Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie sygnału toru FM/VHF/UHF

jojoro 17 Jun 2017 15:43 2298 9
    jojoro
    Level 11  
    Od kilku tygodni próbuję nieco zmodernizować moją instalację antenową.
    Obecnie wygląda to tak:
    1. Antena FM: ar9/ccir/ukf-fm (Symetryzator)
    2. Anten UHF: Dipol 94/21-69 (Symetryzator)
    3. Antena VHF: Brak
    4. Antena SAT: Triax TD 115. konwertery Inverto Black Ultra (Quattro)
    5. Multiswitch Opticum OMS 9/8
    6. Kabel zewnętrzny - Televes T100 cu\cu 2155 czarny , wewnętrzny Triset 113.
    7. Zwrotnica 2 wejścia UHF+FM lokalnej firmy Waldi.

Jaki mam problem?
    1. Kupiłem sobie tunerek radiowy Sony St-S390, na którym wyraźnie widać ze siła sygnału większości stacji to 2-3 kreski. Nawet te silne stacje lokalne oraz ogólnopolskie to max 4-5 kreski. Przy takiej antenie radiowej powinienem mieć chyba sygnał, że ho ho!
    2. Odbieram MUX-8 VHF niejako przy okazji. Któraś antena zbiera sygnał z szerszego pasma. Na TV Panasonica mam z MUX 8 siła/sygnał 100/100, ale na dekoderze typu Pendrive z zestawu NC+ nie jest już tak wesoło - siła 20%/ Jakość 90%.
    3. Pasmo UHF na wszystkim co mam odbieram poprawnie - 100/100

Diagnoza jaką postawiłem:
    Prawdopodobnie niska siła sygnału, która jest spowodowana długością kabla - 20m od anteny do multiswitcha i drugie tyle od multiswitcha do gniazdek.
    Dołożenie anteny VHF.

Proponowane rozwiązanie - wstawić wzmacniacz.

Co zrobiłem - kupiłem sobie zasilacz z separatorem napięcia 12V/100mA w firmie Waldi (tej od zwrotnicy) więc pewnie jakościowo OK.
    Pożyczyłem od znajomego przedwzmacniacz na całe pasmo Digisat Lite 12V DL20 i umieściłem go na wyjściu zwrotnicy.
    Zasilacz z separatorem podpiąłem do wejścia naziemnego multiswitcha.
    Niestety osiągnąłem efekt odwrotny od oczekiwanego - dalsze wytłumienie wszystkich pasm - FM/VHF/UHF (ok.30%)
    Pomyślałem, że to pewnie przesterowanie toru UHF, który mam mocny.
    Kupiłem więc wzmacniacz masztowy Terra MA080L i podmieniłem go miejscami z moją zwrotnicą. Zapobiegawczo zredukowałem wzmocnienie pasm VHF i UHF na minimum, dałem tylko FM na max.
    Niestety okazało się, że na wszystkich pasmach mam 0% sygnału jakbym wstawił wielki tłumik. Niezależnie od regulacji wzmocnienia na wszystkich pasmach 0%.

Dla pewności zmierzyłem multimetrem - zasilacz podaje 12V na wzmacniacz.

Nie rozumiem co robię źle.
    spinacz
    Level 41  
    Kolego pisze ci ponownie, bez pomiarów poziomu sygnału sprzętem do tego przeznaczonym to nic w sumie nie wiadomo i zostają tylko kombinacje i wydawanie kolejnej kasy zamiast przeznaczenie tego na fachowca który ma sprzęt i napewno szybko to ogarnie.
    andpol 33
    Level 38  
    Przesterowany multiswitch. Nie masz anteny VHF. Tuner ma tłumik.
    robertamel
    Level 27  
    Wg mnie jakość sygnału na poziomie 90% powinna być zadowalająca. Poziom sygnału nie jest tak istotny jak jakość. Podaj proszę lokalizację, ukierunkowanie na jaki nadajnik, aby określić odległość i potencjalne źródła zakłóceń sygnału.
    Najlepiej powrócić wreszcie do stanu wyjściowego, bo jak piszesz tylko martwiłeś się, że wskaźnik poziomu sygnału dla FM pokazuje za mało, ale jak to się ma do odbioru, czy masz zauważalne szumy, spadek separacji lewego kanału do prawego w odbiorze radia, to tego nie napisałeś. Poza tym antena FM, jaką zakupiłeś, jest kierunkowa, więc na pewno wszystkich stacji nie będzie na poziomie maksymalnym z racji tego, że zwykle w każdej miejscowości w Polsce można odbierać sygnały radiowe z wielu kierunków (nadajników).
    jojoro
    Level 11  
    spinacz wrote:
    Kolego pisze ci ponownie, bez pomiarów poziomu sygnału sprzętem do tego przeznaczonym to nic w sumie nie wiadomo i zostają tylko kombinacje i wydawanie kolejnej kasy zamiast przeznaczenie tego na fachowca który ma sprzęt i napewno szybko to ogarnie.

