Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm odwrotnie podłączonego akumulatora.

kernelstrong 17 Cze 2017 13:01 384 14
  • #1 17 Cze 2017 13:01
    kernelstrong
    Poziom 5  

Potrzebuję alarm źle (odwrotnie)połączonego akumulatora. Dużo pływam na pontonie i zdarza mi się, że do akumulatora podłączę odwrotnie skrzynkę w której mam ładowanie do telefonu i źródło zasilania innych urządzeń z zapalniczki samochodowej. Niestety już spaliłem przez to ładowarkę ( taka na zapalniczkę. Chciałbym jeżeli podłączę odwrotnie skrzynkę do akumulatora krokodylkami natychmiast zaczął wyć alarm lub dostanę inne powiadomienie. A może gdzieś mogę kupić gotowe urządzenie ?

• #3 17 Cze 2017 13:08
    kindlar
    Poziom 36  

Potrzebne ci raczej zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem. Najprostszym jest dioda prostownicza wstawiona w obwód w kierunku przewodzenia.

• #4 17 Cze 2017 13:32
    kernelstrong
    Poziom 5  

W gnieździe zapalniczki jest ładowarka

Dodano po 18 [minuty]:

A nie ma gdzieś do kupienia takiego alarmu podłączam plus do minusa i włącza się alarm ?

• #5 17 Cze 2017 13:45
    krzysiozak
    Poziom 33  

Tak na szybko Wystarczy że oznaczysz jeden z białych przewodów [tam gdzie powinien być podłączony +] na czerwono. Jeśli jest ciemno i oznaczenie na czerwono nie pomaga. Oznaczyć przewód plusa przez nawinięcie jakiegoś drutu w izolacji, tak aby był wyczuwalny. Pomysł z diodą niezły, ale zawsze spadek napięcia na niej będzie. Z odnalezieniem po ciemku, plusa na akumulatorze nie powinno być problemu.
    Albo przewody do akumulatora z oznaczeniami podłączyć na "stałe" i zastosować:
    włącznik na przewodzie,
    lub gniazdo z wtykiem bez możliwości odwrotnego podłączenia.

A fachowcy z elektrody niech zastanowią się nad alarmem złego podłączenia.

Przyznam się mam słabszy dzień, jeden z wielu.

• #6 17 Cze 2017 14:07
    Freddy
    Poziom 43  

krzysiozak napisał:
    A fachowcy z elektrody niech zastanowią się nad alarmem złego podłączenia.
    Komentarz zbędny, to jest kpina, czy prowokacja?
    Ty jako technik telekomunikacji powinieneś to mieć w jednym palcu.

Dwie diody, buzer i sprawa załatwiona.

• #7 17 Cze 2017 15:50
    MACIEK_M
    Poziom 27  

Rozwiązaniem może być przekaźnik z diodą, jeśli dobrze podłączysz "skrzyneczkę", to się załączy i masz zasilanie, jeśli odwrotnie podłączysz to się nie załączy i niczego nie zepsujesz.

• #9 17 Cze 2017 16:00
    kkknc
    Poziom 41  

Dioda LED i rezystor. Do tego buzzer i zwykła dioda w kierunku odwrotnego przewodzenia dana. Ot cały alarm. Można też dobrać buzzer o takich parametrach by ograniczyć prąd diody. Wtedy tylko LED i buzzer.
    Czemu nie dasz na stałe gniazda zapalniczki. Czy też gotowego modułu do ładowania telefonu?
    Mostek gretza też dobry pomysł.

• #10 17 Cze 2017 16:59
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Tyle, że taki "alarm" to musztarda po obiedzie. Jeżeli podepniesz odwrotnie zasilanie do elektroniki - ona padnie szybciej niż Ty zareagujesz na alarm.

• #11 17 Cze 2017 17:23
    Freddy
    Poziom 43  

kkknc napisał:
    Dioda LED i rezystor
    Sama LED to za mało.
    Muszą być dwie diody, jak to ma być alarm ostrzegający, a nie informujący o spaleniu :).

• #12 17 Cze 2017 17:55
    kkknc
    Poziom 41  

Pierw pewnie podłącza gniazdo zapalniczki a potem w nie coś wkłada. Więc wystarczy. Chociaż kto wie.
    Dla mnie pomysł poroniony. ;)
    A rozwiązania już podane.

• #14 17 Cze 2017 20:46
    Freddy
    Poziom 43  

Zamiast układu przekaźnika i styku wystarczy dioda Schottky - taniej i prościej :).

• #15 18 Cze 2017 06:38
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Schemat z użyciem przekaźnika pozwala zrealizować prostym sposobem obronę nie tylko od wstecznego włączenia akumulatora, ale i od zwarcia w obciążeniu. Alarm odwrotnie podłączonego akumulatora.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME