Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rynek mikrofonów MEMS wart będzie miliard dolarów w 2017 roku

ghost666 22 Cze 2017 20:46 1476 0
 • Rynek mikrofonów MEMS wart będzie miliard dolarów w 2017 roku
  Jak czytamy w raporcie Yole Developpement, rynek mikrofonów opartych na systemach mikroelektromechanicznych (MEMS) wart będzie ponad miliard dolarów (co przekłada się na produkcję 5 miliardów takich układów). Yole Developpement to spółka zajmująca się analizami rynku elektroniki z Lyonu we Francji.

  Jak informuje Yole w swoim raporcie "Rozwiązania audio i akustyczne MEMS 2017" rynek mikrofonów elektretowych w tym roku wart ma być 700 milionów dolarów. Razem elementy audio MEMS i elektretowe mają szansę zbliżyć się pod koniec roku do poziomu dwóch miliardów dolarów.

  Cały rynek mikro-głośników wart jest obecnie z kolei 8,7 miliarda dolarów. Kolejny segment rynku audio - elektronika, to jest procesory DSP, kodeki, wzmacniacze etc wart jest około 4,3 miliardów dolarów.

  "Począwszy od telefonów poprzez samochody do asystentów domowych i dronów - elementy audio takie jak mikrofony MEMS i elektretowe, głośniki i układy scalone audio występują we wszystkich tych aplikacjach, a dla wielu są kluczowym elementem dla istniejących i nowych urządzeń" komentuje autor analizy Guillaume Girardin, analityk rynku MEMS z Yole.

  Raport opracowany przez Girardina w Yole śledzi ewolucję rynków mikrofonów MEMS, elektretów, mikrogłośników oraz układów scalonych audio od roku 2010. "Fakt, że najwięksi gracze rynku elektroniki konsumenckiej skupiają się na funkcjach audio pokazuje, jak ważny jest rynek układów dla tego sektora - niebawem, do roku 2022, będzie on wart łącznie 20 miliardów dolarów. (...) Nadal w segmencie tym jest wiele miejsca na nowe urządzenia i nowe funkcje, tak sprzętowe, jak i programowe: nowe inteligentne mikrofony, algorytmy, kodeki i układy DSP - wszystko co poprawi jakość dźwięku i doprowadzi nas do sterowanej głosowo przyszłości" komentuje analityk.

  Na rynku obecnych jest więcej firm świadczących usługi analityczne dla sektora audio w elektronice. Raportu opublikowane przez SystemPlus Consulting i KnowMade obejmują między innymi analizowanie budowy i kosztów układów takich jak pierwsze na rynku piezoelektryczne mikrofony MEMS firmy Vesper - VM1000. Jak podsumowują to analitycy z Yole "przyszłość będzie sterowana głosowo". CEO firmy Vesper, Matt Crowley, opisywał niedawno strategię rozwoju firmy i opisywał potencjalne aplikacje nowych piezoelektrycznych mikrofonów MEMS.

  SystemPlus z kolei przyjrzał się mikrofonom MEMS firm Knowles, STMictroelectronics oraz Goertek, które zastosowane zostały w iPhone 7 Plus firmy Apple. KnowMade z kolei badał mapę patentów z jakich korzysta Knowles w mikrofonach stosowanych w nowym iPhone.

  Wszystkie opublikowane raporty kończą się podobnymi konkluzjami - funkcje audio są coraz ważniejsze we wszystkich segmentach, takich jak elektronika konsumencka, motoryzacja i systemy przemysłowe. Elementy układów audio pojawiają się w coraz szerszej gamie ekosystemów. Jak zauważają specjaliści z Yole, rynek będzie potrzebował coraz więcej mikrofonów MEMS z uwagi na fakt, że w poszczególnych urządzeniach montowane jest ich coraz więcej, na przykład w iPhone 7 Plus jest ich cztery. Z uwagi na tego typu rozwiązania rynek mikrofonów MEMS rósł będzie tak dynamicznie - aż do 6% rocznie do roku 2022. Właśnie dlatego wszystkie elementy składowe torów audio będą coraz ważniejsze dla całego przemysłu elektronicznego.

  http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1331913&

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9418 postów o ocenie 7075, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.