Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłaczenie przyczepy gastronomicznej do sieci przez złącze siłowe

yaro1979 12 Jun 2017 22:58 2607 3
 • #1
  yaro1979
  Level 2  
  Code: html
  Log in, to see the code
  Witam
  Mam następujący problem:
  Znajomi zakupili przyczepę gastronomiczną, którą teoretycznie można podłączyć do sieci na dwa sposoby:
  1. przez gniazdo 230V (3 stykowe: faza, neutralny, uziemienie)
  2. przez gniazdo trójfazowe (4 stykowe)  Zamysł jest taki aby przyczepę podłączyć przez gniazdo siłowe (ze względu na zmniejszenie obciążenia jednej fazy - w przyczepie będzie np. gofrownica 2kW, frytkownica 2kW, przepływowy podgrzewacz wody 3kW i mikrofala - tu mocy nie pamiętam - wszystko nie będzie pracować równocześnie ale jednak uważam że na zwykłe zasilanie jednofazowe to za dużo). Gniazdo w miejscu gdzie ma być podłączona jest na 5 styków. W samej przyczepie oczywiście żadnych trójfazowych urządzeń nie będzie. W związku z powyższym pytanie jest następujące: jaki przewód zakupić aby dostarczyć zasilanie do tej przyczepy na odległość 60m (przekrój i ile żył 4 czy 5) oraz jak połączyć (i czy można tak jak poniżej) przewody w gniazdach. Czy poniższy schemat będzie ok?:

  Podłaczenie przyczepy gastronomicznej do sieci przez złącze siłowe

  Czy może jednak nie mostkować N i PE? Gdzieś na jednym z forów przeczytałem, iż jest taka zasada, że raz rozłączonych przewodów PE i N się nie łączy ponownie a dla mnie takowe rozłączone są już w gnieździe zasilającym. W przyczepie jeśli dla kogoś jest to ważne jest licznik prądu z bezpiecznikami gdzie każda faza ma swoje zabezpieczenie.
 • #3
  yaro1979
  Level 2  
  Niestety dziś już nie jestem w stanie na to odpowiedzieć (dość późno). Przyczepa jest znajomych i jakie oni mają dokładnie warunki tego nie wiem. Przyczepa ma stać puki co około 50 metrów od ich budynku mieszkalnego, w którym to już wszystko jest urządzone (jeśli o sprawy energetyczne chodzi). Myślę że skoro mają już umowę podpisaną z zakładem energetycznym to podłączenie takiej przyczepy raczej nie powinno być jakimś wielkim problemem aby od razu starać się o zmianę warunków umowy. W zasadzie to pobór energii raczej nie wzrośnie tak drastycznie - w przyczepie będzie urządzeń o łącznej mocy około 8-9kW ale nie będą one używane równocześnie. Chyba że są jakieś regulacje, które zabraniają podłączać taką przyczepę?