Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe grzejniki zamiast starych żeliwnych

17 Cze 2017 19:10 3345 44
  • Poziom 23  
    Witam mam problem z grzejnikami w domu, grzeją bardzo słabo(prawie wcale nie promieniują ciepłem) aktualnie mam grzejnik żeberkowy żeliwny 6 żeberek
    Nowe grzejniki zamiast starych żeliwnych
    Pokój ma wymiary 5m x 3,5m 3m wysokości, okna są na całą ścianę (3 x 80x160)
    W zimę jest w pokoju lodówka, uszczelki w oknach zostały wymienione.
    Jeśli ktoś potrafi to obliczyć to poproszę to zrobić albo podać jak to dobrać.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    radex324 napisał:
    grzeją bardzo słabo(prawie wcale nie promieniują ciepłem)
    Trzeba by zacząć od tego dlaczego tak się dzieje?, słaby, za mały kocioł, niska temperatura czynnika grzewczego, czy zatkany z jakiegoś powodu przepływ?
  • Poziom 23  
    Napisz jeszcze czy dom jest ocieplony i z jakiego materiału są ściany zbudowane. 6 takich żeberek przy tej powierzchni to stanowczo za mało.
  • Poziom 23  
    Jest to blok(stary hotel) blok nie ocieplony, ściany z cegły, był odpowietrzany w poprzednim sezonie i bardzo mało grzał, był malowany 1 raz, raczej nie zatkany, na 99% za mały jest na tak wielki pokój i na dodatek wysoki sufit.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Powinno być około 15 żeberek.
  • Poziom 23  
    Będę to zgłaszał do administracji przed sezonem grzewczym, tylko co im mówić ? że za małe grzejniki mam i żeby dali wyliczenia? Za to się coś płaci?
  • Poziom 27  
    Jeśli tylko możesz to obniż sufit, tam się zbiera najcieplejsze powietrze. Dawniej na szybko stosowało się przelicznik przeciętnie 1 żeberko na m2, przy wysokości 2,5m (u Ciebie wychodzi ok 20 żeberek)
  • Poziom 23  
    To jestem zdziwiony czemu tam jest tylko 6... w dużym pokoju (6m 3,5m) jest 9 też mało.
    Ps. obniżenie nie wchodzi z grę okna są tak duże że do góry zostaje ok.30cm miejsca.
  • Poziom 41  
    radex324 napisał:
    To jestem zdziwiony czemu tam jest tylko 6... w dużym pokoju (6m 3,5m) jest 9 też mało.
    Być może dawniej grzano wyższą temperaturą czynnika grzewczego i wystarczało, a ktoś, z jakichś powodów obniżył tą temperaturę.
  • Poziom 27  
    Obniżenie nawet o te 30 cm poprawi sytuację. Dzisiaj wykonanie sufitu podwieszanego nie jest wielkim problemem, a korzyści daje wymierne.
  • Poziom 23  
    Temperaturę zmienili na pewno mieszkam tu ok.12lat i od około 3-4 lat zaczęły się problemy z nimi, muszę zobaczyć czy by dało rade zrobić podwieszane.
  • Poziom 34  
    Rzeczywiście 6 żeberek to mało jak na powierzchnię i wysokość pokoju. 15 to byłoby za dużo, ale 10-11 powinno być (licząc maksymalną temperaturę zasilania przy 20-stopniowym mrozie ok. 75-80 stopni). A okna są na dłuższej czy na krótsze ścianie. Ta liczba żeberek może wskazywać na to, że instalacja była obliczona albo na ogrzewanie parowe (para to 100 stopni, stąd często ogrzewanie parowe powoduje przegrzewanie pomieszczeń i wysuszanie powietrza) albo wodne, ale na temperaturę zasilania 95 stopni przy 20-stopniowym mrozie (a tak gorący kaloryfer grozi bardzo poważnym oparzeniem). Grzejniki to jedno, a przepływ to drugie. Może też są zamulone kryzy i/lub gałązki. Pamiętam, że w Krakowie był budynek, gdzie do pokojów (biurowych - ściślej naukowych) o szer. 3 m., dług. 5,5 m. i wys. 3 m. (okna duże, wysokie, na krótszej ścianie, nieszczelne) były 6-żeberkowe grzejniki, ale kaloryfery naprawdę grzały i parzyły (chyba zasilanie do 95 stopni). 1 żeberko na m2 to stanowczo za dużo.
  • Poziom 23  
    Napisze do administracji albo się przejdę żeby zrobili mi wyliczenia na nowe grzejniki, ciekawe ile wylicza, chcę dawać nowe grzejniki te białe płaskie.
  • Poziom 27  
    Po wyliczenia nie idź do administracji tylko do pierwszego lepszego sklepu, handlującego grzejnikami (byle nie markety). Dla lepszej orientacji wylicz sobie wstępnie na KALKULATORY GRZEJNIKÓW których jet dość dużo na sieci
  • Poziom 23  
    Wychodzi ok. 2200W ale to chyba administracja musi potwierdzić czy coś? Nie wiem nie znam się na tym.
  • Poziom 27  
    radex324 napisał:
    Wychodzi ok. 2200W

To bardzo oszczędne wyliczenie. Przy nieocieplonych ścianach, dużych oknach i takiej dużej wysokości zapotrzebowanie na ciepło przekroczy 3000W, a te 6 żeberek to w porywach 1000W i tym się możesz posługiwać w kontaktach z administracją, choć jak znam życie, to stwierdzą, że jest wszystko w porządku.
  • Poziom 23  
    Na razie muszę czekać na nowa umowa(sprawy rodzinne) a dopiero potem zrobię porządek z mieszkaniem czyli z miesiąc, przed sezonem grzewczym powinienem się wyrobić.

Dodano po 11 [minuty]:

Aha i czy adm może żądać wyższych opłat za inne kaloryfery? podobno ojciec kiedyś pytał o większe i mówili że będzie więcej płacił, pewności nie ma bo mama nie pamięta jak to było.
  • Poziom 27  
    Nie ma nic za darmo, większe kaloryfery to więcej pobranego z sieci ciepła. Pozostaje tylko ustalić w jaki sposób będzie obliczana należność za pobrane ciepło.
  • Poziom 23  
    Moim zdaniem nie powinno być więcej skoro grzejniki są za małe na te pomieszczenie a w zimę to zimniej niż w lodówce.Dobra dam znać co się udało załatwić w adm-ie.
  • Poziom 40  
    radex324 napisał:
    Moim zdaniem nie powinno być więcej skoro grzejniki są za małe na te pomieszczenie a w zimę to zimniej niż w lodówce

Będą większe. Dlatego że skoro teraz masz zimno to znaczy, że jest za mało ciepła w stosunku do potrzeb. A jak dasz większe grzejniki i zrobi się cieplej to będzie większa konsumpcja ciepła. A to się wiąże z większą opłatą za ogrzewanie. Ale to nie wina wiekszych grzejników będzie tylko dużego zapotrzebowania domu na ciepło.
  • Poziom 23  
    Ciekawe ile będzie trzeba płacić, rozliczenie mamy od metrów.Jak już bym wymieniał to jakie grzejniki? Aluminiowe? Stalowe?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    radex324 napisał:
    Ciekawe ile będzie trzeba płacić, rozliczenie mamy od metrów.

