Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z licznikiem i nową rozdzielnicą

14 Cze 2017 19:15 795 3
  • Poziom 8  
    Witam Panowie.
    Kupiłem dom, przy nim mam złącze kablowe (zajrzałem tam. zabezpieczenie 25A takie Problem z licznikiem i nową rozdzielnicą )

następnie do licznika leci jakiś stary przewód chyba 2,5mm widać, że ktoś to zrobił na odwal się.
    Licznik wraz ze starą podstawą na bezpieczniki znajduje się w takiej fajnej prostokątnej wnęce, którą chciałbym wykorzystać do zrobienia nowej rozdzielnicy, teraz mam pytanie teoretyczne:
    - w jaki niby sposób miałbym odłączyć prąd skoro nigdzie ma zrobionego zabezpieczenia przedlicznikowego, a rozumiem, że to co od licznika to moje, a co do licznika to zakładu...
    - oczywiście nie wolno mi pchać łap to tego złącza kablowego prawda?
    - czy gdybym zadzwonił do zakładu, żeby przyjechali i mi to wyłączyli to było by bez problemów?
    - czy jeżeli nie naruszę plomb licznika, to mogę go sobie przesunąć np 20cm w bok?
    - jak rozumiem zabezpieczenie przedlicznikowe powinno być na trasie między złączem kablowym a licznikiem, nie rozumiem dlaczego go nie mam i czy jest ono wymaganie? może być po prostu od złącza do licznika, a później do FR oczywiście mowa już o nowej rozdzielnicy

z góry dzięki za pomoc pytania w większości teoretycznie, bo raczej nie czuje się na siłach, żeby z włączonym napięciem operować przy tym liczniku heh :D
    jeśli jest potrzeba mogę powrzucać zdj w piątek dla rozjaśnienia dodaje prowizoryczny schemat Problem z licznikiem i nową rozdzielnicą Problem z licznikiem i nową rozdzielnicą
  • Poziom 42  
    U ciebie zabezpieczenie przedlicznikowe, to takie jsk na zdjęciu nr 1.
    Licznika nie przełożysz bez zerwania plomby. Wcześniej trzeba uzgodnić z ZE.

• Poziom 26  
    stanislaw1954 napisał:
    Wcześniej trzeba uzgodnić z ZE.

I jeszcze trzeba mieć wiedzę /odrobinę/.
  • Moderator - Elektryka
    loniu124 napisał:
    rozumiem, że to co od licznika to moje, a co do licznika to zakładu...
    Co jest Twoje a co dostawcy określa umowa z dostawcą.
    Zwie się to granicą własności/eksploatacji lub miejscem dostarczania energii.

loniu124 napisał:
    oczywiście nie wolno mi pchać łap to tego złącza kablowego prawda?
    Powiem więcej, nie wolno Ci go w ogóle otwierać.

loniu124 napisał:
    czy gdybym zadzwonił do zakładu, żeby przyjechali i mi to wyłączyli to było by bez problemów?
    Bez problemów. Może być naliczona opłata.

loniu124 napisał:
    czy jeżeli nie naruszę plomb licznika, to mogę go sobie przesunąć np 20cm w bok?
    Nie żartuj. Napisz krok po kroku jak chcesz to wykonać.
    Tym pytaniem tylko udowodniłeś, że nie masz najmniejszego pojęcia o tym, za co chcesz się zabrać.

Porada może być tylko jedna - zaproś elektryka.