Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Regulator na triaku z układem U2008B - brak pełnej regulacji.

jacekczel 15 Cze 2017 00:39 2100 6
 • Regulator na triaku z układem U2008B - brak pełnej regulacji.

  #1
  Poziom 9  

  Zbudowałem ściemniacz na układzie jak w temacie odwzorowanie AVT ar132 lecz mogę tylko regulować 0V do ok 140V później napięcie skacze i już nie reaguje na potencjometr. Ponowne włączenie zasilania i przekręcenie potencjometru na 0 od nowa jest regulacja jak wcześniej. Proszę o poradę czego może być to powód? Źle jest wysterowany triak?

  0 6
 • #2
  Poziom 21  

  Witam.

  Objawy podobne do pomylenia anod triaka. Jest on rzecz jasna elementem dwukierunkowym, ale z drugiej strony jest istotne jak anody będą wpięte (i bramka wysterowywana). Proponuję najpierw tym kierunkiem podążyć.

  Dodano po 2 [minuty]:

  140V uzyskujesz przy maksymalnym odkręceniu potencjometru?

  Dodano po 39 [sekundy]:

  I jeszcze, czy wzorowałeś się jakimś schematem?

  0
 • #3
  Poziom 9  

  Potencjometr da się przekręcić tylko do połowu później wpada w dziwną dziurę. Regulacja jest płynna od 0 do ok 140V jak wpadnie w przesterowanie nic nie działa aż do ponownego skręceni potencjometru i wyłączenia zasilania. Tak według schematu : Regulator na triaku z układem U2008B - brak pełnej regulacji.

  Sprawdzałem jeszcze przed chwilą i triak jest dobrze zamontowany.

  0
 • #4
  Poziom 39  

  Elektroda A1(T1) triaka ma być połączona m.in do pin4 U2008

  1
 • #5
  Poziom 21  

  Witam.

  Schemat jest ok, przejrzałem jeszcze specjalnie datasheet U2008B i też wygląda to w porządku, więc zakładając, że wszystkie pozostałe elementy masz prawidłowo podłączone to właśnie teraz najbardziej zwraca moją uwagę ten triak - kolega HD-VIDEO już słusznie zauważył, że A1 triaka powinna iść do GND, a A2 powinno lecieć na OUT2 - czy właśnie w taki sposób masz to podłączone? Bo odwrócenie tych anod właśnie powoduje takie anomalie napięciowe (gdy pierwszy raz podłączałem triaka miałem DOKŁADNIE tak samo ;) ). Jest to spowodowane charakterystyką wysterowywania triaka itd itp a to temat na inną okazję, więc póki co daj raz jeszcze znać czy triak na pewno jest ok.

  0
 • #6
  Poziom 35  

  jacekczel napisał:
  ....Potencjometr da się przekręcić tylko do połowu później wpada w dziwną dziurę....
  Czy możesz to jakoś sprecyzować :?: Co oznacza stwierdzenie że można przekręcić tylko do połowy :?: Może masz zwyczajnie wadliwy potencjometr, żółty naród już nie takie buble robił.

  0
 • #7
  Poziom 9  

  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Sprawdziłem kilkukrotnie schemat i elementy okazały się ok.
  Dzisiaj zauważyłem, że podpiąłem na próbę żarówkę led i to był prawdopodobnie tego powód. Na zwykłej żarówce wszystko dobrze pracuje.
  Zamykam temat.

  0