Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm do domku holenderskiego

JacekD82 17 Cze 2017 15:57 2400 55
  • #1 17 Cze 2017 15:57
    JacekD82
    Poziom 7  

Jakiś czas temu zakupiłem działkę z domkiem holenderskim, dziś doszedłem do wniosku że warto byłoby zainstalować jakiś tani a skuteczny alarm.
    Myślę że żaden "porządny" złodziej nie będzie sobie zawracał głowy domkiem holenderskim, bardziej chodzi o amatorami ze wsi. Działka ulokowana jest nad jeziorem, jednak najbliższy sąsiad sezonowy jest jakieś 500m dalej, a sąsiad całoroczny ok. 3km dalej.

Wymagania:
    - 2 wejścia przewodowe (czujka zewnętrzna / bariera podczerwieni / czujka kurtynowa)
    - 4 wejścia bezprzewodowe (na czujki wewnętrzne)
    - powiadomienie telefoniczne
    - wyjście na jeden sygnalizator (fajnie jakby dało się dwa podłączyć, ale jeden starczy)
    - zasięg bezprzewodowy ok. 10m (oddzielany będzie ściankami działowymi - sklejka)

Przeglądając różne tematy na internecie wpadły mi w oko dwa rozwiązania:
    1. Satel Micra, manipulator MKP-300, 4 czujki MPD-300, sygnalizator SP-4001R oraz kurtyna Satel Agate / bariera podczerwieni / czujka zewnętrzna

2. Satel Versa, manipulator LCD, Versa-MCU / MTX-300, 4 czujki MPD-300, sygnalizator SP-4001R, moduł gsm oraz kurtyna Satel Agate / bariera podczerwieni / czujka zewnętrzna

Myślałem o ABAX-ie, ale znacznie przekracza on mój budżet, a dwa powyższe rozwiązania są w podobnej cenie. Czy warto kupić któryś z tych alarmów? Nie mam zbytnio możliwości na robienie dziur w ścianach ponieważ to domek holenderski, tego nie zaszpachluję ani nic, bo ściany są ze sklejki (czy czegoś w podobie).

Jakie polecacie moduły gsm, kurtyny, bariery podczerwieni i czujki?

• #2 17 Cze 2017 16:09
    Daro1003
    Poziom 16  

Ja polecam Satel Perfecta 16 WRL poczytaj troche o tej najnowszej centrali Satela.
    Modele Perfecty bez WRL obsługują tylko urządzenia przewodowe.
    Perfecta nie wyjdzie dużo drożej niż Micra.

• #3 17 Cze 2017 16:15
    JacekD82
    Poziom 7  

Daro1003 napisał:
    Perfecta nie wyjdzie dużo drożej niż Micra.

Czym różni się Perferta 16-WRL od Micry? Nie mówię o wejściach, ponieważ tego aż tak dużo mi nie trzeba, bardziej chodzi mi o funkcje Perfecty, których nie ma w Micrze.

Czytając na tym forum opinie o Micrze sporo osób ją odradza, czym to jest spowodowane?

• #4 17 Cze 2017 16:29
    barteksmrek
    Poziom 22  

Satel z powiadamianiem na komórkę bo tam chyba nie pomieszkujesz.

• #5 17 Cze 2017 16:31
    JacekD82
    Poziom 7  

barteksmrek napisał:
    Satel z powiadamianiem na komórkę bo tam chyba nie pomieszkujesz.

Właśnie w grę wchodzi tylko powiadomienie SMS na komórkę, ponieważ 15km, to chyba takiej radiostacji nie ma ;)

• #6 17 Cze 2017 16:34
    barteksmrek
    Poziom 22  

15 km zanim dojedziesz to i tak Ci barek opucują. Satel z modułem powiadamiania GSM dla sms-ów. Masz tam internet? Stałe łącze?

• #7 17 Cze 2017 16:38
    JacekD82
    Poziom 7  

barteksmrek napisał:
    15 km zanim dojedziesz to i tak Ci barek opucują.

Myślę że nie, ze względu na to, że będzie na zewnątrz czujka zewnętrzna / kurtynowa lub bariera podczerwieni. Dodatkowo będzie tam monitoring IP (w niedalekiej pryszłości - ok. 3 msc). Możliwe że podepnę się do którejś z firm ochroniarskich.

barteksmrek napisał:
    Masz tam internet? Stałe łącze?

Internet mam, ale czy można nazwać to stałym łączem to nie wiem...
    To jest router TP-Link MR3220 + modem USB LTE.

• #8 17 Cze 2017 16:46
    barteksmrek
    Poziom 22  

Czujki ruchu swoją drogą ale jak masz internet to proponuję jeszcze ze dwie kamerki z zapisem w chmurze.

• #9 17 Cze 2017 16:47
    Daro1003
    Poziom 16  

Różnice Perfecta - Micra dożo by opisywać. Perfecta ma większe możliwości jeśli chodzi o GSM niż Micra. Możesz sprawdzić aktualny stan systemu sterować wyjściami.

• #10 17 Cze 2017 16:48
    barteksmrek
    Poziom 22  

JacekD82 napisał:
    Myślę że nie, ze względu na to, że będzie na zewnątrz czujka zewnętrzna

Ja myślę, że tak. Mnie wynieśli nawet telewizor 50" i zajęło im to 15 minut.

• #11 17 Cze 2017 16:51
    Daro1003
    Poziom 16  

Kamery z podglądem przez internet dobre uzupełnienie systemu alarmowego dostaje powiadomienie o alarmie i odrazu możesz na telefonie zobaczyć co się dzieje.

• #12 17 Cze 2017 16:52
    JacekD82
    Poziom 7  

barteksmrek napisał:
    Ja myślę, że tak. Mnie wynieśli nawet telewizor 50" i zajęło im to 15 minut.

Oj, to nieciekawie.

barteksmrek napisał:
    Czujki ruchu swoją drogą ale jak masz internet to proponuję jeszcze ze dwie kamerki z zapisem w chmurze.

Będzie monitoring IP z czterema kamerkami (z firmy sobie wezmę, a w firmie nowy założę, ponieważ aktualny ma 4 lata) i rejestratorem z dyskiem 2TB.

Właśnie wyczytałem że czujki MPD-300 można łatwo zagłuszyć. Ile jest w tym prawdy?
    Czy to możliwe że "złodziej" przyjdzie z chińskim wynalazkiem działającym na częstotliwości czujki, wejdzie do domu nie wzbudzając alarmu i wyniesie wszystko? Trochę nie chce mi się w to wierzyć...

• #13 17 Cze 2017 16:56
    Daro1003
    Poziom 16  

Perfecta ma transmisje dwukierunkową kontroluje obecność czujki jeśli nie otrzymuje od niej sygnału to wzbudza alarm.
    Nie masz możliwości położenia przewodowych czujek ?

• #14 17 Cze 2017 16:58
    barteksmrek
    Poziom 22  

Gdzie rejestrator będzie ?
    Dodano po 2 [minuty]:

JacekD82 napisał:
    Czy to możliwe że "złodziej" przyjdzie z chińskim wynalazkiem działającym na częstotliwości czujki, wejdzie do domu nie wzbudzając alarmu i wyniesie wszystko?

Nie.
    Czujki reagują na podczerwień bądź mikrofale. Ciepłota ciała. Ale to jak wysyłają sygnał do centrali to inna sprawa. Jeśli są radiowe. Ten sygnał można zakłócić.

• #15 17 Cze 2017 17:00
    JacekD82
    Poziom 7  

Daro1003 napisał:
    Perfecta ma transmisje dwukierunkową kontroluje obecność czujki jeśli nie otrzymuje od niej sygnału to wzbudza alarm.

Czy ja dobrze rozumiem?
    Micra jak nie widzi czujki to siedzi cicho, a Prefecta nie widząc czujki wzbudza alarm?
    Czyli wychodzi na to, że Perfecta jest nie do zagłuszenia?

Daro1003 napisał:
    Nie masz możliwości położenia przewodowych czujek ?

Właśnie niezbyt. Jedyne co mogę zrobić przewodowe to ochrona obwodowa (czyli generalnie wszystko dookoła domku). Centrala będzie w szopie (ocieplona styropianem coś koło 3cm), ale niestety nie mam możliwości zrobienia czujek przewodowych w domku.

• #16 17 Cze 2017 17:01
    barteksmrek
    Poziom 22  

Daro1003 napisał:

Każdy sygnał radiowy da się zakłócić ale pytanie czy warto? Co ty masz w tym domku?

• #17 17 Cze 2017 17:03
    JacekD82
    Poziom 7  

barteksmrek napisał:
    Gdzie rejestrator będzie ?

Rejestrator będzie w "szopie", akurat tam jest możliwość położenia kabla.

barteksmrek napisał:
    Jeśli są radiowe. Ten sygnał można zakłócić.

No właśnie, i to mnie martwiło.
    Całe szczęście że Perfecta jak nie ma sygnału z czujką to alarmuje. :)

Jakie polecacie czujki do ochrony obwodowej?
    Czy lepiej użyć czujek zew., barier podczerwieni czy może czujek kurtynowych?
    Budżet na czujki zew, bariery i kurtyny to ok. +500zł (mogą być z allegro).

• #18 17 Cze 2017 17:04
    Daro1003
    Poziom 16  

A strych w domu ?
    Czujki pod sufitem i przewód na strychu rozprowadzony po pomieszczeniach ?
    Micra posiada komunikacje jednokierunkową natomiast Perfecta dwukierunkową.

• #19 17 Cze 2017 17:07
    JacekD82
    Poziom 7  

barteksmrek napisał:
    Co ty masz w tym domku?

Generalnie to mam tam wszystko co potrzebne - panele fotowoltaiczne, kosiarkę, telewizor, oświetlenie ledowe w całym domku (taśmy itd), i wiele innych wartościowych rzeczy.

Daro1003 napisał:
    A strych w domu ?

W domku holenderskim nie znajdziesz czegoś takiego jak strych, nie ma dostępu do tego "syfu" co jest pomiędzy dachem a sufitem domku, ponieważ to nadal domek mobilny.

• #20 17 Cze 2017 17:07
    barteksmrek
    Poziom 22  

JacekD82 napisał:
    Rejestrator będzie w "szopie", akurat tam jest możliwość położenia kabla.

Zły pomysł. dojdą po kablach do rejestratora. Zabiorą Ci majątek kamery i rejestrator. Tylko zapis w chmurze. Może nawet domek spalą. Ty nie będziesz wiedział kto. Kamery do sieci i zapis na dysku sieciowym. Tak się robi teraz. Tak zakładałem ostatnio kamery w sklepie z alkoholem. Nic nie jest zapisywane na miejscu tylko w sieci.

• #21 17 Cze 2017 17:09
    JacekD82
    Poziom 7  

barteksmrek napisał:
    Zły pomysł. dojdą po kablach do rejestratora. Zabiorą Ci majątek kamery i rejestrator. Tylko zapis w chmurze.

Hm, jaka kamera zewnętrzna ma zapis w chmurze? Nie mówmy tylko o takich powyżej 500zł. :)

• #22 17 Cze 2017 17:11
    Daro1003
    Poziom 16  

JacekD82 napisał:
    Hm, jaka kamera zewnętrzna ma zapis w chmurze? Nie mówmy tylko o takich powyżej 500zł.

Kamerę też może złodziej odkręcić i zabrać mimo że ma zapis w chmurze :)

• #23 17 Cze 2017 17:13
    barteksmrek
    Poziom 22  

Daro1003 napisał:
    Kamerę też może złodziej odkręcić i zabrać mimo że ma zapis w chmurze

Ale nie skasuje nagrania jak w przypadku zabrania dysków z rejestratora

• #24 17 Cze 2017 17:13
    JacekD82
    Poziom 7  

Daro1003 napisał:

Bez przesady, kamera będzie na wysokości ok. 3,5m.

• #25 17 Cze 2017 17:14
    barteksmrek
    Poziom 22  

Ten domek to bank rezerw holenderskiego złota?

• #26 17 Cze 2017 17:15
    Daro1003
    Poziom 16  

JacekD82 napisał:
    Daro1003 napisał:

Bez przesady, kamera będzie na wysokości ok. 3,5m.

To i ukrytego i dobrze zabezpieczonego rejestratora Ci raczej nie zabiorą możesz również wpiąć styk sabotażowy do rejestratora za pomocą kontaktronu.

• #27 17 Cze 2017 17:27
    JacekD82
    Poziom 7  

Daro1003 napisał:
    To i ukrytego i dobrze zabezpieczonego rejestratora Ci raczej nie zabiorą możesz również wpiąć styk sabotażowy do rejestratora za pomocą kontaktronu.

Rejestrator będzie oczywiście sztywno przykręcony w takiej "szafce pancernej" za 200zł z allegro, a w niej specjalny sabotażowy, z tym że nie 24h, tylko jako zwykły, ponieważ jakbym chciał obejrzeć nagrania to ciężko będzie.

Okej, rozumiem że zagłuszenie czujki MPD-300 w systemie Perfecta 156-WRL będzie skutkowało alarmem - czy moduł Versa-MCU lub MTX-300 również wzbudzą alarm w takiej sytuacji czy nie?

Co wybrać do ochrony obwodowej?
    Czujki zewnętrzne? Bariery podczerwieni? Czujki kurtynowe?
    Jakie modele możecie mi polecić?

• #29 17 Cze 2017 17:39
    JacekD82
    Poziom 7  

Daro1003 napisał:
    Bariery podczerwieni na jaką odległość potrzebujesz ?

Mam do osłonięcia trzy ściany, z tego co pamiętam to wymiary działki to 15x12. Około 4m mam obsadzone z każdej strony krzakami.
    Czyli potrzeba 3 wiązki/czujki na długości 10m, 10m, 7m lub kilka czujek zew.

• #30 17 Cze 2017 18:00
    Daro1003
    Poziom 16  

Moim zdaniem to albo czujki Agate nowy produkt Satela albo bariery podczerwieni Paradox PB-30HD do 30m dwie wiązki. Zwierzaki jakieś się kręcą obok domku ?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo