Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Programowanie mikrokontrolera Atmega8 (TQFP32) przed lutowaniem.

22 Cze 2017 02:01 1635 2
  • Poziom 2  
    Witam forumowiczów!

Mam problem natury technicznej: otóż pracuję nad swoim pierwszym projektem PCB i muszę zaprogramować mikrokontroler Atmega8 w obudowie TQFP32. Problem polega na tym, że mam już gotową płytkę na której nie ma odpowiedniego wyjścia na gniazdo do programowania i muszę zaprogramować mk oddzielnie. Sprawę utrudnia fakt, że jest to obudowa SMD i nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Czy któraś z bardziej doświadczonych osób mogłaby mi poradzić co w tej sytuacji zrobić? Zdaję sobie sprawę, że istnieją specjalne przejściówki do programowania układów QFP ale są one zdecydowanie za drogie jak na mój budżet. Chodzi mi o wgranie gotowego pliku hex i ustawienie Fuse bajtów w mikrokontrolerze tanim sposobem.

Z góry dziękuję za całą pomoc.
  • PCBwayPCBway
  • Pomocny post
    Specjalista liczniki samochodowe
    Kolego najprostszy sposób który stosuję. Weź Arduino Nano, wylutuj Atmega328P-AU, podłącz sobie programator do ICSP, przyłóż swoją Atmega8, dociśnij mocno kciukiem i programuj.
    To taka partyzantka ale robiłem tak już kilkadziesiąt razy.
    Jak nie chce Ci się trzymać albo masz więcej roboty z programowaniem, to sobie wlutuj.
    Inny sposób to zrób sobie płytkę na sam uC z ICSP, też 20 minut roboty.
    Jeszcze inaczej, dolutuj te 4 przewody bezpośrednio do uC już na gotowcu. Atmega8 to dosyć duży uC z wiekimi nogami.
  • Poziom 2  
    Zastosowałem się do rady kolegi który odpowiedział pod moim postem.