Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przesłać obraz z "kamery" USB nie używając kabli ?

Albatun 14 Cze 2017 17:43 876 14
  • #1 14 Cze 2017 17:43
    Albatun
    Poziom 9  

Witam Panie i Panów
    Mam pewien problem i potrzebuje informacji rady ewentualnie podpowiedzi.
    W domu posiadam monitoring 4 kamery IP 2 po skrętce 2 po WiFi, sieć WiFi główna ma wzmacniacze sygnału Tp-Linka jedna działa na zasadzie accespointa ? wszystko ok. Ostatnio zamówiłem sobie taka zabawkę : https://pl.aliexpress.com/popular/70x-zoom-digital-telescope.html
    Jak można zauważyć jest to cyfrowa luneta który zasilana jest z USB i wysyła obraz do komputera/laptopa za pomocą KABLA USB. Tutaj jest mój problem. Co zrobić aby móc wysłać obraz z tej lunety nie używając kabli ewentualnie na sprzęt bardziej mobilny. Wiadomo nikt nie będzie siedzieć przy lunecie 1,5m od niej ( bo taki długi jest kabel). Miejsce jej zainstalowania jest zdecydowanie inne niż miejsce gdzie mam komputer , kable raczej niemile widziane, duży laptop na kolanach i luneta obok też zbytnio nie rozwiązuje problemu. Czy jest jakieś urządzenie które przechwytuje obraz z USB i może je wysłać np. WiFi ? Czy jest jakieś urządzenie które przedłuża sygnał wysyłany z USB do odbiornika USB radiowo, WiFi. W ostateczności czy jest możliwość wysłania obrazu na Tablet, smartfon kablem USB z ANDROIDEM ? ( to raczej odpada bo kamera z tego co widzę w opisie ma sterowniki tylko pod Windows i do wykrycia obrazu wystarczy zwykły program do przechwytywania obrazu ).
    Macie jakieś pomysły ?
    Pozdrawiam

0 14
  • #2 14 Cze 2017 17:59
    wampirek
    Poziom 18  

Wykorzystanie raspberry pi jako servera video. A potem mozesz go radiem czy po kablu wysłac jak tylko chcesz

1
  • #3 14 Cze 2017 18:22
    Albatun
    Poziom 9  

Ooooo bardzo ciekawe. Nie słyszałem o nim … mini komputer. Wersja 3 ma slot na kartę moduł WiFi nieźle. Czyli sam teleskop mógłby wysyłać obraz na kartę SD poprzez raspberry pi ? A ja bym sobie obraz już z czytał poprzez komputer stacjonarny ?
    Trudny jest do ogarnięcia ten raspberry pi ?
    Jak wygląda jego konfiguracja ( tak ogólnie bo wiem ze to nie ten temat ) ?
    Wracając do tematu czy jeśli ten teleskop wysyła obraz poprzez USB i do jego wykorzystania wystarczy program przechwytujący obraz to czy aplikacja na androida która taka opcję ma w ogóle wykryje sprzęt i coś pokaże ?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Cze 2017 22:54
    wampirek
    Poziom 18  

Na raspberry pi możesz zainstalować system operacyjny Linux lub android. System instalujesz właśnie na karcie SD. To czy na androidzie zobaczysz obraz to nie wiem nie znam oprogramowania do tego urządzenia, ale myślę że jest to do ogarnięcia żeby zrobić streaming po sieci np z wykorzystanie vpn. Kwestia instalacji odpowiedniego oprtogramowania i wiedzy nt. linuxa itp
    Pozdrawiam

0
  • #5 14 Cze 2017 23:03
    Albatun
    Poziom 9  

Trochę poczytałem o rasberry pi i chyba nie o to mi do końca chodziło. Nie mam tyle czasu by siedzieć i opanowywać jego system i bawić się w konfiguracje…
    Już łatwiej było by zastosować Android BOX i odpowiedni program.. tylko właśnie czy Android Box wykryje urządzenie.
    Idziemy w dobrym kierunku. Jeśli nie można wysłać zdalnie obrazu do komputera to może jest "coś" do czego mogę podpiąć ta kamerę – teleskop i to „ coś „ zgra obraz na kartę SD a ja sobie już dalej poradzę ;) ?

0
  • #6 15 Cze 2017 00:15
    wampirek
    Poziom 18  

Na rasspberry pi właśnie możesz to osiągnąć o czym piszesz bez problemu. Jeśli jest w urządzeniu o którym mówisz typowa kamerka internetowa to sterowniki same się zainstalują i myślę że nawet zdalny podgląd będziesz miał z niej. Niestety nie ma nic bez pracy i trochę poszperania w internecie. Myślę, że jak się zdecydujesz zapraszam do kontaktu pomogę przy konfiguracji.
    Ewentualną alternatywa jest jakiś router z routerOS z wgranymi nakładkami do obsługi kamerki USB ale myślę że to więcej zachodu będzie cię kosztować. Poza tym pytanie na jaką odległość chcesz przekazywać sygnał bo tego tu nie ująłeś.
    Chciałbym także tutaj zaznaczyć jeden fakt, że w przypadku zastosowania modemu USB podłączonego do malinki możesz w dowolnym miejscu postawić taki teleskop i tutaj zasilać ją np z akumulatora. Ewentualnie jeśli masz stałe źródło zasilania 230 VAC to możesz także zastosować jakiegoś miniPC z windowsem i zrobic do tego zdalny dostęp. Niestety nie ma gotowców.

0
  • #7 15 Cze 2017 00:46
    Albatun
    Poziom 9  

Wiesz co z gniazdkiem 230 nie ma problemu jest obok miejsca gdzie ma stać luneta. Jeśli chodzi o przesyłanie obrazu to na odległość ok. 10m ale po drodze kilka ścian. Ogólnie inny pokój. Komputer ma po drugiej stronie domu. Co do malinki trochę mnie odstrasza to ze trzeba się w to wgryźć i poświęcić sporo czasu a ja go nie mam bo pracuje połowę dnia druga opiekuje się malutką córeczką. W weekendy chodzę do pracy ;/
    Wracając do lunety kamery działa jak zwykła internetowa kamerka w sofcie ma opcje wykrywania ruchu robienia zdjęć albo nagrywania filmu. Trochę martwi mnie ze nie ma zasilacza wszystko odbywa się poprzez złącze USB wiec telefon z androidem odpada.
    Jaka wersja malinki musiała z karta WiFi to wiem a co dalej ? Opcja mikro komputera odpada bo to koszt ok. 500zł w wzwyż a wiec gra niewarta świeczki tym bardziej z luneta warta ok. 250zł

0
  • #8 15 Cze 2017 00:56
    wampirek
    Poziom 18  

Odpowiednik Malinki Orange PI PC2 jest tańszy i ma więcej możliwości, i ma wbudowane interfejsy bluetooth i wifi. Jest to odpowiednik malinki.
    Sam go używam do automatyki domowej i sterowaniem wszystkiego czym sie da w domciu za pośrednictwem interfejsu WWW

0
  • #9 15 Cze 2017 01:06
    Albatun
    Poziom 9  

Zaczyna mnie to przekonywać :)
    A propo sterowania smart domem. Czy jest jakieś lekarstwo by mieć podgląd na kamery z róznych firm ;/ Wiadomo każda kamera ma swój soft na kompa czy androida . mam 4 kamery z 3 firm ;/ Na androida używam płatnego tinyCamPRO ale nie widzi wszystkiego a opcja chmury raczkuje dopiero. W domu używam Ip camera Viever 4 i tu widzi 3 kamery… mam problem z przekierowaniem portów ale tym zajmie się potem bo zmieniłem teraz siec na jedna wcześniej były dwie i trzeba było się przebić z zewnątrz przez 2 routery…
    Wracając do malinki liczmy ze skusze się na ORANGE PI . Jak wygląda system jak konfiguracja. Tak jak pisałem wygodniej mi będzie obsługiwać ja z komputera osobistego i softu zainstalowanego dla niej właśnie na kompie. Orange Pi bardziej będzie mi potrzebny jako karta sieciowa do przesyłu obrazu ewentualnie jako urządzenie do zgrywania obrazu np. na kartę SD

0
  • #10 15 Cze 2017 01:10
    wampirek
    Poziom 18  

I znowu kłania nam sie rozwiązanie które może byc oparte na malince tej samej nie musisz kupowac drugiej.
    Ja do takich rzeczy używam oprogramowania zoneminder które bardzo łątwo skonfigurować, dla każdej kamery IP. Jest to uniwersalne oprogramowanie pod linuxa niestety.

0
  • #11 15 Cze 2017 01:30
    Albatun
    Poziom 9  

Lece do wyra jutro sie odezwę. Dzięki wielkie za zainteresowanie tematem i chęć pomocy :)

0
  • #12 15 Cze 2017 06:59
    rosak
    Poziom 23  

Kolego tu masz opisane krok po kroku jak uruchomić streaming na Raspberry Pi
    https://www.instructables.com/id/Raspberry-Pi-Zero-HDMIWiFi-Soldering-Microscope/
    Wydaje się dużo ale ogarniesz to w jakieś 20-30 minut. Jest program na Androida do podglądu kamery z maliny.
    Co do innych kamer IP, nie potrzeba żadnego programu od producenta, bo to są kamery IP. W byle jakim programie czy przeglądarce wpisujesz adres IP i masz połączenie, nie ma znaczenia kto jaką kamerę wyprodukował.

Dodano po 4 [minuty]:

Wampirek gdzie się zaopatrujesz? Raspberry Pi Zero W kosztuje mnie £9.90 lecz wiadomo- 1 szt/osobę. Pobieżnie patrząc Orange Pi kosztuje tyle samo w Chinach.

0
  • #13 15 Cze 2017 13:11
    wampirek
    Poziom 18  

Sciągam z OLX lub z allagro okazje jak są. CO do kamer nie zrozumiałeś do końca jego pytania rosak.

1
  • #14 15 Cze 2017 13:18
    Albatun
    Poziom 9  

Witam
    Oczywiście wiem ze wystarczy nr IP kamery plus port by mieć na nia podgląd ale to jest dobre dla jednej kamery. Jeśli w domu masz 4 jedna obrotowa jedna 360stopni i dwie inne to wpisywanie w przeglądarce i to zazwyczaj w Internet Explorer bo w Mozilli albo brak podglądu Abo w rozdzielczości 640x raczej mnie nie zadawala. Chce jeden program gdzie będę mieć podgląd na 4 kamery równocześnie gdzie z jednego programu Bed mógł ustawiać czas nagrywania , wyznaczać obszar monitoringu i detekcji ruchu itp… rozumiesz o co mi chodzi. Nikt przecież nie skacze pomiędzy okienkami przeglądarki…
    Wracając do tematu Orange Pi albo malinki. Lin ciekawy z tym mikroskopem ale boje się kilku rzeczy :
    - Kamera jest specjalnie podyktowana pod komputery typu Orange, Raspberry Pi wiec zwykła USB będzie znacznie gorzej tym bardziej ze ten teleskop raczej nie ma IP albo MAC
    - boje się tej konfiguracji to nie jest Windows gdzie wszystko widać
    - nie znam się na Linuxie kiedyś miałem na próbę RedHata i to chyba z tydzień :P
    - jaka wersja ORANGE albo Raspberry musi być bym mógł zrobić z ta kamerka to co chce: zapis na kartę SD lub podgląd bezpośrednio na PC
    - w ORANGE Pi widzę jeden slot na kartę SD i pewnie jest on zajęty przez system wgrany na kartę wiec gdzie będzie zgrywany obraz ?

0
  • #15 15 Cze 2017 13:57
    rosak
    Poziom 23  

Albatun napisał:
    Chce jeden program gdzie będę mieć podgląd na 4 kamery równocześnie gdzie z jednego programu Bed mógł ustawiać czas nagrywania , wyznaczać obszar monitoringu i detekcji ruchu itp…

ContaCam.

Albatun napisał:
    boje się tej konfiguracji to nie jest Windows gdzie wszystko widać

W tym poradniku masz wszystko krok po kroku.

Albatun napisał:
    wiec gdzie będzie zgrywany obraz ?

Albo na kartę SD, albo na pamięć/dysk USB albo jak u mnie, na domowy FTP.

Dodano po 13 [minuty]:

Albatun napisał:
    Kamera jest specjalnie podyktowana pod komputery typu Orange, Raspberry Pi wiec zwykła USB będzie znacznie gorzej

No będzie taki sam obraz jakbyś ją podłączył do laptopa, to oczywiste.

Albatun napisał:
    jaka wersja ORANGE albo Raspberry musi być

Każda wersja, ale jak ma być tanio i z WiFi to tylko Zero W.

0