Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg

0x5261647A6975 21 Jun 2017 17:05 16437 52
 • Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg

  Witam

  Prezentuję swój kolejny skromny, ale za to bardzo praktyczny projekcik. Projekt powstał za zamówienie Żony, która stwierdziła, że co prawda minutników mamy trochę w różnych urządzeniach (zegarki, smartfony itp), ale wszystkie one nie są wygodne w użyciu w warunkach kuchennych. Obsługa miała być maksymalnie uproszczona. Kiedyś były nakręcane mechaniczne minutniki (pewnie można je kupić nadal), były one proste w obsłudze. Postanowiłem połączyć tą prostotę z odrobiną nowoczesności. I tak powstał ten minutnik. Tak jak w mechanicznym odpowiedniku czas można zwiększać i zmniejszać w czasie odliczania. Zwiększanie/zmniejszanie czasu do 5minut co 15 sekund, a między 5 a 10 co 30 sekund. A dodatkowo czas można wstrzymać. Ponadto ostatnie 5 minut jest sygnalizowane krótkimi podwójnymi piknięciami co minutę. Ostatnie 15 Pojedyncze tyknięcie co sekundę. Możliwość wyłączenia trwającego alarmu poprzez wciśnięcie enkodera lub obrót w dowolną stronę.

  Schemat i projekt płytki:
  Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg

  W celu maksymalnego uproszczenia obsługi minutnik nie posiada żadnych innych funkcji.

  Na koniec filmik prezentujący działanie układu:

  Link


  Prezentowana powyżej wersja minutnika, jest modyfikacją mojego projektu, który był publikowany w Elektronice dla Wszystkich w numerze 4/2016.

  W załączniku pliki z EAGLA i wsad.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  0x5261647A6975
  Level 10  
  Offline 
  0x5261647A6975 wrote 89 posts with rating 227, helped 0 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2017 year.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #2
  Tomekob
  Level 14  
  Kolego, super!!! Proste, funkcjonalne, ekstra. Może jakbyś miał dostęp do drukarki 3D dałby się stworzyć idealna obudowę.
  Kiedyś chciałem zrobić coś takiego, ale jak to bywa, czas zweryfikował plany, a tobie się udało, brawo!
 • #3
  robnon01
  Level 11  
  A jaki jest zakres ustawiania?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #5
  vir84
  Level 11  
  Podałbyś jeszcze model wyświetlacza i enkodera??
 • #6
  Sabre
  Level 18  
  @0x5261647A6975 przyklej na wyświetlacz czerwoną taśmę izolacyjną, poprawi to znacznie kontrast wyświetlacza. To nie mój patent, podpatrzyłem go w internecie :).
 • #7
  SylwekK
  Level 31  
  Projekt fajny. Dodał bym jednak czerwoną maskownice przed wyświetlacz żeby poprawić widoczność cyfr.
  I jeszcze propozycja poprawy funkcjonalności :) ...
  Zamiast rozpoznawania reguł czasowych dla skoku co 15, 30, 60s może lepiej by było rozpoznać prędkość kręcenia enkoderem i na tej podstawie zmieniać czas. Wolne kręcenie - zlicza pojedyncze sekundy, szybsze - nawet kilka minut. Robiłem kiedyś testy właśnie z taką obsługa enkodera i bardzo fajnie się to sprawdza.
 • #8
  prosiak_wej
  Level 36  
  A ja się wyróżnię i zamiast czerwonej taśmy izolacyjnej czy czerwonego filtra zaproponuję... ciemną folię do przyciemniania szyb w samochodzie. Te folie po kilkanaście złotych co prawda do auta się nie nadają, ale do maskowania wyświetlaczy jak znalazł. Sam w ten sposób kontrastuję wyświetlacze w modułach woltomierzy, które można kupić w cenie ~10zł. Nawet znaną maskę do snorkelingu z Decathlonu sobie przyciemniłem w ten sposób ;) Szary (grafitowy, czarny) kolor ma tę zaletę, że pasuje do każdego koloru wyświetlacza, a folii na jednej rolce jest na prawdę sporo i wystarczy spokojnie na kilka lat a może i nawet do końca życia :)

  Co do obudowy - mam gdzieś 'kopertę' od starego, nakręcanego budzika. Jej średnica to jakieś 7cm. Gdyby tak wyświetlacz dać od przodu a enkoder z tyłu, do "nakręcania" minutnika, a od góry switch do uciszania minutnika, jak oryginalnie było w budziku.
 • #9
  0x5261647A6975
  Level 10  
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  dedito
  Level 39  
  Na filmie autor wyjaśnia, że urządzenie wyłącza się po czasie gdy nie dokończymy ustawiać minutnik lub gdy nastąpi koniec odmierzanego czasu.
  Ja bym jeszcze zastanowił się czy nie wprowadzić funkcjonalności ręcznego wyłączania alarmu, zamiast jak obecnie gdzie po odliczeniu czasu minutnik aktywuje krótki alarm i wyłącza się.
 • #14
  0x5261647A6975
  Level 10  
  SylwekK wrote:
  A ileż taki wyświetlacz przy multipleksowaniu i jeszcze ograniczeniu prądu na LED tego prądu zeżre? :) Przecież to nie pracuje bez przerwy.


