Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wózek widłowy widlak TAKRAF robur - ciężko rusza do przodu jaki olej do skrzyni

zychelek 19 Cze 2017 16:10 1035 9
  • #1 19 Cze 2017 16:10
    zychelek
    Poziom 7  

Witam niedawno zakupiłem wózek widłowy takraf z silnikiem od Robura 3 cylindrowy chłodzony powietrzem wózek stał długie lata nie używany gdzieś pod chmurką i ogólnie pali jeździ tylko jest problem z ruszaniem do przodu mianowicie jak dodam więcej gazu i puszcze dosyć mocno sprzęgło to rusza bez problemu jeśli natomiast puszcze sprzęgło powoli z małą ilością gazu to rusza jak by chciał a nie mógł.
    Postanowiłem więc zajrzeć do skrzyni poprzez korek pod pedałami i patrze, że olej zrobił się bardzo kleisty i w kolorze beżowym jest więc spuściłem ten "olej" ze skrzyni i ma on konsystencje budyniu jest tak gęsty, że lejąc go do wiadra ulewała sie górka w wiadrze... spuściłem tego niby oleju około 30 litrów i teraz takie pytanie ile oleju wlać do skrzyni ?? jaki ten olej ?? i czy na to ciężkie ruszanie do przodu miał wpływ ten smaro-olej ?? skrzynia biegów ma bieg do przodu do tyłu szybki i wolny wszystko ze sprzęgłem. Wózek mam taki jak ten z linku poniżej https://www.mascus.pl/magazynowanie/uzywane-w...esla/takraf-dfg-2002-1na-museum/mfvivdid.html

0 9
  • #2 19 Cze 2017 16:52
    Megawe
    Poziom 29  

Sądząc po oleju jest to skrzynia z zębatkami i biegi załącza się tulejami przesuwnymi.
    Sprzęgło może być podwójne, połączenie sprzęgła tarczowego z hydrokinetycznym. I trzeba zaglądnąć ile i jaki jest olej jest w sprzęgle hydrokinetycznym. Sprzęgła są skręcone razem i u góry powinien być otwór przez który będzie widać korek wlewowy w sprzęgle. Trzeba kręcić sprzęgłem i obserwować aż pojawi się korek. Do skrzyni wlewa się olej do skrzyń API GL 4 do automatycznych skrzyń to już trzeba odszukać jaki olej olej zaleca producent. Do starych skrzyń automatycznych wlewano olej Boxol. Do sprzęgła hydrokinetycznego wlewamy olej Boxol lub oleje do skrzyń automatycznych i wspomagania kierownicy.

0
  • #3 19 Cze 2017 20:02
    zychelek
    Poziom 7  

30 litrów spuściłem tego oleju to 30 musze nalać tak ??

0
  • #4 19 Cze 2017 21:01
    Megawe
    Poziom 29  

Coś dużo tego oleju, w samej skrzyni było 30 litrów czy razem z mostem ?
    Ma ten wózek osobny zbiornik na olej do hydrauliki ?

0
  • #5 20 Cze 2017 08:06
    zychelek
    Poziom 7  

Ma osobny zbiornik na olej do hydrauliki i 30 litrów zleciało, ale razem z mostem. Tak sądzę, bo to jeden spust oleju jest razem.

0
  • #6 20 Cze 2017 21:28
    darfur5
    Poziom 28  

Boxol jest olejem hydraulicznym z przed wielu, wielu lat i źle toleruje mieszanie z innymi olejami hydraulicznymi np. typu HL .

0
  • #7 20 Cze 2017 22:29
    Megawe
    Poziom 29  

Dziwne rozwiązanie żeby w układzie przeniesienia napędu było 30 l oleju. Most nie może mieć odpowietrznika bo by się nim ten olej wylał. Na skrzyni musi być korek kontrolny poziomu lub czerwony bagnet i odpowietrznik. Możliwe że pomiędzy skrzynią i mostem jest uszczelniacz i mają być dwa stany i dwa różne oleje. Trzeba odszukać DTR od tego wózka na niemieckich stronach.
    Ile pomp ma ten wózek ?
    Są rozwiązania z jedną pompą wspólną dla hydrauliki siłowej i wspomagania kierownicy z jednym zbiornikiem na olej hydrauliczny i z dwiema pompami i z dwoma zbiornikami. Możliwe że olej ze skrzyni jest wykorzystany do wspomagania kierownicy.
    Do ciągnika Fortschritt wchodzi 100 l oleju a do skrzyni przychodzi olej przekładniowo-hydrauliczny ale on jest rzadki.

0
  • #8 26 Cze 2017 12:50
    zychelek
    Poziom 7  

Witam dziś zalałem do widlaka 30 litrów oleju i bez żadnej poprawy czyli jak powoli sprzęgło puszcze to ma ciężko ruszyć trzeba dużo gazu dać i dopiero idzie, chyba że się gwałtownie sprzęgło puści to jedzie odrazu.

Dodano po 40 [sekundy]:

ten wózek ma 1 pompe do hydrauliki i wspomagania

0
  • #9 26 Cze 2017 15:55
    Megawe
    Poziom 29  

Sprawdź jakie jest sprzęgło. Z boku powinny być okienka. Jeżeli jest sprzęgło tylko tarczowe to musi być luz na łożysku oporowym. Reguluje się na cięgle.
    Jeżeli sprzęgło jest podwójne, plus sprzęgło hydrokinetyczne to trzeba sprawdzić ile jest w nim oleju, jak pisałem wyżej.

0
  • #10 28 Cze 2017 08:57
    zychelek
    Poziom 7  

zdemontowałem wszystkie osłony żeby widzieć most ze skrzynią i nie ma żadnego okienka żeby zajrzeć jakie jest sprzęgło ;/ po robie zdjecia i wrzuce to może mnie nakierujesz gdzie szukać tego. Dodam jeszcze że sprzęgło łapie przy samej górze jak się puszcza żeby ruszyć

Dodano po 51 [sekundy]:

to okienko powinno być u góry skrzyni ?

0