Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Einhell 18v Wkrętarka - Zastąpienie akumulatorów

witgit 12 Cze 2017 22:20 921 3
  • #1 12 Cze 2017 22:20
    witgit
    Poziom 11  

Witajcie,
    moja wkrętarka einhell 18v - a raczej jej akumulatory to złom.
    Wpadłem na pomysł zregenerowania pakietów ogniw.
    Znajomy dał mi dwa nowe zasilacze akumulatorowe ale sęk w tym że one mają pakiet ogniw 7s1p i daja 25,9v.
    A to wydaje mi się już za dużo jak na wkrętarkę 18v.
    Czy można na wyjściu zasilacza akumulatorowego dać jakiś rezystor żeby zbić napięcie przynajmniej do 21v?
    Zasilacze są dość fajne zważywszy na fakt że posiadają balanser ogniw.
    Jak można by dopasować napięciowo taki zasilacz do wkrętarki?
    Może można by zastosować jakiś stabilizator?

• #2 13 Cze 2017 07:46
    chudybyk
    Poziom 26  

Witam!
    Pierwsza kwestia - dlaczego akumulatory padły? Intensywnie użytkowane? Zostawione długo w stanie rozładowanym? Wadliwa ładowarka? To trzeba określić zanim cokolwiek się zrobi.
    Po drugie - Jeśli zdecydujemy się na przekładkę ogniw - można próbować przekładać ogniwa, pod warunkiem, że są tego samego typu - prawdopodobnie Li-Ion, tej samej pojemności, oraz takiego samego rozmiaru. Żeby nie było różowo, nie gwarantuje to powodzenia, bo kontroler montowany w pakiecie może zablokować całość i bez programatora i właściwego wsadu nic się nie da zrobić. Największe szanse powodzenia daje przekładka pod napięciem - należy lutować/zgrzewać przekładane ogniwa trzymając napięcie na zaciskach modułu kontrolera. Szanse na powodzenie maleją, jeśli stary pakiet jest mocno uszkodzony.
    Po trzecie - o przeróbkach z układami zbijającymi 25,9V na 18V raczej bym nie zawracał sobie głowy. Rezystor lub stabilizator grzałby się w cholerę, a impulsowa przetwornica o tej mocy może kosztować więcej niż cały pakiet.

• #3 13 Cze 2017 08:15
    witgit
    Poziom 11  

Wkrętarka jest dość stara posiadała ogniwa ni-mh 15x1,2v. Trzymają krótko i nie mają mocy.
    Jedną baterie przerobiłem na 5x18650 w koszykach ale muszę je wyciągać do zewnętrznej ładowarki co jest troszkę uciążliwe.

• #4 13 Cze 2017 09:37
    chudybyk
    Poziom 26  

Jeśli oryginalne ogniwa to popularne "wodorki" Ni-MH, to sugerowałbym wymianę na ogniwa tego samego typu. Ni-MH nie wymagają tak rygorystycznych warunków ładowania i dlatego elektronika z nimi współpracująca jest o niebo prostsza - czasem to zwykły termistor/PTC i termik - a niezbyt skomplikowana ładowarka załatwia resztę. Regeneracja zwykle polega na wymianie ogniw na sprawne i niemal w 100% jest skuteczna.
    Mając zbędne Li-Ion i chcąc je wykorzystać, kombinacje z ładowaniem i dostosowaniem są nieuniknione. Coś za coś.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo