Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel/ wyszukaj pionowo -

16 Cze 2017 14:55 747 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam problem z funkcją wyszukaj pionowo (chociaż wydawało mi się, że ją znam).
    Funkcja powinna zwracać wartość z kolumny c jeżeli kolumna A i B są równe, czyli sprawdzam, czy w kolumnie B znajdę wartość z kolumny A jeżeli tak to wpisuję wartość z kolumny C. Ale niestety nie działa :( nie mam pojęcia dlaczego. W załączeniu przesyłam plik łącznie z moją funkcją. Proszę o pomoc.
  • Poziom 28  
    B_Kasia napisał:
    ... mam problem z funkcją wyszukaj pionowo (chociaż wydawało mi się, że ją znam).
    Funkcja powinna zwracać wartość z kolumny c jeżeli kolumna A i B są równe, czyli sprawdzam, czy w kolumnie B znajdę wartość z kolumny A jeżeli tak to wpisuję wartość z kolumny C. Ale niestety nie działa :( nie mam pojęcia dlaczego ...

Funkcja ma ogólną postać:
    WYSZUKAJ.PIONOWO(szukana_wartość; przeszukiwany_obszar; wartość_do_zwrotu_z_kolumny; typ_poszukiwań)

We wzorze "=WYSZUKAJ.PIONOWO(A3;B3:B124;3)" w odniesieniu do założonych kryteriów, zabrakło:
    1) poprawnego zakresu do przeszukiwania - powinno być A3:C124, a nie B3:B124
    2) właściwej deklaracji typu_przeszukiwania - powinno być 0 (wyszukanie dokładnie danej wartości - wtedy porządek sortowania nieważny - , a nie jej przybliżenia - chyba że nie zależy nam na "dokładnej" dacie)
    3) instrukcji "jeżeli", przyrównującej wartości z kolumn "A" i "B"

Powinno być:
    "=JEŻELI(A3=B3;WYSZUKAJ.PIONOWO(A3;A3:C124;3;0);"")"
    Format kolumn z wynikami ustawiony na ogólny.
    No i uwaga przy kopiowaniu wzorów na inne kolumny ... znaki "$" się kłaniają ... :) ...

Dodano po 5 [minuty]:

=JEŻELI($A3=$B3;WYSZUKAJ.PIONOWO($A3;$A$3:$C$124;3;0);"")

No i jeszcze co wlaściwie jest wartością szukaną ? Data, nagłówek kolumny, inne ?
    Jak się przekopiuje na resztę kolumn ów wzór, to zawsze będzie się on odnosić do A3, itd. jeśli chodzi o kolejne wiersze w kolumnie "A"

Ps: chociaż rzeczywiście można również i tak, tylko inna kolumna wtedy:
    =JEŻELI($A3=$B3;WYSZUKAJ.PIONOWO($A3;$B$3:$C$124;2;0);"")
  • Poziom 2  
    Witam,
    Dziękuję bardzo za pomoc. :)
    Wszystko działa :)