Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Teoretyczna częstotliwość generatora drgań prostokątnych.

konradDos 20 Jun 2017 18:47 1512 6
    konradDos
    Level 6  
    Cześć,
    Zastanawiam się jak policzyć teoretyczna częstotliwość generatora drgań prostokątnych ze wzoru:
    Teoretyczna częstotliwość generatora drgań prostokątnych.

Jak widać we wzorze są stałe, których wartośći wyraza się w kΩ, ale jest jedna(z1), którą wyraza się w µF(mikrofarady). I tutaj właśnie pojawia się problem, ponieważ nie jestem pewny co do poprawności moich wyników. Zrobiłem to tak, że µF zamieniłem na kF, a następnie wynik przedstawiłem w postaci bez jednostki.
    Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy?

Dodam jeszcze, że warości, które mi wychodzą są raczej niepoprawne. Dla przykładu, podczas robienia pomiarów częstotliwość układu wyniosła 270Hz, a wartośc obliczona ze wzoru zaledwie 2.7Hz, Gdyby rozbieżność wyników wynosiła około 30%, to wynik byłby do zaakceptowania. Niestety tutaj jest ogromna różnica.
    Macosmail
    Level 34  
    Jest ogromna różnica, ale wynik jest zgodny tylko mniejszy o dwa rzędy wielkości co jest silną przesłanką, że tylko pomyliłeś się z przedrostkami. Jeżeli nie jest zaznaczone inaczej to zwykle (tak jak w tym wypadku) używa się jednostek podstawowych. Ps. kF to ogromna wielkość w praktyce elektronika nie spotykana.
    Macosmail
    Level 34  
    A jakie są wartości wszystkich trzech rezystorów i jednego kondensatora? Generator rozumiem na wzmacniaczu operacyjnym? Zakładam Kolega wie, że to wzór na okres, a nie częstotliwość.
    Macosmail
    Level 34  
    Wygląda na zbieg okoliczności. Mi okres wyszedł 2,77ms, a częstotliwość 361Hz.