Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w bloku z wielkiej płyty - obwody i zabezpieczenie

fraksipon 22 Cze 2017 22:14 2289 30
  • #1 22 Cze 2017 22:14
    fraksipon
    Poziom 14  

Jestem przed wymianą instalacji w mieszkaniu 3 pokojowym, osobno łazienka, toaleta.
    Dostawca energii to Tauron zabezpieczenie przed licznikowe to 5,5 kW, jest możliwość podpięcie siły. Zamierzam wymienić przewód od licznika do rozdzielnicy w mieszkaniu na 5 żyłowy na wypadek przejścia na trójfazę.

Zaplanowałem taką listę obwodów.
    1) Oświetlenie całego mieszkania, żarówki ledowe
    2) Kuchnia gniazda na różne urządzenia, toster, ładowarka telefonu, mikser.
    3) Kuchnia piekarnik elektryczny - jeszcze nie wiem jaki model
    4) Kuchnia płyta indykcyjna - cztery miejsca grzewcze na płycie - obecnie mam płytę gazową, ale chciałbym wypuścić przewód gdyby kiedyś...
    5) Kuchnia Zmywarka
    6) Kuchnia Lodówka
    7) Kuchnia bojler na wodę - obecnie mam Junkers, ale chciałbym wypuścić przewód gdyby kiedyś...
    8) Pokój 1 - gniazda na laptop, lampkę nocną, ładowarkę do telefonu itp.
    9) Pokój 1 - klimatyzacja
    10) Pokój 2 - gniazda gniazda na laptop, lampkę nocną, ładowarkę do telefonu itp.
    11) Pokój 3 - gniazda gniazda na laptop, lampkę nocną, ładowarkę do telefonu itp.
    12) Łazienka - pralka - suszarka

Mam w związku z tym kilka pytań
    a) Czy Waszym zdaniem takie obwody wydają się być dobrze rozplanowane?
    b) Co zrobić z dwoma gniazdami w przedpokoju, będą one używane raz na miesiąc, przeważnie do odkurzacza? Czy mogę wpiąć je do obwodu z łazienką?
    c) Zmywarka może być z lodówka na jednym obwodzie?
    d) Piekarnik i mikrofalówkę w zabudowie mam obok siebie, czy robić to na dwóch obwodach - dwóch osobnych kablach ? czy na jednym 5 żyłowym?

Proszę o odpowiedź.

0 29
  • #2 23 Cze 2017 01:27
    snakess
    Poziom 12  

Obwody wydają się ok , ale przydałby się jakiś konkretniejszy schemat .
    Łazienka musi być koniecznie na oddzielnym obwodzie i zabezpieczona rcd .
    Lodówkę proponuję osobną - wyjeżdżasz na dłużej to wyłączasz wszystkie bezpieczniki i zostawiasz tylko lodówkę.

0
  • #3 23 Cze 2017 01:32
    Brivido

Poziom 28  

1, myślę, że tak, choć przynajmniej w deweloperce (chociaż w większości) w łazience się robi osobno pralkę i gniazdo ogólne, np do suszarki. Choć może jeszcze warto rozdzielić to na dwa obwody światła, ew 2 + sama łazienka.

2, złącz z jakimś pokojem.
    3, prawie podobna sytuacja jak pralka z suszarką
    4, na jednym nie ma co. Piekarnik osobno, a mikrofalę do reszty kuchni, choć jak myślisz osobno to można ogólną kuchnie rozdzielić na dwa obwody.

0
  • #4 23 Cze 2017 06:16
    mawerix123
    Poziom 38  

fraksipon napisał:
    a) Czy Waszym zdaniem takie obwody wydają się być dobrze rozplanowane?

Ja bym położył jeszcze obwód do mikrofalówki, do łazienki dodatkowy obwód na gniazdo przy lustrze o ile planujesz, oświetlenie zrobił bym na dwóch, trzech obwodach no i oczywiście obwód oświetlenia łazienki przez RCD

fraksipon napisał:
    b) Co zrobić z dwoma gniazdami w przedpokoju, będą one używane raz na miesiąc, przeważnie do odkurzacza? Czy mogę wpiąć je do obwodu z łazienką?

Raczej połącz je z obwodem któregoś z pokoi.

fraksipon napisał:

Nie powinna być na jednym obwodzie.

fraksipon napisał:
    d) Piekarnik i mikrofalówkę w zabudowie mam obok siebie, czy robić to na dwóch obwodach - dwóch osobnych kablach ? czy na jednym 5 żyłowym?

Niema mowy o przewodzie 5x.. dwa obwody jednofazowe.

0
  • #5 23 Cze 2017 09:39
    Turysta_
    Poziom 13  

mawerix123 napisał:
    fraksipon napisał:

Czemu ?

0
  • #6 23 Cze 2017 10:31
    teskot
    Poziom 28  

Chociażby dlatego, że zmywarka może mieć moc powyżej 2kW, a dla odbiorników o mocy powyżej 2kW należy stosować oddzielne, dedykowane obwody. Ponadto jak już zostało wspomniane warto, żeby lodówka miała też oddzielny obwód tak, żeby uszkodzenie innego urządzenia działającego na tym samym zabezpieczeniu nie spowodowało zaniku zasilania lodówki. Ale myślę, że spokojnie możesz połączyć obwód lodówki z gniazdami w przedpokoju. I rozdziel obwody oświetlenia przynajmniej na 2, żeby w razie przeciążenia/zwarcia/uszkodzenia nie zapanowała wszędzie ciemność.

1
  • #7 23 Cze 2017 15:58
    mawerix123
    Poziom 38  

Turysta_ napisał:

mawerix123 napisał:
    fraksipon napisał:

Czemu ?

Ano temu że zmywarka to urządzenie o mocy większej niż 2kW i dla niej powinien być przewidziany oddzielny obwód.

0
  • #8 23 Cze 2017 16:24
    Brivido

Poziom 28  

A ktoś wyjaśni dlaczego to jest tak ustanowione? Czy są to tylko stałe urządzenia czy np z suszarki nie można korzystać w pokoju z gniazd ogólnego przeznaczenia?

0
  • #9 24 Cze 2017 09:21
    fraksipon
    Poziom 14  

Dodałem 13 obwód na mikrofalówkę.
    Obecnie mam jednofazowy licznik, ale chciałbym tak przygotować skrzynkę, aby w razie potrzeby przepiąć cały układ w trójfazowy.
    Mam jeszcze pytanie dotyczące rozdzielnicy.
    Jakiego typu elementy powinny się w niej znajdować?

4) Kuchnia płyta indykcyjna - cztery miejsca grzewcze na płycie - obecnie mam płytę gazową, ale chciałbym wypuścić przewód gdyby kiedyś...
    5) Kuchnia Zmywarka
    6) Kuchnia Lodówka
    7) Kuchnia bojler na wodę - obecnie mam Junkers, ale chciałbym wypuścić przewód gdyby kiedyś...
    10) Pokój 2 - gniazda gniazda na laptop, lampkę nocną, ładowarkę do telefonu itp.
    11) Pokój 3 - gniazda gniazda na laptop, lampkę nocną, ładowarkę do telefonu itp.
    13) Kuchnia - mikrofalówka

0
  • #11 24 Cze 2017 13:31
    mawerix123
    Poziom 38  

Brivido napisał:
    A ktoś wyjaśni dlaczego to jest tak ustanowione? Czy są to tylko stałe urządzenia czy np z suszarki nie można korzystać w pokoju z gniazd ogólnego przeznaczenia?

Kiedyś zadałem podobne pytanie w pewnym wątku tyczyło żelazka 2300W ..... zostałem spalantowany :D
    fraksipon napisał:
    5) Kuchnia Zmywarka
    6) Kuchnia Lodówka
    13) Kuchnia - mikrofalówka

Słabo korzystasz z podpowiedzi forumowiczów

fraksipon napisał:
    4) Kuchnia płyta indykcyjna - cztery miejsca grzewcze na płycie

Jaki to będzie przewód :?:

0
  • #12 24 Cze 2017 13:51
    fraksipon
    Poziom 14  

mawerix123 napisał:
    Jaki to będzie przewód

5x2,5

0
  • #13 26 Cze 2017 14:41
    Volt
    Poziom 26  

Ja natomiast zaproponuje mikrofalówke z lodówką, ale obowiązkowo osobno pralka osobno suszarka.yt

1
  • #15 26 Cze 2017 21:39
    retrofood
    Moderator

Wiciu400v napisał:
    Volt napisał:
    natomiast zaproponuje mikrofalówke z lodówką,
    każdy odbiornik powyżej 2kW powinien mieć osobne zabezpieczenie... nie wiem jaką ma moc mikrofala ale obawiam się że razem z lodówką mogą przekroczyć próg

Nie, nie przekroczą.

0
  • #16 26 Cze 2017 22:29
    Brivido

Poziom 28  

A nawet jeśli przekroczą to co?

1
  • #18 27 Cze 2017 07:50
    Wiciu400v
    Poziom 15  

Brivido napisał:
    A nawet jeśli przekroczą to co?

To nic, popłynie większy prąd i tyle. Zabezpieczenie tego obwodu to najprawdopodobniej 16A więc nic się nie stanie. Tak swoją drogą to sprawdziłem jaką te urządzenia mogłyby mieć moc i - powiem szczerze - myślałem zawsze, że mikrofala pobiera trochę więcej (w granicach 1kW), a tu niespodzianka.

0
  • #19 27 Cze 2017 17:14
    Volt
    Poziom 26  

Właśnie dlatego, zazwyczaj robię mikrofale z lodówką, rzadko kiedy lodówka sama wisi na zasilaniu, w ramach oszczędności czasami też jedna z faz z wypustu pod indukcje jest podłączona pod (uwaga wcale nie piekarnik :D) pochłaniacz.

1
  • #20 27 Cze 2017 17:19
    Wiciu400v
    Poziom 15  

Volt napisał:
    Właśnie dlatego, zazwyczaj robię mikrofale z lodówką, rzadko kiedy lodówka sama wisi na zasilaniu, w ramach oszczędności czasami też jedna z faz z wypustu pod indukcje jest podłączona pod (uwaga wcale nie piekarnik :D) pochłaniacz.

My z majstrem piekarnik i mikrofalówke (czasami) puszczamy z tej jednej fazy co zostaje z indukcji pod warunkiem że indukcja jest przewidziana, a jak nie jest to puszczamy na osobnym razem z iskrownikiem od kuchenki gazowej. Lecz każdy robi to jak chce i jak mu odpowiada

0
  • #21 27 Cze 2017 18:17
    Volt
    Poziom 26  

Wcześniej piszesz :

Wiciu400v napisał:
    każdy odbiornik powyżej 2kW powinien mieć osobne zabezpieczenie...
    wytykając mi niby błąd, potem piszesz :
    Wiciu400v napisał:
    My z majstrem piekarnik i mikrofalówke (czasami) puszczamy z tej jednej fazy co zostaje z indukcji pod warunkiem że indukcja jest przewidziana, a jak nie jest to puszczamy na osobnym razem z iskrownikiem od kuchenki gazowej. Lecz każdy robi to jak chce i jak mu odpowiada
    więc robicie błąd bo piekarnik zawsze jest odbiornikiem ponad 2kW (zazwyczaj lekko ponad 3kW) dołączając mikrofale, gdy jednocześnie załączy 2 odbiorniki niestety B16 będzie tu zbyt małym zabezpieczeniem.

0
  • #22 27 Cze 2017 18:48
    mawerix123
    Poziom 38  

Odnośnie mikrofali.... ówczesne nowoczesne mikrofalówki z wieloma funkcjami jak na przykład grill mają często moc w okolicy 2,3kW więc planując instalację warto to przewidzieć.

1
  • #23 27 Cze 2017 19:41
    Wiciu400v
    Poziom 15  

Volt napisał:
    więc robicie błąd bo piekarnik zawsze jest odbiornikiem ponad 2kW (zazwyczaj lekko ponad 3kW) dołączając mikrofale, gdy jednocześnie załączy 2 odbiorniki niestety B16 będzie tu zbyt małym zabezpieczeniem.
    kolego czemu B16 ? Czemu kolega wybrał za nas zabezpieczenia ? Akurat daliśmy
    B20 kolego 😉 i wtedy kolega ma 4,6 kW do wykorzystania z tej jednej fazy

0
  • #24 27 Cze 2017 20:08
    mawerix123
    Poziom 38  

Wiciu400v napisał:
    Akurat daliśmy
    B20 kolego

I takie gniazdo do mikrofalówki :?: pytam o gniazdo do mikrofali bo pewnie piekarnik podłączony na stałe a jeśli nie to dla niego również gniazdo o prądzie wytrzymującym więcej niż 16A
    O przekrój przewodu nawet nie chcę pytać.

Instalacja elektryczna w bloku z wielkiej płyty - obwody i zabezpieczenie

0
  • #26 27 Cze 2017 20:28
    mawerix123
    Poziom 38  

Wiciu400v napisał:
    ja na to nie mam wpływu jakie będą zabezpieczenia...

To powiedz majstrowi że odstawia manianę a sam nie rozgłaśniaj na forum publicznym podłączenia piekarnika i mikrofalówki do pozostałego przewodu z obwodu płyty, to jest fuszerka.

1
  • #27 27 Cze 2017 20:32
    Wiciu400v
    Poziom 15  

mawerix123 napisał:
    Wiciu400v napisał:
    ja na to nie mam wpływu jakie będą zabezpieczenia...

To powiedz majstrowi że odstawia manianę a sam nie rozgłaśniaj na forum publicznym podłączenia piekarnika i mikrofalówki do pozostałego przewodu z obwodu płyty, to jest fuszerka.
    wiedza na przyszłość zawsze sie przyda, swoja drogą to zapytam sie majstra dla czego tak...

0
  • #28 27 Cze 2017 20:44
    mawerix123
    Poziom 38  

Wiciu400v napisał:
    też mam w domu zabezpieczenia 20A na obwody jednofazowe ktoś to zrobil i ktoś przy odbiorze się podpisał i ktoś to zaprojektował, wytłumaczy mi kolega jak to przeszło ?

Wytłumaczę, na pewno nikt tak nie zaprojektował :!: a zabezpieczenie niesłusznie trafiło pewnie za sprawą pana Miecia który stwierdził że takie będzie lepsze bo nie będzie "wybijało" bo wszędzie tak montuje i jest dobrze a ten kto się podpisał na protokole to ryzykant za parę złotych.
    Sam jesteś naocznym światkiem jak Twój majster żagluje zabezpieczeniami.

0
  • #29 27 Cze 2017 20:51
    Wiciu400v
    Poziom 15  

mawerix123 napisał:
    Wiciu400v napisał:
    też mam w domu zabezpieczenia 20A na obwody jednofazowe ktoś to zrobil i ktoś przy odbiorze się podpisał i ktoś to zaprojektował, wytłumaczy mi kolega jak to przeszło ?

Wytłumaczę, na pewno nikt tak nie zaprojektował :!: a zabezpieczenie niesłusznie trafiło pewnie za sprawą pana Miecia który stwierdził że takie będzie lepsze bo nie będzie "wybijało" bo wszędzie tak montuje i jest dobrze a ten kto się podpisał na protokole to ryzykant za parę złotych.

Hmmm ciekawa teoria... ale autorowi tematu na pewno nie chodziło o moja instalację 😉 więc teraz tak celem wyjaśnienia to instalacje robiła firma, takie zabezpieczenie było w projekcie bo w tym miejscu miało być zastosowane gniazdo siłowe 3p 32A nadtynkowe... miało być nie wiadomo z jakiej racji ? Ale znalazło się tam gniazdko 16A takie zwykle nadtynkowe.
    https://elektrocave.pl/pl/p/Gniazdo-przemyslowe-natynkowe-32A-3P-250V-IP44/9155

0
  • #30 27 Cze 2017 21:37
    mawerix123
    Poziom 38  

Wiciu400v napisał:
    takie zabezpieczenie było w projekcie bo w tym miejscu miało być zastosowane gniazdo siłowe 3p 32A nadtynkowe...

To pisz pełnymi zdaniami, bo do instalacji indukcji przytoczyłeś przykład instalacji obwodu gniazda 32A. Skoro instalacja była faktycznie zaprojektowana dla gniazda 32A to zabezpieczenie 20A nie budzi kontrowersji, prąd znamionowy gniazda nie został przekroczony. Zresztą wyżej już pokazane.

Wiciu400v napisał:
    Ale znalazło się tam gniazdko 16A takie zwykle nadtynkowe.
    https://elektrocave.pl/pl/p/Gniazdo-przemyslowe-natynkowe-32A-3P-250V-IP44/9155

To jest właśnie gniazdo 32A a nie 16A tylko jednofazowe.

1