Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik obiektów z uwzględnieniem kierunku na Atmega8

PierwiastekZdwóch 15 Cze 2017 13:35 348 4
 • #1 15 Cze 2017 13:35
  PierwiastekZdwóch
  Poziom 3  

  Cześć ;) Mam zrobić układ, który pozwoli na zliczanie obiektów mogących poruszać się w dwóch kierunkach. Mikrokontroler ma za zadanie obliczyć ile z nich poruszało się zgodnie z kierunkiem a ile przeciwnie. Do tego celu zdecydowałem się użyć diod IR oraz fototranzystorów. W miejscach gdzie ma się odbywać pomiar zastosowana będzie jedna dioda IR oraz dwa fototranzystory aby określić kierunek. Ponieważ miałem mało styczności z mikrokontrolerami oraz z "projektowaniem" układów dlatego nie jestem przekonany co do tego w jaki sposób powinienem wszystko połączyć. Czy takie połączenie jak na schemacie może działać? Nie uwzględniłem tutaj diod ponieważ wydaje mi się, że wystarczy je tylko odpowiednio zasilić.
  Licznik obiektów z uwzględnieniem kierunku na Atmega8
  Czy dobrze rozumiem, że ilość możliwych fototranzystorów do podłączenia zależna jest od dostępnych portów uC i , że każdy fototranzystor musi być na innym pinie? Tak jak wspominałem wcześniej, temat jest mi raczej obcy więc proszę o jakieś wskazówki ;) Pozdrawiam

  0 4
 • #2 15 Cze 2017 21:22
  archanoid
  Poziom 25  

  Witam . Do rozpoznania w którym kierunku poruszał się obiekt wystarczą dwa fototranzystory . Gdy obiekt będzie poruszał się na przykład w lewo to wpierw zostanie przesłonięty powiedzmy T1 a następnie T2 . Program musi rozpoznać który fototranzystor został przesłonięty jako pierwszy a który jako drugi , i na tej podstawie określi kierunek . Adekwatnie będzie w drugą stronę . Wpierw T2 potem T1 . Co do schematu to podstawa to zasilanie czyli kondensatory na zasilaniu mikrokontrolera .

  0
 • #3 15 Cze 2017 21:53
  PierwiastekZdwóch
  Poziom 3  

  archanoid napisał:
  Do rozpoznania w którym kierunku poruszał się obiekt wystarczą dwa fototranzystory . Gdy obiekt będzie poruszał się na przykład w lewo to wpierw zostanie przesłonięty powiedzmy T1 a następnie T2

  Tak, jestem tego świadomy ;)
  PierwiastekZdwóch napisał:
  W miejscach gdzie ma się odbywać pomiar zastosowana będzie jedna dioda IR oraz dwa fototranzystory aby określić kierunek.


  archanoid napisał:
  Co do schematu to podstawa to zasilanie czyli kondensatory na zasilaniu mikrokontrolera .

  Dodam je, dzięki.

  Na schemacie jest 6 fototranzystorów ponieważ są to jakby 3 oddzielne tory w których następuje liczenie czyli po dwa fototranzystory na jeden tor. Samo podawanie informacji do Atmegi jest poprawne a ilość fototranzystorów możliwych do podłączenia jest zależna od ilości wejść uC, tak?

  0
 • Pomocny post
  #4 15 Cze 2017 22:29
  archanoid
  Poziom 25  

  Witam. Oczywiście ale jeśli brakło by wejść można zastosować jakiś expander np: pcf8574 .

  0
 • #5 16 Cze 2017 15:28
  Radzio M.
  Poziom 32  

  Co będzie wykrywanym obiektem?

  0