Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z Low Level Formatem!!!

Dydzio 30 Lip 2005 21:01 3182 16
  • #1 30 Lip 2005 21:01
    Dydzio
    Poziom 30  

Dostałem (jak zwykle) w swoje lepkie łapki kompa z BIOSem, który posiada Low Level Format. Niestety nie potrafię tym sformatować ani dysku WD 2,5GB, ani IBM 3,2GB. Pierwszy stuka i poza tym niebardzo działa (Winda już go nie widzi, nawet DOSowy Partition Magic nie), drugi stuka, ale poza tym miałem na nim nawet system (nie ma ani jednego BADa). Miałem nadzieję, ż LLF im pomoże.
    Przy pierwszym, czyli (prawie) sprawnym LLF wysypuje się podczas ??? search best interleaving ??? (piszę z pamięci - coś z szukaniem najlepszego opóźnienia???). Wyskakuje okienko z jakimś transferem (160kB/s) i mruga jedynka zaraz obok, poniżej jeszcze 2, 3 i 4 ale bez transferu. I zwis. Czasem nawet do tego nie dojdzie tylko wyskoczy z błędem, tak jak na IBM-ie cały czas, Drive is not ready.

Czy ktoś już kiedyś formatował dysk LL przy pomocy BIOSu na starej płycie??? Spotkałsię ktoś z czymś takim???

PS. Płyta z tym LLF to J-656C produkcji (chyba) Jetway (kiedyś producenci płyt nie chwalili się tak, jak dziś)

0 16
  • #2 30 Lip 2005 21:08
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dydzio napisał:
    search best interleaving ??? (piszę z pamięci - coś z szukaniem najlepszego opóźnienia???).

Przeplotu, kolego. Wystarczyło wziąć dowolny słownik techniczny.

0
  • #3 30 Lip 2005 21:09
    tronic1
    Spec od komputerów

Ja formatowałem ale dysk 850MB i bez problemów tylko czasochłonne.Do wiekszego dysku może znajdziesz program firmowy producenta.Ten programik zaszyty w biosie chyba ma problem z wielkoscią dysku.Przynajmniej tak mi się wydaje.

0
  • #4 30 Lip 2005 21:16
    Dydzio
    Poziom 30  

jankolo napisał:
    Dydzio napisał:
    search best interleaving ??? (piszę z pamięci - coś z szukaniem najlepszego opóźnienia???).

Przeplotu, kolego. Wystarczyło wziąć dowolny słownik techniczny.
    Możliwe, ale niewiele mi to pomogło!!!

Dodano po 3 [minuty]:

tronic1 napisał:
    Ja formatowałem ale dysk 850MB i bez problemów tylko czasochłonne.Do wiekszego dysku może znajdziesz program firmowy producenta.Ten programik zaszyty w biosie chyba ma problem z wielkoscią dysku.Przynajmniej tak mi się wydaje.

Do WD-ka używałem Data LifeGuard Diagnostic, ale dalej stuka. IBM jest niewidoczny w Windzie, więc jakikolwiek program raczej odpada. Poza tym odkryłem, że są z nim mniejsze problemy z wykryciem w BIOSie, kiedy leży... do góry nogami (elektroniką). Wtedy postuka, postuka, wykryje się i przestanie stukać, dopuki się od niego czegoś nie chce. Normalnie (naklejką do góry) stuka cały czas!!!

0
  • #5 30 Lip 2005 23:44
    łełek
    Poziom 13  

Tego programiku nie należy używać do formatu dysku, ja jak nabyłem płytę z abita, to w instrukcji ostrzegali żeby nie stosować tego do dysku bo to coś może go uszkodzić. Dysk mógł się uszkodzić przy próbie LLF. Jak na plecach i na brzuchu stuka, to może go na bok odwrócić?

0
  • #6 31 Lip 2005 05:45
    undead
    Poziom 11  

Format nisko poziomowy, był stosowany do starych dysków twartydych gdzie adresowanie było fizyczne scieżka-cylinder-glowida, i mozna było go stosować wmiare bezpiecznie do dysków 520MB,potem gdy producenci dysków twardych zaczeli stosować LBA i inne algorytmy uszukiwania kontrolera dysków twardych aby uzyskać większe pojemności, formatowanie niskopoziomowe moze tylko pogorszyć, bądz uszkodzić dysk. Przeplot był stosowany przy wolnych starych dyskach poto aby zapewnic wiekszą szybkość odczytu(kontroler był znacznie szybszy od dysku) i przy jednym obrocie mozna bylo odczytać kilka cylindrów, a nie jeden. Przy nowych dyskach przy nowych dyskach przeplot wynosi najczesciej 1:1 lub 1:2. Formatowanie nowych dysków wykonuje sam producent i to on wgrywa do mape dysku z badsektorami. programy usuwające uszkodzenia dysku (bad sektory) działaja do pewnego momentu, gdyż każdy dysk ma przydzieloną pewną pule wolnych scieżek, i uszkodzone scieżki zostają zastąpione tymi poprawnymi kiedy skończą sie te wolne(nie przydzielone scieżki) program odmawia naprawy dysku

0
  • #7 31 Lip 2005 18:37
    Przem188
    Specjalista EDA

Kolega undead pisze prawdę. Nie wolno!!! fromatować nowych twardzieli z poziomu LLF. Uszkodzenie twardziela pewne. Jeżeli masz problemy z twardzielem to znacznie bezpieczniej jest wyzerować twardziela np. programikiem spod dosu np. WD clean ( o ile pamietam nazwe, bo dawno go używałem). Zreszta kiedys niemal każdy producent HDD dostarczał wraz z nowym dyskietkę startową, na której był standardowy zestaw narzędzi, formatowanie, zerowanie, ustawianie partycji, itp. Wszystkie te programy były jednego producenta, tylko w zależności dla którego z producentów dysków były licenconowane miały inne nazwy np. Seagate tools diagnostic for pc, WD tools, itp. Zerowanie to chyba ostateczność. Polega na zapisywaniu na całej powierzchni tealerzy jednej wartośći - 0. Obojętnie czy to jest MBR (master boot record) czy przestrzeń robocza. Pamiętam jak kiedyś złapałęm dziwnego wirusa. Przerobił skutecznie pojemnośc mojego twardziela z 80 GB na cos około 8 GB i zaden program do formatowania, i partycji nie pomagał. Prubowałem kilka razy foramtować , usuwac partycje i pożniej je zakładać i znowu formatować i nic. Fdisk, Parttion manager (dosowy) i inne nie dały rady. Dopiero zerownaie pomogło. LLf był opcja dostepna w starych biosach. Nie znajdziesz tej opcji na nowych płytach. Pozdro!

0
  • #8 31 Lip 2005 18:48
    Dydzio
    Poziom 30  

Przem188 napisał:
    Kolega undead pisze prawdę. Nie wolno!!! fromatować nowych twardzieli z poziomu LLF. Uszkodzenie twardziela pewne. Jeżeli masz problemy z twardzielem to znacznie bezpieczniej jest wyzerować twardziela np. programikiem spod dosu np. WD clean ( o ile pamietam nazwe, bo dawno go używałem). Zreszta kiedys niemal każdy producent HDD dostarczał wraz z nowym dyskietkę startową, na której był standardowy zestaw narzędzi, formatowanie, zerowanie, ustawianie partycji, itp. Wszystkie te programy były jednego producenta, tylko w zależności dla którego z producentów dysków były licenconowane miały inne nazwy np. Seagate tools diagnostic for pc, WD tools, itp. Zerowanie to chyba ostateczność. Polega na zapisywaniu na całej powierzchni tealerzy jednej wartośći - 0. Obojętnie czy to jest MBR (master boot record) czy przestrzeń robocza. Pamiętam jak kiedyś złapałęm dziwnego wirusa. Przerobił skutecznie pojemnośc mojego twardziela z 80 GB na cos około 8 GB i zaden program do formatowania, i partycji nie pomagał. Prubowałem kilka razy foramtować , usuwac partycje i pożniej je zakładać i znowu formatować i nic. Fdisk, Parttion manager (dosowy) i inne nie dały rady. Dopiero zerownaie pomogło. LLf był opcja dostepna w starych biosach. Nie znajdziesz tej opcji na nowych płytach. Pozdro!

Powyżej napisałem, że mam płytę z LLF, któa wykrywa mi poprawnie oba dyski.
    Z tym WDCleanem jest coś nie tak, bo jedyny program o takiej nazwie jaki udało mi się ściągnąć z netu na samym starcie prosił o podanie jakiegoś pliku :/ Dalej nie chciał iść!!!

0
  • #9 31 Lip 2005 18:58
    TONI_2003
    Moderator

Dydzio napisał:
    [Powyżej napisałem, że mam płytę z LLF, któa wykrywa mi poprawnie oba dyski.
    Z tym WDCleanem jest coś nie tak, bo jedyny program o takiej nazwie jaki udało mi się ściągnąć z netu na samym starcie prosił o podanie jakiegoś pliku :/ Dalej nie chciał iść!!!

... jedno pytanie czy był uruchamiany z dyskietki?

0
  • #10 31 Lip 2005 19:07
    Dydzio
    Poziom 30  

TONI_2003 napisał:
    Dydzio napisał:
    [Powyżej napisałem, że mam płytę z LLF, któa wykrywa mi poprawnie oba dyski.

... jedno pytanie czy był uruchamiany z dyskietki?

Jeśli chodzi o WDCleana, to... to była jakaś Windowsowa wersja :/
    Jeśli ktoś ma poprawną i jedyną słuszną wersję, proszę o upload na Elektrodę lub link w necie (na stronie WD już jest tylko Data LifeGuard, a gdzie indziej nie widze)

0
  • #14 31 Lip 2005 21:33
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dydzio napisał:
    Z tym WDCleanem jest coś nie tak...

No pewnie, bo program nazywa się wdclear i jest na przykład tutaj:
    http://www.jdr.cz/ovladace/HARDDISK/WDCLEAR/
    Program ten powinien być uruchamiany z systemowej dyskietki startowej, a nie jako aplikacja DOS spod systemu Windows.

0
  • #15 01 Sie 2005 19:15
    Przem188
    Specjalista EDA

Ojj, sorki, troche namieszałem, rzeczywiście to WD clear. Jeżeli go nie masz, mogę przesłać. Nie uruchamia sie sam, trzeba mieć dyskietke starową np. windy 98. Pozdrawiam wszystkich, którzy wyprostowali mój post.

0
  • #16 01 Sie 2005 22:51
    soltys_w
    Poziom 24  

Witam!

Może to wydawać się na początku dziwne, ale wielu dyskom pomaga zamrożenie (mam zamrażalkę do -18°C). Kilka dysków udało mi się w ten sposób przywrócić do życia - nawet stary Seagate 1.6GB, któremu przy starcie "tykały" głowice. Nie jest to może profesjonalne, ale w moim przypadku skuteczne (i niewiele kosztuje;-)). Przed włożeniem do zamrażalki dysk trzeba włożyć w jakąś reklamówkę, torbę foliową, aby przy rozmrażaniu nie "spocił" się.
    Jeżli dysk (głowice) stuka, to jeśli zamrożenie mu nie pomoże, to LLF też nie. Stukanie bierze się z tego, że dysk nie może zpozycjonować głowicy nad ścieżką. Tak to jest; jeśli przez całe swe życie dysk pracował w jednej pozycji, niezależnie czy "normalnie", na plecach czy bokiem, to tak musi zostać do końca. Powodzenia życzę wszystkim, co zmieniają ułożenie dysku do pracy. Mi padł w ten sposób p o 2 mies.

Życzę powodzenia w reanimacji twardziela!!!

Piotr

0
  • #17 12 Lis 2005 16:56
    Dydzio
    Poziom 30  

Dysku nie zamrażałem, ale w sumie przestał stukać, a poza tym trzyma dane!
    Dzięki za pomoc

Moderowany przez TONI_2003:

Wszystko wyjaśnione temat zamykam !
    Jeśli zaistnieje taka potrzeba by post został otwarty proszę dać wiadomość na PW i podać link do postu .!

0
  Szukaj w 5mln produktów