Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miganie światła w mieszkaniu

M4R10 14 Jun 2017 18:20 7221 83
    aaanteka
    Level 39  
    Nie do końca tak z tym woltomierzem: skoro spadek jest widoczny na żarówce o dość dużej bezwładności , to zmiana napięcia musi być dość znaczna i trwać wystarczająco długo aby to wyłapał woltomierz jak nie cyfrowy tani w mierniku uniwersalnym( wiadomo jak one działają dla obwodu napięcia przemiennego ) , to na pewno tani analogowy, wychyłowy za 15zł :D.

Myślę ,że problem nie tkwi w nawet samym braku odpowiednich narzędzi i przyrządów ,a w podejściu do tematu i przenoszenia ciężaru konserwacji , usuwania usterek , kosztu na lokatora ,czy dostawcę energii. Co innego pobieranie opłat za konserwację ,fundusz remontowy i tym podobne .
    A potem mamy coś takiego co się dziś wydarzyło w Londynie .
  • OxomiOxomi
    pikarel
    Level 33  
    kozi966 wrote:
    (...) W razie czego badanie oscyloskopem.

Nie ma siły na to, aby żarówka tradycyjna migotała bez wyraźnych zmian (zapadów) napięcia zasilania. Woltomierzem, nawet za 500zł tego nie wyłapie.

Też jestem zdania, że oscyloskop pokaże wyraźnie i graficznie zanik napięcia,
    tylko co dalej?
    Gdzie jest ta przerwa i gdzie jej szukać?
    Z opisu wynika, że w samym mieszkaniu.
    Szukanie należy więc zacząć od tego, co już napisał kol.@mar_uda w poscie #5:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16528436#16528436
    Quote:
    Podejrzenia budzą przede wszystkim miejsca łączenia - tablica bezpiecznikowa (może stopka bezpiecznika od oświetlenia jest wypalona) i (w zależności od technologii budowy) CPR lub puszki pośrednie.

Też uważam, że to jest "trzeszczące" połaczenie.
    M4R10
    Level 9  
    Czy jeśli problem występowałby w mieszkaniu to żarówka w oprawce podłączona bezpośrednio do zasilania przy bezpiecznikach też by migała?

Spróbuję umówić się z Panem Piotrem, może pomiar za pomocą ipz pomoże rozwiązać problem.
    mar_uda
    Level 23  
    M4R10 wrote:
    Czy jeśli problem występowałby w mieszkaniu to żarówka w oprawce podłączona bezpośrednio do zasilania przy bezpiecznikach też by migała?
    Czasem tak, czasem nie. Zależy od tego gdzie dokładnie była przykładana żarówka i jak wygląda instalacja.
    Jeśli są odrębne obwody oświetlenia i gniazd, które są osobno zabezpieczone (a - jak już wiadomo - żarówka miga i tu, i tu), to jedyną możliwością jest słaby styk w rozdzielnicy mieszkaniowej przy WLZ, ale skoro był wymieniany, to problem prawdopodobnie leży gdzieś dalej (może przy zabezpieczeniach przedlicznikowych albo liczniku). Ewentualnie coś nieproszonego dostaje się do mieszkania za pośrednictwem innych instalacji.

Prawdopodobnie do diagnozy wystarczyłaby nawet zwykła żarówka, ale w rękach kogoś, kto dysponuje odpowiednią wiedzą i nadmiarem czasu.
    M4R10
    Level 9  
    Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

Czy ktoś mógłby mi polecić osobę kompetentą/firmę która była w stanie zajać się tematem w Warszawie?

Niestety ale Pan Piotr nie jest w stanie określić swojej dostępności.
    kornelius.z
    Level 10  
    Ruszyło się coś w tej sprawie?
    Jestem ciekaw co było przyczyną.
    Pozdrawiam
  • OxomiOxomi
    marjoy
    Level 10  
    Podłączałem ostatnio włącznik z czujnikiem ruchu do załączania ledów 230v i nie podłączyłem wszystkich przewodów a oświetlenie zaczęło pulsować po podłączeniu masy przestało i funkcjonowało normalnie.
    Nie wiem czemu autor nie posłuchał się pierwszego fachowca i nie odłączył ledów tak jak mu poradzono i nie sprawdził jaki to daje efekt!
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    marjoy wrote:
    Nie wiem czemu autor nie posłuchał się pierwszego fachowca i nie odłączył ledów tak jak mu poradzono i nie sprawdził jaki to daje efekt!

Nie wiem czemu nie przeczytałeś tematu ze zrozumieniem?
    Autorowi miga nawet zwykła żarówka podłączona do gniazdka.

I co to za "masa"? Bo w instalacjach elektrycznych nie występuje taki termin.
    darek_lisu
    Level 11  
    Ja miałem taki problem. Bolec zerujący się upalił w gniazdku od kuchenki gazowej. Prąd z mieszkania zamiast płynąć zerem do elektrowni, wolał płynąć rurami do ziemi :-). Też mnie nerwica brała. Pewnego razu usłyszałem brzęczenie w gniazdku i tak się zorientowałem. A trwało to trochę czasu.
    KaW
    Level 34  
    Jeśli posiada się radioodbiornik z zakresem fal długich -mały wymiarowo -to koło miejsca uszkodzenia można usłyszeć "duży hałas" - brumienie .To taki najprostszy sposób lokalizacji.
    Pierwsze podejrzane miejsce , to skrzynka z bezpiecznikami i jej okolice.
    Oczywiście jakoś trzeba podejść do tego selektywnie , to znaczy wybrać sobie kolejno jakieś ustalone obwody .
    Przyczyną usterki może być również jakaś niepewna skrętka w którejś z puszek -jaką mógł
    pozostawić elektryk .
    M4R10
    Level 9  
    Witam wszystkich.

Przez dwa tygodnie problem przestał występować ale od kilku dni znów powrocil. Wewnątrz lokalu przez ten okres cały czas tak samo uzytkowaliśmy instalacje elektryczną.

Otrzymalem z forum wstępnie dwie próby pomocy ale nie doszły do skutku gdyż jedna osoba ma dużo zleceń, (cały czas czekam na kontakt,), drugi otrzymany kontakt nie odbiera telefonu.
    kolo090
    Level 8  
    Jeśli masz włączniki z podświetleniem. To w nich szukałbym przyczyny.
    M4R10
    Level 9  
    Nie posiadam. Była kontrolka przy bezpiecznikach że informująca o tym że jest napięcie ale została usunięta przez któregoś elektryka - zapewne myślał podobnie.
    vcc
    Level 34  
    Jakieś postępy bo sam jestem ciekawy, trochę za daleko aby się przejechać i pobawić choćby dla własnej satysfakcji mimo iż prądem zajmuję się amatorsko ale już kilka razy poprawiałem po "fachowcach z papierami".
    M4R10
    Level 9  
    Aktualnie szukam osoby w waw która miałaby się tym czas zająć. Jak nadmieniłem wcześniej - albo brak czasu ze strony fachowców albo umawiają się i nie przyjeżdżają / nie odbierają telefonów.
    vcc
    Level 34  
    Jak tak czytam jeszcze raz to nie wspomniano jednej kwestii migania - żarówka przygasa czy się rozjaśnia bo to też by sporo wniosło. Skoro przepięcie faz nie pomaga to albo problem z zerem (PEN) albo przy liczniku.
    beam_beer
    Level 20  
    kozi już napisał wszystko.

Pomiar IPZ wykaże błąd.
    Nie pomogę, niestety, bo za daleko mieszkam, ale żądaj od fachowców protokołu z pomiarów ww wartości.
    M4R10
    Level 9  
    Żarówki nie przygasają. To raczej efekt pulsowania światła o niskiej częstotliwości. Niestety raz światło mruży delikatniej , raz mruży szybciej.

To ciężkie do opisania ale porównałbym to bicia serca.
    aaanteka
    Level 39  
    M4R10 wrote:
    Aktualnie szukam osoby w waw która miałaby się tym czas zająć. Jak nadmieniłem wcześniej - albo brak czasu ze strony fachowców albo umawiają się i nie przyjeżdżają / nie odbierają telefonów.
    Nie umywają rąk ,tylko jak mi wiadomo kolega nie kontaktuje się sensownie i konkretnie w umówionym ,czasie ,lecz po czasie w okresie urlopowym .
    Wiele firm ,które mogą to wykonać są na miejscu w stolicy , wystarczy konkretny telefon i termin realizacji jest możliwy w ciągu 48 godzin. Myślę ,że kwestia leży gdzie indziej .
    M4R10
    Level 9  
    W takim razie poproszę te kontakty.

Dziś dzwoniłem do dwóch osób z Warszawy.
    Jedna osoba jest w trasie - mam dzwonić po 20 by przedstawić problem.
    Do drugiej mam dzwonić jutro wieczorem i jak sam Pan wspomniał nie zapisuje sobie nigdzie kto do niego dzwoni i z kim się umawia.
    sq9fmc
    Level 27  
    M4R10 wrote:
    To raczej efekt pulsowania światła o niskiej częstotliwości. Niestety raz światło mruży delikatniej , raz mruży szybciej.

To ciężkie do opisania ale porównałbym to bicia serca

Podobny efekt występuje podczas używania ogrzewacza przepływowego.

Nasuwa się pytanie:
    - czy to migotanie jest ciągle ,to znaczy w ciągu dnia, nocy i jak długo trwa ,jeśli występuje chwilowo.

Jakikolwiek odbiornik dużej mocy, zdolny do wytworzenia widocznego migotania nie pracuje ciągle ze względu na koszty choć i to niewykluczone. Upływ okresu dwu tygodniowego w spokoju każe wnioskować, że ktoś zaprzestał używania tego urządzenia , bo przebywa przykładowo na urlopie.
    aaanteka
    Level 39  
    Ale o tym ,już było pisane :
    - defekt występuje , okresowo z dużą częstością .

M4R10 wrote:

Piotr2608 napisał:
    Na początek tejże skomplikowanej sprawy można zadać proste aczkolwiek proste pytanie:
    od kiedy pojawiły się owe migotania światła?
    Zacząłbym od odłączenia od zasilania wszystkich zasilaczy LED i zobaczył jaki będzie efekt.

Mieszkamy już tu 4 lata. Powiedzmy że po około 2.5 roku zaczął występować problem. Nic w międzyczasie nie zmienialiśmy wewnątrz mieszkania z elektryka.

Co do LEDow - one są bez zasilaczy.

M4R10 wrote:
    Przez dwa tygodnie problem przestał występować ale od kilku dni znów powrocil. Wewnątrz lokalu przez ten okres cały czas tak samo uzytkowaliśmy instalacje elektryczną.
    wada

VIP Meritorious for electroda.pl
    u znajomej było źle skręcone zero w jednej puszce, i na lini kuchennej i łazienkowej tak dziwnie mrygało jak pracowała duża lodówka inwertorowa Samsunga.
    M4R10
    Level 9  
    Mały update:

Udało mi się umowić z firmą z warszawy na sprawdzenie. Panowie byli od 16.50 do 19.20 i niestety nieznaleźli przyczyny. Sprawdzili ponownie puszki wewnątrz lokalu, sprawdzili podejrzane gniazdka.
    Instalacja jest miedziana ale gdzie niegdzie przewody są nie takiej grubości tak powinny być, i w niektórych puszkach brak zerowania?!
    Panowie wykonali pomiar, i to chyba jest ten IPZ. Tylko wykonali go na jednym gniazdku.
    Napięcia są wzorowe, również na zasilaniu. Instalacja nie jest pierwszej klasy na pewno no ale problem występuje.

Sprawdzili również licznik i to co stwierdzili że na na 4 liczniki na klatce nasz jako jedyny ma jakaś diodę która informuje że nasz lokal pobiera moc bierną? Czy ktoś wie o co chodzi? Miganie światła w mieszkaniu

Rekomendacja jest taka bym wymienił żarówki ledowe na halogenowe i zobaczył czy to nie to. Chociaż jest to dziwne bo przez 2 tyg problem nie występował (przy używaniu tych ledów).
    sq9fmc
    Level 27  
    Moc bierna to skutek używania oświetlenia Led zasilanego poprzez kondensatory propylenowe i n.p. zasilacze bez aktywnego PFC i/lub urządzeń indukcyjnych. Co do żarówek klasycznych pisałeś, że migotały Panu ze spółdzielni to i halogeny też będą. Czy podczas wizyty firmy pomiarowej lampki migotały?
    M4R10
    Level 9  
    Na pewno migało jak mierzyli Panowie napięcie przy liczniku/skrzynce na klatce i odchylenie było minimalne(jakaś setną).

Co do pomiaru gdzie załączyłem obrazek to też było to samo - pomiar idealny a oświetlenie swoją drogą pulsuje.

Czy ta mocą bierna się przejmować?
    sq9fmc
    Level 27  
    Jeśli jej nie ma na rachunku to nie ma się co martwić, przynajmniej na razie. A temat migającej żarówki nie potwierdził się w obecności firmy, migotały tylko Ledy?
    aaanteka
    Level 39  
    M4R10 wrote:
    Na pewno migało jak mierzyli Panowie napięcie przy liczniku/skrzynce na klatce i odchylenie było minimalne(jakaś setną).

Takie odchylenie raczej nie jest w stanie dać widocznego pulsowania nawet żarówki led , a co dopiero konwencjonalnej żarówki żarowej o dużej bezwładności włókna.
    M4R10
    Level 9  
    sq9fmc wrote:
    Jeśli jej nie ma na rachunku to nie ma się co martwić, przynajmniej na razie. A temat migającej żarówki nie potwierdził się w obecności firmy, migotały tylko Ledy?

Migało wszystko, ledy oraz zwykłe żarówki. Niestety Panom nie udalo się znaleźć przyczyny. Wzieli za dojazd tylko.

Nie wiem czemu ale kolejna osoba podejrzewa że to wina ledów które niby powodują zakłócenia wszystkiego.

Jak widać temat nie jest łatwy...