Kolego, gdybym miał w okolicy fachowca, który to ogarnie to bym zapłacił i się nie denerwował. Na etapie projektowania instalacji na Multiswitchu zapłaciłem kilkaset zł "fachowcom" z lokalnej firmy, z zaawansowanymi miernikami za 8000zł (jak sami twierdzili) i ustawili mi antenę sat, tak że nie odbierała połowy kanałów. Twierdzili, że kupiłem uszkodzony multiswitch, że cośtam innego, wzięli 400zł za usługę a potem sam sobie ustawiłem wszystko za darmo i działa. Drugi raz inna firma miała mi też coś zrobić - efekt ten sam - przyjechali z miernikami, testerami, ekipa 3 ludzi, jęczenie OJEJ w domu ma pan multiswitcha? A po co to, na co to komu? Gówno ustawili, kasę wzięli a ja i tak musiałem sam wszystko zrobić.
    Tak więc sorry, ale raczej muszę sam sobie z tym poradzić. Mieszkam w małej miejscowości, a nie będę wołał ekipy np. 60 km dalej żeby mi antenę FM ustawili. Bądźmy realistami.

andpol 33 wrote:
    Przesterowany multiswitch. Nie masz anteny VHF. Tuner ma tłumik.

Tak sobie właśnie myślę. Ale w innym temacie pisałem, że kupiłem MS Televesa (już zwróciłem) i tam poziom wejściowy toru TV naziemnej to około 104dBv więc znacznie więcej niż w tym opticumie a efekt był jeszcze gorszy.
    Anteny VHF faktycznie nie mam i oczywiście mam zamiar kupić, ale najpierw chcę ogarnąć temat tego FM.
    robertamel wrote:
    Wg mnie jakość sygnału na poziomie 90% powinna być zadowalająca. Poziom sygnału nie jest tak istotny jak jakość. Podaj proszę lokalizację, ukierunkowanie na jaki nadajnik, aby określić odległość i potencjalne źródła zakłóceń sygnału.

VHF to oczywiście tylko wisienka na torcie. Obecny odbiór jest OK, nie było problemów nawet w czasie ulewy. Po prostu chciałem zrobić instalację zgodnie ze sztuką, tym bardziej, że w przyszłości kupię sobie pewnie jakiś odbiornik radiowy DAB+ więc stabilny odbiór w pasmie VHF będzie jak znalazł.
    robertamel wrote:
    Najlepiej powrócić wreszcie do stanu wyjściowego, bo jak piszesz tylko martwiłeś się, że wskaźnik poziomu sygnału dla FM pokazuje za mało, ale jak to się ma do odbioru, czy masz zauważalne szumy, spadek separacji lewego kanału do prawego w odbiorze radia, to tego nie napisałeś. Poza tym antena FM, jaką zakupiłeś, jest kierunkowa, więc na pewno wszystkich stacji nie będzie na poziomie maksymalnym z racji tego, że zwykle w każdej miejscowości w Polsce można odbierać sygnały radiowe z wielu kierunków (nadajników).

Interesują mnie stacje FM głównie z kierunku Łódź. Do tego celu kupiłem tę antenę.
    Przy tym poziomie sygnału większość stacji mogę odbierać jedynie w MONO (np. antyradio, Zet Gold). Radio Żak, nawet w mono nie nadaje sie do słuchania (szumy), Złote przeboje są na granicy stereo - wskaźnik stereo na odbiorniku "miga". Antena w polaryzacji V jest zamontowana.
    Dlatego chciałem zwiększyć poziom sygnału (głównie w pasmie FM).
    andpol 33
    Level 38  
    Weź sobie ten tuner na strych i podłącz przed mutiswitchem, bezpośrednio z anteny. Będziesz wiedział, czy tuner szwankuje, czy instalacja.
    jojoro
    Level 11  
    andpol 33 wrote:
    Weź sobie ten tuner na strych i podłącz przed mutiswitchem, bezpośrednio z anteny. Będziesz wiedział, czy tuner szwankuje, czy instalacja.

Mam 2 odbiorniki radiowe, na 2 różnych gniazdach w domu. 1 - Sony, 2. Wieża philipsa. Na obu jest podobnie, z tym że na wieży nie mam wskaźnika poziomu sygnału więc mogę się kierować jedynie "na słuch".
    Jutro jak mi się będzie nudzić, to wejdę na strych i połączę "beczkami" antenę radiową bezpośrednio z gniazdem końcowym abonenckim z pominięciem multiswitcha i zobaczę jak się zachowują wskazania sygnału.
    Jak będzie ok, to wepnę wzmacniacz przelotowy i też zobaczę. Potem zrobię próbę ze wzmacniaczem masztowym z pominięciem multiswitcha.

