Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojazd RC- jak się do tego zabrać ?

16 Cze 2017 14:39 1011 32
  • Poziom 9  
    Witam, w planach mam zrobić pojazd rc (samochód) tylko kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać, tzn.. mam plan ale nie koniecznie dobry. "Rama" samochodu ma być zrobiona z klocków lego, a sercem ma być arduino nano.
    Wymyśliłem sobie że napęd to mają być serwa przerobione na "silnik" wiem, że nie uzyskam tutaj demona prędkości, ale za to będzie to silny w sumie robot a nie samochód.
    Nie jestem wtajemniczony jakoś mocno w elektronikę więc stąd moje pytania.
    Po 1. samo arduino nie uciągnie 3-4 serw więc jak to podłączyć żeby arduino dawało im tylko sygnał a.. no wiecie o co chodzi.
    Po 2. Jakie źródło zasilania tam zastosować ? Jakiś koszyczek z akumulatorkami ? Jakie napięcie było by wystarczające ? Myślałem nad jakimś li-ion'em 3.7v ale to chyba będzie za mało, nie ?
    no i.. po 3. co tak naprawdę będzie mi potrzebne, z ali ali zamówiłem już 2 nrf24l01 i 2 arduino nano, chciałbym aby to posłużyło mi jako "aparatura" Wraz z tym idzie też joystick module do arduino. Serwa też już mam zamówione. Co jeszcze będzie mi potrzebne ? (oprócz umiejętności i wiedzy rzecz jasna, bo tego mi brakuje)
    Wszelkie rady itp. mile widziane :D

Prosiłbym mimo wszystko o zachowanie kultury i nie hejtowanie mnie, Jeśli masz ochotę nabić post typu "Lepiej się za to nie zabieraj bo ci się nie uda" to odpuść sobie. Po to piszę w dziale dla początkujących bo jestem początkujący.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    kivoPL napisał:
    Po 1. samo arduino nie uciągnie 3-4 serw więc jak to podłączyć żeby arduino dawało im tylko sygnał a.. no wiecie o co chodzi.

Ciekawe, bo ja robiłem manipulator na 6 serwach i arduino bez problemu sobie radziło :)
    kivoPL napisał:
    Po 2. Jakie źródło zasilania tam zastosować ? Jakiś koszyczek z akumulatorkami ? Jakie napięcie było by wystarczające ? Myślałem nad jakimś li-ion'em 3.7v ale to chyba będzie za mało, nie ?

Ogniwa 18650, lub pakiety + przetwornica.

Dodano po 3 [minuty]:

kivoPL napisał:
    Wymyśliłem sobie że napęd to mają być serwa przerobione na "silnik" wiem, że nie uzyskam tutaj demona prędkości, ale za to będzie to silny w sumie robot a nie samochód.

Szybko pouszkadzasz całe serwa.
  • Poziom 9  
    Wojciech. napisał:
    kivoPL napisał:

Ciekawe, bo ja robiłem manipulator na 6 serwach i arduino bez problemu sobie radziło :)
    kivoPL napisał:

Ogniwa 18650, lub pakiety + przetwornica.

Dodano po 3 [minuty]:

kivoPL napisał:

Szybko pouszkadzasz całe serwa.

czyli.. te 6 serw podpiąłeś bezpośrednio do arduino ? bez dodatkowego źródła zasilania ?
    mimo wszystko najbardziej interesuje mnie to co jeszcze mam zamówić.
  • Poziom 32  
    kivoPL napisał:
    czyli.. te 6 serw podpiąłeś bezpośrednio do arduino ? bez dodatkowego źródła zasilania ?

Przecież arduino nie jest źródłem zasilania. U mnie serwa pracowały sekwencyjnie więc zasilanie wystarczało z samej płytki. Przy większych serwach trzeba dodać inne zasilanie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Wojciech. napisał:
    kivoPL napisał:

Przecież arduino nie jest źródłem zasilania. U mnie serwa pracowały sekwencyjnie więc zasilanie wystarczało z samej płytki. Przy większych serwach trzeba dodać inne zasilanie.

No właśnie, ale jak to zrobić ? żeby arduino dawało jakiś "Sygnał" serwom żeby działały .. tzn. no niewiem jak to powiedzieć.. przez jakieś przekaźniki ?
  • Poziom 32  
    kivoPL napisał:
    No właśnie, ale jak to zrobić ? żeby arduino dawało jakiś "Sygnał" serwom żeby działały .. tzn. no niewiem jak to powiedzieć.. przez jakieś przekaźniki ?

Wystarczy połączyć masy arduino z masą innego źródła zasilania.

• Poziom 9  
    Wojciech. napisał:
    kivoPL napisał:

Wystarczy połączyć masy arduino z masą innego źródła zasilania.

nie do końca rozumiem.. Jak w takim razie zasilić arduino ? też z tego packa baterii ? Masz jakieś lepsze źródło kontaktu ? gg, facebook co kolwiek ? mam parę pytań
  • Poziom 32  
    kivoPL napisał:
    nie do końca rozumiem.. Jak w takim razie zasilić arduino ? też z tego packa baterii ? Masz jakieś lepsze źródło kontaktu ? gg, facebook co kolwiek ? mam parę pytań

Ogniwa zasilają serwomechanizmy(nie koniecznie to musi byc paczka paluszkow, moze to byc np zasilacz) a arduino zasilasz normalnie z portu USB. Jeśli masz pytania to pisz na PW. Nie bedzie mnie przez 2h, potem odpisze.,
  • Poziom 9  
    Wojciech. napisał:
    kivoPL napisał:

Ogniwa zasilają serwomechanizmy(nie koniecznie to musi byc paczka paluszkow, moze to byc np zasilacz) a arduino zasilasz normalnie z portu USB. Jeśli masz pytania to pisz na PW. Nie bedzie mnie przez 2h, potem odpisze.,

dobra ogarnąłem.
    Pytanie mam jeszcze.. Gdzie w internecie można się nauczyć pisać cokolwiek w arduino ide ? bo nie kumam nic.. a też nie chce żeby kopiować gotowy kod z internetu, chciałbym coś umieć :P
  • Poziom 9  
    @Wojciech. Co do Elektro Marasa, wszystkie, a przynajmniej z 90 % jego filmów pooglądałem z rok temu tylko, że chciałbym przejść przez jakiś cały kurs, a on ma filmiki np. tu z jakimś konkretnym tranzystorem, tu z jakimś konkretnym ultra dźwiękowym czujnikiem, raczej nie chciałbym do mojego planu dnia dopisać codzienny wypad do sklepu elektronicznego, który w dodatku jest oddalony ode mnie o jakieś 20 km, nie jest też jakoś cudownie wyposażony..
  • Poziom 32  
    kivoPL napisał:
    on ma filmiki np. tu z jakimś konkretnym tranzystorem,

Ale poszukujesz poradników z programowaniem czy z elektroniką?
    kivoPL napisał:
    klepu elektronicznego, który w dodatku jest oddalony ode mnie o jakieś 20 km, nie jest też jakoś cudownie wyposażony..

Ja najbliższy sklep z elektroniką mam jakieś 25 km jak i tak w nim nic nie ma z arduino. Ja tylko zamawiam z allegro.
  • Poziom 9  
    @Wojciech. No ja szukam poradników z programowaniem, tyle że bez sensu oglądać jak ktoś coś programuje i cośtam robi, lutuje, podłącza a programuje 5 minut z 30 minut filmiku kiedy mnie interesuje tylko te 5 minut
  • Poziom 32  
    @kivoPL Nikt Cię nie nauczy programować. Możesz jedynie ogarnąć podstawy ale potem to tylko twoja robota. Ja głównie przerabiam przykłady z bibliotek i robię pod swój projekt. Nie uczę się żadnych funkcji czy komend na pamięć. Potrzebuje to, to, to i to, otwieram bibliotkę, ściągam co mi potrzeba i lepie wszystko do kupy. Potem to tylko siedzenie dlaczego nic nie działa :D
  • Poziom 9  
    @Wojciech. No spoko dzięki, po prostu sam niewiem jak mam się nauczyć tej elektroniki.. wiem że elektronika to nie nauka, tyko styl życia no ale.. Po prostu sam nie wiem co ja mam zrobić żeby coś zakumać ;p
  • Specjalista Sieci, Internet
    Zbudowanie modelu RC jako pierwszy projekt z arduino jest "prawie" niemożliwe.
    Widzę że masz problem z łączeniem elementów, programowaniem, a na koniec się okaże że budowa modelu to też będą schody.
    Takie coś robi się etapami. Zacznij od projektu"blink", płytka prototypowa i zbudowanie migających diodek, stosowania rezystorów, dławików i kondensatorów. Opanuj stany niskie, wysokie, PWM itp. poczytaj o mostkach H i innych sprzętach potrzebnych do obsługi silników.
    Kolejna sprawa to moduły nrf24l01. Poćwicz komunikację między dwoma urządzeniami

Teraz zabierz się do napisania programu którym będziesz mógł zdalnie regulować prędkość obrotową silników itp czyli funkcje które są potrzebne aby pojazd mógł ruszyć.
    Jeśli na płytce prototypowej wszystko jest OK zacznij konstruować model.

W zależności od Twojego samozaparcia ten proces może trwać kilka tygodni nawet, ale wiedza jaką zdobędziesz jest bezcenna.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.
  • Poziom 9  
    @Heinzek Tak jak myślałem.. od razu rzucam się na głęboką wodę :P Problem jest tylko taki, że jak ktoś mi nie poda na talerzu co mam się nauczyć, co mam opanować, napisać, przeglądnąć to się tego nie nauczę.. dlatego szukam jakiegoś kursu bo tak samo z siebie do mnie nie przyjdzie..
    I tak ta moja nauka zostanie kontynuowana za jakieś 2-3 tygodnie jak arduino z ali ali przyjdzie.
    Co prawda kiedyś miałem tam jakieś w domu, może odkopie.. tylko no.. sam nie wiem co ja mam robić itp. Nie wiem czy to możliwe ale przez te wakacje chciałbym to w jakimś tam małym stopniu to opanować. Mam co prawda na swoim koncie jakiś tam wzmacniacz wytrawiony, zlutowany, działający. Ale wszystko że tak powiem "na gotowcu" czyli pcb ściągnięte z neta tylko wytrawione no i zlutowane.. chciałbym umieć zrobić coś sam.

Dodano po 30 [minuty]:

@Heinzek Możesz mi "Sprzedać" jakiś plan działania ? :P Ja wiem że nie wypiszesz mi w punktach co mam zrobić, ale tak ogólnie.
    Gotowca może i byś znalazł jakiegoś jednak nie polecam bo satysfakcja ze zrobienia czegoś samemu jest o wiele większa.

Tak samo nikt Ci nic nie poda na talerzu bo to jest wiedza bardziej rozległa. Można powiedzieć że nie znasz języka programowania, a chcesz wpisać "zaawansowany" indywidualny program.
    To tak jak byś chciał zostać kierowcą F1 a nie siedziałeś nawet w zwykłym samochodzie.

Dlatego drobnymi kroczkami. Zdobądź arduino, przeglądnij gotowe przyłady, spróbuj "zmiksować" kilka przykładów a dowiesz się jak ważny jest "średnik".
    Jak ogarniesz programowanie to dopiero buduj model.
    Jeśli przy programowaniu będziesz miał problem to internet Twoim przyjacielem. Jest naprawdę mnóstwo poradników co i jak obsłużyć. Trudno jest komuś napisać "wszystko" co trzeba się nauczyć.
    Poprzeglądaj projekty innych użytkowników i dowiesz się czego użyli do budowy pojazdu.
    Naucz się "używać" tych elementów.

Mam nadzieję że zamówiłeś też płytkę prototypową wraz z przewodami i pakietem kondensatorów i rezystorów bo bez tego będziesz latał za każdym głupim elementem.
    Piny w atmedze też mają ograniczoną wytrzymałość więc silnika bezpośrednio nie podłączysz także nauczysz się stosowania tranzystorów itp.

Próbuj. Jeśli masz pytania to zadawaj w tym wątku. Na pewno ktoś pomoże.
  • Poziom 9  
    @Heinzek no ta.. Płytkę stykową i kabelki mam, 100 ledów też, próbowałem już podchodzić do tematu z 2-3 razy ale zawsze kończyło się na tym, że.. w sumie na niczym, coś próbowałem, nie wyszło i rzucałem temat. Chciałbym teraz jakoś na serio do tego podejść.

Dodano po 10 [godziny] 32 [minuty]:

@Heinzek Mam jeszcze takie pytanie... Boo.. pooglądałem sobie przed momentem 3 filmiki Elektro Marasa i napotkał mnie problem... Już w pierwszym odcinku, mówił o tym że trzeba dobrać odpowiedni tranzystor zależnie od napięcia i silnika.. I tu też jest problem taki, że nie wiem jak dobierać odpowiednie elementy, nie chodzi tu nawet o te tranzystory tylko o np. rezystory czy potencjometry.
  • Poziom 32  
    kivoPL napisał:
    Już w pierwszym odcinku, mówił o tym że trzeba dobrać odpowiedni tranzystor zależnie od napięcia i silnika..

Narazie nie baw się w budowanie żadnych mostków H, po prostu kupujesz gotowe moduły do sterowanie silnikiem jak np L298N.
  • Poziom 20  
    @kivoPL

Ja zaczynałem zabawę z Arduino od... nauki języka programowania (C).

Po kolei:
    1. Zdobądź Arduino (pewnie UNO R3 na początek. Ja mam tzw. klony i działają)

2. Zdenerwuj się, że nie zamówiłeś od razu:
    - kabli łączących (męskie-żeńskie, męskie-męskie). Przy kablach zakup dwa razy tyle ile uważasz, że potrzebujesz,
    - paczek z rezystorami (nawet allegro ma takie pakiety - 20 taśm z rezystorami o często używanych wartościach),
    - płytek prototypowych (dwie wystarczą),
    - płytek uniwersalnych, (ważna jest wielkość rastra - rozstaw dziurek),
    - switchy,
    - potencjometrów,
    - goldpinów,
    - kilku tanich modułów (np wyświetlacz LCD, silnik krokowy ze sterownikiem)

3. Jak wszystko przyjdzie - zdenerwuj się, że masz taki krótki kabel PC-Arduino,
    - zamów jeszcze stabilizator liniowy 7805 oraz MOSFET (np:) IRF540n,

4. Jeśli dalej nie rzuciłeś wszystkiego w kąt - zastanów się nad stacją lutowniczą. Na początek wystarczy nawet zwykła tania za 60zł (musi mieć regulację temperatury).

5. Hura, dotarłeś do miejsca, w którym podłączyłeś Arduino do PC, masz zainstalowane Arduino IDE i... no właśnie.

To moja historia:
    Na początku próbowałem zrozumieć kod z przykładów od tak - nie udało się. Następnie miotałem się z tutorialami wybranymi na oślep - nie udało się.
    W końcu trafiłem na serię tutoriali w serwisie FORBOT i MAJSTERKOWO (Polskie) a później ARDUINO PLAYGROUND. Coś świtało, ale dalej miałem wrażenie, że brakuje mi podstaw. Po kilku rozmowach z kumplem programistą postanowiłem rozpocząć naukę programowania w C. Powodów było kilka, ale najważniejszy to fakt że Arduino IDE jest tak naprawdę uproszczoną wersją języka C. W tym momencie ucząc się (NAJPIERW) programowania na komputerze (Jak działa program, co to są zmienne, instrukcje sterujące, logika komputerowa, pętle) tak naprawdę nauczysz się pisania programów na Arduino.
    Ja uczyłem się od Pana Zelenta (Youtube), kursu cpp0x (internet), oraz najważniejsze - książki Symfonia C++ (autorstwa Jana Grębosza).

Jeśli doczytałeś do tego momentu - gratuluję, teraz poznasz kolejność rzeczy do nauki/zakupu (według mnie):

0. Podstawy elektroniki,
    1. Zakup Arduino (np UNO r3),
    2. Nauka podstaw programowania w C, *
    3. Zakup podstawowych modułów do Arduino (kable, rezystory, diody, potencjometry i przyciski.
    4. Różnice Arduino IDE a typowym prostym programem w C (mega ważne!),
    5. Proste programy w Arduino (zapalanie i gaszenie diod, sterowanie jasnością diod, różne tryby świecenia diod etc.),
    5a. Program a fizyka, czyli dlaczego mój program powinien działać, a nie działa (chodzi o zauważenie problemów, o których się nie myśli początkowo - np: stan nieustalony switcha),
    6. Zakup kolejnych modułów Arduino (drugie Arduino, silniki krokowe, moduły komunikacyjne etc.),
    7. Napisanie programu realizującego pobieranie inputu od użytkownika (pozycje joysticków) i kręcenie z odpowiednią prędkościa silnikami / serwami,
    8. Przepisanie programu w taki sposób, aby jedno Arduino pobierało input i wysyłało do drugiego, połączonego z silnikami,
    ((pkt 7 i 8) są budowane na płytkach prototypowych.)
    9. Budowa modelu z klocków LEGO i przełożenie elektroniki z płytek prototypowych na uniwersalne.

* - od tej pory w parze z zabawami Arduino powinna iść dalsza nauka pisania w C.

Się rozpisałem - ale temat jest mega obszerny.
    Powodzenia :)
  • Poziom 9  
    @VIGOR_PICTURES @Wojciech.
    Szczerze to tak... xd Myślałem, że będzie to w jakim kolwiek stopniu prostsze, przynajmniej na tyle jak napisał @Wojciech. ...
    Powiem tak.. Od znajomego dowiedziałem się że do nauki wystarczające będzie arduino nano, więc takowe 2 sztuki zamówiłem z ali ali.
    Co do stacji lutowniczej.. Posiadam zhaoxina 936A myślę, że wystarczy ?
    Co do rezystorów.. Zastanawiam się nad zakupem tego: https://botland.com.pl/zestawy-rezystorow/813-zestaw-rezystorow-tht-14w-opisany-2640-szt.html
    Co od Kabli połączeniowych, zamówię z ali ali w najbliższych dniach.
    Co do płytek uniwersalnych, zamówiłem takowe z ali ali
    Co do Płytek prototypowych, posaidam takowe 2.
    Gold piny też bym zamówił..
    Te mosfety i stabilizatory też zamówię.. tylko sam nie wiem czy ma to już jakiś sens..
    żeby nie było tak że wydam na to set złoty a... no właśnie..
    Dlatego nie zamawiaj wszystkiego bo za chwile okaże się że "blinka" nie ogarniesz i nie będziesz miał ochoty na kontynuowanie prac.

Jak dostaniesz arduino to poćwicz. Do nano potrzebujesz goldpinów żeby je obsłużyć. Lepsze by było UNO gdzie możesz podłączyć tylko te piny które są potrzebne do płytki stykowej.

Zainstaluj sobie arduino IDE i pooglądaj przykłady. Poczytaj jak to działa i po co są niektóre wpisy.
    Wszystko jest do zrobienia. ale nie chodzi o to aby nakupić gratów a potem je sprzedawać bo ambicji brakło.

Zacznij od zabawy ledami, a na silniki i zdalne sterowanie przyjdzie czas.
  • Poziom 32  
    kivoPL napisał:
    Myślałem, że będzie to w jakim kolwiek stopniu prostsze, przynajmniej na tyle jak napisał

Bo to jest proste jak ktoś zna elektronikę i już siedzi w tym dość długo. Początki są zawsze trudne, to jest kwestia obeznania się z językiem(arduino który jest de facto prosty) i sprzętem. Zaczniesz od prostych aplikacji bo rzucanie się na transmisje bezprzewodową może okazać się samobójstwem :)

Kup sobie po prostu, arduino UNO(dodatkowo kup sobie jedną płytke arduino nano), płytkę stykową, dużo kabelków, LEDy. rezystory, tranzystory, programator USBasp(ważne), przyciski i jakieś moduły czujników.