Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G500 - Częściowo spalona płyta główna

pak99 18 Cze 2017 22:25 603 6
  • #1 18 Cze 2017 22:25
    pak99
    Poziom 8  

Jakiś czas temu mój laptop spadł z wysokości ok 80cm, w wyniku pociagnięcia za kabel. Wszystko było z nim ok, aż po pół nie możliwe było jego załadowanie. Po oddaniu do serwisu okazało się, że prawdopodobnie w wyniku wcześniejszego upadku, doszło do spalenia zasilacza i części płyty głównej, która odpowiada za naładowanie laptopa. Co ciekawe laptop bez problemów działa na baterii, jednak nie mogę jej w żaden sposób naładować. Powiedziano mi że jedynym rozwiązaniem jest kupno nowej płyty głównej - ok 300zł + zasilacz. Cena używanego laptopa bez karty dedykowanej wynosi ok 650zł do 900 z dedykowaną. Teraz rodzą się następujące pytania

Czy warto płacić taką sumę za płytę do takiego laptopa i zasilacza, czy może lepiej sprzedać go w takim stanie lub na części.
    Jeżeli zdecyduję się na kupno płyty to co z dedykowaną kartą graficzną ? Czy będzie można ją przełożyć ?
    Jakie części laptopa mogę sprzedać ?

Lenovo g500
    Procesor: intel i3-3110m
    Grafika HD8750m + zintegrowana grafika Intel
    4gb ram ddr3
    dysk hdd 500gb

0 6
  • #2 18 Cze 2017 22:50
    sk1977
    Spec od komputerów

Zapytaj w innym serwisie - z opisu wynika, że płyta nadaje się do naprawy i prawdopodobnie niema potrzeby jej wymiany.

0
  • #3 18 Cze 2017 23:19
    pak99
    Poziom 8  

Laptop był w dwóch serwisach. Podjęta była próba naprawy płyty głownej, wymieniane były tranzystory, ale niestety niepomogło, Mógłbym oddać laptopa do 3 serwisu gdybym miał pewność, że jest to usterka którą da się usunąć, ale nic na to nie wskazuje. Moze jest jakiś godny polecenia serwis lub sposób żeby mieć pewność czy z płyty coś będzie ?

0
  • #4 19 Cze 2017 00:08
    lisek
    Spec od monitorów

Tak z opisu
    cpu: i3 3110m
    gpu disc:: amd hd8570 (216-0841000)
    to masz płytę pod swój model opisana jako : Lenovo G500 (LA-9631P rev. 1.0)
    dalej posiada:
    PCH HM76 SLJ8E
    kbc: kb9012qf

Układ ładowania aku_przełącznik zródeł zasilania oparty o BQ727RG

Napewno taniej wyjdzie naprawa , o ile nie jest pęknieta płyta w warstwach. ?!
    Kalkulacja: elementy + robocizna >> czy zakup płyty raczej wskazuje na ... zakup.
    To moja rada.
    * jak nie chcesz mieć "niespodzianek" w przyszłości

1
  • Pomocny post
    #5 19 Cze 2017 07:49
    sk1977
    Spec od komputerów

pak99 napisał:
    Laptop był w dwóch serwisach. Podjęta była próba naprawy płyty głownej, wymieniane były tranzystory, ale niestety niepomogło,
    - znajdź dobry serwis. Powinni najpierw wykonać pomiary a potem wymieniać. Być może uszkodzony jest BQ, może rezystorek.

pak99 napisał:
    Jeżeli zdecyduję się na kupno płyty to co z dedykowaną kartą graficzną ? Czy będzie można ją przełożyć ?
    - jeśli masz na myśli przełożenie jak np. dysku czy RAMu to nie. Karta jest wlutowana w płytę. Poza samym układem do przelutowania sporo elementów jak vramy, przetwornica, drobne elementy.

0
  • #6 19 Cze 2017 07:58
    lisek
    Spec od monitorów

Nowa płyta z grafika NV w Chinach (aliexpress)

Cytat:
    New VIWGP GR LA-9631P Rev:1.0 Motherboard
    Discount Price: US $158.65 / piece
    Shipping:
    US $12.63 to United Kingdom via AliExpress Standard Shipping
    Total Price: US $171.28

Można i taniej
    Lenovo G500 - Częściowo spalona płyta główna

p.s
    Pokaż miejsce spalenia (daj foto)

0
  • #7 25 Cze 2017 19:00
    pak99
    Poziom 8  

sk1977 napisał:
    - znajdź dobry serwis. Powinni najpierw wykonać pomiary a potem wymieniać. Być może uszkodzony jest BQ, może rezystorek.

Pomiary były wykonywane przed wymianą.

sk1977 napisał:
    - jeśli masz na myśli przełożenie jak np. dysku czy RAMu to nie

Więc, jeżeli chciałbym w dalszym ciągu posiadać kartę graficzną dedykowaną, to muszę szukać płyty głównej z zamontowaną ? Taka

lisek napisał:
    Pokaż miejsce spalenia (daj foto)
    już kartą ?
    Chwilowo nie mam możliwości,

lisek napisał:
    Tak z opisu
    cpu: i3 3110m
    gpu disc:: amd hd8570 (216-0841000)
    to masz płytę pod swój model opisana jako : Lenovo G500 (LA-9631P rev. 1.0)
    dalej posiada:
    PCH HM76 SLJ8E
    kbc: kb9012qf

Układ ładowania aku_przełącznik źródeł zasilania oparty o BQ727RG

Nie 8570 tylko 8750, ale nie wiem czy to coś zmienia.

Na znanym serwisie aukcyjnym widziałem różne płyty do g500 za 200 - 300zł oznaczone jako LA-9632P, rozumiem że nie będą one pasowały ?
    Według tego co podesłaliście minimalna kwota za płytę wynosi 500zł i to jak rozumiem bez dedykowanej karty.
    Na znanym serwisu aukcyjnym g500 o podobnych parametrach, bez karty kosztuje 600, więc może jednak warto zaryzykować i spróbować oddać płytę do naprawy jeszcze jeden raz ?

0