Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.

hubertfab 16 Jun 2017 15:17 7995 3
Altium Designer Computer Controls
 • Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.
  Prototyp Regulatora PI powstał w celu polepszenia stabilności temperatury w małym piecyku elektrycznym do wygrzewania złącz światłowodowych. Dotychczas temperatura oczekiwana była zadawana za pomocą termostatu bimetalicznego co powodowało duże trudności w precyzyjnym ustawieniu temperatury w elemencie o dosyć dużej bezwładności. Termostat przy dochodzeniu do zadanej przełączał się 5-10 razy w ciągu sekundy co powodowało wprowadzanie do sieci dużych zakłóceń. Ja zastosowałem przekaźnik SSR włączany w zerze sieci co w dużej mierze ograniczyło ten problem.
  Elementem pomiarowym jest termopara typu K w osłonie metalowej z gwintem co umożliwiło na sztywno zamontować w blacie grzewczym.
  Urządzenie jest zasilane z sieci za pomocą złącza IEC, wybrałem takie rozwiązanie z uwagi na łatwość zamontowania urządzenia regulatora z piecykiem, który posiada właśnie takie złącze.
  Aby zmusić piecyk do współpracy należy tylko ustawić termostat na maksimum. (Metoda bez ingerencji w urządzenie. Równie dobrze można wyciąć termostat z obwodu. :bye: Minusem tego rozwiązania była by strata zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia regulatora lub przekaźnika SSR, który wysterował by się na 100%)

  Obudowa nie jest ładna, taką znalazłem w domu. Panel przedni wyfrezowałem na CNC (można odnaleźć ją w DIY). Przypominam, że jest to PROTOTYP. Jeśli będzie sprawdzał się prawidłowo podczas testów dostanie nową obudowę, płytkę drukowaną.

  Tak wygląda zestaw gotowy do pracy: Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.

  Sporządziłem wykres z pomiarów jakie udało mi się zebrać: [Y:T[*C] X:t[5s] 8-O ]
  Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.

  Na początku dochodzenia do Tzadanej [120*C] widać małe przeregulowanie [+3*C]. Jednak po chwili regulator koryguje ten błąd i wartości jakie znalazłem na wykresie to Max[120,85*C] ; Min[119,35*C]. Średnia T pomijając 2 okresy oscylacji wyniosła [120,291*C] co w pełni mnie satysfakcjonuje. :spoko:

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  hubertfab
  Level 21  
  Offline 
  hubertfab wrote 552 posts with rating 452, helped 31 times. Been with us since 2008 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  andrzejek23
  Level 19  
  Obudowa ładna. Spróbowałbym jeszcze dostroić regulator PI.
  Ale pokaż jeszcze wnętrze i może jakiś schemat - wtedy będzie można o tym coś więcej powiedzieć. Pzdr.:)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  sundayman
  Level 25  
  Za moich czasów to się albo spawało, albo były złącza w rodzaju 3M Fibrlock - obrabiane mechanicznie, ale bez żadnego tam wygrzewania.
  Co to złącza, że wymagają wygrzewania ?
 • #4
  hubertfab
  Level 21  
  andrzejek23 wrote:
  Spróbowałbym jeszcze dostroić regulator PI.

  Problem polega na bardzo uproszczonej metodzie całkowania. Wykorzystuję metodę dodawania prostokątów co upraszcza budowę ale nie jest tak dobre dla całości. Zagłębię się w temat i być może wymienię to na metodę dodawania trapezów, będzie lepiej.
  MAX6675 obsługujący termoparę posiada rozdzielczość 0.25*C. Ja co prawda uśredniam temperaturę z 5 odczytów ale jeśli by uzyskać lepszą rozdzielczość i dokładność pomiaru można by osiągnąć nieco lepszy wynik końcowy.

  sundayman wrote:
  Co to złącza, że wymagają wygrzewania ?

  Do złącza świeżo zalanego klejem wsuwa się włókno światłowodowe. Następnie złącze zostaje wygrzane w piecyku aby klej został utwardzony.
  Przykładowe złącze: Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.