Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator elektrolityczny

30 Lip 2005 22:28 1713 4
 • Poziom 22  
  Można stosować kondensatory elektrolityczne między stopniami wzmacniacza, żeby wyrzucić składową stałą, prawda czy nie prawda? A jeśli można stosować, to co zrobić, kiedy wyjście pierwszego stopnia ma rezystancję powiedzmy 50k, i wejście drugiego również rezystancję 50k. Co zrobić, kiedy powstaje buczenie itp. na tym kondensatorze i przenosi się ono na drugi stopień (tylko proszę nie mówić, że buczenie to wina zasilania, bo zasilanie mam stabilne na 100%, przynajmniej nie powinno być słychać buczenia). Oczywiście przy wejściu połączonym z masą.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Ja stosuję do pojemności 1µF kondensatory MKSE Miflex tzw. "zielone", powyżej tej pojemności kondensatory elektrolityczne Elwa lub Philips.
  Przy łaczeniu stopnia wzmacniającego ze stopniem ze wspólnym kolektorem (wtórnik emiterowy) nie stosuję się kondensatorów ze względu na polaryzację bazy.
  Można zastosować taki układ przedwzmacniacza w którym jest najmniejsza liczba kondensatorów, przykładem jest wzmacniacz dwustopniowy z parą komplementarną, tranzystor wejściowy stosuje się NPN, a tranzystor wyjściowy PNP, w tym układzie baza drugiego tranzystora połączona jest z kolektorem pierwszego tranzystora.
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Poziom 22  
  Ok. A w takim razie co zrobić jeśli wyjście stopnia ma powiedzmy 10k a wejście 50k. Jak wtedy należy dobrać kondensator?

  Dodano po 6 [minuty]:

  Ach i jeszcze jeden przypadek. Jeśli zmniejsze wejście kolejnego stopnia powiedzmy do 10k albo mniej to czy ten problem częściowo się zmniejszy? Jeśli tak, to w jakim stopniu?
 • Poziom 1