Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impulsowy wykrywacz metali PIRAT PI - zrozumieć

teflon 19 Cze 2017 15:41 1527 3
 • #1 19 Cze 2017 15:41
  teflon
  Poziom 15  

  Witam
  Na stronie:
  https://translate.google.pl/translate?hl=pl&s...=https://acdc.foxylab.com/node/36&prev=search
  Opisany jest wykrywacz PI lecz z całkiem innym układem detekcji zmiany impulsu niż w standardowym PI.
  Dodam że wykrywacz godny zainteresowania gdyż dużo prostszy niż zwykle.
  Coś ciężko zakminić mi zasadę działania ostatniego wzmacniacza operacyjnego w tym układzie.
  Pomożecie?

  Impulsowy wykrywacz metali PIRAT PI - zrozumieć
  www.youtube.com/embed/SqNeJegCjHU

  0 3
 • Pomocny post
  #2 21 Cze 2017 03:27
  rb401
  Poziom 33  

  teflon napisał:
  Coś ciężko zakminić mi zasadę działania ostatniego wzmacniacza operacyjnego w tym układzie.


  Ten wzmacniacz pracuje jako komparator, bez żadnego sprzężenia zwrotnego.
  W stanie ustalonym porównuje (wejście "-") napięcie wejściowe (z suwaka potencjometru) z tym samym napięciem ale przepuszczonym przez dzielnik napięcia 2:3 (R14,R15).
  Czyli w stanie "statycznym" zawsze na wejściu "-" będzie napiecie większe od napięcia na wejściu "+". W konsekwencji, napięcie wyjściowe tego wzmacniacza (komparatora) będzie maksymalnie niskie. Cały czas rozważam napięcia względem "-" zasilania 12V.

  Ale, tu zwróć uwagę, jest tam kondensator C6, który wprowadza "bezwładność" (stałą czasową wraz z opornikiem R14) zmian napięcia na wejściu "+" komparatora.
  Czyli przy dostatecznie szybkich (szybszych, powiedzmy, od zdolności przeładowania się C6) i powyżej pewnej amplitudy (1/3 napięcia wejściowego) impulsach (ujemnych) na wejściu tego układu , różnica napięć na samych wejściach komparatora zmieni chwilowo znak. Wzmacniacz (komparator) da w takim momencie na wyjściu, impuls dodatni.

  Czyli układ jest, jakby prosto powiedzieć, detektorem (z progiem zadziałania) ujemnych impulsów o określonych parametrach (szybkość zmian, amplituda).

  0
 • #3 22 Cze 2017 10:43
  teflon
  Poziom 15  

  Tak też sobie tłumaczyłem.
  Jednak coś mi to nie pasuje...
  Dlaczego maszyna działa na ferro i dia magnetyki?

  1
 • #4 22 Cze 2017 18:40
  rb401
  Poziom 33  

  teflon napisał:
  Dlaczego maszyna działa na ferro i dia magnetyki?


  Zauważ że nie jest to klasyczny układ wykrywacza PI, gdzie fundamentem metody jest próbkowanie sygnału w ściśle określonym czasie (czasach), w sposób synchroniczny z końcem impulsów prądu w cewce. A wartością pomiaru jest absolutna wartość napięcia tych próbek.

  A tu, w tym uproszczonym wykrywaczu, brak jakiejkolwiek synchronizacji (próbkowania), a detekcja dotyczy praktycznie pomiaru amplitudy, zupełnie niezależnie od położenia względem impulsu w cewce.

  Czyli mierzy tak właściwie, całkiem co innego niż mierzy klasyczny PI. Właściwie to tylko wykrywa się tu wydłużenie czasu zaniku napięcia w cewce w sytuacji obecności metalu.
  Dlatego, przynajmniej dla mnie, oczekiwanie że własnościami (czyli możliwością rozpoznania typu metalu) będzie odpowiadał metodzie klasycznego PI, jest bardzo ryzykownym założeniem.

  Popatrz choćby do tego patentu:

  https://www.google.com/patents/US6452396

  na czwarty rysunek (fig. 8).
  Jeśli taki sygnał wprowadzimy na ten prosty detektor na komparatorze, to zauważymy że w początkowym zakresie, największą stromość uzyska srebro ale i tak będzie stromość tak jak bez obiektu (NO TARGET).
  Ale w praktyce będziemy mieli ten sygnał ucięty od góry ze względu na nieuchronne nasycenie się pierwszego operacyjnego. Tak że patrząc na dalszy fragment przebiegu wychodzi że żelazo daje tu największą stromość.

  Ale to nie gra tu roli, mierzony jest tylko globalny czas tej odpowiedzi, niezależnie od szczegółów jej kształtu, który w zaawansowanych PI służy do wnioskowania o rodzaju metalu.

  0