Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Scania 4 - Opada przód podczas jazdy

maxtor1234 19 Jun 2017 21:31 1461 14
 • #1
  maxtor1234
  Level 12  
  Witam wszystkich.
  Mam problem, auto opada podczas jazdy na przednich poduszkach robi się tylko wtedy jak jest załadowane i nie ma znaczenia czy przejade 100km czy 50km, kiedy się zachce to opadnie i powietrze cały czas odpuszcza dopiero tak po około 5 min wraca wszystko do normy.
  Myślałem ze problem leży w tym czujniku od wysokości zawieszenia ten co jest od ramy do osi ale wymieniłem na nowy z Wabco i dalej się tak robi.
 • #2
  panstalin2
  Level 20  
  Zaloguj się . sprawdź błędy.
 • #3
  maxtor1234
  Level 12  
  Odczytałem coś takiego:
  1 przerwa 3sekundy i 5 po 1 sekundzie
  2 po 3 sekundy i 7 po jednej sekundzie
 • #4
  darfur5
  Level 33  
  O ile dobrze cię odczytałem to masz błąd 15 - czyli ; zwarcie w obwodzie czujnika ciśnienia tylnego mostu. Następny 27 - czyli; obwód otwarty lub zwarcie w obwodzie czujnika ciśnienia osi podnoszonej .
 • #5
  maxtor1234
  Level 12  
  Nie mam osi podnoszonej, czujnik na tylnym moście od ciśnienia poduszek wymieniany.
  Jechać po kablach i szukać gdzieś przerwy?.
 • #6
  darfur5
  Level 33  
  Radził bym tak zrobić.
 • #7
  maxtor1234
  Level 12  
  Sprawdzałem mniej więcej tą instalację do tego czujnika jeździłem tym autem jeszcze i zauważyłem że jeśli ładuje się mało np 8-9 ton to zawieszenie nie opada i ciśnienie nie spada a jeśli załaduje się 12-13 ton to po przejechaniu 30 km już opadnie i powietrze zejdzie.
  Nie ma tam jakiegoś czujnika obciążenia lub coś? może on powoduje jakieś zwarcie i tak sie robi?.
 • #8
  darfur5
  Level 33  
  Czyli układ pneumatyczny nie ma siły by utrzymać ciśnienie w poduszkach, więc albo nieszczelne" sparciałe" poduszki i tam jest ubytek powietrza bądź nieszczelny układ pneumatyczny i sprężarka nie może nabić układu.
 • #9
  maxtor1234
  Level 12  
  Witam znów Wszystkich.
  Z problemem dalej sobie nikt nie poradził auto było pierwsze u mechanika później w serwisie Scanii zostały wymienione wszystkie 6 poduszek.
  Błędy o których pisałem wywoływał czujnik poduszek powietrze podczas jazdy z układu dalej schodzi.
  Na postoju syczy lekko z osusacza jest możliwość że podczas jazdy pusto czy pełno zejdzie powietrze z 11 bar do 4bar przejedzie sie jakieś 5 km i znów wraca wszystko do normy ?.
 • #10
  darfur5
  Level 33  
  Jeśli masz takie objawy to stawiam na sprężarkę a konkretnie na zaworki w głowicy. Do osuszacza ze sprężarki idzie przewód T- kalam fi. 6 , jeśli sprężarka napompuje układ i osuszacz "kichnie" to tym przewodem idzie powietrze do głowicy sprężarki , przesuwa tłoczki które uchylają zaworki , w tym momencie sprężarka chodzi " luźno" ( nie pompuje powietrza). Jeśli ciśnienie w układzie pneumatycznym spanie to jednocześnie spada ciśnienie w tym cienkim przewodzie , zaworki powinny wrócić na swoje miejsce czyli w pozycję roboczą ( sprężarka pompuje). podejrzewam ,że te zaworki u ciebie są zawalone syfem i nie wracają lub wracają powoli .
 • #11
  Cobrat
  Level 22  
  A ja bym się przypierniczył do podstawy osuszacza :|
 • #12
  darfur5
  Level 33  
  No na pewno ubytek powietrza z osuszacza trzeba usunąć bądź wymienić cały zawór.
 • #14
  darfur5
  Level 33  
  Dziwne że w serwisie nie zajęli się ubytkiem powietrza z osuszacza lub nie sprawdzili działania sprężarki a wymienili wszystkie poduszki ? Czy myślenie boli.
 • #15
  Cobrat
  Level 22  
  Serwisy nie od dziś chętnie wymieniają to, co im przyjdzie na myśl, byleby wystawić sowitą fakturę. Wszyscy by chcieli, żeby klienci przychodzili: "proszę wymienić część X", bo tak najwygodniej i po sprawie. Tylko skoro ktoś wie, co trzeba wymienić, to robi sam w większości przypadków, a nie idzie do aso. Serwisy traktowane są jako ostatnia deska ratunku najczęściej, bo teoretycznie wyspecjalizowana kadra, dokumentacja, specjalistyczne przyrządy itd., a w rzeczywistości później wychodzi, że mniej potrafią niż niezależne warsztaty... Przykre.