Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam odpowiedniego aparatu do moich wymagań...

17 Cze 2017 08:41 1836 13
  • Poziom 4  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Mam na imię Adam,lubię fotografować, choć jestem amatorem.
    Chciałbym prosić uprzejmie Was abyście doradzili mi jaki aparat byłby dla mnie idealny.
    Do tej pory używałem aparatu Canon 450d z kitowym obiektywem (F-S 18-55mm IS f/3.5-5.6), wykonałem bardzo dużo zdjęć tym aparatem, obecnie nie jestem już zadowolony z jakości zdjęć, słaba ostrość zdjęć, kolory też nie takie... Dodatkowo awarii uległ focus w obiektywie, więc sami rozumiecie. Zdjęcia jakie wykonuję to najczęściej:
    1. - zdjęcia na stole bezcieniowym przy użyciu lamp studyjnych DELICACY 180. lamp studyjnych Delicacy 180
    2. - zdjęcia przedmiotów na drewnianym stole również przy użyciu
    3. - zdjęcia grzybów w lesie
    4. - zdjęcia przestrzeni miejskiej, zabytki, budynki itp.
    5. - zdjęcia krajobrazów( góry, jeziora, plaże, morza, lasy)

Bardzo rzadko zdjęcia ludzi, portrety,inne zdjęcia podczas podróżowania itp.
    - chciałbym też może w przyszłości spróbować zdjęcia makro.

Dużo osób poleca mi właśnie do wspomnianych czelów zakup kompaktu z wymienną optyką, a nie lustrzanki. Myślę, że dużym lustrem jest też waga i przede wszystkim gabaryty.
    Jak wspomniałem chciałbym uzyskać dużo lepszą jakość zdjęć niż przy użyciu Canona 450d.

Jeżeli chodzi o budżet to tak myślę, że chciałbym się zmieścić w budżecie do 4.000 tys zł raczej za sprzęt używany. Oczywiście chciałbym coś z wymiennym obiektywem. Obecnie przebywam w Australii, więc byłaby szansa kupić coś powyżej 4 tys. zł ponieważ sprzętu używany jest tu trochę tańszy i są nie raz dobre okazje.
    Długo już poszukuję i na razie chyba najlepszy typ jaki namierzyłem to Olympus OM-D E-M5 II.
    Zastanawiam się też nad Sony a63000.
    Ostatnio mogłem kupić za 3100zł aparat OM-D E-M5 II wraz z dwoma bateriami, lampą, torbą oraz dwoma obiektywami:
    - Olympus m.zuiko digital ED 12-50mm f/3.5-6.3
    - Olympus m.zuiko digital ED 45mm f/1.8 lens
    Aparat używany 5 miesięcy.
    Niestety ktoś mnie uprzedził ale domyślam się, że była to dobra oferta?

No nic, bardzo proszę o wszelkie rady i sugestie jaki były dla mnie najlepszy wybór?
    Za wszelkie rady bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam serdecznie
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Wszystko wskazuje na to że Sony A6300 był by najlepszy. Tylko standardowy zoom SELP1650 to nie jest szczyt jasności więc trzeba by się rozejrzeć za czymś jaśniejszym.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Do wyżej wymienionych rzeczy spokojnie bierz lustrzankę canon lub nikon chyba że musi być do lansu olympus ?
    W tej kwocie kupisz konkretny sprzęt, np Nikon D5300 + obiektywy Nikkor AF-P 18-55VR + Micro 40mm + AF-S 55-300VR, obiektywy możesz kupić używane i zmieścisz się w budżecie, a taki zestaw to ho ho... w poziomie jakości do tych szkiełek olympusów.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Olympus chyba już lustrzanek nie robi. Wybór Olympusa to wybór matrycy o połowę mniejszej niż APS.
  • Poziom 4  
    Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.

marcode napisał:
    Do wyżej wymienionych rzeczy spokojnie bierz lustrzankę canon lub nikon chyba że musi być do lansu olympus ?
    W tej kwocie kupisz konkretny sprzęt, np Nikon D5300 + obiektywy Nikkor AF-P 18-55VR + Micro 40mm + AF-S 55-300VR, obiektywy możesz kupić używane i zmieścisz się w budżecie, a taki zestaw to ho ho... w poziomie jakości do tych szkiełek olympusów.

Witam, dziękuję za odpowiedz. Naprawdę taki Nikon D5300, będzie duzo lepszy od Olympusa omd em 5 mark II?
    Znalazłem taki zestaw właśnie zestaw:

Nikon D5300 DSLR Camera BODY ONLY (Black)
    AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR II
    AF-S NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR Lens
    EN-EL14 Lithium-Ion Battery (1030mAh)
    MH-24 Quick Charger for EN-EL14 Battery
    EG-CP16 Nikon Audio/Video Cable
    DK-5 Eyepiece Shield
    UC-E17 USB Cable
    AN-DC3 Camera Strap (Black)
    Lowe pro camera bag

Sprzedający pisze ze sprzęt był zupełnie nie używany, sprzedaje jako nowy (trochę dziwne), cena za wszystko to 2100zł.

Czy to dobra oferta?

Według detali technicznych tak to wygląda:

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D5300-vs-Olympus-OM-D-E-M5-II

D214d3k napisał:
    Olympus chyba już lustrzanek nie robi. Wybór Olympusa to wybór matrycy o połowę mniejszej niż APS.

Co to dokładnie oznacza dla mnie?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Zdjęcia jakie masz zamiar robić zrobisz wszystkim byle nie było starsze jak 7-8 lat, serio :)
    Olympus to bezlustro i taki wygląd modny obecnie nadal, słabsza szybkość af, drogie obiektywy, plusy podepniesz jakieś stare manualne obiektywy z adapterem.
    Lustrzanka, zazwyczaj szybszy af, lepsze użyteczne iso, większy wybór obiektywów zwłaszcza używanych ( canon i nikon ).

Cena niska za ten zestaw.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Adam.x napisał:
    Co to dokładnie oznacza dla mnie?

Matryca APS jest bardziej optymalna ze względu na plastykę i niższe szumy.
    Za Olympusa przepłaca się bo trzeba się składać na agresywny marketing :).
    Ogólnie to bardzo dobre aparaty ale nie dla każdego.
    Na pewno nie dla szukających prostych i ekonomicznych rozwiązań.
    marcode napisał:
    Lustrzanka, zazwyczaj szybszy af

Oj nie generalizował bym tak. Jednak przy większym i jaśniejszym obiektywie ten AF musi się dużo namęczyć. Producenci nie pchają ultraszybkich układów ostrości do sprzętu nieprofesjonalnego. A już w trybie detekcji fazy czy kontrastu to prawie wszystko jest szybsze od lustrzanki.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Ale pozostajemy w zakresie cenowym tu wywołanym, a tam bezlustra jakie miałem nie powalały, dobrze zaczyna sie dopiero od starego sony A6000, ewentualnie samsung NX300/30/500 ale to martwy system, panas/olympus/fuji wypadają przeciętnie w cenie lustrzanek, a zaleta lustrzanek to możliwość podpięcia dość tanio szybkich obiektywów i zestaw gwałtownie nabiera jakości/szybkości af.
  • Poziom 4  
    marcode napisał:
    Zdjęcia jakie masz zamiar robić zrobisz wszystkim byle nie było starsze jak 7-8 lat, serio :)
    Olympus to bezlustro i taki wygląd modny obecnie nadal, słabsza szybkość af, drogie obiektywy, plusy podepniesz jakieś stare manualne obiektywy z adapterem.
    Lustrzanka, zazwyczaj szybszy af, lepsze użyteczne iso, większy wybór obiektywów zwłaszcza używanych ( canon i nikon ).

Cena niska za ten zestaw.

Ogólnie to nie zależy mi na oryginalności czy obecnej modzie. Najważniejsze dla mnie to ostrości oraz jakość zdjęcia oraz spory wachlarz zastosowań.

Co do AF, to jak rozumieć "Number of Focus Points" w Canonie jest 9points, a w np. Olympusie 81... - To spora różnica.
    Co do Nikona to słyszałem, że ten model nie ma stabilizacji obrazu.. - myślę, że to tez jakiś minus.
    Sam już naprawdę nie wiem co wybrać.
    Jednak pomału widzę, że większość poleca jednak pójść w stronę lustrzanki.
    No kusi mnie trochę ten Nikon za 2100zł...
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    marcode napisał:
    W tej kwocie kupisz konkretny sprzęt, np Nikon D5300

A że tak zapytam... Tanie lustrzanki uchodzą za kiepskie, ten można kupić za 1700 zł. Kolega szuka, możesz coś powiedzieć nt dlaczego akurat ta jest taka konkretna?
  • Poziom 26  
    Adam.x napisał:
    Co do AF, to jak rozumieć "Number of Focus Points" w Canonie jest 9points, a w np. Olympusie 81... - To spora różnica.

Nie ma to znaczenia dla ciebie, chyba że aparat będziesz uzywał wyłącznie na AUTO i nie chcesz sobie zawracać głowy trybami, ustawieniami, wykorzytywaniem własnej wiedzy itd.

Adam.x napisał:
    Co do Nikona to słyszałem, że ten model nie ma stabilizacji obrazu.. - myślę, że to tez jakiś minus.

Nie ma to znaczenia ponieważ stabilizacja jest w obiektywach, oczywiści są też takie bez, często stabilizacja przeszkadza jak np w robieniu zdjęć ruchliwego dziecka lub sportu.

Ja mogę polecić z czystym sumieniem Nikona D5300, świetna matryca, dobra ergonomia i funkcjonalność, masz dostęp do tanich obiektywów uzywanych.
    Z obiektywów idealne dla ciebie by było mieć Nikkor 18-105VR jako uniwersalny na spacery, do widoków, do zdjęć produktowych, Nikkor Micro 40 jeśli będziesz chciał makro i drobne przedmioty z dużą szczegółowością, a tele najtańsze Nikkor AF-S 55-300VR lub Nikkor AF-P 70-300VR.

Dodano po 16 [minuty]:

siewcu napisał:
    A że tak zapytam... Tanie lustrzanki uchodzą za kiepskie, ten można kupić za 1700 zł. Kolega szuka, możesz coś powiedzieć nt dlaczego akurat ta jest taka konkretna?

Ja w nikonie siedzę już od dawna, miałem przejściowo canona, sony, bezlustra samsunga, sony i fuji.
    Tanie lustrzanki sony i canon faktycznie odstają od tego co oferuje nikon i pentax.
    Pentax odpuszczamy ponieważ sam pentax z tego rezygnuje jak widać, więc szkoda kasy, sony podobnie opuściło lustrzanki i skupili się na bezlustrach.
    Canon dorównujący nikonowi to nowe modele, przez co drogie, więc zostaje nikon, który od czasów D5300, D3300 i D7100 ma świetne matryce, tonalnie wypada też ponad canona, ergonomia i funkcjonalność podobna do canona zazwyczaj, jednak sporym plusem nikona to obiektywy z niższej półki.
    Jest tani świetny 1.8/35 , 1.8/50G , AF-S 18-55VRII , AF-P 18-55VR , 18-105VR , 18-140VR, 16-85VR , teraz nowy AF-P 10-20, no i tele obiektywy nawet najtańszy nowy 55-200VRII daje radę, a najnowsze AF-P 70-300VR można teraz z cashback kupić nówkę poniżej 1000zł, no i jest nadal 55-300VR tani.
  • Poziom 4  
    siewcu, marcode, Bardzo, bardzo dziękuje za wszelkie propozycje i porady. Podane informacje na pewno bardzo mi się przydadzą, choć przyznam, że w tym momencie mocno zastanawiam się nad Nikonem D5300 ze względu, że cena za jaką mogę kupić ten aparat wygląda kusząco - tak przynajmniej mi się wydaje.
    Założę chyba osobny temat odnośnie tego czy warto kupić skorzystać z tej oferty aby tu nie robić zamieszania.
  • Poziom 26  
    Warto warto, 55-300VR kosztuje używane 700 minimum, 18-55VR 250-300zł czyli za sam aparat płacisz 1000zł, a to sporo mniej niż oferty na znanych portalach.
  • Poziom 39  
    Adam.x napisał:
    ten aparat wygląda kusząco

Zdjęcia mają wyglądać kusząco :) . Aparat dla mnie może wyglądać jak cegła.

siewcu napisał:
    A że tak zapytam... Tanie lustrzanki uchodzą za kiepskie, ten można kupić za 1700 zł.

Tanie lustrzanki w dobrych rękach i z niezłym obiektywem robią cuda. Marketingowcy od bezlusterkowców ich nienawidzą :D. Nie ma nic lepszego w kategorii do 2000.

Podobny obrazek da bezlusterkowiec ale do nich nie ma tanich i dobrych obiektywów. W niektórych systemach jest straszna bieda nawet jeśli kasa nie jest problemem.

Słabszy ale niezły obrazek da zaawansowany kompakt .. pod warunkiem że to zaawansowanie polega na dużej matrycy, jasnym obiektywie (coś jak Canon G15) a nie zoomie 50x i 50 milionach pikseli na łebku od pinezki.

Wiem, że pytanie było retoryczne ale upraszczajmy i podsumowujmy :).