Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka - Izolacja cieplna szamotem.

mleczarz 18 Cze 2017 21:18 219 6
  • #1 18 Cze 2017 21:18
    mleczarz
    Poziom 15  

Witam. Mam nietypowy problem, sprawa dotyczy pokrycia spirali grzejnej otaczającej muflę w małym piecu do obróbki cieplnej metali. Temperatury niezbyt kosmiczne tylko do 1100 st. C. Generalnie zamierzam spirale zalepić szamotem tylko nie wiem czy przed całą operacją nie oblać jej np. wcześniej lakierem. Nie mam tylko pojęcia jak lakier zachowa się w czasie wstępnego wygrzewania mufli. Czy ktoś ma doświadczenie w takich problemach. Szamot rozrabiać wodą czy na szkło wodne?

• #2 18 Cze 2017 21:46
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Szamot nie izoluje termicznie. Do izolowania są inne materiały np. maty z włókien ceramicznych.
    W przypadku pieców muflowych, grzałek nie pokrywa się szamotem, ani lakierami, bo i tak popękają, a ponadto będzie później trudność z wymianą grzałek w razie przepalenia. Grzałki się nawija na mufli czy rurze lub umieszcza się w specjalnych otworach jeżeli takie są, a następnie owija się matą z włókna ceramicznego.

• #3 18 Cze 2017 22:35
    mleczarz
    Poziom 15  

Skrót myślowy z tą izolacją termiczną, że szamot nie izoluje to wiem. Co do masy na spirale http://www.izo.pl/prod_mufle_komory.php raczej wiedzą co piszą nawet w katalogu kanthala jest taka aplikacja dla drutu(zalany masą ceramiczną) i wtedy można przyjmować wyższą obciążalność termiczną dla cm^2 drutu. Otwarta kwestia czy izolować drut przed pokrywaniem masą czy nie... nie uśmiecha mi się zwarcie międzyzwojami...

• #4 18 Cze 2017 23:08
    Plumpi

Z całą pewnością ta masa poprawi przewodność termiczną od grzałki do mufli i wydłuży żywotność spirali grzejnej. Jeżeli firma dostarcza masę o właściwościach takich jak ceramika mufli to może warto ją zastosować. Trzeba jednak się liczyć z tym, że wtedy mufla z grzałką staje się jednym elementem, który w razie awarii grzałki trzeba będzie wymienić.
    Jeżeli chodzi o malowanie spirali to czym chciałbyś ją pomalować? Masz lakier, który wytrzyma taką temperaturę?
    Nawijając spiralę na muflę musisz spiralę delikatnie rozciągnąć i będziesz widział czy pomiędzy zwojami nie ma zwarć. Jak nałożysz masę na grzałkę to ta masa będzie zabezpieczać przed zwarciem.
    Poza tym jeżeli nawet powstaną takie zwarcia to nie mają one wpływu na pracę grzałki, bo to nie jest uzwojenie transformatora w którym indukują się duże prądy.

Na koniec jeszcze podpowiem, że rozgrzana do czerwoności ceramika przestaje być izolatorem i im większą ma temperaturę tym bardziej przewodzi prąd.

• #5 18 Cze 2017 23:13
    mleczarz
    Poziom 15  

Dziękuję za informacje. To ja w takim razie zachowuje się szamot w typowym wkładzie do pieca kaflowego? Powoduje zwarcie? Myślałem o zastosowaniu cementu glinowego dokładnie Górkal z kruszywem szamotowym ale nie wiem czym zalepić grzałki na mufli, poprawa przewodzenia ciepła to też lepszy rozkład temperatury w mufli zwłaszcza że wymiary komory to 60x60x500mm.

• #6 18 Cze 2017 23:54
    Plumpi

Firma, od której masz mufle nie ma w swojej ofercie gotowej zaprawy ceramicznej?

Jeżeli chodzi o szamot do pieców to wszystkie te zaprawy mają małą wytrzymałość. Swego czasu robiłem takie piece muflowe dla politechniki i laboratoriów. Największym błędem jaki wtedy zrobiłem, było użycie zwykłej zaprawy szamotowej. Zaprawa cała popękała i musiałem poprawiać. Później gdzieś zdobyłem masę wysokotemperaturową do 1600'C i tą masą zalałem grzałki. Suszenie i wygrzewanie trwało dość długo.
    Później były piece rurowe i tu najlepszym rozwiązaniem było nawinięcie grzałki taśmą grzejną bez zalewania. Po nawinięciu rura z grzałką była owinięta matą z włókna ceramicznego.
    Niestety nie podam Ci teraz nazw czy producentów, bo to było 10-15 lat temu.
    Co do zwarć to nie robi, bo to przewodnictwo nie jest aż tak dobre.
    Miałem, do czynienia z piecami rurowymi do wzorcowania termopar. Piec to była rura ceramiczna o średnicy zewnętrznej ok. 100mm i ściance ok. 10mm. Na zewnątrz rury nawinięta była grzałka taśmą z kantalu. Termopary były obsadzane w rurkach ceramicznych, a następnie wkładane do metalowego termostatu, który posiadał wywiercone otwory. Uprzednio w te otwory wkładane były koraliki ceramiczne w formie kubełka tak, żeby termopara nie miała kontaktu z tym metalowym termostatem. Tak obsadzone termopary wędrowały wraz z termostatem do pieca.
    Po rozgrzaniu pieca do czerwoności ok. 500-600'C już zaczynało się przewodnictwo ceramiki. Przy temperaturach rzędu 1000-1100'C strach się było dotknąć końców termopar, bo potrafiło nieźle "trzepnąć".

• #7 19 Cze 2017 15:51
    mleczarz
    Poziom 15  

Dziękuje za informacje. Mufli nie ma bo dopiero powstanie ale nie z szamotu ale z cementu wysokotemperaturowego z dodatkiem kruszywa szamotowego (już wypalonego). Prawdopodobnie zrobię tak jak Kolega pisał i po wykonaniu mufli owinę ją po prostu drutem oporowym bez pokrywania zaprawą. Warunki przewodzenia cieplnego będą lepsze i będzie można wymienić grzałkę jak by co. Dziękuję za uwagi. Temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME