Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wejście sterujące programatora czasowego

13 Cze 2017 07:07 1314 9
 • Poziom 8  
  Mam obecnie przepływowy podgrzewacz wody, po którego włączeniu faza idzie do stycznika, który odcina trójfazowe zasilanie podgrzewania podłogowego. Chcę dodać programator czasowy, który miałby wyłączać zasilanie podgrzewania podłogowego w określonych godzinach. Oglądam instrukcję programatora Zamel ZCM-11, ale jak dla mnie niezbyt jasno jest tam wyjaśnione, czy wejście sterujące (u mnie byłaby to faza podana z podgrzewacza wody) mogłoby wymuszać włączenie przekaźnika o godzinie, w której program wskazuje inaczej (po odkręceniu ciepłej wody, jeśli właśnie podłoga się grzeje, ma przerwać aż do zakończenia grzania wody).
  A może też ktoś zaproponuje inny programator z wejściem sterującym i automatyczną zmianą czasu letni/zimowy?
  Bo chyba lepiej zrobić to samym programatorem, niż angażować dodatkowy drugi stycznik.... A może się mylę?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Moderator - Elektryka
  Przydałby się schemat istniejącego układu. To podstawa do jakichkolwiek porad.

  Jak sądzę pomiędzy ogrzewaczem a stycznikiem podłogówki jest dodatkowy przekaźnik, który stykiem NC "neguje" sygnał czyli pozbawia zasilania cewkę stycznika w momencie załączenia ogrzewacza. A może to przekaźnik priorytetowy.

  Jeśli dobrze rozumiem twoje założenia, to wcale nie musisz korzystać z wejścia sterującego. Możesz użyć jeden ze styków roboczych NO/NC (tych na dole programatora) włączając szeregowo do obecnego układu.
  Ale nie znając tego układu, to tylko gdybanie.
 • Poziom 8  
  Właśnie nie mam dodatkowego przekaźnika. Faza z przepływowego ogrzewacza bezpośrednio dochodząc do stycznika odcina zasilanie podłogówki. Oglądając opisy różnych styczników trójfazowych zauważyłem, że one są często opisywane: "4R" i "4Z", co rozumiem, że doprowadzona faza dla R rozwiera, a Z zwiera, i u mnie najwyraźniej jest pierwszy z nich.
  Jeśli faktycznie schemat coś wyjaśni, to mogę poćwiczyć rysowanie i umieszczanie go tu na forum, ale chodzi mi raczej tylko o działanie jednego elementu.
  Z instrukcji (http://www.zamel.pl/index/downloadFile?file=/public/inst_ext_pl_zcm-11.pdf) czytam, że wejście sterujące może być w trybach:
  - funkcja wejścia zewnętrznego jest wyłączona;
  - tryb ręczny z ciągłym wyłączeniem przekaźnika;
  - tryb ręczny z ciągłym załączeniem przekaźnika;
  - tryb automatyczny, układ realizuje załączenia/wyłączenia przekaźnika zgodnie z nastawionymi programami;
  Gdyby ktoś mógłby mi z tego wydedukować, czy w "trybie automatycznym" faza na wejściu sterującym wymusi bezwarunkowo zwarcie przekaźnika...
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 8  
  Udało mi się zrobić schemat poglądowy. Obecnie układ działa jeszcze bez tego wyłącznika czasowego.
  Wejście sterujące programatora czasowego
  Przyjąłem w końcu najprostszy wyłącznik czasowy, tj. bez "wejścia sterującego", czyli jak rozumiem, tak właśnie zasugerował @zbich70.
  Moja chęć użycia "wejścia sterującego" wzięła się stąd, że nie jestem pewien co do takiego połączenia.
  Na podgrzewaczu widnieje wielkość: 26A, a wyłączniki czasowe, które oglądałem, mają 16A.
 • Poziom 43  
  To już zwykłego zegara sterujacego o wyjściu przekaźnikowym NO/NC zabrakło ?
  https://el-mar.sklep.pl/pl/c/Zegary-sterujace-programowalne/354
  Oraz dodać przekaźnik, który będzie także odcinał zasilanie ogrzewania podłogowego, w momencie pracy grzejnika do wody, bo sądzę, że problemem jest zbyt niska wartość zabezpieczeń na dwa tak ,,prądożerne" odbiorniki pracujące w tym samym czasie ?
 • Poziom 8  
  @Krzysztof
  Na schemacie założyłem właśnie najprostszy wyłącznik, czyli jak rozumiem dokładnie tak jak mówisz: "zegar sterujący o wyjściu przekaźnikowym NO/NC". Na początku chciałem z "dodatkowym wejściem sterującym" z powodu moich obaw o zachowania podgrzewacza i wyłącznika w układzie jak na schemacie.
  Nie wiem o jakim mówisz "dodaniu przekaźnika" - ten jest na schemacie, dokładnie odcina zasilanie ogrzewania podłogi w momencie podgrzewania wody, i planuję dodać "zegar" (też widoczny na schemacie), żeby w wyznaczonych godzinach też odcinał - ta logika jest prosta i jasna na schemacie, tylko nie wiem, czy to będzie działać dobrze w praktyce (bo np. jeśli podgrzewacz w swoim styczniku zechce zewrzeć tylko styki z L1 i L2, to cały prąd z L3 popłynie przez "zegar", i ten mógłby go nie udźwignąć.).
 • Poziom 8  
  Zrobiłem tak jak na schemacie, i działa.
  Gdyby ktoś mógł podpowiedzieć, jaki stan przyjmuje włącznik czasowy po wyczerpaniu baterii,
  to poproszę... (u mnie to: Zemel PCm.05 1k 230)
 • Moderator - Elektryka
  pas72 napisał:
  Gdyby ktoś mógł podpowiedzieć, jaki stan przyjmuje włącznik czasowy po wyczerpaniu baterii

