Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Półmostek H - Zabezpieczenie układu | sterownik bramki

aplov 18 Cze 2017 21:53 993 24
  • #1 18 Cze 2017 21:53
    aplov
    Poziom 6  

Witam,

Schemat półmostka H:
    IC2 ze schematu to - driver bramki MOSFET

Mostkiem będę sterował poprzez ATXmega zasilaną napięciem 3.3V.
    Natomiast sam mostek będzie zasilany z pakietu Li-Pol 4S ( zakładam, że Umax = 17 V oraz Imax = 50 A )

Zależy mi na tym aby układ był bezpieczny dlatego chcę zabezpieczyć go przed otworzeniem obu tranzystorów półmostka jednocześnie.
    Szukałem coś na ten temat:
    mikrokontrolery.blogspot.com - Tutaj autor użył do tego jumperów ale nie odpowiada mi ten sposób. Niestety nic innego nie znalazłem na temat zabezpieczania półmostka. Chętnie zapoznałbym się z jakąś książką, która rozwiązuje ten problem.

Do sterowania mostkiem wykorzystam PWM z częstotliwością w zakresie 5 - 20 kHZ, dlatego zastanawiam się również czy dla MOSFET'a z kanałem N nie użyć driver'a zasilanego wprost z pakietu Li-Po co umożliwi przepływ znacznie większych prądów w porównaniu do tego co może dać pin uC ( 20mA ), ale czy jest to konieczne dla tej częstotliwości ? Również taki driver zabezpieczyłby uC w razie uszkodzenia MOSFET'a.

0 24
  • ambtechnic
  • Pomocny post
    #2 18 Cze 2017 22:11
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

brak bootstrapa, więc górnym mosfetem nie da się sterować. Sterownik MCP1416T nie nadaje się do sterowania półmostków właśnie z faktu braku bootstrapa. Musisz zakupić dedykowany układ do półmostka np IR2110
    dodatkowo takie sterowniki mają już wpudowany dead time więc nie da się tak łatwo otworzyć obu kluczy jednocześnie.

Polecam jeszcze separację galwaniczną mikrokontrolera od układu mocy. Taki układ zrealizowałem dla przykładu tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3347804.html

Ogólnie polecam również poczytać trochę teorii bo już na pierwszy rzut oka widać że nie wiesz co robisz.

0
  • ambtechnic
  • #3 19 Cze 2017 00:15
    aplov
    Poziom 6  

_lazor_ napisał:
    brak bootstrapa, więc górnym mosfetem nie da się sterować. Sterownik MCP1416T nie nadaje się do sterowania półmostków właśnie z faktu braku bootstrapa. Musisz zakupić dedykowany układ do półmostka np IR2110

Chodziło Ci o to ? :
    Niestety sucha teoria z wikipedia i z elektroda nie wiele mi mówi

_lazor_ napisał:
    dodatkowo takie sterowniki mają już wpudowany dead time więc nie da się tak łatwo otworzyć obu kluczy jednocześnie.

ATXmega też ma możliwość obsługi dead time, bardziej chodziło mi o zabezpieczenie na wypadek zawieszenia się uC.

_lazor_ napisał:
    Polecam jeszcze separację galwaniczną mikrokontrolera od układu mocy. Taki układ zrealizowałem dla przykładu tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3347804.html

Układy, które tam użyłeś nie należą do najtańszych, jeśli miałbym robić taką separację to raczej użyłbym transoptorów.

_lazor_ napisał:
    Ogólnie polecam również poczytać trochę teorii bo już na pierwszy rzut oka widać że nie wiesz co robisz.

Byłbym wdzięczny jeśli byś doprecyzował co źle zrobiłem. Czytałem teorie i wydawało mi się, że raczej potrafię zbudować prosty półmostek..Jednak źle mi się wydawało :(

0
  • Pomocny post
    #4 19 Cze 2017 00:19
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

Witam,

_lazor_ napisał:

po co mu bootstrap, jeżeli "górny" tranzystor jest z kanałem typu P, będzie działało ale odwróci się polaryzacja sygnału sterującego, tam gdzie N byłby otwarty, P będzie wyłączony i odwrotnie.
    IR210 to nie jest żaden sterownik półmostka, zwyczajny HIGH SIDE / LOW SIDE.
    Ogólne pomysł jest jednak słuszny.
    Zastosuj sterownik półmostka, szukaj pod hasłem "half bridge driver" prąd wyjściowy powinieneś dobrać do tranzystorów. Sterownik półmostka ma jedno wejście sterujące (nie licząc jakichś wejść typu "enable" albo "shutdown"), ma wbudowany czas martwy, zabezpieczający przed jednoczesnym otwarciem obu tranzystorów, też dobierz sobie taki jaki Ci będzie potrzebny.
    Dedykowane sterowniki są wskazane, mają odpowiednio duże prądy wyjściowe, dzięki temu tranzystory przełączają się szybciej, co zmniejsza dynamiczne straty mocy.
    Zastosuj "górny" tranzystor również z kanałem N, mają lepsze parametry od tranzystorów z kanałem P.
    Jeżeli "górny" tranzystor ma być otwarty "w nieskończoność" w tej aplikacji:
    http://www.infineon.com/dgdl/an-978.pdf?fileId=5546d462533600a40153559f7cf21200
    rysunek 16 opisuje jak to zrobić.
    Również tutaj:
    http://www.ti.com/lit/an/slva444/slva444.pdf
    jest to opisane.
    Tak czy owak poczytaj literaturę, aplikacje, itp, układy impulsowe o nieco większej mocy to nie jest bułka z masłem: zakłócenia, oscylacje, itd.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 19 Cze 2017 00:52
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Sterowniki dedykowane są jedynym sensownym rozwiązaniem by nie wystąpiło jednoczesne załączenie się kluczy lub zewnętrzny analogowy układ dead time. Wprowadza się również inne zabezpieczenia, ale są one zawsze analogowe + czasem coś w programie można dodać, ale nigdy tylko coś w programie, bo soft jest za bardzo zawodny.

krzysiek_krm dobrze pisze.

Mikrokontrolery to zawodne dziadowstwa, źle dobrany priorytet przerwania, jakieś zakłócenie w pracy programu i wylatują rzeczy w powietrze. Ogólnie energoelektronika tania nie jest, a jak nie separujesz mikrokontrolera od układu mocy to szykuj się na wymianę uC a w gorszych przypadkach poleci Tobie port USB jeśli będziesz debugował program i źle postawisz breakpointa :D. Sterowniki i mosfety zawsze się kupuje z 3-4 krotnym zapasem, bo one sobie po prostu wylatują w powietrze jak się pomylisz.

Poczytaj o kondensatorach odsprzęgających, jako że sterowniki do mosfetów impulsowo pobierają znaczącą energię z zasilania.

nie ma prostych mosktów i pół mostków a zdecydowanie nie na 50A, gdzie musisz zakładać że każdy centymetr przewodu to cewka o pewnej indukcyjności.

Bez układów pomiarowych takich jak oscyloskop oraz wiedzy jak takie pomiary wykonywać, nie ma co zaczynać zabawy, nawet na niskich napięciach. Masz tutaj nagranie co objaśnia miej więcej na co uważać w takich układach:
    https://www.youtube.com/watch?v=pffOJdCQ7kw

0
  • #6 19 Cze 2017 12:25
    aplov
    Poziom 6  

krzysiek_krm napisał:
    Zastosuj sterownik półmostka, szukaj pod hasłem "half bridge driver" prąd wyjściowy powinieneś dobrać do tranzystorów. Sterownik półmostka ma jedno wejście sterujące (nie licząc jakichś wejść typu "enable" albo "shutdown")

Wydawało mi się, że dobrze dobrałem sterownik bramki, ma on dość krótki czas narastania i opadania impulsu (20ns) oraz prąd chwilowy do 1,5A. Co prawda nie ma on dead time, ale tak jak wspominałem dead time obsługuje ATXmega.
    Mimo tego poszukam mostka, który posiada tą funkcje ponieważ tak _lazor_ napisał:
    _lazor_ napisał:
    soft jest za bardzo zawodny.

krzysiek_krm napisał:
    wbudowany czas martwy, zabezpieczający przed jednoczesnym otwarciem obu tranzystorów

Również chodzi mi o to zabezpieczenie, które wyłączy oba tranzystory na wypadek zawieszenia się uC bądź błędnie napisanego programu powodującego ciągły stan na pinach otwierający oba tranzystory półmostka.

krzysiek_krm napisał:
    Zastosuj "górny" tranzystor również z kanałem N, mają lepsze parametry od tranzystorów z kanałem P.

Zapoznałem się trochę z tematem dzięki temu Link i chciałbym zastosować coś takiego, ponieważ tak jak wspomniałeś, tranzystory z kanałem N, mają lepsze parametry. Na dodatek jest ich dużo większa różnorodność.
    Tylko jest jeden problem, nie wiem skąd wziąć napięcie o Vt wyższe niż Vs. Jedyne co mi przychodzi do głowy to przetwornica step-up.

_lazor_ napisał:
    Poczytaj o kondensatorach odsprzęgających, jako że sterowniki do mosfetów impulsowo pobierają znaczącą energię z zasilania.

Tak, wiem o tym dlatego dałem przy półmostku elektrolit 220nF myślałem, że to wystarczy, no ale bez gotowego układu oraz oscyloskopu ciężko było mi dobrać kondensatory.

_lazor_ napisał:
    Bez układów pomiarowych takich jak oscyloskop oraz wiedzy jak takie pomiary wykonywać

Niestety na razie nie mam oscyloskopu być może jak się dostane na politechnikę to uzyskam do niego dostęp, ale puki co to czekam na wyniki z matury :D

_lazor_ napisał:
    nie ma co zaczynać zabawy, nawet na niskich napięciach.

Z początku będę testować układ od małych prądów z zabezpieczonego zasilacza. Najwyżej jak wszystko pójdzie z dymem to chociaż jakieś tam doświadczenie będę miał :)

0
  • Pomocny post
    #7 19 Cze 2017 14:41
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Zastosuj driver do półmostków oraz 2x n-mosfet. Naprawdę to zaoszczędzi Tobie kłopotów i pieniędzy. Polecam L6384E, naprawdę dobry sterownik w obudowie przewlekanej. Wbudowana dioda do bootstrapa, jedyne trzeba dodać kondensator, ale to już znajdziesz w nocie katalogowej.
    Pamiętaj że sterowniki zasila się z 12-15V i nie może spaść poniżej, bo klucze nie będą się w pełni otwierać i jest szansa że zostaną zniszczone.

Kondensator odsprzęgający do sterownika, mikrokontrolera itp. To że układ mocy też wymaga odsprzęgania to inna sprawa, ale tam 220nF raczej jest za małą wartością. Zwłaszcza dla 50A... takie rzeczy się dobiera analitycznie, poczytaj trochę o teorii obwodów.

Politechnika nic ci nie da, co najwyżej będziesz walczyć z analizą i algebrą. No chyba że jakieś koło naukowe, ale to już zależy od uczelni i studentów co mają na wyposażeniu koła naukowego.

Bez sprzętu pomiarowego, nawet nie będzie wiadomo co poszło nie tak, nie będzie można zweryfikować czy układ działa poprawnie. Od razu powiem, że multimetrem nie zbadasz prądu na wyjściu półmostka.

Co do półmostka, wiesz że na Twoim schemacie półmostek i tak działać nie będzie? Trzeba dać 2 kondensatory równolegle do kluczy, tak jak jest to tutaj:
    http://www.powere.dynamictopway.com/Images/i20.JPG

oraz pamiętaj, że na wyjściu falownika masz połowę napięcia zasilania.

Na ten temat można pisać bardzo długo, ale niestety forum nie jest miejscem by wszystko opisywać, bo bym musiał to robić średnio raz lub dwa razy w tygodniu.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Cze 2017 14:58
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

aplov napisał:
    Mimo tego poszukam mostka, który posiada tą funkcje ponieważ tak _lazor_ napisał:

Dokładnie chodzi o sterownik półmostka, czyli "half bridge driver", taki sterownik z natury rzeczy (taką ma wewnętrzną logikę) nie jest w stanie załączyć obu tranzystorów jednocześnie, ponadto podczas ich przełączania stosuje pewien "dead time", który zabezpiecza półmostek na wypadek rozrzutu czasów przełączania obu tranzystorów.
    aplov napisał:
    Również chodzi mi o to zabezpieczenie, które wyłączy oba tranzystory na wypadek zawieszenia się uC bądź błędnie napisanego programu powodującego ciągły stan na pinach otwierający oba tranzystory półmostka.

Sterownik półmostka nie załączy jednocześnie obu tranzystorów choćby program zgłupiał nie wiadomo jak bardzo. Możesz jednak wykorzystać wejście typu "enable / shutdown" drivera, sterując nim za pomocą układu typu "watchdog timer", procesor musi okresowo kasować watchdog, jeżeli tego nie zrobi układ wyłączy cały driver czyli oba tranzystory.
    aplov napisał:
    Tylko jest jeden problem, nie wiem skąd wziąć napięcie o Vt wyższe niż Vs. Jedyne co mi przychodzi do głowy to przetwornica step-up.

