Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.

hubertfab 16 Jun 2017 15:17 7908 3
Altium Designer Computer Controls
  • Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.
    Prototyp Regulatora PI powstał w celu polepszenia stabilności temperatury w małym piecyku elektrycznym do wygrzewania złącz światłowodowych. Dotychczas temperatura oczekiwana była zadawana za pomocą termostatu bimetalicznego co powodowało duże trudności w precyzyjnym ustawieniu temperatury w elemencie o dosyć dużej bezwładności. Termostat przy dochodzeniu do zadanej przełączał się 5-10 razy w ciągu sekundy co powodowało wprowadzanie do sieci dużych zakłóceń. Ja zastosowałem przekaźnik SSR włączany w zerze sieci co w dużej mierze ograniczyło ten problem.
    Elementem pomiarowym jest termopara typu K w osłonie metalowej z gwintem co umożliwiło na sztywno zamontować w blacie grzewczym.
    Urządzenie jest zasilane z sieci za pomocą złącza IEC, wybrałem takie rozwiązanie z uwagi na łatwość zamontowania urządzenia regulatora z piecykiem, który posiada właśnie takie złącze.
    Aby zmusić piecyk do współpracy należy tylko ustawić termostat na maksimum. (Metoda bez ingerencji w urządzenie. Równie dobrze można wyciąć termostat z obwodu. :bye: Minusem tego rozwiązania była by strata zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia regulatora lub przekaźnika SSR, który wysterował by się na 100%)

Obudowa nie jest ładna, taką znalazłem w domu. Panel przedni wyfrezowałem na CNC (można odnaleźć ją w DIY). Przypominam, że jest to PROTOTYP. Jeśli będzie sprawdzał się prawidłowo podczas testów dostanie nową obudowę, płytkę drukowaną.

Tak wygląda zestaw gotowy do pracy: Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.

Sporządziłem wykres z pomiarów jakie udało mi się zebrać: [Y:T[*C] X:t[5s] 8-O ]
    Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.

Na początku dochodzenia do Tzadanej [120*C] widać małe przeregulowanie [+3*C]. Jednak po chwili regulator koryguje ten błąd i wartości jakie znalazłem na wykresie to Max[120,85*C] ; Min[119,35*C]. Średnia T pomijając 2 okresy oscylacji wyniosła [120,291*C] co w pełni mnie satysfakcjonuje. :spoko:

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    hubertfab
    Level 21  
    hubertfab wrote 552 posts with rating 448, helped 31 times. Been with us since 2008 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    andrzejek23
    Level 19  
    Obudowa ładna. Spróbowałbym jeszcze dostroić regulator PI.
    Ale pokaż jeszcze wnętrze i może jakiś schemat - wtedy będzie można o tym coś więcej powiedzieć. Pzdr.:)
  • Altium Designer Computer Controls
    sundayman
    Level 24  
    Za moich czasów to się albo spawało, albo były złącza w rodzaju 3M Fibrlock - obrabiane mechanicznie, ale bez żadnego tam wygrzewania.
    Co to złącza, że wymagają wygrzewania ?
    hubertfab
    Level 21  
    andrzejek23 wrote:
    Spróbowałbym jeszcze dostroić regulator PI.

Problem polega na bardzo uproszczonej metodzie całkowania. Wykorzystuję metodę dodawania prostokątów co upraszcza budowę ale nie jest tak dobre dla całości. Zagłębię się w temat i być może wymienię to na metodę dodawania trapezów, będzie lepiej.
    MAX6675 obsługujący termoparę posiada rozdzielczość 0.25*C. Ja co prawda uśredniam temperaturę z 5 odczytów ale jeśli by uzyskać lepszą rozdzielczość i dokładność pomiaru można by osiągnąć nieco lepszy wynik końcowy.

sundayman wrote:
    Co to złącza, że wymagają wygrzewania ?

Do złącza świeżo zalanego klejem wsuwa się włókno światłowodowe. Następnie złącze zostaje wygrzane w piecyku aby klej został utwardzony.
    Przykładowe złącze: Regulator PI do piecyka złącz światłowodowych.