Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP T5720 - Jak zainstalować windows 98/95 z pendrive?

paawelx 21 Cze 2017 14:31 990 22
  • #1 21 Cze 2017 14:31
    paawelx
    Poziom 18  

Witam,

Posiadam terminal HP T5720. Fabrycznie ma zainstalowaną kartę flash 1GB jako dysk. Komputer nie ma napędu cd ani tradycyjnego dysku. Oryginalnie miał Windows XP Embeeded. Próbuję zainstalować Windows 98 SE ale komputer nie widzi dysku twardego.

Dograłem do bootowalnego usb pliki windows 98 jednak przy instalacji komputer wyświetla komunikat o braku pamięci (pewnie nie widzi dysku). Stworzyłem dyskietkę startową Win98 na pendrive i mogę wejść do FDISK. Niestety komputer widzi mój pendrive jako dysk twardy. Widzi drugi dysk ale jako D:

Jak poprawnie zainstalować Windows 95 lub Windows 98SE z pendrive?

Karta Flash w biosie jest widziana jako Primary ATA Disk i ustawiona jako botująca nr 1.

0 22
  • #2 21 Cze 2017 14:40
    Matuzalem

Poziom 43  

A jakieś tradycyjne DOS-owe sys x: y:* + przekopiowanie instalatora na kartę nie rozwiązuje sprawy?

* Litery przykładowe - https://www.computerhope.com/syshlp.htm

1
  • #4 21 Cze 2017 15:07
    paawelx
    Poziom 18  

Bootowalny pen z windows 98 zrobiłem. Problem chyba jednak tkwi w tworzeniu i aktywowaniu partycji systemowej.

Po wejściu w FDISK program wyświetla aktywną partycję i dysk ,który jest włożonym pendrive.

Podstawowy mój dysk jest widoczny w programie ale jako "dysk nr 2" i nawet po wybraniu tego dysku nie mogę aktywować na nim partycji, bo program może to zrobić jedynie na dysku nr 1. Poza tym ten dysk dostaje literę "D" a tak chyba być nie może i windows się nie zainstaluje.

HP T5720 - Jak zainstalować windows 98/95 z pendrive? HP T5720 - Jak zainstalować windows 98/95 z pendrive?

0
  • #5 21 Cze 2017 15:13
    willyvmm
    Poziom 27  

Skopiuj pliki instalacyjne na tą kartę flash. Przenieś tam system i zabootuj go. Wtedy odpal instalator.

0
  • #6 21 Cze 2017 15:19
    spicter
    Poziom 22  

Rozumiem, co masz na myśli.
    Przeanalizowałem na szybko link, który Ci podałem.
    Nie wiem dokładnej procedury jak tworzyłeś swój pendrive, ale może spróbuj od początku wedle ich instrukcji i skup się przede wszystkim na rozdziale:
    Installing Windows 98SE gdyż tam właśnie pokazują jak dobrze ustawić partycje FDISK, tak aby instalator uruchomił się.

Wydaje mi się, że największy szkopuł jest w tym, aby, jak piszesz, partycja była "aktywna".

Dodano po 3 [minuty]:

willyvmm napisał:
    Skopiuj pliki instalacyjne na tą kartę flash. Przenieś tam system i zabootuj go. Wtedy odpal instalator.

Czekaj, ale problem w tym, że nie może ustawić partycji "D" (jego dysk fizyczny) jako aktywnej więc jej nie odpali. Dobrze rozumuję?

Tak, sobie myślę, zrób tak jak kolega pisze. Olej FDISK i ustaw partycję jako bootowalną z jakiegoś systemu typu Hirens Boot CD nie przechodząc przez FDISK i wtedy go odpal. Wyciągnij pendrive i instalacja powinna uruchomić się z pierwszej lepszej partycji aktywnej.

0
  • #7 21 Cze 2017 15:26
    paawelx
    Poziom 18  

Pytanie tylko co mi da wrzucenie plików na kartę skoro nie jest ona aktywnym dyskiem. Jak wyjmę pena to nawet po skopiowaniu plików na kartę flash dysk mi się nie zabootuje?

Sformatowałem Fdiskiem kartę, system plików Fat32. Za Chiny nie chce jednak uczynić tego dysku nr 1 i aktywować partycji.

0
  • #8 21 Cze 2017 15:32
    spicter
    Poziom 22  

No właśnie.

