Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy serwer domowy zamiast Raspberry Pi

tinware 19 Cze 2017 21:54 747 2
  • Poziom 9  
    Cześć!

Przeszło dwa lata temu przeniosłem swój serwer z laptopa na Raspberry. Po tych dwóch latach użytkowania Raspberry jako serwera jestem z niego bardzo zadowolony. Mam na nim zainstalowane wiele programów, które zaczęły go mocno obciążać. Przed wyłączeniem kilku serwerów obciążenie sięgało 95% użycia procesora i pamięci ram. Największą zaletą tego "serwerka" jest na pewno użycie prądu (7W) wraz z dwoma dyskami (przed wymianą zasilacza 18W, wcześniej używałem zasilacza komputerowego który bez obciążenia zużywał również 18 W) oraz mocny czterordzeniowy procesor. Minusem: mała ilość ramu oraz brak złącz sata.

Dla zainteresowanych mogę przedstawić, dlaczego jest takie obciążenie:
    1. Montowanie dysków przez ntfs-3g
    2. ProFTPd
    3. Samba
    4. DLNA
    5. Apache + Php + MySQL
    6. WebDAV
    7. Serwery radiowe SHOUTcast i IceCast
    8. Autopiloty nadające kanały radiowe
    9. Odtwarzanie radia w "radiowęźle" domowym
    10. Kilka programów w Pythonie
    11. Wiele usług www w tym moja największa perełeczka, 250 kanałów telewizyjnych w locie na żądanie klienta oraz możliwość ich nagrywania przez stronę www lub program w Pythonie (projekt hobbystyczny) - i tutaj zaczęło się użycie ramu.

Zacząłem rozglądać się za czymś poważniejszym, ale nie koniecznie wielkim PCtem. Zależy mi na złączu SATA, nawet 4 sztukach, sieciówce 1Gbit i większej ilości ramu niż 1GB, przy zachowaniu małego poboru prądu <15-20W. Kwota jaką chciałbym przeznaczyć to ok. 300-600zł, ale mógłbym zastanowić się nad przeznaczeniem większej kwoty, jeśli byłoby to tego warte. Na chwilę obecną mam dwa dyski (2.5 oraz 3.5) na przelotce usb 2.0 (jedyny sposób podłączenia ich do Raspberry), dwa zasilacze (jeden komputerowy drugi zwykły modułowy dwuzakresowy mocny zasilacz 5V/12V ok. 15A).

Serwer nie potrzebuje gadżetów w postaci kolorowej obudowy, Wifi, Bluetooth, CD/DVD i innych stacji dyskietek, powinien mieć zintegrowaną kartę, ponieważ ma pracować na Debianie bez środowiska graficznego, bez monitora, tylko zdalny Shell i symboliczny pobór prądu. Proszę o zagłębienie się w temacie oraz propozycje platform jedno płytowych i tradycyjnych ITX itd. Chciałbym kupić coś na lata, z czego będę bardzo zadowolony. Możliwość konfiguracji sprzętu mile widziana, choć nie konieczna gdyż obecna platforma nie daje mi takiej możliwości, a nie jest przeszkodą wymiana całości.
  • Spec od komputerów
    Heinzek napisał:
    W tym jest 1 port SATA.

Opcji jest kilka: po pierwsze, albo kupujesz sprzęt ze zintegrowanym procesorem albo płytę ze standardowym socketem gdzie procesor można zmienić - wszystko zależy od tego jak bardzo zależy Ci na możliwości rozbudowy o lepszy procesor.

Jeszcze pytanie: sprzęt nowy czy używany? jaki masz zasilacz?

Według mnie wybieraj: albo 4 rdzeniowy atom wlutowany w płytę albo pentium dual core (który potem możesz wymienić na co chcesz) na normalnym sockecie. W celu zmniejszenia wielkości docelowej obudowy można kupić płytę z wejściem 12V do zasilacza - wtedy wystarczy zasilacz z laptopa do uruchomienia tego.