  Mierzone przy zaświeceniu 88:00:
  1. 4.5V 100mA
  2. 3.5V 70mA
  3. 3.0V 40mA
  4. 2.5V 25mA
  5. 2.0V 7mA

  W praktyce baterie wymieniłem po 9 miesiącach użytkowania.

  Dodano po 1 [minuty]:

  dedito wrote:
  Ja bym jeszcze zastanowił się czy nie wprowadzić funkcjonalności ręcznego wyłączania alarmu, zamiast jak obecnie gdzie po odliczeniu czasu minutnik aktywuje krótki alarm i wyłącza się.


  Jest możliwość ręcznego wyłączenia alarmu, jest to pokazane na filmie. Albo ewentualnie nie rozumiem o co dokładnie Ci chodzi.
 • #15
  vp32
  Level 11  
  Z ciekawości, jak obsługujesz enkoder obrotowy?
  Możesz zamieści fragment kodu?
 • #16
  HD-VIDEO
  Level 40  
  Można dodać taką funkcjonalność oszczędności energii,

  Przy czasach do 10 min, nic się nie zmienia, przy czasach dłuższych, po ustawieniu i włączeniu odliczania, gaśnie wyświetlacz po 3 sek, miga tylko dwukropek a co 1 min, pokazuje się czas na 3 sek i gaśnie lub na żądanie po krótkim naciśnięciu przycisku enkodera.
 • #17
  Karol966
  Level 30  
  SylwekK - fakt, świeci tylko jedna z cyfr w danej chwili ale zwykle jest ona traktowana większym prądem by krótki czas jej świecenia był zauważalny dla oka. Stąd większy prąd. Wtedy i diody nie mają problemu z ich żywotnością bo świecą tylko 'chwilkę'. Problem jest gdy ktoś programuje urządzenie/ uruchamia albo zawiesi się program gdy świeci akurat jedna z cyfr - wtedy można uszkodzić wyświetlacz.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  Jawi_P
  Level 35  
  Sabre wrote:
  przyklej na wyświetlacz czerwoną taśmę izolacyjną, poprawi to znacznie kontrast wyświetlacza.

  Musze przy okazji wypróbować :) Nie jest za ciemny wtedy?
  Co do projektu- fajny bo praktyczny. Choć u mnie w domu nie używamy minutnika. Zazwyczaj potrzebny jest w piekarniku, a tam jest przecież zegar.
  Co do zasilania, jest stosunkowo duże. Chodzi mi o gabaryty. Dobrze sprawdziła by się chyba bateria od nawet komórki z możliwością podładowania z USB.
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  Sabre
  Level 18  
  Jawi_P wrote:
  Musze przy okazji wypróbować :) Nie jest za ciemny wtedy?


  Na tym filmie możesz zobaczyć jak to wygląda (film nie jest mój).
 • #24
  dominon
  Level 18  
  Jawi_P wrote:

  Natomiast podobają mi się te wyświetlacze małe obok. Bardzo kontrastowe i wyraźne, co to jest jakieś OLED? Ile to ma pozycji, ktoś wie?


  Te wyświetlacze to OLED'y 128x32 pixele sterowane po I2C.
  Znajdziesz bez problemu na Aliexpress (od 2,5$ z darmową wysyłką), na Allegro są ciut większe 128x64 ale mają także oprócz I2C dostępne SPI.
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  Jawi_P
  Level 35  
  R-MIK wrote:
  Każdy filtr przyciemni. Nawet jakbyś dał super krystaliczne szkło to intensywność świecenia sie zmniejszy. Warstwa powietrza też "przyciemnia". Filt ma zwiększac kontrast a efektem ubocznym będzie zmniejszenie intensywności świecenia. Oświetl sobie silnym źródłem światła wyświetlacz LED bez filtra i spróbuj cos odczytać. Pewnie nie odczytasz nic. Daj filtr i porównaj wyniki.

  To, że przyciemni to jest oczywiste. Gotowe filtry na obudowy KM tez przyciemniają, ale stosunek poprawy kontrastu do strat w ilości światła jest w miarę optymalny, taśma jak dla mnie, no cóż porażka. Ale spodobał mi się tu podany przykład zastosowania filtru foliowego do oklejania szyb samochodowych ;)
 • #28
  prosiak_wej
  Level 36  
  Dla zainteresowanych - mam folię o stopniu przyciemnienia 60% (są nawet do 90%), kupiona w cenie 7,99zł za 300x50cm. Na załączonym zdjęciu widać, jak to mniej~więcej wygląda, a folie przykleja się bardzo łatwo. Wystarczy zdjąć warstwę ochronną (przyda się dobry i ostry skalpel, może być dobry tapeciak), a folię właściwą od strony kleju spryskać wodą, powierzchnię oklejaną również. Przyłożyć, tamponem z ręcznika papierowego lub miękkiej szmatki wyrównać, osuszyć, przyciąć i już. Jak wspomniałem wcześniej - mam tak przyciemnioną maskę do nurkowania i przy dzisiejszej próbie usunięcia folii (tym razem kaszubskie jezioro) - zaniechałem. Folia trzyma się wyjątkowo mocno, przy odrywaniu rozwarstwia się warstwa klejąca i ogólnie bez możliwości umycia powierzchni izopropanolem - będzie lipa.

  Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg Nakręcany minutnik z wyświetlaczami LED 7seg
 • #29
  User removed account
  User removed account