Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia Wodna, elektronika do niej

21 Cze 2017 22:46 810 18
  • Poziom 5  
    Witam, zbudowałem elektrownie wodną, i jako pradnicy uzylem silnika z drukarki, na 32V.
    Po zamontowaniu na tamie, i otwartej całej rurze uzyskuję napięcie 43V, nie za dużo? nie spali silnika?
    Potrzebuję 12V lub 24V alby zasilić LED`y prawdopodobnie uzyję paru LEDów mocy, lub paska led na 12V, bo żarówka będzie zbyt dużym obciązeniem przypuszczam.
    Mam także pytanie, jak zrobić regulator napięcia, aby nie spaliło mi Ledów podczas ulewy, lub mocnego prądu wody.
    I Czy jest możliwość zrobienia ładowarki, i ewentualnie ładowac akumulator, a potem tylko z niego zasilac LEDy
    A także jak wystabilizować prąd aby Ledy nie mrygały.
    Ogolnie, jak zrobić elektrykę do tej elektrowni alby oświetlić małą altankę w godzinach wieczornych.
    pozdrawiam :)
  • Poziom 34  
    DanielElektronika napisał:
    Po zamontowaniu na tamie, i otwartej całej rurze uzyskuję napięcie 43V, nie za dużo?

Nie, skoro sama prądnica tyle produkuje to ok. Spróbuj obciążyć tą prądnicę małą żarówką i sprawdź jakie napięcie będzie po obciążeniu. Możesz się zdziwić ile zostanie. Potem jak już będzie wiadomo jakiego prądu się spodziewać i przy jakim napięciu można dopiero myśleć nad resztą.
  • Poziom 38  
    Jakie napięcie daje prądnica, stałe czy zmienne?
    Jeśli pisałeś, że dioda mruga to raczej zmienne.

Jeśli faktycznie zmienne, to zastosuj mostek prostowniczy z diod schottky (mniejsze straty) lub zwykły mostek na zwykłych diodach.

Za mostkiem kondensator około 4700?F wystarczy.
    Lub jeśli jest to prądnica prądu stałego to bezpośrednio kondensator, oczywiście na odpowiednie napięcie.

Do regulacji napięcia polecam przetwornicę impulsową, ze względu na małe straty.
    Lub regulator na LM317 (duże straty).
  • Poziom 40  
    Po zamontowaniu na tamie, i otwartej całej rurze uzyskuję napięcie 43V, nie za dużo? nie spali silnika?

Po obciążeniem napięcie na pewno znacznie spadnie.

Potrzebuję 12V lub 24V alby zasilić LED`y prawdopodobnie uzyję paru LEDów mocy, lub paska led na 12V, bo żarówka będzie zbyt dużym obciązeniem przypuszczam.

Żarówki szkoda używać bo i tak ma niską sprawność energetyczną - daje więcej ciepła niż światła. Ledy pod tym względem są dużo lepsze - lepiej wykorzystują cenną energię.

Mam także pytanie, jak zrobić regulator napięcia, aby nie spaliło mi Ledów podczas ulewy, lub mocnego prądu wody.

Najprościej i najoszczędniej - przetwornica dc/dc o odpowiednim napięciu i mocy.

I Czy jest możliwość zrobienia ładowarki, i ewentualnie ładowac akumulator, a potem tylko z niego zasilac LEDy

Jest taka możliwość. Należałoby tylko dodać regulator ładowania akumulatora, który zabezpieczy aku przed przeładowaniem.

A także jak wystabilizować prąd aby Ledy nie mrygały.

Właśnie używając w/w akumulatora jako bufora zasilającego ledy. Jest też opcja wykorzystania jakiegoś odpowiednio dobranego kondensatora o dużej pojemności.
    Ogolnie, jak zrobić elektrykę do tej elektrowni alby oświetlić małą altankę w godzinach wieczornych.

Najprościej tak jak wyżej pisałem - przetwornica dc/dc do tego listwa LED na 12 V i włącznik. Choć osobiście dodałbym jeszcze układ, który w momencie wyłączenia LED załączałby jakieś sztuczne obciążenie prądnicy np. w postaci rezystora mocy. Chodzi o zabezpieczenie prądnicy przed spalaniem się w przypadku kręcenia się bez obciążenia.
  • Poziom 42  
    Dopóki nie poznamy wyników prób pod obciążeniem to można tylko gdybać.
  • Poziom 5  
    Rezystor240 napisał:
    Jakie napięcie daje prądnica, stałe czy zmienne?

Daje stałe, a dioda mruga lekko, co jest spowodowane tym ze pasek na przełożeniach czasami przeskoczy o parę ząbków, bo są duże obroty.
    Dodam kondensator.

Dodano po 3 [minuty]:

Odezwę się za tydzień jak wrócę (dziś wyjeżdżam za granicę), dokonam pomiarów i testów i zdam relacje.

Dodano po 29 [minuty]:

A i postanowiłem ze kupię stabilizator 7812, stabilizowane 12V na wyjściu, mi odpowiada i powinno wystarczyć te 1,5A jak na kilka LED mocy 0,35A
    Lub pasek który także nie pobiera więcej niż 1A.
  • Poziom 40  
    A i postanowilem ze kupię stabilizator 7812, stabilizowane 12V na wyjściu, mi odpowiada

I stracisz na stabilizatorze więcej energii niż potrzebują ledy. Kompletny bezsens.

i powinno wystarczyc te 1,5A jak na kilka LED mocy 0,35A
    Lub pasek który także nie pobiera wiecej niz 1A.

A jesteś pewien, że silnik da Ci tyle mocy? 12 V*1,5 A to prawie 20 W mocy - to dość dużo jak na silnik od drukarki.
  • Poziom 38  
    Jeśli prądnica daje prąd stały, to trochę niedobrze ponieważ będą straty na przesyle energii.
    Ile metrów przewodu tam będzie?

Dodano po 4 [minuty]:

A i postanowilem ze kupię stabilizator 7812,

Powiem tak samo jak przedmówca, dużo prądu stracisz, a tą samą energię, którą zamienił byś w ciepło, mógłbyś zamienić w światło.
    Wystarczy zrezygnować z 7812, na rzecz przetwornicy impulsowej.
  • Poziom 42  
    Rezystor240 napisał:
    Jeśli prądnica daje prąd stały, to trochę niedobrze ponieważ będą straty na przesyle energii

A przy przemiennym to nie będzie? Bzdury, nie pierwsze kolego w Twoim wydaniu
  • Poziom 38  
  • Poziom 42  
    A z jakiej to racji? Tylko liczby poproszę

Dodano po 1 [minuty]:

Zresztą jeśli wejdziemy w skale mikro to będą większe.
  • Poziom 40  
    kortyleski napisał:
    A z jakiej to racji? Tylko liczby poproszę

Pewnie mu chodzi o straty na przesyle. Może to i byłaby prawda jakby trzeba było ten prąd wysłać 10 km dalej. A przy kilkudziesięciu metrach to nic nie da a nawet będą większe niż na DC.

kortyleski napisał:
    Zresztą jeśli wejdziemy w skale mikro to będą większe.

Pełna zgoda.
  • Moderator Projektowanie
    W skali mikro jednak straty dla prądu przemiennego są większe niż dla stałego.
    - pojemność między przewodami a ziemią
    - efekty związane z liniami długimi (przynajmniej te 6000km linii przesyłowej)
    - indukcyjność przewodów, na odległości kilkunastu kilometrów są już znaczące

Ogólnie Rezystor240 jest jeszcze nie doświadczony i powtarza to co się utarło elektrotechnice, jednak teraz gdy mamy możliwość budowania falowników o ogromnej mocy i nie są już stosunkowo tak drogie, możliwość przesyłu energii poprzez napięcie stałe jest już realizowane.

nawet na wiki co nie co o tym jest:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_wysokiego_napi%C4%99cia_pr%C4%85du_sta%C5%82ego
  • Poziom 5  
    Kabel ma długość 14metrów.
    Dzisiaj dokonałem pomiarów i gdy ustawiłem (regulując strumien wody) bez obciązenia napięcie 12V to po podpięciu pasek led 5050 o długosci 30cm pobierał ok 0,4A a napięcie spadło do 8,2V
    Zwiększając strumien wody, doszłem tak do 44V przy otwartej całej rurze a po obciązeniu napięcie spadło do ok 11-13V.
    I Ledy szybko migały.
    Z ciekawosci bez obciązenia zmierzyłem także napiecie zmienne i pokazało 96V, po czym przełączyłem na stałe i tam pokazało 44V, także, mam do czynienia z prądem stałym czy zmiennym?
    Dodam ze miganie Ledów jest proporcjonalnie szybsze gdy zwiększa się napięcie, przy 44V migało ok 6razy na sekundę.

Dodano po 27 [minuty]:

Elektrownia Wodna, elektronika do niej
  • Poziom 42  
    Schemat. Typ silnika albo też jego schemat. Nie kojarzę w drukarkach silników komutatorowych, krokowe raczej a tu masz prąd zmienny. O częstotliwości zależnej od obrotów. Jeżeli moje założenia się potwierdzą to dałbym odpowiedni mostek, superkondensator (może kilka) i przetwornicę step down.
  • Poziom 40  
    Ten silnik w takim zastosowaniu długo nie pociągnie. Szczotki i panewki bardzo szybko się zużyją.
    Lepiej zastosować jakiś silnik krokowy z wałem na łożyskach. Da prąd przemienny co prawda, ale to nie problem.
  • Poziom 30  
    To silnik prądu stałego. Najpierw ustal biegunowość-gdzie przy danym kierunku obrotów jest plus, a gdzie minus. Następnie dołącz anodę diody prostowniczej przynajmniej 3A do plusa, katodę do plusa kondensatora o możliwie dużej pojemności (przynajmniej 1000µF na napięcie co najmniej 63V), a minus kondensatora do minusa silnika/prądnicy. Na zaciskach kondensatora będziesz miał zgrubnie odfiltrowany prąd. Następnie weź żarówkę 24V 5W i podłącz do jego zacisków. Przy pracującej prądnicy zmierz napięcie-to pozwoli mieć jakiś pogląd na generowaną moc. Jeśli napięcie będzie powyżej 24V dołączaj kolejne żarówki, jeśli poniżej zastosuj żarówkę o mniejszej mocy. Tak doświadczalnie wyznaczysz punkt mocy maksymalnej. Ale najpierw zadbaj o mechanikę-poślizgi paska czy przeskakiwanie paska zębatego są niedopuszczalne. Zważ również, że ten silnik szybko zakończy swój żywot przy ciągłej pracy jako prądnica ponieważ ma on łożyska ślizgowe, a nie kulkowe. Jak przeprowadzisz testy to pomyślimy o zasilaniu LED-ów i ładowaniu akumulatora.