Dodano po 15 [godziny] 33 [minuty]:

Pobawiłem się trochę kabekami na strychu i aż wstyd się przyznać - przyczyną wszystkich problemów okazał się 1 (słownie 1) włosek z oplotu dotknięty do żyły miedzianej. Co ciekawe upływ prądu musiał być tak znikomy, że dioda na zasilaczu nie gasła.
    Po zamontowaniu (już poprawnym, kurde ciągle mi wstyd jak to piszę) wzmacniacza masztowego terry wszystkie wskaźniki na radiu FM poszły ok. 30% w górę. Złapałem nawet studenckie radio Żak z Łodzi (60km) z trochę mniejszymi szumami - ale i tak raczej nie da się tego słuchać. Jedyny realny zysk to RDSy szybciej wskakują, antyradio bez problemów w stereo. Do 100% mocy na wskaźniku sygnału jeszcze ze 2-3 kreski na najmocniejszych stacjach tak więc do przesterowania głowicy pewnie jeszcze trochę brakuje.
    Teraz muszę się zastanowić czy gra jest warta świeczki. Dodatkowa komplikacja w instalacji, a zysk dość iluzoryczny. Mam jeszcze 7 dni na zwrot.
    Sam tor UHF nie wymaga u mnie żadnego wzmocnienia.
    A może istnieją silniejsze wzmacniacze dla toru FM? Ten ma 20dB?

Dodano po 11 [minuty]:

robertamel wrote:
    Podaj proszę lokalizację, ukierunkowanie na jaki nadajnik, aby określić odległość i potencjalne źródła zakłóceń sygnału.

Miejscowość - Krośniewice.
    Antena FM i UHF skierowane orientacyjnie na nadajnik komin EC4 w Łodzi. FM polaryzacja pionowa.
    Antena FM zamontowana obecnie niezgodnie ze sztuką - bez wysięgnika bocznego - za plecami ma maszt stalowy, żeby ten trzymetrowy kolos się nie połamał to element nośny anteny wzmocniłem również 2m kawałkiem rurki stalowej. Zapewne ma to jakiś wpływ ale trudno ocenić jaki. W lipcu będę robił porządki na dachu i wtedy postaram się zamontować ją na wysięgniku 1m.
    Antena jest obecnie zamontowana na wysokości ok 2m nad dachem (dach kryty papą). Nad nią wisi antena UHF.
    W kierunku na który patrzy antena znajduje się kościół kryty blachą miedzianą w odległości ok 30m w linii prostej. Na sąsiednim dachu sąsiad ma 2 aktywne anteny typu Telmor ASR + antena Wifi/LTE (trudno stwierdzić) - odległość 3-4 m.
    jojoro
    Level 11  
    Recorder wrote:
    Mnie tylko ciekawi, co to za zwrotnica, która puszcza FM na VHF? Chyba tak nie powinno być?

Była to zwrotnica Waldi Kutno.
    Ne wiem jakie miała parametry bo nie było na niej żadnych oznaczeń, sprzedawca na czarnej obudowie napisał jedynie mazakiem oznaczenia wejść antenowych. Być może na wejściu oznaczonym jako Radio było puszczone całe pasmo FM+VHF. Po rozebraniu obudowy plastikowej na metalowej obudowie też nie było żadnych oznaczeń, więc możemy tylko zgadywać.

Miałem wczoraj godzinkę wolnego więc pobawiłem się trochę instalacją, wymieniłem wszystkie odcinki kabla na najlepszego miedzianego Televesa T100 cu/cu, wymianiłem maszt na nowy, zamocowałem antenę FM na metrowym wysięgniku bocznym w polaryzacji pionowej, dołożyłem antenę Triax Fesa VHF BV13.

Udało mi się odebrać 30 niezależnych stacji FM w tym , RSC, Fama, Hit włocławek, RMF classic, RDC, Muzo (stacje w czystym mono), reszta mocniejszych stacji w czystym stereo (nawet studenckie radio Żak), nie mówię już o mocnych stacjach popularnych typu antyradio czy zetki.

Odbieram wszystko w trybie pasywnym - zmieniłem wzmacniacz masztowy terra MA080L na zwrotnicę terra DC015L.
    Przy użyciu wzmacniacza masztowego odbiór stacji radiowych był ten sam, to co działało w mono to i tak działało w mono, tylko siła na wskaźniku sygnału była większa i częściej słyszałem szumy, a na wieży bez filtrów narrow kilka stacji się na siebie nakładało.

Niestety wadą tego rozwiązania jest to, że poziomy sygnałów na słabych stacjach FM typu RDC, RMF classic to 26-30dB, ale chyba nic na to już nie poradzę.