Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Myjka przemysłowa silnik 5,5kW - Skrzynka sterownicza, jak podłączyć do silnika

M.n.i.ch 23 Cze 2017 11:38 2367 36
  • #1 23 Cze 2017 11:38
    M.n.i.ch
    Poziom 4  

Myjka przemysłowa silnik 5,5kW - Skrzynka sterownicza, jak podłączyć do silnika20171215_1..532.jpg Download (2.52 MB)
    Myjka przemysłowa silnik 5,5kW - Skrzynka sterownicza, jak podłączyć do silnika20171219_1..746.jpg Download (1.3 MB)

Od dłuższego czasu śledzę forum od strony monitora czytając pomocne posty. Postanowiłem napisać post do osoby która postara mi się pomóc w kwestii uruchomienia Agregatu wysokociśnieniowego na podzespołach pompy CAT oraz silnika 5,5 kW
    Posiadam wiedzę dość ogólną w kwestii mechatroniki oraz elektryki. Jednak dzięki forum oraz osobom które lubią tak jak ja konstruować maszyny i urządzenia. Udało mi się stworzyć agregat (myjka) wysokiego ciśnienia z możliwością podłączenia wody o temperaturze wejścia około 60oC.
    Głównym założeniem było wykorzystanie przemysłowej pompy stosowanej w warunkach ciężki. Pompy CAT stosowane są w bezdotykowych myjkach w których możemy za przysłowiowe 6 zł umyć samemu samochód. Dlatego też udało mi się znaleźć firmę która złożyła mi taki agregat z silnikiem 3 fazowym o mocy 5,5 kW. Firma oferowała dwa warianty wykonanie urządzenia w całości z systemem sterowania STOP -START, lub bez. Okazało się że cena zakupu pomy z silnikiem bez sterowania kosztowała ponad 5000 zł mniej, więc postanowiłem spróbować samemu stworzyć skrzynkę sterowniczą z zabezpieczeniem pompy oraz silnika.
    W hurtowni elektrycznej poprosiłem by dopasowali mi wszelkie potrzebne materiały do uruchomienia silnika. Zaproponowali mi:
    1. Wyłącznik nadprądowy C25/3
    2. Różnicowy 40A 30mA
    3. Stycznik LC1D25
    4. Wyłącznik silnikowy 9-16A GV2ME16
    5. Zanik fazy CZF2-B
    Do tego dokupiłem:
    6. Presostat niskiego ciśnienia - podłączyłem go do wejścia wody do agregatu. Agregat zasilany ciepłą wodą musi mieć ciśnienie minimum 3bar. Dlatego ustawiłem "presostat" na 3,2 bar i podłączyłem go do stycznika. Zasiliłem czujnik neutralnym.
    7. Czujnik przepływu wody - podłączyłem go do wyjścia wody z agregatu około 160bar. Czujnik powinien załączać styk jeśli wciśniemy spust wody na pistolecie do mycia. Podłączyłem go do stycznika i zasiliłem jedną fazą.
    Oba czujniki podłączyłem tak by styczniki nie mógł wystartować jeżeli jeden z czujników nie będzie w pozycji (włączonej). Z jednej strony gdy spadnie nam ciśnienie doprowadzające wodę po niżej 3,1 bar - urządzenie nie zadziała. Z drugiej strony urządzenie będzie uruchamiane na żądanie osoby myjącej.
    Problem jest taki że po podłączeniu wszystkiego silnik nie startuje. Nawet jeżeli fizycznie wymuszę załączenie stycznika niestety silnik nie startuje po mimo że po paru sekundach w czujniku fazy załącza się zielona dioda.
    Próbowałem ominąć czujnik fazy i podłączyłem silnik do wyłącznika silnikowego. Wtedy na chwilę silnik uruchomił się ale po chwili wyrzuciło zabezpieczenie różnicowe.
    Czy to oznacza że coś źle podłączyłem? Bardzo proszę o poradę ponieważ mój zaprzyjaźniony elektryk od paru miesięcy walczy z zanikiem alkoholu we krwi i nie mam do kogo się z tym udać?

0 29
  • #2 23 Cze 2017 12:53
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Z tego schematu, jak również z opisu wynika, że do cewki stycznika podłączyłeś N wychodzące z wyłącznika różnicowego, ale na zdjęciu nr. 1 masz jeszcze w tej listwie włączone inne przewody (3, czy 4). Gdzie one są podłączone? Jak jest połączone uzwojenie silnika w ?, czy ?. Stycznik ma cewkę na jakie napięcie?

