Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciszanie się głośnika domowej roboty

14 Cze 2017 21:32 855 24
  • Poziom 7  
    Zmontowałem głośnik na jack 3,5 zasilany przerobionym power bankiem zrobiony z rury PCV (głośniki 2x15W, moduł wzmacniacza na 12V)
    Wszystko jest idealnie gra czysto i wgl super ale gdy zwiększam głośność nagle na pewnym poziomie głośności (zależnie od piosenki) jakby się resetował i od zera robi się coraz głosniejszy dość szybko to jest i jak osiągnie ten poziom to znów to samo...
    Kilka razy na pewnej piosence udało się go nie wiem jak to nazwać, rozgrzać? Tak że wszystko śmigało bez problemu tak że się krzycząc rozmawiać przy nim nie dało i śmigał ale wystarczyło odpiąć zasilanie i znów to samo...
    Czego to może być wina? Czy to wielki problem że napięcie jest zbyt niskie? Jest około 8V a powinno 12V... Próbowałem z 10V i było to samo może nawet gorzej ale to krótka próba była i ciężko stwierdzić...
    Nie jestem elektronikiem od razu mówię :) Jeśli coś istotnego nie opisałem proszę pytać...
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 28  
    Kib napisał:
    jakby się resetował i od zera robi się coraz głosniejszy dość szybko to jest i jak osiągnie ten poziom to znów to samo...

Końcówka mocy ma zabezpieczenia i prawdopodobnie one działają.
  • Poziom 7  
    barteksmrek napisał:
    Końcówka mocy ma zabezpieczenia i prawdopodobnie one działają.

Końcówka mocy że chodzi o to żeby zbyt głosno nie grały dla ich bezpieczeństwa? Z tym że one niekiedy na bardzo niskim poziomie głosności (zależy od piosenki) tak robią a czasami naprawdę dają czadu (rzadko bardzo) że masakra i nic się nie dzieje...
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Nie koniecznie. Może występować spadek napięcia
    Kib napisał:
    zasilany przerobionym power bankiem
    w zasilaniu i się resetuje układ odtwarzacza ze wzmacniaczem - zgaduję, ze to chiński panelik z radiem i wejściami line, usb na pokładzie?
  • Poziom 31  
    Witam
    Kib napisał:
    ale gdy zwiększam głośność nagle na pewnym poziomie głośności (zależnie od piosenki) jakby się resetował
    Za mała wydolność prądowa akumulatora lub jest za bardzo rozładowany.
    Dla testów proponuję podłączyć pod jakiś zasilacz lub akumulator i sprawdzić tylko
    UWAGA zasilacz powinien przy 12V wyciągnąć ok.3A a w przypadku korzystania z akumulatora zalecam wstawić w kabel plusowy idący do wzmacniacza bezpiecznik np.2-3A
  • Poziom 43  
    Dobrze też jest dołożyć tuż przy samym układzie wzmacniacza kondensator elektrolityczny o sporej (ok. 1000uF) pojemności.
  • Poziom 7  
    398216 Usunięty napisał:
    zgaduję, ze to chiński panelik z radiem i wejściami line, usb na pokładzie?

Nie... To płytka:

MODUŁ WZMACNIACZ 2X15W

PAM8610

moduł wzmacniacza mocy audio
    zbudowany w oparciu o chip PAM8610
    pracuje w cyfrowej klasie D
    maksymalna moc wyjściowa 2 x 15W (stereo)
    2 x 10W przy obciążeniu 8Ω
    2 x 15W przy obciążeniu 4Ω
    pasmo przenoszenia: 20Hz - 15kHz
    napięcie zasilania: od 6V do 15V
    rekomendowane zasilanie: 12Vdc o wydajności 1A
    pobór prądu spoczynkowego: 20mA
    impedancja wejściowa: 15kΩ
    impedancja wyjściowa: 4Ω
    zalecane głośniki/kolumny o mocy: 10W-100W
    zniekształcenia harmoniczne: <0,1%
    funkcja MUTE - szybkie wyciszenia
    złącza zasilania,sygnału wejściowego, wyjściowego do przylutowania przewodów
    wymiary płytki drukowanej: 30 mm x 25 mm

Dodano po 11 [minuty]:

antek1cza napisał:
    Witam
    Za mała wydolność prądowa akumulatora lub jest za bardzo rozładowany.
    Dla testów proponuję podłączyć pod jakiś zasilacz lub akumulator i sprawdzić tylko
    UWAGA zasilacz powinien przy 12V wyciągnąć ok.3A a w przypadku korzystania z akumulatora zalecam wstawić w kabel plusowy idący do wzmacniacza bezpiecznik np.2-3A

Testowałem dwoma takimi power bankami (przerobiłem w ten sam sposób dwa takie same) oraz baterią 9V jakąś chińską bo miernik pokazywał że ma 10V... Power banki czy naładowane na full czy nie i bateria wszędzie to samo się dzieje
  • Poziom 31  
    Kib napisał:
    Power banki czy naładowane na full czy nie i bateria wszędzie to samo się dzieje
    Dlatego napisałem
    antek1cza napisał:
    Dla testów proponuję podłączyć pod jakiś zasilacz lub akumulator

Można inaczej sprawdzić "wydolność" akumulatorów:
    1.Wstawić w kabel zasilający amperomierz i zmierzyć jaki płynie prąd w momencie wystąpienia "czkawki".
    2. Potem podłączyć ten sam miernik pod zasilanie wzmacniacza i zmierzyć napięcie jakie występuje przy "zatkaniu się wzmacniacza".
    Najlepiej gdyby kolega miał dwa mierniki i równocześnie mierzył prąd i napięcie.
    Proszę te informacje podać.

Kib napisał:
    gdy zwiększam głośność nagle na pewnym poziomie głośności (zależnie od piosenki) jakby się resetował
    Powodem może też być za duży sygnał podany na wejściu tego wzmacniacza który zbudowany jest na scalaku PAM8610.
    Proponuję zmniejszyć poziom sygnału podawanego na wejścia (max.0,3V).
    Warto też sprawdzić czy sam scalak się nie grzeje.
  • Poziom 7  
    antek1cza napisał:

Powodem może też być za duży sygnał podany na wejściu tego wzmacniacza który zbudowany jest na scalaku PAM8610.
    Proponuję zmniejszyć poziom sygnału podawanego na wejścia (max.0,3V).
    Warto też sprawdzić czy sam scalak się nie grzeje.
    09_thumb.jpg[/img][/url]

Co do grzania to po jakiś pół minuty ciągłej "czkawki" nie wyczułem żeby ciapły był... Chyba żeby jakoś dłużej go pomęczyć...
    Sygnał podawany na wejścia w sensie żeby zamiast tych około 8V które teraz dostaje płytka zmniejszyć to do 0,3V? To będzie tak działało, czy to ma cos sprawdzić? (Raczej dość zielony jestem w elektronice)...

Dodano po 32 [sekundy]:

antek1cza napisał:

Można inaczej sprawdzić "wydolność" akumulatorów:
    1.Wstawić w kabel zasilający amperomierz i zmierzyć jaki płynie prąd w momencie wystąpienia "czkawki".
    2. Potem podłączyć ten sam miernik pod zasilanie wzmacniacza i zmierzyć napięcie jakie występuje przy "zatkaniu się wzmacniacza".
    Najlepiej gdyby kolega miał dwa mierniki i równocześnie mierzył prąd i napięcie.
    Proszę te informacje podać.

Napięcie zaczyna spadać z 7,8V i tak przy 7,5V występuje czkawka i jest znów 7,8V i tak na okrągło.
    Natomiast ampery to całkiem szaleją zwykle zaczynało się od niewielu powiedzmy 0,1A i szybko rosło i zacięcia następowały różnie raz przy 0,3A, raz 0,5A innym razem 0,7A...
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kib napisał:
    Sygnał podawany na wejścia w sensie żeby zamiast tych około 8V które teraz dostaje płytka

Masz sygnał audio 8V ? Skąd ten sygnał?

Kib napisał:
    Napięcie zaczyna spadać z 7,8V i tak przy 7,5V występuje czkawka i jest znów 7,8V i tak na okrągło.

Zapewnij porządne zasilanie. Użyj porządnych markowych akumulatorów.
  • Poziom 43  
    Kib napisał:
    rekomendowane zasilanie: 12Vdc o wydajności 1A
    Kib napisał:
    Napięcie zaczyna spadać z 7,8V i tak przy 7,5V występuje czkawka
    I co? Daje Ci do myślenia coś ta różnica w zasilaniu? Jakim cudem niby wzmacniacz, czy jakikolwiek inny układ, projektowany na zasilanie 12 V ma poprawnie pracować przy prawie 2x mniejszym zasilaniu?
    Napisałem wcześniej, ze przyczyną jest sadek napięcia zasilania - w impulsie każdy wzmacniacz pobiera więcej (poza klasą A, ale to akurat zupełnie Ciebie nie dotyczy) - Występuje impuls basu, wzmacniacz ma zwiększony apetyt na prąd - nie dostanie go , bo raz zasilanie za małe, a dwa "przerobiony power bank" (nawet nie wiadomo jaki...) - więc się wyłączy. To zupełnie normalne większość wzmacniaczy mocy realizowanych na układzie scalonym ma wbudowany wewnątrz układ odłączający wyjście sygnału w wypadku zbyt małego napięcia zasilania.
    Po co się dalej bawić pomiarami, domysłami, skoro juz samo napięcie jakie podajesz jest za niskie? O wydajności prądowej nie piszę, bo nie wiadomo co za bank, co "przerobiłeś".
    Pisałem o możliwości podłączenia równoległa do zasilania w możliwe małej odległości od wzmacniacza kondensatora 1000uF - próbowałeś? Na pewno ciut pomoże. A pomoże na 100% podanie nominalnego zasilania - według specyfikacji jaka jest podana razem z płytką wzmacniacza.
  • Poziom 7  
    398216 Usunięty napisał:
    I co? Daje Ci do myślenia coś ta różnica w zasilaniu? Jakim cudem niby wzmacniacz, czy jakikolwiek inny układ, projektowany na zasilanie 12 V ma poprawnie pracować przy prawie 2x mniejszym zasilaniu?
    Napisałem wcześniej, ze przyczyną jest sadek napięcia zasilania - w impulsie każdy wzmacniacz pobiera więcej (poza klasą A, ale to akurat zupełnie Ciebie nie dotyczy) - Występuje impuls basu, wzmacniacz ma zwiększony apetyt na prąd - nie dostanie go , bo raz zasilanie za małe, a dwa "przerobiony power bank" (nawet nie wiadomo jaki...) - więc się wyłączy. To zupełnie normalne większość wzmacniaczy mocy realizowanych na układzie scalonym ma wbudowany wewnątrz układ odłączający wyjście sygnału w wypadku zbyt małego napięcia zasilania.
    Po co się dalej bawić pomiarami, domysłami, skoro juz samo napięcie jakie podajesz jest za niskie? O wydajności prądowej nie piszę, bo nie wiadomo co za bank, co "przerobiłeś".
    Pisałem o możliwości podłączenia równoległa do zasilania w możliwe małej odległości od wzmacniacza kondensatora 1000uF - próbowałeś? Na pewno ciut pomoże. A pomoże na 100% podanie nominalnego zasilania - według specyfikacji jaka jest podana razem z płytką wzmacniacza.

8 to troszku więcej niż połowa z 12... Ale już pomijając to, było napisane że:
    Cytat:
    napięcie zasilania: od 6V do 15V

A power bank miał w sobie dwa akumulatorki więc zmianiłem ich połączenie tak żeby napięcie się zwiększyło...
    Kondensatora niestety nie próbowałem, gdyż nie mam go jak zdobyćna szybkości... Sklepów takowych w okolicy nie ma a na przesyłkę z allegro trzeba trochu czekać...
  • Poziom 7  
    jdubowski napisał:
    Kib napisał:
    power bank miał w sobie dwa akumulatorki

Jakie?

Takie to jest zdjęcie z trzeciego takiego samego power banka który nie jest przerobiony...
  • Poziom 43  
    Kurde.... Ile mam jeszcze tłumaczyć? W piku (impulsie basu) akumulator nie był w stanie oddać tyle ile wymagał od niego wzmacniacz. W rezultacie napięcie siadało do granicy przy której uklad się automatycznie wyłączał. Koniec. Przyjmij to do wiadomości.
    Pik (czyli spadek napięcie w impulsie basu) mógł mieć nawet kilkanaście ms - to wystarczało do tego, żeby włączyło się zabezpieczenie w układzie, a za mało, żebyś zobaczył to na mierniku.
    Nie wierzysz - podłącz oscyloskop do zacisków zasilania na płytce wzmacniacza i zobacz na ustawieniu DC jak skoczy w dół napięcie w impulsie.
    A potem podłącz do tych zacisków zasilania kondensator (pisałem już dwa razy) i sprawdź efekt.
    A jak nie masz oscyloskopu, podłącz kondensator i sprawdź czy się poprawi...
    Dalej można pisać o przekrojach kabli, ich długościach, zasilaniu, typie akumulatorów ich stanie naładowania, zamieszczaniu coraz to ładniejszych zdjęć i o tysiącu innych rzeczy, ale PODSTAWA do ustalenia przyczyny jest taka jak piszę od kilku postów. Bez sprawdzenia czy mam racje, dalsze kombinacje są wyłącznie biciem piany; roztrząsaniem setek hipotetycznych przyczyn, bez żadnego wniosku wyciągniętego z dyskusji i porad w niej zawartych.
  • Poziom 31  
    398216 Usunięty napisał:
    Kurde.... Ile mam jeszcze tłumaczyć?
    Szanowny kolego niech się kolega nie denerwuje ;) bo to dział dla początkujących, sam autor tematu pisze
    Kib napisał:
    (Raczej dość zielony jestem w elektronice)..
    i nie każdy szybko się uczy,
    -------------------------------------------------------
    Na przyszłość proponuję pokazać na samym początku tematu, urządzenie z którym jest problem przyspieszy to i ułatwi pomoc.

UWAGI :
    - Proszę przeczytać ze zrozumieniem (pomaga kilkukrotne czytanie) cały tekst,
    - Praktycznie wszystkie informacje dotyczące tego problemu zostały koledze przekazane wystarczy tylko przeczytać cały temat,
    - Ważne aby zostały ZROBIONE Nasze propozycje a nie tylko ich omawianie,
    - Niech kolega @Kib szanuje również Nasz czas i odrobi "lekcje" ,
    - To , że jest się w dziale początkujący nie oznacza ,że pomagający będą "myśleli" za kolegę,
    - Podstawy elektroniki danej gałęzi dzisiaj bardzo łatwo przyswoić wystarczy tylko trochę własnej inicjatywy - jest masa różnych kursów za "free" które wprowadzają w "wspaniały ;)" świat elektroniki.
    - Ta branża (elektronika) i nie tylko wymagają logicznego myślenia. Jak tego się nie używa to niestety nauka bywa kosztowna bo człowiek robi próby bez przygotowania (wstępnego) teoretycznego co "czasem" kończy się źle dla naprawianego-przerabianego lub tworzonego od nowa sprzętu. Pocieszę jednak kolegę nawet ci najlepsi się mylą ;) a może właśnie przez to , że mylili się dużo razy stali się dużo lepszymi ;) bla bla bla .....

