Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja pneumatyczna w garażu-kilka pytań.

23 Cze 2017 10:11 3282 21
  • Poziom 6  
    Witam
    Chcę zbudować instalację pneumatyczną w garażu w oparciu o system PEX.
    Kompresor jaki posiadam to MAKTEK SKY300W (nowy mocniejszy model). Początkowo myślałem o instalacji na 1/2 cala i tu pytanie. Czy 1/2 wystarczy? Kompresor faktycznie dmucha ponad 800 litrów/min i nie wiem czy ta instalacja by sobie poradziła. Na początku założeniem jest 1/2 cala ze względów ekonomicznych. Pod uwagę należy wziąć to że złączki potrafią mieć w środku 8mm.
    Bardzo proszę o rady mądrzejszych głów, może jest ktoś kto umiał by obliczyć co i jak?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Instalację polecam z rur (szarych, sztywnych) do wody zimnej.
    Tanio i dobrze. Proponuję rurę główną 25, odejścia 20. Odejścia wyprowadzaj do góry (łabędzia szyja). Kup sobie zgrzewarkę za 70 zł i będzie super.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Przekrój przewodów głównie zależy od długości instalacji. Ja na przykład mam kompresor tuż za ścianą garażu i mam około 3 metry instalacji, a instalacja mam na 1/2 i wydajność 550l/min.
    Zależy również do czego ma być używane to sprężone powietrze dostarczone tą instalacją.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Tak jak jeden z kolegów napisał najlepiej instalację wykonać z rur PP zgrzewanych, albo jeszcze lepiej z rur PE jak do wody ze złączkami skręcanymi.
    Podczas nieumiejętnego zgrzewania PP powstają przewężenia, których pozbawione są złączki skręcane PE.
    Odradzam też wykonywanie instalacji z odejściami do góry "gęsia szyjka" jak zaproponował jeden z kolegów, ponieważ w rurach wykrapla się woda oraz olej, które mają utrudnioną ewakuację w kierunku kompresora, bo przepływ powietrza zawsze będzie je popychał w kierunku odejść.
    W efekcie tego w głównej rurze będzie się gromadziła woda i olej.
    O wiele lepiej zrobić instalację wysoko z lekkim spadem w kierunku odejśc, a tam, gdzie wymagana jest czystość powietrza zastosować odwadniacze i odolejacze.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Odradzam też wykonywanie instalacji z odejściami do góry "gęsia szyjka" jak zaproponował jeden z kolegów, ponieważ w rurach wykrapla się woda oraz olej, które mają utrudnioną ewakuację w kierunku kompresora, bo przepływ powietrza zawsze będzie je popychał w kierunku odejść.
    O wiele lepiej zrobić instalację wysoko z lekkim spadem w kierunku odejśc, a tam, gdzie wymagana jest czystość powietrza zastosować odwadniacze i odolejacze.[/quote]

Do tego jeszcze zastosować spusty kondensatu :spoko:
  • Poziom 6  
    Witam
    Przepraszam za nieobecność (zapomniałem zajrzeć). Czyli według Was lepiej było by dać instalację na rurach PE niż PEX?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Taką instalację zrobiłem sam i jest ok. Twoja decyzja jaki system, złączki skręcane trochę kosztują, ale zgrzewarka do pp też. Zależy też od wielkości planowanej instalacji.
  • Poziom 6  
    Instalacja bedzie miała ok 12m długości, bardziej zależy mi na pex tylko tak jak pisałem wyżej, czy 1/2 wystarczy?
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    jeżeli to ma służyć do narzędzi pneumatycznych to i pex 1/2" skręcanych wystarczy.
    U mnie w firmie spokojnie trzy osoby pracują na polerkach, instalacja ma 18m.
    Za kompresorem na początku warto dać filtr z odolejaczem, zawsze mniej wody będzie w instalacji, u nas pomimo kompresora śrubowego z systemem odwadniania, to co jakiś czas trzeba zlewać wodę z filtra. za filtrem można dać wyjścia do narzędzi które nie potrzebują oleju - przedmuchwaczki pistolety do lakierowania, nakładania silikonu, itp... a następnie olejarką dla wszelkich polerek, zszywaczy, kluczy pneumatycznych, itp...
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Im większa średnica tym większe możliwości akumulacyjne takiej instalacji przy nagłych odbiorach, np duże klucze pneumatyczne.
    Polecam PP min 25 ( 16 w środku) a najlepiej 32( 21 w środku)
    Rozsądnym pomysłem jest rura PE, np fi 32,25,20 jest tania jak i kształtki kosztuja grosze.
    Wada jest to , ze jest sprzedawana w kręgach , co wymaga cząstego mocowania by zachować estetyke instalacji . To samo z pexem. Pod tym względem najlepiej wypadają rury zgrzewane PP.
    Pex maj jeszcze wadę, ze kształtki maja duża przewężenia w stosunku do średnicy nominalnej rury.
  • Poziom 6  
    Instalacja będzie wyglądała mniej więcej tak:
    Instalacja pneumatyczna w garażu-kilka pytań.

