Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak osiągnąć delikatną patynę/szarość na miedzi/mosiądzu?

SoniaSonia 23 Cze 2017 09:59 411 6
  • #1 23 Cze 2017 09:59
    SoniaSonia
    Poziom 2  

Dzień dobry,
    Zastanawiam się jak z nowej, błyszczącej blaszki miedzianej zrobić blaszkę o szarawym, matowym zabarwieniu o jednolitej barwie.
    Czy ma ktoś sprawdzone sposoby? Myślałam o zanurzaniu całej blaszki w mocno rozczieńczonym roztworze środka do patynowania.
    Oczywiście zależy mi na naturalnym wyglądzie, bardzo delikatnym postarzeniu, właściwie tylko zdjęciu błysku.

Inną opcją jest oczywiście szczotkowanie aby zmatowić błysk. Maszynowo wychodzi to calkiem ładnie, ale czy podobny efekt uda się osiągnąć ręcznie Dremelem? (Nie chcę aby widoczne były np koła, raczej pasy). Jakieś porady w tej kwestii?

Dziękuję bardzo za pomoc!

• #2 23 Cze 2017 10:15
    drobok
    Poziom 24  

Możesz spróbować B327. ;)

• #3 23 Cze 2017 10:44
    viayner
    Poziom 32  

Witam.
    Utlenić powierzchnię i ewentualnie potem barwić. Poczytaj o elektrochemicznym barwieniu metali, pokrywaniu cienką warstwą tlenków, itp.
    Pozdrawiam.

• #4 23 Cze 2017 12:10
    SoniaSonia
    Poziom 2  

drobok napisał:
    możesz spróbować b327 ;)

dziękuję, czy masz może na to jakiś patent, żeby nie wytrawić a jedynie zmatowić, np. proporcje roztworu?

Dodano po 5 [minuty]:

viayner napisał:
    Witam.
    Utlenić powierzchnię i ewentualnie potem barwić. Poczytaj o elektrochemicznym barwieniu metali ? pokrywaniu cienką warstwą tlenków itp.
    Pozdrawiam

Dziękuję, właśnie o utlenianiu powierzchni myślę, chodzi o efekt poszarzenia metalu więc barwienie nie będzie konieczne. Czy żeby się ładnie utleniła trzeba czekać czy proces można przyśpieszyć? Jakim sposobem najlepiej?
    Nie wiem czy pakować się w takie sposoby jak właśnie elektrochemiczne pokrywanie metalu powłokami, co prawda mam dostęp do laboratorium gdzie pewnie się udało by to zrobić, ale szukam najprostszych sposbów. Jakkolwiek poczytam o tym temacie :) dziękuję

• #5 23 Cze 2017 23:18
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Najprościej będzie użyć siarczanu amonu. Dość szybki sposób osadzania siarczanu hydroksomiedzi. Jeśli chcesz tylko delikatnie zbić połysk, to można spróbować metody najprostszej, czyli silnego utleniacza w środowisku lekko kwaśnym, na przykład nadmanganian i kwas octowy.
    Możesz też osadzić patynę, czyli węglan hydroksomiedzi. Potrzebujesz słabego kwasu i węglanu wapnia lub wodorowęglanu wapnia (kreda albo soda oczyszczona). Po kilku godzinach masz grubą warstwę patyny.

• #6 24 Cze 2017 09:42
    viayner
    Poziom 32  

Witam,
    sugeruje moze rozwazyc zastosowanie danego elementy vs. szkodliwosc otrzymanej powloki.
    Mozna pokusic sie o budowe warstwy tlenkow, barwieni ich i zamykanie porow podobnie jak w przypadku aluminium, chociaz te tlenki sa inne.
    Jak sadze koledze chodzi o malachit - "węglan hydroksomiedzi" to jak dla mnie dziwna nazwa ani chemiczna ani polska. Tyle ze weglany zasadowe sa zielone/niebieskie.
    Pozdrawiam

• #7 24 Cze 2017 09:58
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

viayner napisał:

Jak sadze koledze chodzi o malachit - "węglan hydroksomiedzi" to jak dla mnie dziwna nazwa ani chemiczna ani polska. Tyle ze weglany zasadowe sa zielone/niebieskie.
    Węglan hydrokomiedzi(II). Nazwa jak najbardziej poprawna i zgodna z aktualną dyrektywą IUPAC. Odpuściłem sobie stopień utlenienia miedzi, bo i tak nie ma znaczenia w dyskusji. Oczywiście że jest zielono-niebieski. Jak większość soli miedzi. To jest właśnie patyna.
    Powłokę niebieską można też uzyskać poprzez tworzenie hydroksosiarczanu, ale nie jest to powłoka pasywująca i miedź będzie korodować.
    Uzyskanie obu powłok opisałem powyżej. Żeby zbić połysk i uzyskać czerwoną powierzchnię, wystarczy silny utleniacz w środowisku kwaśnym.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME