Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik różnicowy, a brak uziemienia.

Klama92 18 Cze 2017 16:33 1065 7
  • #1 18 Cze 2017 16:33
    Klama92
    Poziom 8  

Witam.
    Remontuję mieszkanie w starej kamienicy i chciałem podłączyć pod instalację bezpiecznik różnicowy. W mieszkaniu wychodzą 3 przewody (2,5^2), jak się później okazało do licznika też idą 3 przewody(2,5^2), ale uziemienie i niebieski przewód są zmostkowane. Chce zrobić własne uziemienie. W tym celu chcę wyprowadzić kabel do piwnicy i wkopać go w ziemię. Pytanie czy przewód z uziemienia może być większej średnicy niż te przewody które wychodzą w domu? Myślałem nad przewodem 4^2.

1 7
  • #2 18 Cze 2017 18:01
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Klama92 napisał:
    W tym celu chcę wyprowadzić kabel do piwnicy i wkopać go w ziemię.

Klama92 napisał:
    Myślałem nad przewodem 4^2.

Kolega tak serio? Równie dobrze możesz ten przewód (lub kabel jak jesteś bogaty) wsadzić do doniczki z ziemią.
    Poczytaj jak się robi uziomy, a potem cokolwiek myśl.

0
  • #3 18 Cze 2017 19:10
    retrofood
    Moderator

Klama92 napisał:
    Chce zrobić własne uziemienie. W tym celu chcę wyprowadzić kabel do piwnicy i wkopać go w ziemię.

Tak jak krowy nie nazywamy świerszczem, a na zupę pomidorową nie mówimy Lazurowe Wybrzeże, tak Twój wkopany kabel nigdy nie będzie uziemieniem. Nazwij go jak chcesz, ale o uziemieniu w ten sposób zapomnij.

Poza tym opisz sytuację porządnie. Na którym piętrze mieszkanie, ile tych mieszkań jest, kto zarządza całą instalację, kiedy była robiona, gdzie masz zabezpieczenia i licznik i tak dalej.

0
  • #4 18 Cze 2017 20:10
    Klama92
    Poziom 8  

retrofood napisał:
    Poza tym opisz sytuację porządnie. Na którym piętrze mieszkanie, ile tych mieszkań jest, kto zarządza całą instalację, kiedy była robiona, gdzie masz zabezpieczenia i licznik i tak dalej.

Mieszkam na 1 piętrze, w kamienicy jest 12 mieszkań po 4 na piętro. Całym budynkiem zarządza gospodarz, a instalacja była robiona jakieś 10 lat temu. Obecnie jedynym zabezpieczeniem jest bezpiecznik przy liczniku, który znajduje się na klatce schodowej. Przed licznikiem jest zabezpieczenie B25A, za licznikiem B20A, a w mieszkaniu nie ma nic, dlatego w domu chcę sobie zrobić rozdzielnię i porozdzielać obwody:
    - 2 pokoje - Komputer, telewizor, radio, odkurzacz
    - Kuchnia - Czajnik, kuchnia ceramiczna, piekarnik, lodówka
    - Łazienka - Bojler, pralka
    - Oświetlenie - Całe mieszkanie
    Do tego wszystkiego chcę mieć podłączony bezpiecznik różnicowy, ale jak już pisałem wcześniej przewód ochronny jest zmostkowany za licznikiem z neutralnym przewodem i dla tego chcę sobie zrobić uziemienie jak pisałem wcześniej.

0
  • #5 18 Cze 2017 20:20
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Klama92 napisał:
    Do tego wszystkiego chcę mieć podłączony bezpiecznik różnicowy, ale jak już pisałem wcześniej przewód ochronny jest zmostkowany za licznikiem z neutralnym przewodem i dla tego chcę sobie zrobić uziemienie jak pisałem wcześniej.

Ale na Co ci to uziemienie? W jakim celu? do czego?
    Po pierwsze: ustal układ sieciowy. Znajduje się on w warunkach przyłączenia które powinieneś posiadać wraz z umową przyłączeniową. Możesz też podpytać lokalnego elektryka odpowiedzialnego za konserwacje twojego obiektu. Ewentualnie zadzwoń do zakładu energetycznego i zapytaj.

Po drugie: Jak już ustalisz układ sieciowy, to w przypadku układu TN nic nie będziesz musiał w tym mieszkaniu "uziemiać", a raczej robić specjalnego uziomu dla niego.

Po trzecie: Trzeba będzie zmienić charakterystyki tych zabezpieczeń które obecnie posiadasz (przez i za licznikiem). Najlepiej pogadać z kimś z zakładu energetycznego o zmianę tego zabezpieczenia B25A na selektywne, usunąć to za licznikiem (20A) i odpowiednio wykonać rozdzielnicę w domu.

0
  • #6 18 Cze 2017 20:47
    retrofood
    Moderator

Przede wszystkim należałoby wyremontować (właściwie wykonać nową) instalację w mieszkaniu, z przystosowaniem jej do późniejszego połączenia z nowym wlz-em.

1
  • #7 18 Cze 2017 21:46
    bartekfigura
    Poziom 26  

Kolega pisze w ten sposób jak by chciał wykonać całą instalację sam z małą pomocą kolegów z forum. Niestety ale tak się nie da. Zatrudnij kolego elektryka porządnego a nie partacza. Który wszystko sprawdzi prawidłowo wykona i zrobi odpowiednie pomiary. Abyś czuł się bezpiecznie i spał spokojnie.

0
  • #8 23 Cze 2017 10:12
    Klama92
    Poziom 8  

Temat do zamknięcia. W przyszłym tygodniu przychodzi do mnie elektryk, zobaczy całą instalację i zobaczy co może zrobić.

0