Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa do głośnika 18" 400W s serii "NO Name"

tobiasz1 30 Lip 2005 17:24 3576 27
  • #1 30 Lip 2005 17:24
    tobiasz1
    Poziom 18  

Witam. Jestem kompletnym laikiem w budowaniu kolumn więc z góry przepraszam za brak wiedzy. Mam jednak poważny problem z kolumnami.
    Od paru lat jestem posiadaczem robionych (przez chyba więszego laika) kolumn.
    Mają one Głośnik 18" z ogromnym magnesem i śatką z tyłu (to chyba chłodzenie cewki (?) jak się domyślam. Kupiłem je jako 400Wat-owe i pwenie tyleż mają bo chodzący na maxa ADS Pa1200 nic im nie robi. Problem polega jednak na tym, że obudowa jest chyba kompletnie niewłaściwa.
    Kolumny robią ogromny chałas do okoła natomiast wogóle nie kierunkowo. W dodatku porównuję wymiary z innymi i okazuje się, że moje są o wiele mniejsze - obudowa typ Bas-refleks (chyba), wymiary 660x570x520.
    Czy mogę to jakoś naprawić?
    Mam w pobliżu zakład stolarski, zresztą sam kiedyś zrobiłem bardzo udane (moim zdaniem) kolumny na głośnikach 12".
    Proszę o pomoc. Pozdrawiam Tobiasz.

0 27
  • #2 30 Lip 2005 17:50
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Co mnie obchodzi że głośnik ma ogromny magnes i wentylowana cewke?
    Podaj jakieś konkretniejsze parametry...Albo chociaz nazwe...

Ps. Obudowa bass refleks (chyba) - to BR czy nie? Może to jakis bandpass. Gdzie jest wylot tunelu br? Gdzie jest głośnik? Opisz tą obudowe...

0
  • #3 30 Lip 2005 21:18
    tobiasz1
    Poziom 18  

Obudowa BR - Głośnik znajduje się po środku a nad i pod nim są tunele ze sklejki o szerokości całej obudowy. Głośnik jest skierowany membraną do wylotu czyli tak jak w typowym BR.
    Co do samego głośnika to jak bym znał nazwę to by nie pisał "No name".
    Jeżeli to coś pomoże to magnes ma 23cm średnicy a siatka od cewki 6cm.
    Z góry dzięki za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Lip 2005 21:35
    toadi
    Spec od akustyki

objetosc obudowy jest mniej wiecej typowa znaczy okolo 150L (liczac w przyblizeniu) problem moze bys w strojeniu jak bys zamiescil jakis rysunek z wymiarami jak to wyglada (dodatkowo jakies foto glosnika i calosci) byloby latwiej cos wywróżyć

0
  • #6 04 Sie 2005 16:26
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Oj, to moze byc dobry glosnik! Balem sie, ze to chodzi o jakies Alpierdy - czy ktos go rozpoznaje? Beyma to nie jest...

0
  • Pomocny post
    #8 04 Sie 2005 18:27
    Żuraw
    Poziom 17  

Rzeczywiscie wyglada jak BEYMA 18G450 albo moze LX60 ale raczej to pierwsze. Jednak ten kosz nieco sie rozni. Magnez z wybrzuszeniem w stylu Beymy. Jego wielkosc sugeruje silny naped!

Jak glebokie sa te szczeliny? Podaj wszystkie wymiery tych szczelin głebokosc szerokosci i wysokosc

0
  • #9 04 Sie 2005 19:21
    tobiasz1
    Poziom 18  

Wymiary szczelin: 5cm x 48cm głębogość 39cm.
    Obudowa wykonana jest ze sklejki o grubości 18mm, tylna ściana składa się z podwójnej sklejki (2 x 18mm). Gabaryty zewnętrzne obudowy podałem wcześniej. Wewnątrz obudowy nie widać śladów szpachlu co może tłumaczyć nieszczelności. Ściana przednia (z głośnikiem) jest zamieszczona na głębokości 18mm.

Mam nadzieję że to pomoże. Nie zależy mi na rewelacyjnych efektach ale chciałbym żeby to grało w jednym kierunku a nie dookoła. O głośniku powiem tyle że dwa takie dały mi niezły powerek na powietrzu, jednak jakieś 50m do kolumien słychać bardziej środek niż bas.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

Ps dlaczego nie widzę u siebie zdjęć? Zostały usunięte?

0
  • #10 04 Sie 2005 19:47
    plik4
    Poziom 26  

ja widzialem takie Mc' cauley czy jakos tak zalezy jaki gleboki jest.

0
  • Pomocny post
    #11 05 Sie 2005 10:45
    Żuraw
    Poziom 17  

Witam

Z obliczeń wynika ze to pudło zestrojone jest na troche ponad 60Hz (o ile dobrze podaleś wymiary) co dla suba estradowego nie jest raczej błędem, gdyż na niskie zejscie bardziej przeklada sie "bezcenna" efektywnosc w pasmie wyzszym. Niestety nie znamy parametrow glosnika wiec trudno okreslic jaka jest jego ch-ka w tej obudowie.

Jednak zmiany strojenia chyba wiele nie zmienia. Mozesz sprowbowac ale to wiaze sie z przerabianiem tej konstrukcji.
    Kierunkowego basu raczej nie uzyskasz. Subwoofery maja wlasnie ta ceche ze bardziej promieniuja do okola a nie kierunkowo. Strojeniem mozesz pobawic sie na słuch.

Jesli zalezy ci na kierunkowosci to wykonaj tube dla tego glosnika. Wypadaloby go jednak najpierw pomierzyc.

pozdro

0
  • Pomocny post
    #12 05 Sie 2005 10:51
    tomaszo

Dla tej srednicy uniwersalna objetosc to 150 - 180 litrow. Stroic nalezy na ucho (i przepone) - jak w temacie wyszczegolnionym. Napewno to nie jest dziadowski glosnik - stad powinien sobie niezle rardzic.
    Moze warto stroic pod okolo 50 litrow - wez jakikolwiek glosnik wybierz w WinISD - wklep litraz Twojej obudowy i znajdz dla odpowiedniego tunelu (taki jaki masz) jaka dlugosc miec powinien dla strojenia na 50Hz. To bedzie najlepsze rozwiazanie.

0
  • Pomocny post
    #13 05 Sie 2005 14:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 07 Sie 2005 14:56
    toadi
    Spec od akustyki

bo mi to najbardziej wyglada na ich ruska wersje produkowana kiedys tam

0
  • Pomocny post
    #15 07 Sie 2005 15:12
    Tremolo
    Poziom 43  

A moze Mac Cauley 1860?

Fs = 25, Hz
    Qms = 9,89
    Vas = 620, liters
    Xmax = 6,5 mm
    Sd = 1290 sq.cm
    Qes = 0,46
    Re = 6, ohms
    Le = 1,6 mH
    Z = 8, ohms
    Pe = 400, watts

0
  • #16 07 Sie 2005 15:33
    radocha
    Poziom 28  

Toadi, Poppin mówi właśnie o ruskich. Widział w Polsce kto inne ?

0
  • #17 07 Sie 2005 16:10
    KrzysztofK
    Poziom 21  

Ta kolumna zbudowana jest na pewno na ruskim głośniku. W latach 1992-1994 kolega narobił mnóstwo estradówek właśnie na tych głośnikach. Osobiście grałem na nich i nawet dobrze to chodziło a nawet co niektóre kapele do dzisiaj na nich grają. Ten dół wzorowany był podejrzewam na kolumnie Polanowskiego.

0
  • #18 07 Sie 2005 16:38
    radocha
    Poziom 28  

No bo kiedyś Polanowski zwoził to do Polski (tzn dla niego zwozili) a teraz do pabela kacap zwozi

0
  • #19 08 Sie 2005 10:05
    tobiasz1
    Poziom 18  

Ten głośnik był x-lat temu odkupiony od Taborowskiego. Czyżby "Gigant" stosował CCCP? Możliwe.

Jednak zwracam uwagę że prosiłem o poradę co mam zrobić z obudową a nie "jak nazywa się mój głośnik". Wiem że to może istotne ale jeśli ktoś mógłby powiedzieć laikowi jak na przykład na ucho nastroić moją obudowę to byłbym bardziej wdzięczny.
    Dziękuję za zainteresowanie pozdrawiam wszystkich fachowców.

0
  • #20 08 Sie 2005 11:04
    tomaszo

Temat wyszczegolniony - strojenie w przypadku NONAME. Tam jest wszystko.

Jesli to taki wynalazek, to nie mozna go nazwac "noname", jednak tak stroic z wielu wzgledow moze byc najefektywniej (jak w wyszczegolnionym). To ma przeciez grac...

150 litrow, minimalnie dwa tunele o srednicya 10cm (czyli jeden o srednicy 14cm) - a najlepiej trzy o srednicy 10cm (lub jeden 14cm i do tego jeszcze 10cm). Poeksperymentowac z dlugosciami - i juz. Skrzynia musi byc dobrze wzmocniona, proponuje jednak zainwestowac w sklejke (mala masa) i ja bardzo dokladnie uzbroic we wzmoocnienia - bedzie super sztywna, do tego okolo 25 - 30 procent lzejsza niz z wiorowki.

0
  • #21 08 Sie 2005 12:41
    gamar81
    Poziom 10  

Witam
    Nie można stroić obudowy bass-refleks porównując ten głośnik do jakiegoś "podobnego" . Jeśli ma grać efektywnie i całą mocą należy wykonać pomiary paramterów głośnika i za pomoca np WinISD obliczyć obudowę. Pamiętać należy o odpowiediej wielkości ( średnicy ) otworów bass-refleks ( min 20% powierzchni membrany ).
    Pomiary parametrów głośników wykonuje m.in. www.stx.pl koszt 30zł myślę że przy tak dobrym głośniku warto !

0
  • #22 08 Sie 2005 12:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #23 08 Sie 2005 14:10
    Kwaczor

Spec od akustyki

Strojenie przy tej objętości to mi wychodzi około 43Hz. A więc prawidłowo moim zdaniem. Masz to odcięte oa góry jakimś filtrem?? I jaki jest wzmacniacz. Nie chciałbym wyrokować tak od razu, ale moim zdaniem coś jest nie teges w tym miejscu własnie.

0
  • #24 08 Sie 2005 19:55
    Tremolo
    Poziom 43  

Gamar przesył tego głośnika do STX bądź dowóz Trochę by kosztował. A moze spróbować odnaleźć rezonans rezystor + woltomierz. Pomiary zrobić za pomoca programiku? Lub jeszcze inaczej.

Może STX ma jakieś zniżki na hurtowe obliczenia głośników. :)

po za tym na moje oko czy tam Vas bedize 300 czy 400 a może 600(?) to można to wsadzić do 150 litrów i nastroić na ucho

0
  • #25 09 Sie 2005 10:05
    tobiasz1
    Poziom 18  

Doły (bo są dwa) grają pod ADS-em PA-1200, nie mają filtrów, bo stosuję krosower, dostają pasmo do ok 160Hz.

Co do programów i strojenia to na prawdę nie mam o tym zielonego pojęcia, jedynie mogę to zrobić w jakiś domowy sposób.

Na razie spróbuję metodę Tomaszo (zamienię przednią ścianę a większą i spróbuję nastroić na ucho) wolałbym jednak zastosować BR o takim kształcie jak do tej pory. Czy ktoś mógłby mi podać zbliżone wymiary takiego prostokąrnego BR? Chcę zrobić jeden zamiast dwóch bo jak sądzę będzie łatwiej to nastroić. Jeśli się myle to napiszcie.

Pozdrawiam.

0
  • #26 09 Sie 2005 10:32
    tomaszo

W BR chodzi o pow. przekroju i dlugosc - czyli objetosc tunelu. Jesli stosujesz prostokatny mozesz dac wieksza pow. przekroju - tylko pozostanie klopot z plynna regulacja dlugosci tunelu - bo prostokatny realizowany jest za posrednictwem plyty - a ta jako czesc obudowy jest przyklejona i przykrecona... Ale naturalnie tez sie da wymyslic prosty patent z kilkoma plytami wsuwanymi i juz.

0
  • #27 10 Sie 2005 09:14
    tobiasz1
    Poziom 18  

A teraz coś z innej beczki. Sorki za małą zmianę tematu ale nie mogę znaleść na akustyce odpowiedzi na moje pytanie. Mianowicie: skąd ściągacie ten program do symulacji obudów i gdzie można znaleźć program, który generuje częstotliwości potrzebne do strojenia?

Myślałem że to będzie w dziale download ale nie znalazłem takich programów.

0
  Szukaj w 5mln produktów