Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenia połączone i roboty online.

And! 18 Cze 2017 19:14 3171 2
 • #1 18 Cze 2017 19:14
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  Urządzenia połączone i roboty online.
  Jeżeli obecny trend IoT utrzyma swoje przyspieszenie, to z internetem niebawem będą łączyć się nasze szczoteczki do zębów, lodówki, domofony, na samochodach kończąc. Moda na Smart urządzenia może przynosić nam korzyści, o ile dane będą przesyłane w kontrolowany sposób zapewniając ograniczony dostęp.

  Ciekawe efekty pojawiają się także gdy ktoś celowo udostępni możliwość interakcji z urządzeniem dla grupy osób łączących się z wykorzystaniem przeglądarki. Znany projekt: sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4 dostarczał rozrywkę osobom obserwującym z wykorzystaniem transmisji online efekty swoich działań.


  Ostatnio trafiłem na stronę gdzie online można sterować robotami, które poruszają się po pokojach, roboty wyposażone są w kamery i mikrofony:
  http://runmyrobot.com/
  W pomieszczeniach znajduje się kilka robotów i czasami można natrafić na pojazd sterowany przez inną osobę lub grupę osób.
  Czasami jakiś robot się zablokuje, zepsuje albo przewróci dlatego do wyboru jest kilka innych:
  Urządzenia połączone i roboty online.

  Co napędza do zabawy na tej stronie? być może ludzka ciekawość, chęć eksploracji, czasami chęć współzawodnictwa.

  Trzeba przyznać, że możliwość zdalnego dostępu oraz odbioru danych ze swoich urządzeń ma w sobie coś przyciągającego i udostępnia nowe możliwości.

  Co myślicie o przyszłości IoT oraz trendu na smart home, smart cities, smart grid, smart anything?

  Źródło:
  http://runmyrobot.com/

 • #2 19 Cze 2017 10:06
  teofil111
  Poziom 12  

  Jestem fanem tej technologi ale nie do przesady, najważniejsze pytanie w temacie - po co mi np. szczotka do zębów podłączona do internetu i sterowanie nią włącz/wyłącz? Jeśli szczotka diagnozowałaby stan uzębienia i bakterie w ślinie mogące wywołać próchnicę i różne inne choroby wtedy jak najbardziej ma to sens. Dane z czujników szczotki wysyłane w chmurę i analizowane. Otwiera to inne możliwości jak np analiza krwi i innych parametrów, całkiem nowe usługi medyczne. Tym bardziej że mało kto lubi chodzić do lekarza, a zapobieganie i wczesna diagnoza chorób to bardzo istotna sprawa. Mądre zastosowanie IoT przyniesie realne korzyści.

  Niestety IoT nie rozwija się tak jak wcześniej wielu zapowiadało.
  Powód jest pierwszy, o którym wspomniałem czyli próba bezmyślnego pakownia tej technologii nie dając jak na razie wiele w zamian - potrzeby muszą być realne.

  Druga przyczyna to brak standardów i w konsekwencji rozdrobnienie ekosystemu.
  Podstawą jest komunikacja między urządzeniami (M2M) różnych producentów, więc przykładowo producenci sprzętu AGD będą musieli częściowo otworzyć sposób komunikacji swoich urządzeń, a użytkownik powinien posiadać możliwość w dość prosty sposób nadzorować wszystko z jednego miejsca na stronie lub pulpicie tabletu/smartfona/laptopa etc...
  Ktoś zapyta po co urządzania domowe mają się ze sobą komunikować?
  No choćby po to aby taki robot mógł wykonywać swoje zadania np. włączyć program po włożeniu brudnych naczyń do zmywarki jak na tym filmie:
  https://www.youtube.com/watch?v=tf7IEVTDjng
  Być może szybsze przejście internetu na IPv6 i sieć otwartych bramek Lora znacząco wpłynie na rozwój IoT, gdzie każde urządzenie będzie posiadało rzeczywisty adres w infrastrukturze internetowej.

 • #3 19 Cze 2017 18:16
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  Masz rację, podstawa to sensowne wykorzystanie możliwości IoT, być może rozwiązania mniej użyteczne zostaną wyeliminowane drogą selekcji naturalnej, standaryzacja i zapewnienie skutecznej komunikacji to kolejne tematy, które pewnie z czasem zostaną unormowane przez względy praktyczne.
  Wspomniane sposoby komunikacji typu LoRaWAN, SigFox, LTE NB-IOT i LTE-M to mogą być technologie zapewniające łączność globalną (lub lokalną dla prywatnych bramek), dla potrzeb lokalnych (w obrębie naszego domu/biura) mogą zostać zaadaptowane Wi-Fi, BT5.0.

  Zastanawiam się czy roboty mobilne z BostonDynamics lub ulepszone platformy jezdne z http://runmyrobot.com wyposażone w pewną autonomię i stacje ładowania (być może bezstykowego, tzw. bezprzewodowego) mogłyby sprawdzić się np. w dozorowaniu/monitorowaniu pomieszczeń/konstrukcji/powierzchni.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME