Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[płyta indukcyjna] - Sposób (nie "zasada") działania płyty indukcyjnej

pawelpiwowarczyk 23 Jun 2017 15:07 2709 3
 • #1
  pawelpiwowarczyk
  Level 10  
  Cześć!
  Nie znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości, więc proszę o pomoc.
  Od niedawna użytkuję płytę indukcyjną (Electrolux sprzedawany przez IKEĘ)
  Chciałbym dowiedzieć się jak to działa i dlaczego tak?
  Oczywiście nie chodzi mi o zasadę działania, bo tę znam (pole elektromagnetyczne -> prądy wirowe w ferromagnetyku -> nagrzanie spodu naczynia).  Zastanawiam się, dlaczego najniższe poziomy mocy realizowane są poprzez modulację szerokości impulsów (modulację PWM) a nie poprzez zmniejszenie wartości prądu płynącego przez cewkę? Są jakieś minimalne wartości pola, dla których nie powstają prądy wirowe w dnie naczynia? Albo, dlaczego ta modulacja nie posiada częstotliwości liczonej w mHz a w ułamkach Hz? Wiecie może?

  Zastanawiam się także jak, zwyczajowo, ustalane są poziomy mocy dla poszczególnych "biegów"?
  Każde z pól indukcji mogę ustawić na moc od 1 do 9 + booster. Z mojego (miesięcznego) doświadczenia wynika, że NIE jest to funkcja liniowa, gdzie poziomowi 1 odpowiada 10% mocy, 2 - 20%, itd aż do 9 - 90% i booster 100%. Wygląda raczej że jest to funkcja geometryczna, coś na krztałt: 1 - x% mocy, 2 - 2x%, 3 - 4x%, 4 - 8x%, ... , 9 - 256x%, booster - 512x%. Macie informacje, wg jakiej funkcji realizowane jest wydatkowanie mocy przy ustawieniu poszczególnych poziomów?

  Liczę że nie otrzymam odpowiedzi, typu: "indukcje tak mają, i już" : -)
 • #2
  deksta84
  Level 24  
  PWM ma za zadanie właśnie zmniejszenie prądu pobieranego przez "generator" Dzięki indukcyjności i PWM można wydzielać szeroki zakres mocy przy dużej sprawności. Pamiętaj, że moc to jest funkcja P=U*I, którą można zapisać i tak P=R*I^2, czy też P=U^2/R. Zmniejszenie napięcia (PWM) powoduje też i zmniejszenie prądu. Oczywiście dla przypadku nagrzewnicy indukcyjnej, dochodzą jeszcze dopasowanie wsadu (dna garnka) do wzbudnika, częstotliwość prądów wirowych.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  lukiiiii
  Level 28  
  Podbijam temat: Mam takie pytanie pośrednio związanie z tematem:

  Moja płyta będzie podłączona pod jedną fazę ( przydział mocy jest, kabel 6mm kw też).
  Chciałbym podłączyć obecny bojler i piec akumulacyjny przez przekaźnik priorytetowy. W trakcie pracy płyty powyżej pewnego poziomu wyłączane były by w/w sprzęty. Czy przekaźnik poprawnie odczyta jaki prąd płynie w obwodzie płyty? Czy będzie szalał, ciągle wł/wył obwody nie priorytetowe?