Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalkulator retro LLOYD'S E445

kubakocoj 20 Cze 2017 17:15 405 2
  • #1 20 Cze 2017 17:15
    kubakocoj
    Poziom 8  

Cześć!

Potrzebuję pomocy w zdiagnozowaniu usterki w starym (lata '70?) kalkulatorze Lloyd's, model E445.
    Jest to kalkulator z wyświetlaczem VFD, zasilany 4 bateriami AA lub z zasilacza. Na obudowie podano nawet moc znamionową :)

Ale do rzeczy. W kalkulatorze wylała się bateria. Elektrolit wyżarł ścieżkę na płytce. Szczęśliwie tylko jedną. Był to minus zasilania idący od baterii do włącznika. No problem - zrobiłem obejście uszkodzonej ścieżki "na pająka" i podłączyłem zasilanie w postaci małego ogniwa lion. Kalkulator ożył. Wyświetlacz zapalił się bardzo ładnie na zielono, pokazał "0" i czekał na instrukcje. Ucieszyłem się oczywiście, banalna naprawa. Żeby sprawdzić wszystkie funkcje musiałem poskładać wszystko do kupy - mechaniczna klawiaturka na sprężynkach mocowana jest do uszkodzonej płytki.

Niestety, po przykręceniu klawiatury kalkulator obudził się tylko na chwilę. Przez kilkanaście sekund świecił ładnie, później żarniki w lampie VFD zaświeciły dość mocno (normalnie ich nie widać) i po chwili wszystko zgasło. Jeden z tranzystorów zaczął się mocno grzać. Jego oznaczenie to C620 57D. Pytanie co dalej? Nie udało mi się znaleźć schematu kalkulatora. Nie wiem też jak sprawdzić czy lampa nie została uszkodzona. Podejrzewam, że doszło do jakiegoś zwarcia, bo prąd pobierany przez kalkulator jest nienaturalnie duży - po podłączeniu do zasilacza włącza się ograniczenie prądowe, które ustawiam na 100 mA (czyli dużo więcej niż wartość wynikająca z mocy podanej na obudowie).

Gdzie szukać usterki w takim przypadku? Od czego zacząć?

Kalkulator retro LLOYD'S E445 Kalkulator retro LLOYD'S E445 Kalkulator retro LLOYD'S E445 Kalkulator retro LLOYD'S E445 Kalkulator retro LLOYD'S E445
    Kalkulator retro LLOYD'S E445

0 2
  • Pomocny post
    #2 20 Cze 2017 17:45
    HD-VIDEO
    Poziom 39  

To okrągłe to transformator podwyższający napięcia dla VFD, oba tranzystory są od przetwornicy.
    Jeden z tranzystorów jest do regulacji napięcia i tutaj z jakiś przyczyn przestał działać, dlatego żarzenie się tak zaświeciło.

Żarzenie jest tutaj też z transformatora

Tranzystor 2SC620

0
  • #3 20 Cze 2017 18:42
    kubakocoj
    Poziom 8  

HD-VIDEO napisał:
    To okrągłe to transformator podwyższający napięcia dla VFD, oba tranzystory są od przetwornicy.
    Jeden z tranzystorów jest do regulacji napięcia i tutaj z jakiś przyczyn przestał działać, dlatego żarzenie się tak zaświeciło.
    Żarzenie jest tutaj też z transformatora
    Tranzystor 2SC620

Dzięki, to już jakiś trop, poszukam tego tranzystorka i zobaczymy.

0