Masz może linuksa jak bootowalny?
    Spróbuj w GParted ustawić partycję jako aktywną.

I jeszcze taki pomysł:

1. Odpal Linkusa z systemem graficznym.
    2. Odpal GPARTED
    3. Sformatuj partycję dysku flash jako FAT32 (już masz)
    4. Ustaw jako aktywną
    5. Przekopiuj w systemie linuks pliki instalatora i potrzebne do startu.

Odpal na nowo kompa - powinien ruszyć bez Twojego Pendriva z instalacją W98.

0
  • #9 21 Cze 2017 15:36
    paawelx
    Poziom 18  

Spróbuję skorzystać z porady kolegi Matuzalem i przekopiuję system na tą drugą partycję, wrzucę pliki startowe i może FDISK wykruje poprawnie dysk.

0
  • #10 21 Cze 2017 15:36
    gumisie
    Poziom 39  

Kolego @paawelx użyj PPM. Znajdź w necie program "MINI_XP"

0
  • #11 21 Cze 2017 15:48
    paawelx
    Poziom 18  

Użyłem komendy "sys d:", następnie skopiowałem wszystko z pendrive na dysk D: i po wyjęciu pendrive i restarcie dostaję komunikat o braku dysku. Dysk nie chce się zbootować.

Co to jest PPM?

0
  • #12 21 Cze 2017 15:57
    spicter
    Poziom 22  

Bo nie jest aktywy - a jest?

sys d: skopiowało Ci pliki systemowe, ale komenda nie aktywuje partycji jako startowej - jak dobrze pamiętam.

Proszę użyj innego narzędzia niż FDISK i aktywuj tę partycję i po męczarniach.
    Użyj MINI-XP czy Hirens Boot CD lub UBUNTU MINT...

Też się zastanawiałem co to jest PPM :) Prawy Przycisk Myszki? ale co tam jest fajnego ;) ?

0
  • #13 21 Cze 2017 16:05
    paawelx
    Poziom 18  

Kompletnie nie rozumiem dlaczego komputer włożony pendrive ustawia jako dysk nr1 skoro w biosie Primary Master jest Flash Disk i nie ma żadnej innej możliwości.
    Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jak utworzyć i aktywować partycję na dysku Flash?

Mam Hirensa ale którym programem mogę aktywować tą partycję?

0
  • #14 21 Cze 2017 16:09
    spicter
    Poziom 22  

Bo z niego startujesz.
    Odległe czasy - ale jak dobrze kojarzę to dla DOS nie ma to znaczenia co masz ustawione w BIOS.
    Dysk z partycją aktywną jest priorytetowy czyli Twój pendrive USB.
    Dysk Flash jest wówczas traktowany jako drugi dysk dlatego nie możesz go aktywować.

Płyta CD i dyskietki nie były tak traktowane stąd specjalne litery a: b: i d:

Startując instalkę z płyty CD zawsze miała literę D:
    Z dyskietek A: lub B:

U Ciebie jest to widoczne jako dwa dyski twarde PENDRIVE "C:" i FLASH "D:".
    Czy jest możliwość ustawienia w BIOS funkcji aby pendrive był widoczny jako napęd CD USB?

0
  • #15 21 Cze 2017 16:09
    gumisie
    Poziom 39  

paawelx napisał:
    Co to jest PPM?
    Paragon Partition Menager.

0
  • #16 21 Cze 2017 16:13
    spicter
    Poziom 22  

gumisie napisał:
    Paragon Partition Menager

Na to bym nie wpadł ;)

Aktywuj dowolnym do partycjonowania z interfejsem graficznym będzie o wiele łatwiej.

0
  • #17 21 Cze 2017 16:47
    paawelx
    Poziom 18  

Dalej coś jest nie tak.
    Komenda sys :d, następnie przekopiowałem cały pendrive na D:. Załadowałem Hirensa i programem do partycjonowania zrobiłem partycję na dysku 2 aktywną. Zapisałem zmiany, wyjąłem pena, restart i mam komunikat "Disk I/O error Replace the disk and press any key". Coś robię źle?

Dodam, że gdy botuję np Hirensa czy cokolwiek innego z Pena to zawsze Pendrive widziany jest jako dysk 1 a dysk w komputerze jako 2.
    W biosie nie ma żadnych opcji wyboru dysku czy czegokolwiek innego. Mogę tylko zmienić kolejność botowania Flash/USB/LAN.

