bbzzyyczczeek wrote: Będzie ogrzewanie podłogowe. Każdą strefa sterowana osobno. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem i gwc + kominek z rozprowadzeniem. Skoro mówisz ze nie ma sensu sterować oknem to dam sobie spokój. Do też przy wychodzeniu na zewnątrz przez drzwi balkonowe by sie wyłaczalo. A czujka na podczerwień zamiast zwykłych tak na wysokości 1m to do ry pomysł czy nie bardzo ponieważ mam zwierzęta i raczej w zimne dni będą w domu.
Jak podłogówka i wentylacja mechaniczna to robienie automatyki sterującej CO jest bezsensowne, tym bardziej, że chcesz wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC.
Co masz na myśli pisząc: "czujka na podczerwień zamiast zwykłych tak na wysokości 1m"? Popularne czujki ruchu to są właśnie czujki pasywne podczerwieni tzw. czujki PIR. Większości z nich nie umieszcza się na wysokości 1m, ale na wysokości 2,4-3m. Jednak jest sporo różnych czujek, które różnią się konstrukcją, parametrami, przeznaczeniem oraz sposobem montażu. Oczywiście są także i takie, które montuje się na wysokości 1m - czujki kurtynowe i bariery.
Są także czujki, które są odporne na zwierzęta tzw. czujki typu PET. Jednak nie zawsze da się uniknąć alarmów od zwierząt. Przed niektórymi zwierzakami w ogóle nie da się uchronić. Wtedy takim zwierzakom wyznacza się obszary w których mogą przebywać i tam nie montuje się czujek ruchu, a pozostałe pomieszczenia chronione pozostawia się niedostępne dla zwierzaków.
Poza czujkami PIR są jeszcze czujki mikrofalowe i dualne, które są połączeniem czujki podczerwieni z czujką mikrofalową.
Takie czujki używa się tam, gdzie występuje duże ryzyko pojawienia się strug powietrza o innej temperaturze np. z mechanicznej wentylacji czy kanałów rozprowadzających ciepło z kominków, a także w pobliżach grzejników.
Same czujki mikrofalowe raczej rzadko się stosuje, bo potrafią "widzieć" przez ściany, niemetalowe drzwi i okna, a ponadto potrafią reagować na strugi wody z deszczu czy też wody płynącej w plastikowych rurach (woda użytkowa, kanalizacja, CO).
Ale świetnie się sprawdzają do tworzenia stref tzw. prealarmu. Jest to taka funkcja, która ma zniechęcić potencjalnego włamywacza. Przykładowo jak zbliża się on do drzwi czy okien to wewnątrz może się zapalić światło, uruchomić się odtwarzacz muzyki czy też cichy sygnał ostrzegawczy itp.
Poza ww czujkami są jeszcze czujki zbicia szyby, czujki sejsmiczne, czujki nacisku, czujki pola elektrycznego, bariery fotoelektryczne i wiele innych. W sumie z kilkadziesiąt typów czujek, a każdy z typów można jeszcze podzielić w zależności od charakterystyki. Dobór odpowiednich czujek i ich usytuowania jest najważniejszą czynnością jaką należy wykonać projektując instalację.
Jakie czujki zastosować to zależy od wielu rzeczy: stopnia oczekiwanej ochrony i ryzyka, charakterystyki obiektu, występujących czynników zakłócających oraz finansów.
Jeżeli zaś chodzi o funkcje sterowania instalacją wodną to bardzo często robię odcięcie wody po zazbrojeniu alarmu, które zabezpiecza przed zalaniem domu oraz sterowanie obiegiem cyrkulacyjnym ciepłej widy, który uruchamia pompkę cyrkulacyjną, kiedy domownicy wchodzą do łazienki, ubikacji czy kuchni.