Nie Vt ale napięcie załączenia tranzystora. Po to właśnie jest bootstrap, który używa kondensatora "fruwającego" na pływającym potencjale razem z górnym tranzystorem. Jeżeli załączony jest dolny tranzystor, kondensator ładuje się przez diodę bootstrap, jeżeli załączany jest górny tranzystor, kondensator "leci" razem z nim na pływającym potencjale. Zasady doboru kondensatora są dobrze opisane w notach aplikacyjnych. Jeżeli potrzebujesz niezwykle długich czasów otwarcia górnego tranzystora (kondensator bootstrap po jakimś czasie się rozładuje) możesz zastosować układ opisany w podanych wcześniej aplikacjach, który jest w sumie przetwornicą step up, opartą o pompę ładunku, prąd wymagany na podtrzymanie załączenia tranzystora jest niewielki.
    aplov napisał:
    Tak, wiem o tym dlatego dałem przy półmostku elektrolit 220nF myślałem, że to wystarczy, no ale bez gotowego układu oraz oscyloskopu ciężko było mi dobrać kondensatory.

Poczytaj jednak trochę aplikacji, w których opisane są zasady blokowania zasilania, stosowania rezystorów lub perełek ferrytowych w bramkach do tłumienia pasożytniczych oscylacji, itd.
    Dużo aplikacji stworzył International Rectifier, obecnie Infineon oraz częściowo Vishay, dużo ma na ten temat również Texas.
    aplov napisał:
    Niestety na razie nie mam oscyloskopu być może jak się dostane na politechnikę to uzyskam do niego dostęp, ale puki co to czekam na wyniki z matury

To już w ogóle się niczym nie przejmuj, zdążysz jeszcze spalić ze sto układów. :D

0
  • #9 19 Cze 2017 18:58
    aplov
    Poziom 6  

_lazor_ napisał:
    Zastosuj driver do półmostków oraz 2x n-mosfet. Naprawdę to zaoszczędzi Tobie kłopotów i pieniędzy. Polecam L6384E, naprawdę dobry sterownik w obudowie przewlekanej. Wbudowana dioda do bootstrapa, jedyne trzeba dodać kondensator, ale to już znajdziesz w nocie katalogowej.
    Pamiętaj że sterowniki zasila się z 12-15V i nie może spaść poniżej, bo klucze nie będą się w pełni otwierać i jest szansa że zostaną zniszczone.

Sprawdziłem ten driver i wygląda naprawdę zachęcająco ale jego zakres napięć mi nie odpowiada.
    Chciałbym aby układ miał minimalne napięcie 7V abym mógł je zasilać z pakietu Li-Po 2S, więc potrzebuje czegoś innego.
    Chociaż z tego co widzę, mało jest takich mostków. Dużo większy wybór znajdę na napięcia 10-20V.

krzysiek_krm napisał:
    Sterownik półmostka nie załączy jednocześnie obu tranzystorów choćby program zgłupiał nie wiadomo jak bardzo. Możesz jednak wykorzystać wejście typu "enable / shutdown" drivera, sterując nim za pomocą układu typu "watchdog timer", procesor musi okresowo kasować watchdog, jeżeli tego nie zrobi układ wyłączy cały driver czyli oba tranzystory.

Podoba mi się takie rozwiązanie. Podczas wyboru driver'a będę zwracał na to uwagę.

_lazor_ napisał:
    oraz pamiętaj, że na wyjściu falownika masz połowę napięcia zasilania.

Ja potrzebuje 3 półmostków do silnika BLDC, nie będę bawił się żadnym falownikiem :). Powinienem to na pisać na początku tematu.

0
  • #11 19 Cze 2017 23:11
    aplov
    Poziom 6  

_lazor_ napisał:
    Wyskoczył mi właśnie na youtube niezły wykład na temat sterowania mosfet:
    https://www.youtube.com/watch?v=of_v2N5f788

świetnie został wytłumaczony temat, dowiedziałem się kliku ciekawych rzeczy :)

Zaprojektowałem coś takiego:
    FUSE_A - transoptor VO0631T
    DRIVER_A - driver półmo stka IRS21867SPBF

Transoptor pracuje na napięciach 4.5-5.5V ale jak szukałem innego z podobnymi parametrami na napięcie 3.3V to jego cena była kilkukrotnie większa, dlatego zdecydowałem się użyć tych na napięcie 5V i zasilić je ze stablilizatora.