Przy takim rozliczaniu cena powinna zostać taka sama. Teraz to już po ptokach, bo po sezonie grzewczym, bo wcześniej należało sprawdzić, jak to wygląda w kilku mieszkaniach w bloku na różnych kondygnacjach. Nie chodzi o to czy jest ciepło w pomieszczeniu, ale jakie są konkretne temperatury grzejników przy pełnym przepływie medium grzewczego, a najlepiej temperatury na wejściu i wyjściu z grzejników i te dane porównać z tym co masz u siebie. Temperatury te powinny być porównywalne, jeżeli sieć w bloku jest dobrze wyregulowana (w tym wypadku skryzowana). To porównanie jest o tyle istotne, bo przy źle skryzowanej sieci, np. niektórzy pomysłowi lokatorzy usunęli kryzy na swoich grzejnikach i u siebie mają cieplutko, a inni marzną. Wymiana grzejników na większe, w tej sytuacji może nic lub nie wiele dać, bo rozpływu medium nie zmieni, będzie się zamykało głównie przez grzejniki bez kryz.
  • Poziom 34  
    2200W to za dużo na tę powierzchnię, a 6 żeberek przy parametrach 90/70/20 to jest moc ok. 750W. 11 żeberek to byłoby w sam raz (oczywiście powinien być właściwy przepływ czynnika grzewczego). Kryzowanie bywa zawodne - tradycyjne kryzy (krążek z otworkiem) nieraz się zamulały i dochodziło do niedziałania grzejnika (lub grzał ledwie ledwie, gdyż otworek był prawie całkowicie niedrożny), stąd niektórzy -by nie mieć kłopotu - wyciągali kryzy. Do zamuleń na ogół dochodziło, gdy zawór przed grzejnikiem był prawie całkiem przykręcony (zmniejszony przepływ nie mógł wypłukiwać osadu z kryzy). Poza tym, ingerencja w te tradycyjne kryzy wymagała spuszczania wody z instalacji.
    Jeszcze coś dodam. W pewnym budynku (stary budynek, neogotycki) UJ były do niedawna żeliwne grzejniki, przy czym liczba żeberek (rozstaw 50 cm., ale żebra płaskie i "głębokie") była stosunkowo mała w stosunku do powierzchni, wysokości pomieszczeń. Natomiast gałązki były dosyć dużych przekrojów. Grzejniki - nawet przy dwucyfrowych mrozach - nigdy nie były zbyt gorące (dało się dotknąć bez oparzenia, czyli co najwyżej 50-55 stopni). W pomieszczeniach nie dało się nosić marynarki (tylko dało się przebywać w koszuli, często w koszuli - bez podkoszulka pod spodem - było duszno, chociaż od stóp, oczywiście, zimno). Okna - niezbyt szczelne.
  • Poziom 38  
    Zbigniew Rusek napisał:
    Poza tym, ingerencja w te tradycyjne kryzy wymagała spuszczania wody z instalacji.

W lecie z reguły są prowadzone prace remontowe i instalacja jest wtedy opróżniana i wtedy też wymieniałem uszczelnienia na dławikach zaworów, żebym w zimie nie musiał garnków podkładać pod cieknące zawory, więc dla pomysłowego Dobromira, żaden problem w tym okresie wyjąć kryzę i nie zastanawia się przy tym nad tym, że zmienia w ten sposób rozpływ medium i że inne kaloryfery będą automatycznie słabiej przez to grzały - ważne, że on będzie miał ciepło kosztem innych.
    Nie wiem jak teraz to wygląda, ale z tego co wiem, dawniej kryzowane były nie tylko grzejniki, ale też poszczególne nitki, aby były stworzone warunki do właściwego zgodnego z projektem rozpływu medium w całym węźle.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Zbigniew Rusek napisał:
    2200W to za dużo na tę powierzchnię

Tylko dlaczego bierzesz pod uwagę samą powierzchnię? Nie ogrzewasz przecież samej podłogi, tylko pomieszczenie o kubaturze przekraczającej 50m3, gdzie ściany są nieocieplone, okna duże a jeszcze w dodatku pomieszczenie jest długie i wąskie, tak że powierzchnia gdzie tracone jest ciepło jest duża. Bardzo niekorzystnie wpływa również wysokość pomieszczenia, przez co całe ciepłe powietrze pozostaje w strefie sufitowej. Biorąc to wszystko pod uwagę, to jak sadzę, zapotrzebowanie na ciepło wyniesie ok 65W/m3 lub więcej
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    @Nemonek
    Bez przesady 17,5m2 przy 3m wysokości nie wymaga 3,4kW mocy cieplnej. Chyba, że chcesz tam saunę zrobić. Albo bierzemy pod uwagę, że to mieszkanie szczytowe na ostatnim piętrze z zimnym dachem itp.
    Póki co problemem nie jest zbyt mały grzejnik ale z opisu wynika, że jest zbyt niska temperatura wody w instalacji. Nie znam instalacji c.o. miejskiej, spółdzielczej itp., w której grzejniki są chłodne w sezonie zimowym, zwykle są ciepłe albo gorące.
    Zbyt mały grzejnik powinien być nonstop ciepły, bo będzie chodził na maksa próbując dogrzać pomieszczenie, którego w mrozy nigdy nie dogrzeje, więc głowica termostatyczna jeśli jest to nie będzie miała okazji przymknąć przepływu wody.

@radex324
    Raczej szukałbym przyczyny w zanieczyszczonym grzejniku, instalacji, zaworze itp. Jak problem braku ciepłej wody zostanie rozwiązany to wtedy możesz dawać większy grzejnik, aby mieć zapas mocy na ekstra mrozy.

Co do obniżenia sufitu to moim zdaniem warto to zrobić nawet jeśli w grę wchodziłoby tylko 20cm.
    U Ciebie zwróciłbym uwagę na okna. Jeśli masz stare okna to warto pomyśleć o wymianie na nowe. Jeśli masz PCV ale zakładane naście lat temu to może były źle zamontowane i nie pełnią należycie swojej funkcji. Montaż okien PCV jest najważniejszy, a w praktyce montaże w spółdzielniach często były słabej jakości i nie miały zbyt wiele wspólnego z aktualnym tzw. "ciepłym montażem", dlatego wymiana okiennych uszczelek może być niewystarczająca.
    Oczywiście to wszystko gdybanie, bo Ty sam powinieneś wiedzieć, czy Twoje okna są szczelne i spełniają swoje zadanie.
  • Poziom 23  
    Okna są plastykowe i uszczelki wymieniałem tydzień temu w całym domu, chciałbym też grzejniki bo nie wiem czy nie zamarznę w domu znowu jak tamtej zimy.Mieszkanie jest między innymi lokalami (przed ostatnie piętro) Możliwe że coś jest zapchane ale to już bym musiał zgłosić żeby mi to sprawdzili.
  • Poziom 34  
    Obojętnie co będziesz robił to musisz zgłosić, bo to nie jest Twoja prywatna instalacja.
    W pierwszym poście napisałeś, że grzejniki "prawie wcale nie promieniują ciepłem" dlatego moim zdaniem najpierw załatw tę sprawę, bo wszystko wskazuje, że jest problem z przepływem wody w Twoim mieszkaniu.
    Jeśli nie rozwiążesz przyczyny problemu to wymiana grzejnika może nie pomóc, chyba, że winny jest zawór/grzejnik to wtedy wymiana na nowe automatycznie rozwiąże problem ale musisz mieć 100% pewność.
    Jeśli problem będzie leżał gdzie indziej to z nowym grzejnikiem choć będzie trochę lepiej to też będziesz miał zimno. Ważne, abyś wszystko załatwił latem i spał spokojnie jak przyjdzie sezon grzewczy. Załatwianie formalności może trochę potrwać, więc nie zwlekaj.
  • Poziom 34  
    Jeszcze jedno. Czy w okresie dużych mrozów ten grzejnik (6 żeberek) był bardzo gorący (że nie dało się dotknąć, a napewno dłużej na nim przytrzymać ręki), czy tylko ciepły, a może zaledwie letni?