Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pompy głębinowej.

tonyhalikone 14 Cze 2017 18:52 1716 17
  • #1 14 Cze 2017 18:52
    tonyhalikone
    Poziom 5  

Witam.

Szanowni forumowicze proszę o pomoc przy ponownym podłączeniu pompy głębinowej. Zatarło się łożysko w pompie, lecz niestety przy rozbiórce tej chińskiej pompy rozłączyły się kabelki wewnątrz. mechaniczne naprawiłem ale niestety z elektro jestem noga. czy ktoś może mi podpowiedzieć jak to podłączyć ? Podłączenie pompy głębinowej. Podłączenie pompy głębinowej.

0 17
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 14 Cze 2017 19:48
    arturdip
    Poziom 26  

Kolorami.Czarny z brązowym reszta jak jest

0
  • Relpol
  • #3 14 Cze 2017 20:29
    nikusert
    Poziom 38  

Witam .
    Czy ta pompa ma kondensator rozruchowy?.

0
  • #4 15 Cze 2017 10:00
    tonyhalikone
    Poziom 5  

nikusert napisał:
    Witam .
    Czy ta pompa ma kondensator rozruchowy?.
    aka

Nie wiem jest tam taka puszka plastikowa na kablu jak na zdjeciu Podłączenie pompy głębinowej.
    Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

0
  • #5 15 Cze 2017 14:28
    nikusert
    Poziom 38  

Tak to jest kondensator rozruchowy .Czy silnik działał przed wymianą łożysk?.Jeżeli tak ,to sprawdź czy po złożeniu wirnik lekko się obraca.Jak wszystko jest O.K,to sprawdź kondensator .Kolejność przewodów może być poprawnie podana przez Kolegę Arturdip,lecz dla pewności bym zrobił pomiar uzwojeń,by na 100% stwierdzić że jest dobrze.

0
  • #6 15 Cze 2017 15:32
    tonyhalikone
    Poziom 5  

nikusert napisał:
    Tak to jest kondensator rozruchowy .Czy silnik działał przed wymianą łożysk?.Jeżeli tak ,to sprawdź czy po złożeniu wirnik lekko się obraca.Jak wszystko jest O.K,to sprawdź kondensator .Kolejność przewodów może być poprawnie podana przez Kolegę Arturdip,lecz dla pewności bym zrobił pomiar uzwojeń,by na 100% stwierdzić że jest dobrze.

tak silnik działał przed wymianą łożysk. podłączyłem tak jak pisał kolega wyżej ale niestety silnik tylko buczy. jak wykonać pomiar?

0
  • Pomocny post
    #7 15 Cze 2017 15:41
    nikusert
    Poziom 38  

Zrób pomiar uzwojeń ;
    -niebieski -biały
    -niebieski -brązowy
    -brązowy -biały
    Sprawdziłeś czy wirnik lekko się obraca?,pomiar oczywiście zrób multimetrem .

0
  • #9 15 Cze 2017 16:11
    tonyhalikone
    Poziom 5  

Aktualizacja

-niebieski -biały 23.1
    -niebieski -brązowy 8
    -brązowy -biały 15.6

0
  • #10 15 Cze 2017 16:16
    nikusert
    Poziom 38  

Tak ,lecz wstępnie ustaw multimetr na zakres 200Ω.

0
  • #12 15 Cze 2017 16:35
    nikusert
    Poziom 38  

Ma Kolega oczywiście rację,na to nie zwróciłem uwagi.

0
  • Pomocny post
    #13 15 Cze 2017 19:12
    mar_uda
    Poziom 20  

Jeśli przyjąć, że tak jak w klasycznym silniku tej mocy uzwojenie pomocnicze ma większą rezystancję, to należy podłączyć:

silnikprzewód
    białyczarny
    brązowybrązowy
    niebieskiniebieski

0
  • #14 15 Cze 2017 19:59
    tonyhalikone
    Poziom 5  

Dzięki Panowie za pomoc. Pompa działa ale już wirnik kuleje strasznie i ciężko jej ruszyć muszę ją stuknąć aby się uruchomiła. bez wymiany chyba się nie obędzie. ale nadal potrzebuję waszej pomocy. Pompa ta działa do nawadniania ogrodu, włączana jest(była) za pomocą ciśnieniowego sterownika PC 59. Jednak jest to szajs jakiś. wciągu 12 miesięcy padł już drugi. Wpadłem na pomysł, aby to wywalić i zamiast niego wstawić przekaźnik 24v/220v. Całą instalacją nawadniania zarządza u mnie sterownik Hunter X-Core 401i-E. Ma on funkcję załączania głównego zaworu (24v), zamiast zaworu chcę podłączyć przekaźnik który będzie włączał pompę na czas nawadniania. Pompa max 1100W. Czy to zda egzamin? Jaki przekaźnik zastosować?

0
  • #15 15 Cze 2017 20:15
    mar_uda
    Poziom 20  

Dowolny przekaźnik z cewką na 24V i stykami o prądzie minimum takim, jak planowana moc pompy (warto go trochę przewymiarować z uwagi na ciężki start) powinien zdać egzamin.

0
  • #16 15 Cze 2017 20:34
    nikusert
    Poziom 38  

Są styczniki małogabarytowe przykładowo MOELLERA,z cewką 24V DC lub AC,które z pewnością można zastosować.

0
  • #18 15 Cze 2017 20:39
    nikusert
    Poziom 38  

Jeżeli wymieniłeś łożyska to wirnik musi dobrze się kręcić. Musiałeś coś źle poskładać że go łapie. Może masz słabo łożyska dobite, lub źle skręcone (zwichrowane) pokrywy.

0