 zł. Smeg oczywiście ok 4000. Kuchenka jak już wspominałem ma odmienną budowę od przeciętnych ale to ze względu na sposób otwierania i wymiarami jest identyczna z piekarnikami większości firm. W środku spotkamy cienkie blaszki i raczej tandetę. Ale co zrobić; znajdują się snoby co płacą i "wydaje im się". Czasem myślę, że można sprzedać jakiś bubel podnosząc 10x jego ceną.