Jeżeli chodzi o PP to nie ma zgrzewarki i nie bardzo mam gdzie pożyczyć, a kupować tylko do tej jednej roboty to też bez sensu. Zainteresował mnie system PE. Wie ktoś z kolegów ile bar wytrzyma taka instalacja?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    10 lub 12 bar zależnie od grubości ścianki - rury niebieskie. Są wersje PE-HD i niektóre wytrzymują 16 bar.
  • Poziom 6  
    Znacie może jakiś sklep gdzie można w dobrej cenie kupić rurę i kształtki do systemu P.E? Ja jakoś nie bardzo umiem znaleźć coś ciekawego. Znalazłem sklep gdzie mają ciekawy asortyment do P.E ale rura podobno wytrzymuje 4 bary :( Czy to możliwe? klasa ciśnienia PN4, czyli jakby prawda.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Rury PE i kształtki kupisz w każdym sklepie hydraulicznym. Te niebieskie wytrzymują 10 lub 12 barów zależnie od grubości ścianki. Warunek temp. czynnika poniżej 30 st.C.
  • Poziom 6  
    Rury i kształtki już przyszły. Oczywiście wszyscy pomogli i bardzo dziękuję. Żeby już nie zakładać nowego tematu, zapytam jeszcze o filtry, reduktory itp. Chcę kupić całą armaturę firmy Adler. Wiem że np. w RQS wymienia się wkłady filtrowe a w Adlerach nic producent nie piszę o wymianie i wkładach. Jak to z tym jest? Czy w przypadku Adlera trzeba wymieniać całość czy się czyści? Wie ktoś może?
  • Poziom 15  
    Nie mam pojęcia co do filtrów Adlera. Ale posiadam filtr 40mikron i filtro-reduktor 5mikron podróbke RQS i powiem że jak za tą cene chyba nie ma nic lepszego, a co do filtrów to sa bardzo tanie zaś wymiana to przyjemność
  • Poziom 6  
    Znaczy chodzi mi o to że są filtry (nie wkłady) w których nie wymienia się (tak mi się wydaje bo nie ma wkładów do nich w sprzedaży) wkładu filtrowego i zastanawiam się co później? Czy się czyści i tyle czy do wymiany całość. Tutaj przykład : ADLER AD4005F. W RQS czy nawet w ich podróbach to wiem że wkład filtra jest wymienny tak samo jak w CKD.

Czy kolega patryk44gks mógłby mnie nakierować gdzie można było by jak coś zakupić wcześniej wspomniane "RQS"?
  • Poziom 15  
    Co do filtra Adler to nie pomogę bo nie miałem z nim styczności. A jesli chodzi o RQS to ja mam na 1/2 ale ja mam podróbki które spisują się dość dobrze sam odwadniacz na 1/2 kosztuje okolo 75zł oczywiscie chodzi o podróbke. Zależy do czego chcesz to używać tzn. jakie urzadzenia chcesz zasilac tym powietrzem. Jeżeli do profesjonalnego użytku to chyba najlepszym wyborem bedzie blok CKD ale filtry sa dosc drogie ewentualnie szukac oryginalnego RQS gdzie filtr kosztuje kilka zł
    Oryginalny rqs jest pomaranczowy (ale uwazaj bo np. Na allegro na zdj podróbki tez sa pomaranczowe) A oryginał to zapytaj w jakims sklepie z pneumatyka albo na stronie producenta jak wpiszesz w wyszukiwarke powinno wyskoczyc.
  • Poziom 11  
    Plumpi napisał:
    Tak jak jeden z kolegów napisał najlepiej instalację wykonać z rur PP zgrzewanych, albo jeszcze lepiej z rur PE jak do wody ze złączkami skręcanymi.
    Podczas nieumiejętnego zgrzewania PP powstają przewężenia, których pozbawione są złączki skręcane PE.
    O wiele lepiej zrobić instalację wysoko z lekkim spadem w kierunku odejśc, a tam, gdzie wymagana jest czystość powietrza zastosować odwadniacze i odolejacze.

Mam starą instalację z rur PP i właśnie chciałbym zmienić z uwagi na przewężenia podczas zgrzewania. Planuję zrobić z rur PE 40 skręcaną złączkami, jak się Wam sprawdza taka instalacja po latach .?

Zastanawiam się też czy na odcinku kompresor- zbiornik jakieś 2m nie dać stalowych,aluminiowych bo Pe sam nie wiem czy się sprawdzi na tym odcinku, pomiędzy mam też separator cyklonowy.
  • Poziom 39  
    grewan napisał:
    Mam starą instalację z rur PP i właśnie chciałbym zmienić z uwagi na przewężenia podczas zgrzewania

Instalacja z rur PP nie ma zwężeń, praktycznie wszędzie jest zachowana średnica wewnętrzna rur .
  • Poziom 11  
    U mnie na zgrzewach porobiły się zwęrzenia i teraz wymieniam na pe bo zależy mi na średnicy wewnętrznej 32mm.