Podsumuję koledze @Kib sytuację :
    1. Moduł wzmacniacza zbudowany jest na scalaku PAM8610 i możliwe, że ma kolega podobną płytkę jak któraś z poniższych:
    Wyciszanie się głośnika domowej roboty Wyciszanie się głośnika domowej roboty
    2. Jego typowe napięcie zasilania jest na poziomie 12V (dane z postu nr.8).

3. Producent podaje również napięcie minimalne 7V i maksymalne 15V jednak moc uzyskana na 7V jest trochę powyżej 2W - załączam charakterystykę mocy wyjściowe do napięcia zasilania:
    Kółkami zaznaczyłem najbardziej interesujące nas fragmenty :
    a) żółte = widać tu , że przy zasilaniu 7V jego moc wyjściowa to powyżej 2W,
    b) zielone = przy 12V moc wyjściowa oscyluje między 8W a prawie 10W i zależy to od poziomu zniekształceń TDH+N określanych w procentach.
    Znaczy to , że im mniejsza wartość tym mniej wzmacniacz zniekształca.
    Ludzkie ucho jest wrażliwe na zniekształcenia dźwięku i poziom 10% THD+N jest dla Nas wyraźnie słyszalny jako zniekształcony.
    Czysty dźwięk to wartości THD+N poniżej 1% (dobre wzmacniacze audio mają ten parametr między 0,01% do 0,001%).

4. Podsumowując powyższe punkty trzeba dostarczyć zasilania najbliżej jak to się da wartości 12V i trzeba się tego trzymać a nie "gdybać" .

5. Akumulatorki które są w tym powerbank-u są dobre ale potrzebne by były trzy ogniwa połączone w szereg co dało by przy nominalnym napięciu 3,6V x 3szt = 10,8V. Jednak jak dołoży się jeszcze jedno ogniwo do tych dwóch to będzie problem z ładowaniem gdyż aktualny układ może obsłużyć tylko dwa ogniwa.
    Zostawiamy ładowanie bo to osobny temat.

6.
    Kib napisał:
    Sygnał podawany na wejścia w sensie żeby zamiast tych około 8V które teraz dostaje płytka zmniejszyć to do 0,3V?
    Z tej wypowiedzi można wnioskować , że kolega nie "czuje bluesa :)".
    Do działania wzmacniacza (tak zgrubsza) potrzebne jest zasilanie tzn.12V (to o co toczy się cała dyskusja) i sygnał z np.MP3 lub telefonu.
    Poziom tego sygnał zmienia się w zależności od muzyki , głosu itp.
    Producent zaleca aby to napięcie sterujące wzmacniacz nie przekraczało poziomu 0,3V (napięcie zmienne). A gdy mimo tego tak się stanie to słychać będzie zniekształcenia grającej muzyki.
    Sam to kolega zauważył
    Kib napisał:
    Wszystko jest idealnie gra czysto i wgl super ale gdy zwiększam głośność
    wzmacniacz dostaje na wejście większy sygnał (zmienne napięcie) co powoduje jego wzrost mocy a ona potrzebuje więcej energii (zasilania) i jeżeli zasilacz lub akumulatory podołają temu to będzie grał głośniej.
    Jak napięcie podane na wejście wzmacniacza przekroczy 0,3V to będzie słychać zniekształcenia w głośniejszych partiach muzycznych.

7.
    Kib napisał:
    Kondensatora niestety nie próbowałem, gdyż nie mam go jak zdobyćna
    Może warto przejrzeć Swój "magazyn z klamotami elektronicznymi" jeżeli oczywiście kolega się już takiego dorobił .
    Jeżeli nie to proponuję : zobaczyć na olx, sprzedajemy, u kolegi, sąsiada, na bazarze, w makiecie nie tylko budowlanym (są miejsca gdzie ludzie zostawiają uszkodzone urządzenia), Ja mam ale nie jestem z tego rejonu.
    Kreatywność wskazana.
    Materiał (elektrośmieci) "prawie" leży na ulicy tylko trzeba się rozejrzeć i go podnieść.
    Przy okazji rozglądania się warto pomyśleć o zasilaczu 12V/1,2A lub więcej amper.
    ------------------------------
    Powodzenia :)
  • Poziom 43  
    antek1cza napisał:
    nie każdy szybko się uczy
    Tu nie chodzi o to, ze Autor "zielony" czy że się nie uczy dostatecznie szybko, ale o to że nie wyciąga wniosków z podpowiedzi.
    Zresztą sam zauważyłeś to w dalszej części postu:
    antek1cza napisał:
    UWAGI :
    - Proszę przeczytać ze zrozumieniem...... cały tekst,
    - Praktycznie wszystkie informacje dotyczące tego problemu zostały koledze przekazane .....,
    - Ważne aby zostały ZROBIONE Nasze propozycje.....
    - Niech kolega @Kib szanuje również Nasz czas.......
    - ..... w dziale początkujący ..... pomagający będą "myśleli" za kolegę,
    - Podstawy elektroniki danej gałęzi dzisiaj bardzo łatwo przyswoić wystarczy tylko trochę własnej inicjatywy......
    - Ta branża (elektronika) i nie tylko wymagają logicznego myślenia. .....
    antek1cza napisał:
    przy 12V moc wyjściowa oscyluje między 8W a prawie 10W i zależy to od poziomu zniekształceń TDH+N określanych w procentach.
    Nie moc jest zależna od poziomu zniekształceń, ale poziom zniekształceń od mocy. Niby to samo, ale zależność jest odwrotna.
    antek1cza napisał:
    żółte = widać tu , że przy zasilaniu 7V jego moc wyjściowa to powyżej 2W,
    Widać też, że poniżej 7V zasilania wykresu nie ma.... Co może oznaczać tylko to, że jest to wartość dla której wzmacniacz się wyłącza - o czym pisałem już kilkukrotnie (bez rezultatu).
    antek1cza napisał:
    trzeba dostarczyć zasilania najbliżej jak to się da wartości 12V i trzeba się tego trzymać a nie "gdybać" .
    Dokladnie. Jednak nie musi być to jednoznaczne z pozbyciem się problemu - nie wiadomo w jakiej kondycji są akumulatory i czy nawet po zwiększeniu napięcia układ nadal nie będzie się wyłączał - może tylko przy wyższych mocach.
    antek1cza napisał:
    Kib napisał:
    Wszystko jest idealnie gra czysto i wgl super ale gdy zwiększam głośność
    wzmacniacz dostaje na wejście większy sygnał (zmienne napięcie) co powoduje jego wzrost mocy a ona potrzebuje więcej energii
    O tym również pisałem wyżej. Wystarczyłoby przeczytać ... chyba, ze Kolega Autor z tych, co to trzeba im powtarzać setki razy to samo, żeby przyjęli do wiadomości...;)
    antek1cza napisał:
    Kreatywność wskazana.
    No właśnie... Kreatywność i logiczne myślenie oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem tego co się czyta... Gdyby Autor się tego trzymał temat byłby już dawno zamknięty jako rozwiązany.
    A tak... mam wrażenie, że jeszcze kilku innych Kolegów napisze dokładnie to , o czym pisałem duuużo wcześniej a Autor nadal będzie snuł swoje teorie i pisał o wrażeniach...
    https://www.youtube.com/watch?v=NpG13yM4z9w&index=13&list=PL3YHjGDoidyLHuwufWw4bOK9IAqzjjQ8U
  • Poziom 31  
    398216 Usunięty napisał:
    nie wyciąga wniosków z podpowiedzi.
    Może wyciąga tylko potrzebuje więcej czasu :)
    398216 Usunięty napisał:
    poziom zniekształceń od mocy
    No patrzcie tak uważałem żeby nie zrobić byka a tu się nic nie ukryje ;)
    398216 Usunięty napisał:
    wartość dla której wzmacniacz się wyłącza - o czym pisałem już kilkukrotnie (bez rezultatu).
    Zapomina kolega , że nie każdy jest rakietą w myśleniu, po prostu każdy jest inny !
    Szanowny autorze tematu @Kib nie zrażaj się naszym "gderaniem" tylko zrób co Tobie proponujemy i osiągniesz sukces.
    Jak branża elektroniczna Ciebie wciąga to warto się uczyć a jak nie bo potrzebna jest tylko informacja do usunięcia aktualnego problemu to zrób jak piszemy.
    Powodzenia ;)
  • Poziom 7  
    antek1cza napisał:

Szanowny autorze tematu @Kib nie zrażaj się naszym "gderaniem" tylko zrób co Tobie proponujemy i osiągniesz sukces.
    Jak branża elektroniczna Ciebie wciąga to warto się uczyć a jak nie bo potrzebna jest tylko informacja do usunięcia aktualnego problemu to zrób jak piszemy.
    Powodzenia ;)

Dzięki :) Raczej traktuje to hobbystycznie... A do takich rozmów na forum jestem przyzwyczajony bo dużo czytam tematów na forach odnośnie programowania którym bardziej się zajmuję...

Wyciągnąłem wnioski i zwiększyłem napięcie do tych 12V Po połączeniu 4 akumulatorków takich o jakich wyżej mówiłem uzyskałem idealnie 12V (nie wiem jak bo spodziewałem się więcej i że będę musiał zmniejszyć ale jakoś tak wyszło więc nie ruszałem)

Gra lepiej ale nadal "czkawka" występuje... Czasami udaje się po pograniu głośniej bez basów rozruszać go i na pełnej mocy z mocnymi basami daje rade... Czyli niewiele to zmieniło.. Przy basie napięcie spada do 11,5V około i zacięcie.. A ampery to różnie czasami przy 0,2A jest zacięcie a czasami przy 0,7A.

WNIOSKUJĘ ;) z tego co czytałem o kondenstorach tutaj i na innych stronach że mógłby pomóc trochę...
    Znalzałem kilka takich jak było wyżej mówione (1000uF) na starej płycie głównej... Tylko zastanawia mnie dopisek na nich (o ile dobrze pamiętam: 6,3V) Co to oznacza? Ewentualnie jaki kupić ile powinien mieć tych Volt żeby był do tego głośnika?
  • Poziom 20  
    Mam ten wzmacniacz, wciąż gra na siłowni. Ja tylko dodam że do tego wzmacniacza potrzebny jest kondensator minimum 2200uf 16v a najlepiej 3300uf 16v. Na 1500uf słychać było u mnie "przestery"
  • Poziom 43  
    Kib napisał:
    Tylko zastanawia mnie dopisek na nich (o ile dobrze pamiętam: 6,3V) Co to oznacza?
    A jak myślisz? Oznaczenie na kondensatorze to MAKSYMALNA wartość napięcia na jakim może on pracować. Podane większego napięcia skończy się prędzej czy później efektownymi fajerwerkami.
    Kib napisał:
    Gra lepiej ale nadal "czkawka" występuje...
    Ibędzie występować dopóki nie zapewnisz wzmacniaczowi odpowiedniej wydajności prądowej. Piszesz, ze po połączeniu akumulatorów uzyskałeś 12V - na pewno gra głośniej, ale ponieważ i zwiększył się prąd pobierany z akumulatora będzie nadal się wyłączał. Gdybyś zasilił układ z akumulatora samochodowego problemu by pewnie nie było (przynajmniej aż w takim stopniu), ale tak czy owak konieczny jest kondensator o którym pisałem - co najmniej 1000uF na minimum 16V podłączony do zasilania jak najbliżej płytki wzmacniacza. Trochę poprawy może też dać skrócenie kabli łączących akumulator z płytką i/lub zwiększenie ich średnicy.
    Zresztą - pisałem o tym już kilkukrotnie.
  • Poziom 31  
    Kib napisał:
    zwiększyłem napięcie do tych 12V Po połączeniu 4 akumulatorków takich o jakich wyżej mówiłem uzyskałem idealnie 12V
    To znaczy , że akumulatorki są częściowo rozładowane.
    Ich nominalne napięcie to 3,6V a aktualnie mają (zakładając , że na wszystkich 4 ogniwach jest jednakowe) po 3V. Wystarczy , że jedno ogniwo jest na granicy minimalnego napięcia tzn.ok.2,7V i cały zestaw składający się z 4 akumulatorów nie będzie miał odpowiedniej pojemności a co za tym idzie nie dostarczy odpowiedniego prądu jaki będzie potrzebował wzmacniacz w szczycie.
    Istnieje również możliwość , że sam wzmacniacz jest uszkodzony.
    Żeby jednak to wykluczyć a nie "kluczyć" zdecydowanie sugeruję, po raz ostatni aby kolega podszedł do Swojego (lub kogoś innego) auta (jak jest) i zrobił co My proponujemy :
    antek1cza napisał:

A tak na marginesie trochę mi przykro, że kolega @Kib gdyba, gdyba , gdyba a My podpowiadamy podpowiadamy podpowiadamy i nic z tego nie wychodzi.
    Żeby usunąć usterkę trzeba znaleść co jest za nią odpowiedzialne a jak to zrobić zostało już na samym początku napisane.
    Przepraszam kolegę ale Moja cierpliwość i czas już się skończył .
    Powodzenia
  • Poziom 7  
    antek1cza napisał:

A tak na marginesie trochę mi przykro, że kolega @Kib gdyba, gdyba , gdyba a My podpowiadamy podpowiadamy podpowiadamy i nic z tego nie wychodzi.
    Żeby usunąć usterkę trzeba znaleść co jest za nią odpowiedzialne a jak to zrobić zostało już na samym początku napisane.
    Przepraszam kolegę ale Moja cierpliwość i czas już się skończył .
    Powodzenia

Nie rozumiem o co wam chodzi z tym gdybaniem? Bo jak patrze na to co pisałem to widze w tym raczej informacje techniczne czy tak jakieś pomiary i pytania o rzeczy których nie wiem, więc nie rozumiem w czym problem...
    Akumulator podłączyłem dziś po tym jak @398216 Usunięty o tym wspomniał... Działało bez "czkawki".
    Naładowałem akumulatorki i jest 12,5V jeszcze nie próbowałem jak się zachowuje w takim ustawieniu...
    Zastanawia mnie też czy długość kabla między kolejnymi akumulatorkami ma jakieś znaczenie?
  • Poziom 7  
    Dziś dotarły do mnie kondensatory o których pisał @398216 Usunięty... Mam 1000uF, 1500uF i 3300uF 16V... Domyślam się że najlepiej zamontować ten 3300uF?
    I co istotniejsze chciałbym się upewnić jak go zamontować? Bo czytałem o tym dużo i tylko mętlik mam...
  • Poziom 43  
    Kib napisał:
    jak go zamontować?
    Pisałem... Równolegle do zasilania (plus kondensatora do plusa zasilania i analogicznie z minusem) jak najbliżej wzmacniacza.
    Chodzi tu o to, ze kondensator "przechowuje" energię w sobie i w momencie gdy zaistnieje nagła potrzeba większego prądu ze źródła zasilania - on "oddaje" część zgromadzonej energii. A najbliżej wzmacniacza - by zniwelować możliwość wzbudzenia wskutek długich przewodów zasilających i możliwego ich oporu.