0
  • #3 23 Cze 2017 13:21
    vcc
    Poziom 33  

Przewód PE ładnie sobie wisi w powietrzu, czyli obudowa silnika podpięta pod "zero"?
    UP
    Nawet na schemacie widać że pod "zero" zasilanie 4 przewody? co tam robi RDC?

0
  • #4 23 Cze 2017 13:42
    M.n.i.ch
    Poziom 4  

stanislaw1954 napisał:
    Z tego schematu , jak również z opisu wynika, że do cewki stycznika podłączyłeś N wychodzące z wyłącznika różnicowego ale na zdjęciu nr.1 masz jeszcze w tej listwie włączone inne przewody (3, czy 4 ). Gdzie one są podłączone? Jak jest połączone uzwojenie silnika w λ, czy Δ. Stycznik ma cewkę na jakie napięcie?

Do listwy podłączony jest czujnik faz oraz silnik
    silnik połączony w trójkąt

Dodano po 1 [minuty]:

vcc napisał:
    Przewód PE ładnie sobie wisi w powietrzu, czyli obudowa silnika podpięta pod "zero"?
    UP
    Nawet na schemacie widać że pod "zero" zasilanie 4 przewody? co tam robi RDC?

Nie posiadam uziemienia
    Zaczynam się bać :roll:

0
  • #5 23 Cze 2017 13:51
    vcc
    Poziom 33  

RDC out z skrzynki, może poszukaj innego elektryka któremu poziom alkoholu się unormował??

0
  • #6 23 Cze 2017 13:53
    stanislaw1954
    Poziom 41  

M.n.i.ch napisał:
    Do listwy podłączony jest czujnik faz
    To w porządku.
    M.n.i.ch napisał:
    oraz silnik
    A to nie.

0
  • #8 23 Cze 2017 15:45
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Ogólnie wszystko nieźle zaplanowane,zwłaszcza przez sprzedającego, tylko niewłaściwe podłączenie RCD, a dodatkowo czujnik zaniku faz,- bo ja wiem czy potrzebny? To zależy od okoliczności gdzie to zainstalowane, czy często są zaniki faz.

0
  • #9 23 Cze 2017 15:59
    M.n.i.ch
    Poziom 4  

stanislaw1954 napisał:
    Ogólnie wszystko nieźle zaplanowane,zwłaszcza przez sprzedającego, tylko niewłaściwe podłączenie RCD, a dodatkowo czujnik zaniku faz,- bo ja wiem czy potrzebny? To zależy od okoliczności gdzie to zainstalowane, czy często są zaniki faz.

"Raz na rok" zdarza się zanik fazy
    Czy może mi ktoś napisać jak to powinno być podłączone?

0
  • #10 23 Cze 2017 16:51
    tos18
    Poziom 37  

-Brakuje zabezpieczenia nadprądowego części sterującej - co zostanie z tych cieniutkich kabelków po zwarciu na czujniku ?.
    -Ochrona przeciwporażeniowa - przewody ochronne nie podłączone . Jeżeli chcesz to zrobić ładnie i uniezależnić się od rodzaju sieci (widzę sprzeczność - układ 4 przewodowy i RCD) do zasilania sterowania użyj transformatora 400/230. Wówczas nie potrzebujesz w maszynie N. Doprowadzasz tylko 3 fazy i ochronę (nie zależnie PE czy PEN)

0
  • #11 24 Cze 2017 08:23
    vcc
    Poziom 33  

Z tym transformatorem to trochę na wyrost ale sterowanie lepiej zrobić na bezpiecznym napięciu, w przypadku uszkodzenia któregoś z czujników może być niemiło zwłaszcza że to jest w kontakcie z wodą.

0
  • #12 25 Cze 2017 00:08
    tos18
    Poziom 37  

vcc napisał:
    Z tym transformatorem to trochę na wyrost

Dużo maszyn jest tak zasilanych lub używany jest transformator 400/24 ewentualnie zasilacz 400/24DC

vcc napisał:
    sterowanie lepiej zrobić na bezpiecznym napięciu

Bez transformatora lub zasilacza trudno to osiągnąć.

vcc napisał:
    w przypadku uszkodzenia któregoś z czujników może być niemiło

A co w przypadku przebicia silnika ? - bez przewodów ochronnych ani rusz.
    Inną metodą ochrony przed porażeniem przy uszkodzeniu np czujnika jest odpowiednio dobrane zabezpieczenie nadprądowe w obwodzie sterowania.

0
  • #13 25 Cze 2017 08:47
    mychaj
    Poziom 30  

Oprócz tego co napisał tos18 - chcesz bezpośrednio startować silnikiem 5,5kW z trójkąta i to pod obciążeniem pompy? Masz na instalacji 200A?
    Raczej silnik powinien pracować non stop a tylko sterować pompą i ciśnieniem na zasadzie regulatora przelewowego - coś mi się wydaje że ci opchnęli podstawowe części i brakuje ci połowy maszyny.
    Na pewno nie odpalisz prawidłowo tego ustrojstwa na tym co ci sprzedali - o kompletnym braku wiedzy z elektryki przez co ta machina robi się niebezpieczna dla obsługi...

0
  • Pomocny post
    #14 25 Cze 2017 09:02
    kortyleski
    Poziom 41  

Bezpieczna. Przy pierwszej próbie uruchomienia nawet 32A zabezpieczenie odłączy prąd. Bez prądu ten kloc stanowi zagrożenie tylko jak komuś na nogę spadnie. Tutaj odpowiednio sterowany falownik załatwi sprawę. Drogo ale solidnie.

0
  • #15 25 Cze 2017 13:21
    mychaj
    Poziom 30  

Dlatego koszt sterowania jak napisał 5 tys. wydaje mi się realny i raczej nie wziął się z sufitu.

0
  • Pomocny post
    #16 25 Cze 2017 15:28
    tos18
    Poziom 37  

M.n.i.ch napisał:
    Problem jest taki że po podłączeniu wszystkiego silnik nie startuje

Jeżeli podłączyłeś tak jak narysowałeś na"schemacie" to nie ma prawa ruszyć i nie masz bladego pojęcia jak działa układ kontroli faz - tu odsyłam do instrukcji
    Link do strony producenta

Proponuję doprowadzić do porządku obwody ochronne (Pokaż waść jak podłączyłeś silnik).
    Następnie zrobić prosty test - przekojarzyć silnik w Y i sprawdzić czy wystartuje. Jeśli sobie poradzi to przygotować sterowanie w układzie Y/Δ

Czy ta pompa nie ma przypadkiem ustalonego kierunku wirowania ?
    Jeśli tak to może warto by pomyśleć o czujniku z kontrolą kolejności faz.
    Poza tym czy przypadkiem odwrotnie wirujący silnik nie jest bardziej obciążany ?

0
  • #17 25 Cze 2017 15:37
    2974068
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 26 Cze 2017 11:02
    M.n.i.ch
    Poziom 4  

Agregat uruchomiłem. Czujnik przepływu wody był za duży. Muszę zakupić presostat 50-200 bar i to powinno załatwić sprawę wyłączania pompy.
    Muszę tylko wszystko odpowiednio ustawić. Jeżeli ciśnienie podczas pracy agregatu wraz z włączonym spustem wody przy rozkręconym regulatorze uzyska max 160 bar, to powyżej mogę ustawić presostat na przykład na 165 bar, wtedy po zamknięciu spustu ciśnienie wzrośnie do 165 bar a wtedy czujnik rozłączy urządzenie. Dodatkowo mogę ustawić zawór bezpieczeństwa na 175 bar.
    W taki sposób sprawę uruchamiania będę miał z głowy.
    Niestety pozostaje problem z czujnikiem zaniku fazy. W moim przypadku potrzebuję jeszcze jednego przekaźnika który miałby przekazywać prąd na silnik? Wtedy podłączam cewkę pod 8 do tego łapię NE i sprawa załatwiona?
    Kolejna sprawa to bezpieczeństwo podczas uszkodzenia czujnika. Czy moja "róznicówka" nie zda egzaminu? Jakie są inne sposoby?
    Mój budżet jest dość poważnie wyczerpany i nie chcę się poddać i zostawić sprawę na łasce kurzu, pająków ewentualnie mysz.
    Dodam że urządzenie na dobę będzie pracowało max 2-3 godziny

Dodano po 25 [minuty]:

tos18 napisał:
    M.n.i.ch napisał:
    Problem jest taki że po podłączeniu wszystkiego silnik nie startuje

Jeżeli podłączyłeś tak jak narysowałeś na"schemacie" to nie ma prawa ruszyć i nie masz bladego pojęcia jak działa układ kontroli faz - tu odsyłam do instrukcji
    Link do strony producenta

Proponuję doprowadzić do porządku obwody ochronne (Pokaż waść jak podłączyłeś silnik).
    Następnie zrobić prosty test - przekojarzyć silnik w Y i sprawdzić czy wystartuje. Jeśli sobie poradzi to przygotować sterowanie w układzie Y/Δ

Czy ta pompa nie ma przypadkiem ustalonego kierunku wirowania ?
    Jeśli tak to może warto by pomyśleć o czujniku z kontrolą kolejności faz.
    Poza tym czy przypadkiem odwrotnie wirujący silnik nie jest bardziej obciążany ?

Kontrola kolejności faz? Hmmm kolejny czujnik który z chęcią bym zainstalował...

0
  • #19 26 Cze 2017 11:17
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Jak już się zabrałeś samemu za robotę, to zainwestuj chociaż w tulejki i oczka na przewody oraz jakąś praskę uniwersalną, bo takie połączenie przewodów prędzej czy później się zemści.
    O sposobie wyprowadzania przewodów już nie wspomnę. Przecież dławnice kablowe to groszowe sprawy.

0
  • #20 26 Cze 2017 11:25
    M.n.i.ch
    Poziom 4  

Piotrek#G napisał:
    Jak już się zabrałeś samemu za robotę, to zainwestuj chociaż w tulejki i oczka na przewody oraz jakąś praskę uniwersalną, bo takie połączenie przewodów prędzej czy później się zemści.
    O sposobie wyprowadzania przewodów już nie wspomnę. Przecież dławnice kablowe to groszowe sprawy.

Tak też uczynię. To najmniejszy problem ale dziękuje za uwagę.

0
  • #21 26 Cze 2017 14:24
    stanislaw1954
    Poziom 41  

M.n.i.ch napisał:
    Kontrola kolejności faz? Hmmm kolejny czujnik który z chęcią bym zainstalował...
    A czy to urządzenie będzie stacjonarne, czy co jakiś czas zasilane z innych gniazd/ rozdzielni?

0
  • #22 26 Cze 2017 15:58
    M.n.i.ch
    Poziom 4  

Będzie stacjonarne, lecz może się zdarzyć że będzie trzeba zmienić gniazdo, które może mieć zmienione fazy.
    Muszę znaleźć kartę charakterystyki pompy by sprawdzić czy jest ona jednostronnego działania.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

M.n.i.ch napisał:
    Będzie stacjonarne, lecz może się zdarzyć że będzie trzeba zmienić gniazdo, które może mieć zmienione fazy.
    Muszę znaleźć kartę charakterystyki pompy by sprawdzić czy jest ona jednostronnego działania.
    Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

Przygotowałem schemat. Odnalazłem "PE"

0
  • #24 27 Cze 2017 14:25
    M.n.i.ch
    Poziom 4  

tos18 napisał:
    Tak bym to ugryzł:

Masz CZF2 czy CZF2B ?
    Na schemacie jest CZF2 - CZF2B ma inny układ styków więc schemat będzie inny.

Mam CZF2B
    Muszę odnaleźć schemat. Powinien być na czujniku
    Dodano po 19 [godziny] 47 [minuty]:

Wniosłem zmiany do schematu z CZF2B

Mam jednak jeszcze jedno pytanie i dotyczy nieszczelnego układu wysokiego ciśnienia. W jednej myjce u znajomego zaobserwowałem że myjka która w przeciągu dwóch minut włączy się 5 razy to w efekcie tego jest jakiś aparat który wyłącza urządzenie.
    Może ktoś mi podpowie gdzie mogę takiego modułu lub czujnika poszukać?
    Myślałem o jakimś wyłączniku czasowym lub impulsowym?
    Znalazłem przekaźnik czasowy PCS 516 z funkcją H
    Niestety nie rozumiem schematu. Wynika z tego że N łączymy z Ł? Coś mi tu nie pasuje

0
  • #25 23 Gru 2017 21:38
    M.n.i.ch
    Poziom 4  

Proszę o pomoc, czujnik ciśnienia zabezpieczający agregat przed suchodołem ma ograniczenia do 42V.
    Manometr kontaktowy również ma ograniczenia do 0.5A na stykach
    Myślałem o przekaźniku modułowym z cewką 24V. Przekaźnik miałby uruchomić styczniki 32A
    Proszę o pomoc

0
  Szukaj w 5mln produktów