0
  • #12 20 Cze 2017 00:16
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

aplov napisał:
    Chciałbym aby układ miał minimalne napięcie 7V abym mógł je zasilać z pakietu Li-Po 2S, więc potrzebuje czegoś innego.

Zmierzałbym jednak w kierunku podwyższenia napięcia i obniżenia natężenia, duże prądy są "niewygodne": powodują duże straty statyczne oraz większe zakłócenia na pasożytniczych elementach układu, chyba że inaczej się nie da, jak mus to mus.
    aplov napisał:
    Ja potrzebuje 3 półmostków do silnika BLDC, nie będę bawił się żadnym falownikiem . Powinienem to na pisać na początku tematu.

Jak BLDC to popatrz tutaj, może coś dobierzesz:
    http://www.ti.com/lsds/ti/motor-drivers/brushless-dc-bldc-drivers-overview.page
    w szczególności kompletny trójfazowy driver.
    Tutaj też dużo wiedzy:
    http://www.microchip.com/design-centers/motor-control-and-drive/motor-types/bldc
    Mikrokontroler też można byłoby zastosować nowszej generacji, z wbudowanymi dedykowanymi systemami do sterowania silnikami: autonomiczny system PWM, wyzwalane zdarzeniami pomiary AD, itd.

0
  • #13 20 Cze 2017 00:20
    aplov
    Poziom 6  

krzysiek_krm napisał:
    Zmierzałbym jednak w kierunku podwyższenia napięcia i obniżenia natężenia, duże prądy są "niewygodne": powodują duże straty statyczne oraz większe zakłócenia na pasożytniczych elementach układu, chyba że inaczej się nie da, jak mus to mus.

Silnik, który posiadam pobiera prąd szczytowy 45 A. Dokładnie to jest ten: Link

Półmostek, który wyżej przedstawiłem jest poprawny ?

0
  • #14 20 Cze 2017 09:15
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

D1 i D3 - co to za twór?

Nie masz kondensatora między Vb i Vs

D4 i D5 - to samo, co to ma być?

Nie dodałeś kondensatorów równolegle do kluczy, więc nie będzie tam na wyjściu przemiennego napięcia.

Jak będziesz dobierał klucze to weź z zapasem, przynajmniej 60-70A i w obudowie TO220 by można było do nich przykręcić radiator (bez radiatora nigdy nie podłączaj mosfetów!!!)

No i wybrałeś sterownik bez dead time... no cóż musisz czytać to co sobie wybierasz a nie wrzucać nam byśmy Tobie tylko sprawdzili.

0
  • #15 20 Cze 2017 10:24
    aplov
    Poziom 6  

_lazor_ napisał:
    D1 i D3 - co to za twór? D4 i D5 - to samo, co to ma być?

W nocie drivera znalazłem takie coś:
    i w filmie, który podesłałeś:
    więc myślałem, że te diody powinny być aby uchronić sterownik przed "szpilkami". W nocie driver'a nie znalazłem tych diod więc sam je dodałem.

_lazor_ napisał:
    Nie masz kondensatora między Vb i Vs

Usunąłem go na chwilę bo mi przeszkadzał i zapomniałem go potem dodać...Mój błąd.

_lazor_ napisał:
    Nie dodałeś kondensatorów równolegle do kluczy, więc nie będzie tam na wyjściu przemiennego napięcia.

Ja chce tam mieć przebieg prostokątny, jak wyżej napisałem chce trzy półmostki do sterowania silnikiem BLDC.

_lazor_ napisał:
    No i wybrałeś sterownik bez dead time... no cóż musisz czytać to co sobie wybierasz a nie wrzucać nam byśmy Tobie tylko sprawdzili.

Znalazłem 2 bardzo podobne sterowniki, wydaje mi sie, że wszystkie parametry są podobne, a mimo tego różnica w cenie jest spora:
    http://www.tme.eu/pl/details/irs2103spbf/drivery-mosfetigbt/infineon-irf/
    http://www.tme.eu/pl/details/irs2104spbf/drivery-mosfetigbt/infineon-irf/
    Martwi mnie w obu mały prąd wyjściowy zaledwie 290mA w stanie niskim, zakładając Umax=20 V, rezystor powinien mieć ~70R, a ja posiadam jedynie 100R czyli prąd spadnie do 200mA.
    Będzie to wystarczający prąd ?

0
  • #16 20 Cze 2017 10:56
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Bez kondensatorów nie będziesz miał przebiegu prostokątnego przemiennego...

Różnica między IRS2103 i IRS2104 jest znacząca, miedzy innymi brak shutdown w IRA2103...

Ogólnie myślę byś poszukał gotowego rozwiązania czy schematu w necie i próbował go odtworzyć bo na projektowanie to jeszcze masz za mało wiedzy, co będzie skutkowało tym że my za Ciebie będziemy to musieli zaprojektować a potem i tak nie będziesz zadowolony.

0
  • #17 20 Cze 2017 11:41
    aplov
    Poziom 6  

_lazor_ napisał:
    Bez kondensatorów nie będziesz miał przebiegu prostokątnego przemiennego...
    Ogólnie myślę byś poszukał gotowego rozwiązania czy schematu w necie i próbował go odtworzyć bo na projektowanie to jeszcze masz za mało wiedzy, co będzie skutkowało tym że my za Ciebie będziemy to musieli zaprojektować a potem i tak nie będziesz zadowolony.

Półmostek H - Zabezpieczenie układu | sterownik bramkiPółmostek H - Zabezpieczenie układu | sterownik bramkiPółmostek H - Zabezpieczenie układu | sterownik bramkiPółmostek H - Zabezpieczenie układu | sterownik bramkiPółmostek H - Zabezpieczenie układu | sterownik bramkiPółmostek H - Zabezpieczenie układu | sterownik bramki
    Przeglądam jak inni to zrobili ale nigdzie nie widzę tych kondensatorów. Nie rozumiem dlaczego w moim projekcie jest to niezbędne :( .

Usunąłem diody i dodałem kondensator między Vb i Vs

0
  • #18 20 Cze 2017 12:04
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Dobra, po prostu nie mam całokształtu przed oczami, jak będziesz miał 2 lub więcej takich mostków to będzie wszystko ok. Jednak gdy będziesz chciał uruchomić pojedynczy półmostek to trzeba kondensatorów.

0
  • #21 20 Cze 2017 22:14
    aplov
    Poziom 6  

Raczej powinienem założyć temat w osobnym dziale ale..

Na razie PCB 3 półmostków wygląda tak:
    Jeśli nie wygodnie tak się przegląda to mogę udostępnić pliki z projektem.

Rozdzieliłem masy na część sterującą i wykonawczą( nie wiem czy dobrze no nazwałem ale mam nadzieje ze wiadomo o co chodzi )
    Tak jak _lazor_ pisałeś przy wysokich prądach każdy cm się liczy, wiec zaprojektowałem ścieżki w których będą one największe, tuż przy tranzystorach.

Powinienem coś zmienić czy jest OK ?

0
  • #22 21 Cze 2017 08:50
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Przykro mi ale mam trochę własnej pracy i nie mam czasu by robić review PCB na elektrodzie. Jeśli dałeś jako D1 jakąś szybką diodę a kondensator między Vb a Vs dałeś kondensator foliowy lub przynajmniej coś o małym ESR to będzie ok. No i oczywiście jeśli niczego nie pomyliłeś przy rysowaniu PCB.

0
  • #23 21 Cze 2017 13:18
    aplov
    Poziom 6  

Mam jeszcze jedno pytanie:
    Zastanawia mnie jaka powinna być minimalna pojemność kondensatora Cbs, szukałem w nocie ale nic nie znalazłem.
    Chciałbym aby ta pojemność była jak najmniejsza(najlepiej liczona w nF) bo nie martwi mnie, że ten kondensator będzie zakłócał odczyt BEMF.

W nocie jest również zalecany rezystor do 5R między Vs i węzłem przełączającym na wypadek "szpilek", to go dodam.

0
  • #24 21 Cze 2017 13:50
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Cbs musi mieć taką wartość by jego rozładowanie do bramki mosfet nie powodowało znacznego spadku napięcia. Tak dla świętego spokoju można założyć 20-30 krotność pojemności całkowitej bramki. Jak taką pojemność policzyć dla bramki mosfet jest w nagraniu które Tobie podesłałem.

Nigdy nie stosowałem tego rezystora na Vs, ale to już zależy od sterownika, jeśli sterownik tego wymaga to trzeba zastosować, ale więcej na ten temat nie mogę powiedzieć, bo nie wiem sam co o tym myśleć.

0
  • #25 21 Cze 2017 14:12
    aplov
    Poziom 6  

W takim razie pojemność kondensatora mógłbym wziąć w okolicach 200nF czyli nie ma potrzeby stosowania elektrolitu, który ma bodajże większe ESR niż ceramiczny

0