Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić nietypowy pakiet bateryjny.

20 Jun 2017 16:21 738 2
  • Level 15  
    Witam !

Mam prośbę do Użytkowników tego forum o pomoc w stworzeniu dość nietypowego pakietu bateryjnego składającego się z 4 ogniw litowych typu 18650 Li-ion o napięciu 3,7V. złączonych w pakiet bateryjny jak na załączonym rysunku. Nie chcę dokonywać połączenia ogniw w tradycyjny sposób na stałe, ponieważ nie posiadam do tego ani odpowiedniego sprzętu do lutowania ani zgrzewania ani umiejętności. Pomyślałem więc, że do stworzenia takiego pakietu wykorzystam gotowy dostępny w sprzedaży popularny koszyk taki ze sprężynkami wykorzystywany w zabawkach zasilanych bateriami, który występuje także dla tego typu ogniw 18650. Wszystko ładnie pięknie akumulatory włożyłem do koszyka (jego schemat podłączenia jest przedstawiony na rysunku) na końcach dwóch przewodów + i - wyprowadzonych z koszyka otrzymałem sumę ogniw 4x3,7V ok 14,8V. wszystko dobrze cel osiągnięty moja mobilna bateria, w której to bez trudu i w każdej chwili można wymienić np. wadliwe ogniwo była gotowa. Problem powstał z chwilą kiedy ów pakiet się rozładował i wymagał ładowania.
    Z tego względu, że posiadam jedną 4 kanałową ładowarkę do ogniw 18650 każdorazowo muszę wyciągać ogniwa z koszyka by móc je naładować w swojej 4 kanałowej ładowarce. Wszystko było by ok gdyby urządzenie w którym ma być zainstalowany ten pakiet bateryjny było dostępnej otwartej obudowie a ono ma być w zamkniętej obudowie bez dostępu do pakietu bateryjnego przez użytkownika urządzenia (chyba, że w celach wymiany lub serwisowych).
    Zakup dedykowanych do tego celu gotowych układów zabezpieczających typu PCM, BMS raczej odpada, ze względu na koszty. Pomyślałem więc nad czymś zupełnie prostym czymś na zasadzie przełączników, które zwierały lub rozwierały (w zależności od stanu praca z baterii lub ładowanie) 3 styki blaszki w koszyku odpowiedzialne za łączenie ogniw w baterię. Rozwarcie tych 3 blaszek (mostków) spowoduje, że bateria zostanie rozłączona i będzie możliwość prostego przyłączenia poszczególnych ogniw do ładowarki 4 kanałowe. Co nie jest możliwe w przypadku złączonego (zwartego) w całość pakietu bateryjnego. Innymi słowy chciałbym w przypadku zwartych blaszek w koszyku móc korzystać z ogniw jak ze zwykłej baterii zaś po jej rozładowaniu móc bez wyciągania poszczególnych ogniw z koszyka w prosty sposób naładować je za pomocą posiadanej 4 kanałowej ładowarki ale aby móc je ładować muszą one stać się ponownie indywidualnymi ogniwami (nie złączonymi w pakiet baterii) a do tego celu potrzebuje rozewrzeć 3 mostki w koszyku. Moje pytanie brzmi czym najlepiej to wykonać ? Potrzebował bym do tego przełączania 3 stykowy przełącznik. Najlepiej jak by równocześnie rozłączał on wszystkie 3 styki. Nie wiem co mogę do tego wykorzystać ? Większość z Was na pewno pamięta, że w przenośnych radioodbiornikach np kasetowych ale nie tylko był wykorzystywany podobny mechaniczny (bo stykowy) sposób na to by radio zasilane z baterii bez konieczności ich wyciągania mogło być równocześnie zasilane z sieci. Rozwiązywało się to mini stycznikami umieszczonymi tuż przy wejściu wtyczki AC w sprzęcie audio, po której to wsadzeniu obwód baterii był przerywany i było możliwe zasilanie sprzętu z sieci. W przypadku chęci korzystania z baterii należało nie tylko wyjąć wtyczkę z gniazdka sieciowego ale także z gniazda AC z odbiorniku. Chce wykorzystać podobną sprawę i tutaj mając na uwadze, że pojemność ogniw 18650 jest dużo większa niż zwykłych baterii nawet tych typu R20 w przenośnym sprzęcie audio.

Na koniec jeszcze opis rysunku
    1. Pojedyncze ogniwo 18650
    2. Koszyk bateryjny
    3. Styk blaszka (zwora) w koszyku bateryjnym
    4. Pojedynczy element przełączający w przypadku baterii zwarty do ładowania rozwarty
    5.Element przełączający pokazany w całości taki jaki potrzebuje do sterowania całym pakietem.
    6 Wyprowadzenia do ładowarki.

Dziękuję Wszystkim za pomoc.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Helpful post
    Level 36  
    Witam
    A może prościej będzie użyć "balancera" np. http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/ Poczytaj. Dołączysz to, do każdego ogniwa i ładujesz jednym zasilaczem wszystkie ogniwa na raz. Oczywiście zasilacz musisz mieć na większe napięcie, niż ten obecny. No chyba, że nadal chcesz się "bawić" z przełącznikami.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 43  
    Można jeszcze na $1,15 kupić balanser 4S na aliexpress :).