Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie energii elektrycznej do działki

stasiu1971 17 Jun 2017 20:24 12192 50
Helukabel
 • #1
  stasiu1971
  Level 11  
  Witam , moja żona dostała działkę od swojej mamy i zamierzamy podłączyć do niej energię elektryczną , dostaliśmy warunki , podłączenia tej energii .
  W jednych z punktów jest napisane, że szacowany koszt to 6,1 tys. zł w tym 2,5 tys. zł dokumentacja techniczna , a później żeby opłacić 360 zł,96 gr i ja nic z tego nie rozumiem .
  Dodam, że zamówiliśmy 4,5 KW, słup z liną napowietrzną stoi u nas na działce ( prąd z niego idzie do 2 sąsiadów) .
  Czy jest możliwe że 4 metry kabla 4 żyłowego , skrzynka i licznik , mogą kosztować 6,1 tys. zł i za co znowu te 360 zł ?
  Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach , dodam że prąd na działce ma służyć do koszenia trawy , oświetlenia terenu wieczorem , zrobienia jakieś herbaty itp , na pewno na razie nie będzie żadnej budowy.
 • Helukabel
 • Helpful post
  #2
  bartekfigura
  Level 29  
  Sam materiał a więc kabel, skrzynka i licznik nie wyjdą aż tyle. Ale potrzebny jest projekt przyłącza, wkopanie tego kabla, postawienie złącza, podłączenia na końcu pomiary i protokół. I za to wszystko trzeba płacić. Oni oszacowali koszt na podstawie Katalogów Nakładów Rzeczowych. Ty jak znajdziesz zaprzyjaźnionego elektryka to może wykonać to o wiele taniej.
 • #3
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  stasiu1971 wrote:
  dostaliśmy warunki ,

  A mógłbyś zaczernić dane wrażliwe i zamieścić skan tych warunków na forum?
 • #4
  opornik7
  Electrician specialist
  stasiu1971 wrote:
  w jednych z punktów , piszę że szacowany koszt to 6,1 tyś zł w tym 2,5 tyś zł dokumentacja techniczna

  Katowice to Tauron. To co napisałeś w skrócie, niemożliwe. Zapodaj skan tych warunków oczywiście po utajnieniu danych wrażliwych. Wtedy podyskutujemy.
 • #6
  zbich70
  Level 43  
  Nie ma nad czym gdybać. Autor ma do zapłacenia Tauronowi ryczałtową kwotę wynikającą z punktu 5.5 taryfy. I nic więcej.

  Aczkolwiek jest niezgodność. Autor podaje kwotę 360,96zł.
  Natomiast z taryfy wynika: 61,60 x 4,5 x 1,23 = 340,96 zł.
  Może komuś wkradła się literówka.
 • Helukabel
 • #8
  zbich70
  Level 43  
  Zatem tak jak napisałem - za tę kwotę Tauron sprowadzi kabel ze słupa i postawi złącze. Kwoty w tysiącach umieszczone w WTP Cię nie interesują.

  Ale nie myśl, że zapłacisz 340,96 i już będziesz kosił trawę i gotował herbatkę.
  Wyprowadzenie zasilania ze złącza i instalacja odbiorcza to już inna kwestia, oddzielnie płatna elektrykowi, który to wykona.

  PS. Zwróć uwagę, że układ sieciowy to TT, więc instalacja musi być do niego dostosowana. W razie gdyby elektryk "przeoczył"...
 • #9
  stasiu1971
  Level 11  
  kolego a mógł byś to napisać "łopatologicznie" co ja muszę wykonać (elektryk którego wynajmę) a co zrobi Tauron , kto kupuje kabel skrzynkę itp, bo rozumiem że licznik daje Tauron , i o co chodzi z tymi datami w sierpniu że to wykonają do tego terminu ?
 • Helpful post
  #11
  bartekfigura
  Level 29  
  W warunkach masz określoną granicę eksploatacji i do tej granicy wszystko wykona Tauron. Reszta jest w Twojej gestii i elektryka którego zatrudnisz.
 • Helpful post
  #13
  zbich70
  Level 43  
  Nie. Tauron sprowadzi zasilanie kablem ze słupa i w linii ogrodzenia posadowi złącze kablowo-pomiarowe. Tam będzie zabezpieczenie przedlicznikowe i licznik.
  Na tym kończy się własnosć Tauronu.

  Ty (Twój elektryk) wyprowadza zasilanie z tego złącza i wykonuje instalację odbiorczą. Jak ona będzie wyglądać, na tą chwilę nie można powiedzieć, bo nie wiadomo co będzie na tej działce - domek, altanka, kamper, namiot... czy po prostu nic, pusta działka?
  Tymczasowo wyprowadzenie zasilania można zakończyć rozdzielnicą ogrodową. Ale to już elektryk na miejscu ogarnie.
 • Helpful post
  #14
  masonry
  Level 30  
  Nie.
  Skrzynkę na licznik i licznik zamontuje Tauron, to jest skrzynka ZK2a-1p opisana w warunkach.
  Ty masz wykonać instalację od licznika, czyli ułożyć kabel od licznika do rozdzielnicy, zamontować odpowiednie bezpieczniki i gniazdo.
  Nie wiem czy masz jakąś altankę na tej działce, jak nie masz to można zastosować taką lub podobną skrzyneczkę.
  Podłączenie energii elektrycznej do działki
  Ja często stasuję takie rozdzielnice jako budowlane, dorabiając do nich nóżki z kątownika.
 • #15
  stasiu1971
  Level 11  
  a cha no to rozumiem , na razie działka będzie stała pusta w przyszłym roku jakaś altana będzie na razie zlecę ogrodzenie działki , pomału do przodu , to w takim razie co mam wykonać do 02.08.2017 skoro licznik ze skrzynką założy Tauron , tą skrzynkę z bezpiecznikiem i gniazdkami , przepraszam za tak proste pytania , ale jestem całkowicie zielony w tej kwestii , a o co w ogóle chodzi z tymi opłatami z pierwszego pisma , wiem że pisaliście że to mnie nie dotyczy , ale co to jest i po co ?
 • Helpful post
  #16
  zbich70
  Level 43  
  stasiu1971 wrote:
  w takim razie co mam wykonać do 02.08.2017

  Z tego co widzę, to wszystkie daty w harmonogramie przyłączenia to rok 2018.

  stasiu1971 wrote:
  a o co w ogóle chodzi z tymi opłatami z pierwszego pisma , wiem że pisaliście że to mnie nie dotyczy , ale co to jest i po co ?

  Warunki techniczne nie są tylko dla Ciebie, ale także dla ewentualnego podwykonawcy, który chciałby wykonać to co leży w gestii Tauronu.
 • Helpful post
  #17
  anarkh
  Level 12  
  Najpierw należy zacząć od wizyty w Tauronie i podpisanie umowy przyłączeniowej. Jest to podstawa do rozpoczęcia jakichkolwiek prac. Tych samych odpowiedzi i od razu, udzieliliby Ci w tauronie jak byś do nich zadzwonił. Powodzenia!
 • #18
  stasiu1971
  Level 11  
  do Tauronu jadę we wtorek , a pismo przyszło w piątek , więc byłem ciekawy co i jak , , co do dat to nie zwróciłem uwagi że chodzi o 2018 rok , mam nadzieję że jednak roku nie będę musiał na to czekać , przecież tam jest godzina roboty , ok dzieki panowie za wszystkie infromacje.

  Dodano po 4 [godziny] 10 [minuty]:

  Panowie a powiedzcie ile czekaliście na podłączenie prądu od daty zawarcia umowy którą jadę podpisać we wtorek , czy ktoś czekał mniej jak tydzień , lub miesiąc ? czy ta półtorej roczna data może obowiązywać
 • #19
  opornik7
  Electrician specialist
  Dla zasilenia działki energetyka musi zaprojektować, uzgodnić i uzyskać dokumentację prawną na budowę przyłącza. Następnie fizycznie go wykonać, zamierzyć geodezyjnie i dokonać odbioru.
  Podane w dokumentach terminy są trochę na wyrost ale znam przypadki, że z różnych powodów bywają aneksowane na późniejsze terminy. W Twoim przypadku przy pomyślnych wiatrach termin może być skrócony ale nie krócej niż do około 6 miesięcy.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  stasiu1971
  Level 11  
  OK dzięki , normalnie nie chce mi się aż wierzyć że pociągnięcie 4 m kabla i montaż skrzynki , wymaga tylu papierków i czasu , nie dziwie się że w PL tylu ludziom odechciewa się żyć i robić biznesy.
 • #22
  opornik7
  Electrician specialist
  stasiu1971 wrote:
  normalnie nie chce mi się aż wierzyć że pociągnięcie 4 m kabla i montaż skrzynki , wymaga tylu papierków i czasu , nie dziwie się że w PL tylu ludziom odechciewa się żyć i robić biznesy.

  Zmienisz zdanie jak zaczniesz myśleć o budowie. :D
 • #23
  stasiu1971
  Level 11  
  Na szczęście będzie tylko altana do 35 m/2 więc tylko zgłoszenie ;)
 • #24
  stasiu1971
  Level 11  
  umowy do Tauronu zaniesione podpisane , mają odesłać z informacją co dalej kwota która była podana na samym początku 6,1 tyś zł to koszta po stronie Tauronu za te wszystkie prace w raz z dokumentacją i odbiorem technicznym , ja płacę tylko 340,96 zł , przewidywany czas to od 5 do18 miesięcy może być krócej (ale kazali nie liczyć na to , a może być dłużej , wszystko zależy od warunków tam zastanych .
 • #25
  stasiu1971
  Level 11  
  Dodam tylko że byliśmy na początku lipca uzgodnić warunki zabudowy skrzynki i wykonania projektu w firmie która się tym zajmie na zlecenie Tauronu , pan powiedział że to zajmie jakieś 2 - 3 miesiące
 • #26
  kortyleski
  Level 43  
  Do mnie, zewt co prawda, trzy miesiące jechali zaplombowac licznik po zgloszonym rozplombowaniu...
 • #27
  gaska30
  Level 10  
  Witam ja z pytaniem o przyłączenie do sieci do działki rekreacyjnej z altanką dodam że nikt nie ma prądu będę pierwsza a to wygląda tak działka jest na uboczu i nie ma nigdzie słupów(latarni) dość daleko jest skrzynka taka biała ZK2a-1p.I tu pytanie czy z niej może Tauron dokonać mi przyłącza Z tego co nam wiadomo to koszt jest tylko zależny od wybranego kw jeżeli przyłącze nie przekracza 200 metrów ??Tylko problem bo przekroczy napewno 200 m a za każde ponad będę płacić?Co wtedy jeżeli się zdecyduje i postawią mi przyłącze na granicy działki (napewno zapłace sporo) A jak pozostali działkowicze też się zdecydują na prąd to z kąd im elektrownia podłączy może z mojej skrzynki? Czy też tej ZK2a-1p.Co wtedy nie chce się wykiwać komuś fundnąć prąd
  Ps Przepraszam za chaotyczność jestem pierwszy raz na forum 😋
 • #28
  opornik7
  Electrician specialist
  Wystąp o Tauronu o warunki przyłączenia. Dostaniesz kalulację kosztów opłaty przyłączeniowej. Będziesz pierwsza to zapłacisz za wszystko czyli kW i odległość ponad 200m. Inni ja później wystąpią będą mieli lżej ;) A może znajdziesz kogoś kto ma bliżej niż 200m i wystąpi o warunki wcześniej?
 • #29
  gaska30
  Level 10  
  No właśnie nie ma takich bliżej j w naszym rejonie są tylko 4 działki .Wniosek już poszedł ale muszę czekać 30 dni
 • #30
  zbich70
  Level 43  
  Niestety, ale tak już jest, że kto pierwszy wyskoczy z pomysłem doprowadzenia energii gdzieś na odległe "zadupie", ten ponosi największe koszty.

  Warto też sprawdzić MPZP, bo uzbrojenie w media powinno być tam uwzględnione i ZE tak czy owak będzie tam rozwijać swoją infrastrukturę sieciową, więc może być możliwość przyłączenia po kosztach ryczałtowych.