  Bateria jest tylko do podtrzymania ustawień przy zaniku zasilania sieciowego. Dopóki jest zasilanie programator działa normalnie, przy zaniku resetuje się.
 • Poziom 8  
  zbich70 napisał:
  pas72 napisał:
  Gdyby ktoś mógł podpowiedzieć, jaki stan przyjmuje włącznik czasowy po wyczerpaniu baterii

  Bateria jest tylko do podtrzymania ustawień przy zaniku zasilania sieciowego. Dopóki jest zasilanie programator działa normalnie, przy zaniku resetuje się.

  No tak, ale za kilka lat bateria się wyczerpie, i też potem kiedyś wystąpi zanik zasilania, i o ten moment mi chodzi, czy potem po powrocie zasilania przyjmie stan zwarcia, czy rozwarcia. Na chłopski rozum wtedy powinien przyjąć taki sam stan, jak teraz po naciśnięciu przycisku reset, ale to chyba nie jest oczywiste... - i o to pytam.
  W przełożeniu na moje praktyczne używanie: teraz podgrzewanie podłogi, zamrażarka i lodówka działają tylko w strefie nocnej i często nawet ponad tydzień bez dozoru, stąd chciałbym się upewnić, że włącznik kiedyś nie zostanie na stałe zwarty (co u mnie wyłącza stycznik), i nie zrobi bałaganu.
 • Moderator - Elektryka
  pas72 napisał:
  Na chłopski rozum wtedy powinien przyjąć taki sam stan, jak teraz po naciśnięciu przycisku reset, ale to chyba nie jest oczywiste...

  To jest oczywiste.
  Jak pisałem wcześniej, bateria podtrzymuje tylko pamięć programatora i nie ma wpływu na styki. Przy jej braku/wyczerpaniu, zanik zasilania = reset.
  Gdy zasilanie wróci, styk NO będzie nadal otwarty i nie załączy się dopóki ponownie nie wprowadzisz programu łączeń.