0
  • #18 21 Cze 2017 16:59
    spicter
    Poziom 22  

OK - upewnij się 2 razy, że partycja jest aktywna.

Spróbuj odwrotnej kolejności.
    1. Skopiuj wszystko z pendrive
    2. Potem wydaj polecenie sys d:

sprawdź czy fdisk widzi partycję jako aktywną.

Czy masz możliwość wydać polecenie na aktywną partycję np.
    format d: /q /s czyli szybkie formatowanie i pliki systemowe?

Ruszy tak bez kopiowania danych z pendrive?

1
  • #19 21 Cze 2017 17:48
    paawelx
    Poziom 18  

Partycja jest aktywna jednak jeśli podepnę pendrive bootujący win 98 i uruchomię FDISK to automatycznie mam aktywną partycję na pen a dysk nr 2 znowu nieaktywny. Wtedy znowu muszę uruchamiać Hirensa i którymś z programów aktywować partycję na dysku nr 2. Po wyjęciu pendrive dysk nie startuje a chyba powinien wystartować dokładnie tak samo jak z pendrive.

Poza tym np Smart FDISK pokazuje, że partycja jest nieaktywna a inny program pokazuje, że jest aktywna. Nie rozumiem już tego.

Dodano po 9 [minuty]:

Teraz po restarcie komputera (bez pen) ekran wygląda tak:

Updating ESCD ... Success
    Verifying DMI Pool Data .........
    _ (migający chyba w nieskonczoność)

Dodano po 12 [minuty]:

Jest jakiś postęp. Zrobiłem wszystko jeszcze raz i użyłem tej komendy /q /s, następnie sys d i kopiowanie całego pena na d:

Po tym zabiegu komputer odpalił bez pena i zabotował się. Teraz rozumiem, że powinienem wrzucić znów pena i skopiować z niego pliki instalacyjne windows 98 na ten mój przygotowany dysk flash? Jest jakaś komenda na kopiowanie całego pendrive'a czy muszę tworzyć z osobna katalogi i kopiować?

0
  • #20 21 Cze 2017 18:00
    spicter
    Poziom 22  

Teraz tak jak piszesz, przegraj pliki instalacyjne (nie nadpisz systemowych bo znów może nie ruszyć) i odpal instalator.

Najłatwiej będzie Ci odpalić się z Hirensa mając w drugim USB swój pendrive i wtedy kopiuj na dysk flash - chyba tak najprościej bez zabawy w komendy, albo spróbuj dograć na dysk USB NC (Norton Commander). Gdzieś znajdziesz w sieci bo to już prehistoria kamienia łupanego ;)

0
  • #21 21 Cze 2017 18:29
    paawelx
    Poziom 18  

Kolejny problem.
    Skopiowałem wszystkie pliki na dysk C:, uruchamiam instalator i po chwili dostaję komunikat "włóż dyskietkę 1". jak klikam anuluj to jest błąd: Nie można otworzyć pliku C:\WIN98\smartdrv.exe

0
  • #22 21 Cze 2017 18:46
    spicter
    Poziom 22  

Czy jest opcja "Przeglądaj" aby wskazać ręcznie lokalizację?

Nie widzi poprawnie struktury plików tak jakby instalator był w albo poza katalogiem Win98.

Nie pamiętam jaki był układ tych plików na oryginalnej płycie CD z Win98...

0
  • #23 22 Cze 2017 00:03
    paawelx
    Poziom 18  

Nie ma żadnych opcji, po prostu komunikat i do wyboru "ok" lub "anuluj". Pliki wrzuciłem wszystkie razem z folderami, tak jak było w obrazie płyty. Może powinienem je umieścić w jakimś innym folderze a nie bezpośrednio na dysku?

Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

Udało się zainstalować. Wadliwy był obraz płyty i brakowało jakichś plików. Wkurzające jest tylko, że za każdym razem botuje się tak jak pendrive zamiast od razu do windowsa. Przeniosłem pliki z dysku jednak chyba usunąłem mu za dużo. Jakie pliki powinny być na dysku aby windows mógł się załadować (mam na myśli te luźne na C:\)?

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

Udało się wszystko ogarnąć. Dziękuję wszystkim za pomoc. Temat zamykam.

0