Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2493HM świeci się niebieska dioda, nie startuje obraz

23 Cze 2017 16:43 1332 17
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Nikt nie jest w stanie mi pomóc? Na części hot napięcie 310v, w części cold mam jedynie napięcie 5.3 standby. Kondensatory powymieniałem. Zgodnie z drugim RB801 powinno miec 100K a RB802 47Ohm jesli dobrze czytam , natomiast u mnie obydwa maja po 100Kohm i sa orygnalnie tam zamontowane. Co pomierzyc bo juz chyba wszytsko pomierzylem

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Wyczytalem na zagranicznym forum ze prawdopodbnie moze byc uwalony uklad scalony MC33067P , nie wiem go sprawdzic ? pomoze ktos ?
  • Poziom 40  
    ON/OFF na części Stan-by masz włączone, czyli na emiterze QB802 napięcie jest?
  • Poziom 12  
    Jesli dobrze mierze to ma 16v ale mysle ze zle mierze ;/ Gdzie przystawic druga nozke miernika? Jestem bardzo początkujący
  • Poziom 40  
    Strona pierwotna (masa gorąca) np. kondensator CP803 150uF/450V (minus)
  • PCBway
  • Poziom 12  
    No to jest 5v. Dodam tylko ze na pfc mam ok 310v(mierze na kondensatorze) stby by 5.2v

Dodano po 17 [godziny] 46 [minuty]:

Zauwazylem rowniez ze dwie diody sie bardzo dziwnie zachowuja. tzn DM808 jak mierze omomierzem to mam wyniki 33-34 w obydwie strony czyli niby spalona aczkolwiekjak wylutuje z ukladu to pokazuje tylko w jedna strone natomiast DM804 pokazuje 33 w jedna strone , tylko nie wiem czy ta wartosc 33 nie jest za niska?

Dodano po 12 [minuty]:

poza (ustawiony miernik na pomiar diody) ukladem diody pokazuja ok. 228 w jedna strone natomiast w druga strone 1 . Chodzi mi o to czy wartosci nie sa za niskie . Czemu w ukladzie pokazuje ze dioda jest uszkodzona

Dodano po 29 [minuty]:

Na PCB po wymontowaniu dioda , pokazuje mi wartosci 55 w obydwie strony czy tak powinno byc ?

Dodano po 2 [godziny] 52 [minuty]:

Mc33067p na pinie 9 mam 1v na pinie 15 VCC mam 4,67 to chyba tutaj lezy problem ?? POwinno tam byc 10-20v ?
  • Poziom 13  
    Witam, do wymiany wszystkie kondensatory elektrolityczne, trzeba oczyścić płytę z żółtego kleju, sprawdzić czy nie ma przebić, szczególne na kondensatorach ceramicznych, klej może także przeżreć jedno z uzwojeń małego transformatora TM802.
    Oba tranzystory kluczujące do wymiany, nawet jak drugi jest cały, razem z nimi często padają diody pod tranzystorami (smd i te zwykłe) i rezystory w ich otoczeniu. Kolejna rzecz - po włączeniu napięcie PFC ma wynosić 380-400V, jeśli się tak nie dzieje może być uszkodzony układ sterujący PFC FAN7530, albo także sam MC33067p.
    Należy także sprawdzić kondensator PFC, ponieważ czasami wysycha.
  • Poziom 12  
    Kondensatory wszytskie wyminilem na nowe, klej oczyscilem . Cm809 dalem nowy bo byl mocno sklejony. Sprawdzic czy nie ma przebic tzn co mam pomierzyc ? Ten transformator jest dosyc poklejony i chyba sie za niego wezme , jak sprawdzic czy jest dobry ? Kluczujacy wymienilem jeden QP801S gdyz robil zwarcie drugi jest sprawny dziala jak dioda . Diody posprawdzane sa OK, rezystory rowniez .FAN 7530 nie posiada 6 nozki GND jak go sprawdzic? Kondensatora PFC nie mam na podmianke. Jestem poczatkujacy wiec prosze o wyrozumialosc.

Na rysunku zaznaczylem na ktorych nozkach mam zwarcie transformatora ale nie wiem czy tak powinno byc
  • Poziom 13  
    FAN 7530 ma obudowę SOP8 i ma mieć wszystkie 8 nóżek. Jeśli chodzi o tranzystory chodziło mi o QM801, ale jeśli problem jest w układzie PFC to dalej nie ma sensu szukać - FAN7530 wymień i zaciśnij pośladki. Jak dobrze pójdzie to zadziała, jak nie to w najgorszym przypadku spalą się tranzystory QM801 QM802 i być może wybuchnie kondensator PFC.

Możesz też wszystko pomierzyć i dowiedzieć się jak działa ten zasilacz np odszukać artykuł w serwisie elektroniki na jego temat, a jest udostępniony na ich na stronie.
  • Poziom 12  
    ale u mnie fabrycznie FAN7530 ma 7 nozek. Spojrz na zdjecie. Da rade go jakos sprawdzic ? Jest to dokladnie A6159

Dodano po 10 [minuty]:

patrzac na rysunek to sa zwarcia na nozkach 1 i 3 notmiast 1 i 2 oraz 2 i2 przewodza w jedna strone . Wiec sa dobre QM801 i QM802

Pomierzylem a6159 . Wyniki sa nastepujace na 1=0V 2=15v 3=GND 4=0,64v 5=328v 7=332v 8=332v Wartosci sa bardzo podobne bez rpznicy czy monitor wlaczony czy nie

W zalaczniku mam pomierzone napiecia. Mam 5.18 i 3,6 ale w dalszej czesci nie mam 5.3v (na plytce oznaczone 5.3v)Na tranzystorze ze strzalki mam na kazdej nozce 331v
  • Poziom 13  
    To nie jest ten układ :D Ten z 7 nóżkami "robi" Ci Stand by :D
    Nie wiem czy zauważyłeś, ale schemat który masz nie jest identyczny z tym co jest w tym konkretnym zasilaczu, niemniej jednak daje pojęcie o tym jak on działa.
    Cytat:
    patrzac na rysunek to sa zwarcia na nozkach 1 i 3 notmiast 1 i 2 oraz 2 i2 przewodza w jedna strone . Wiec sa dobre QM801 i QM802

?! Tranzystor polowy ma nie mieć przejścia w żadną stronę, ma być widoczna jedynie dioda pomiędzy drenem a źródłem. Na youtube polecam RS Elektronika lub firmowy elektroda.pl, tam masz wytłumaczone podstawy.
    Musisz wiedzieć co to jest tranzystor, jaki to typ tranzystora i jak działa - jak inaczej chcesz go sprawdzić?
  • Poziom 12  
    Staram sie uczyc powoli samemu, oczywiscie przegladam materialy oraz czytam fora.Wiem ze schemat sie troche rozni ale nie mam innego. Duzo osob ma problem z tym zasilaczem nie tylko w PL, dlatego fajnie byloby go naprawic. Po wylutowaniu tranzystorow QM802 i QM803 sama w sobie plytka PCB ma zwarcie na 1 i 3 nozce (bramka i zrodlo). Tak jak pisales po wylutowaniu pomiedzy drenem a zrodlem zachowuje sie jak dioda wiec tranzystor sprawny jeden i drugi. Co teraz moge sprawdzic skoro tam nie powinno byc zwarcia ? PO wyciagnieciu malego transformatora Tm801 zwarcia nie ma ale nie wiem czy w dobra strone ide?? Na dwoch tego transformatora jest zwarcie co zaznaczylem w tym poscie na rysunkach z wczesniejszych wypowiedzi
  • Poziom 12  
    DW0817S / QGAH00064 jak sprawdzic jaki to jest transformator ? Gdyz on jest uwalony nie wiem jaki kupic
  • Poziom 13  
    Wymieniałeś układ scalony PFC?
    Podaj oznaczenie tego transformatora na schemacie, tak dla jasności.
    Generalnie jaki by nie był, raczej nie do kupienia. Popytaj w firmach przewijających silniki, może naprawią.
  • Poziom 12  
    jeszcze nie dzialalem ale dokladnie chodzi Ci o uklad MC33067p ? bo ten drugi jest do standby. Wolalbym najpierw sprawdzic ten MC33067p bo ten monitor nie jest cudem techniki wiec nie chce wydac na jego naprawe za duzo w sensie ze wymieniac na "pale" :D
  • Poziom 13  
    Nie MC, odwróć płytę na drugą stronę, za mostkiem prostowniczym będziesz miał układ scalony SMD który odpowiada za korekcję współczynnika mocy (PFC). Jeśli po uruchomieniu nie masz 380 na dużym kondensatorze (w standby ma być 330) to ten mały scalak jest pierwszą częścią do wymiany.
    Poczytaj artykuł w serwisie elektroniki o dość podobnym zasilaczu BN44-0156A. Zasilacz jest niemal identyczny jeśli chodzi o zasadę działania.

Nie ma co cudować, po nitce do kłębka - jest standby, to sprawdzasz sygnał ps_on, jak jest sprawdzasz M_Vcc itp itd.
  • Poziom 12  
    bedzie to uklad ICP801S ? nie bardzo moge z niego odczytac wartosci. Nadal jest problem bo na DM804 i DM808 jest zwarcie sa to dwie diody . Po wylutowaniu jednak sa sprawne. Podejrzewam ze to powoduje problem dlatego mam na PFC 330v a nie 380v.W transformatorze pomiedzy dwoma pinami z prawej strony jest zwarcie , nie wiem czy tak powinno byc ?
  • Poziom 13  
    Nie naprawisz tego zasilacza, jeśli nie zrozumiesz jak on działa koniec i kropka, nikt Ci nie powie co trzeba wymienić bo tu nie wystarczy zwykła wymiana wadliwych kondensatorów - coś się wysypało trzeba wiedzieć dlaczego i koniec, czasami wymienisz jeden układ scalony, a innym razem kilkanaście elementów, nie ma reguły. Możesz też wymienić wszystko, ale chyba nie tędy droga?

Cytat:
    DM804 i DM808 jest zwarcie sa to dwie diody . Po wylutowaniu jednak sa sprawne.

Dlatego warto umieć czytać schemat.
    Cytat:
    Podejrzewam ze to powoduje problem dlatego mam na PFC 330v a nie 380v

Dalej swoje, dałem Ci link do artykułu nie chciało się nawet zajżeć.
    Cytat:
    W transformatorze pomiedzy dwoma pinami z prawej strony jest zwarcie , nie wiem czy tak powinno byc ?

Przecież jest jak wół na schemacie.