Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaginanie sie drutu za podajnikiem migomat

patryk44gks 23 Cze 2017 18:19 684 10
  • #1 23 Cze 2017 18:19
    patryk44gks
    Poziom 14  

Witam
    Kupilem migomat marki sherman 251y. Podlaczylem gaz tzn. Mieszanke i ustawilem okolo 8-9l/min, drut sg2 15kg 0,8mm metalurgia radomsko. Wszystko podłaczylem i zaczolem spawac ale nie wiem jak ustawic parametry tzn jak ustawie dobre to na chwile jest dobrze spawam i nagle odrazu za podajnikiem zagina sie drut i koniec spawania i znowu trzeba marnowac 4metry drutu nie wiem w czym problem.
    Spawarka posiada regulacje - Predkosci podawnia, napiecia i reluktancji
    Uchwyt mam tez sherman tw-25
    Prosze o jakies wskazowki

• #2 23 Cze 2017 19:28
    WędkarzStoLica
    Poziom 28  

Może być za duża przerwa/odległość między kółkiem a pancerzem.
    U mnie takie sytuacje nie występują nawet gdy mi się zespawa drut z końcówką.

• #3 23 Cze 2017 19:41
    patryk44gks
    Poziom 14  

No wlasnie przestawilem to i jest zaraz za rolka podajnika.
    Masz ta sama spawarke??
    Ja spawalem katowniki 3mm ustawilem i bylo dobrze zmniejszylem troche napiecie i predkosc podawania drutu i juz problemy byly

• #4 23 Cze 2017 19:56
    WędkarzStoLica
    Poziom 28  

Mam inną, ale to nie ma nic do rzeczy - każdy podajnik działa na tej samej zasadzie.
    Prędkość i prąd nie ma nic wspólnego z zaginaniem drutu.

Spróbuj dać mniejszy docisk rolki.
    Jeśli zagina drut to masz opory w pancerzu albo w samej końcówce prądowej, albo w jednym i drugim.

Drut po zwolnieniu rolki lekko się wysuwa? Ogólnie to masz do przeglądu cały przewód i jego zamocowanie.

• #5 23 Cze 2017 20:04
    patryk44gks
    Poziom 14  

Jutro coś popróbuje
    A i jeszcze jak spawam to na napieciu poniżej 19v juz ciezko sie spawa

• #6 23 Cze 2017 20:12
    WędkarzStoLica
    Poziom 28  

Nie znam tej konstrukcji, ale z reguły każdy migomat da się ustawić odpowiednio do spawanego materiału, a już szczególnie invertor. Masz tam regulację napięcia?

Jeśli nie masz zapchanego przewodu to zmniejsz docisk rolek, powinno pomóc.

• #7 24 Cze 2017 10:58
    patryk44gks
    Poziom 14  

No dobra może pomoże docisk rolek bo akurat mam skręcone dość mocno. Tak regulacje mam trzy pokrętła, prędkość posuwu drutu-napięcie-reluktancje

Dodano po 33 [minuty]:

I jeszce jedno pytanie mam podajnik 4rolkowy z dwoma pokrętłami do regulacji docisku ustawić je z taką samą siłą docisku czy inaczej?

Dodano po 13 [godziny] 7 [minuty]:

Witam ustawilem docisk drutu i teraz drut sie nie zagina. Lecz zauwazylem ze drut przy palniku gdy sie spawa luk nie jest jednostajny tylko czasami sie zatnie ale wystaczy poruszyc troche przewod i wszystko gra wydaje mi sie ze trzeba by bylo nasmarowac pancerz drutu sa jakies specjalne srodki do tego?

• #8 31 Lip 2017 00:12
    mariusz999
    Poziom 13  

Kolego nic nie można smarować w przewodach spawalniczych. Jeśli chodzi o wkład spiralny(pancerz), posiada on średnicę do określonego drutu.
    Najważniejsze by siła docisku rolek nie była zbyt duża, wkład był dobrany do średnicy spoiwa( drutu spawalniczego). Sam wkład był czysty w środku. Warto co pewien czas przedmuchać go powietrzem.
    Końcówka prądowa również musi być drożna, tzn. drut musi swobodnie się z niej wysuwać. Końcówka prądowa powinna mieć także okrągły otwór. Często zdarza się zacinanie drutu w wyrobionym otworze do którego potrafią dostać się odpryski.
    Często właśnie zbyt duży docisk rolek podajnika zmienia kształt drutu utrudniając mu swobodne wysuwanie.
    Staraj się spawać na w miarę prostym przewodzie. Każde zawinięcie zwiększa tarcie wewnątrz wkładu spiralnego.

• #9 31 Lip 2017 07:59
    patryk44gks
    Poziom 14  

Witam
    Siłe docisku rolek ustawilem i drut juz sie nie zagina lecz chodzi własnie o to że gdy spawam cos zamocowanego w imadle na stole to podczas spawania łuk nie jest płynny tylko przerywa zależy jak trzymam uchwyt ale jest to denerwujace bo spawalem kiedys w Niemczech starszym sprzetem i nie bylo z tym wiekszego problemu.
    Dysze pradowa mam taka jak drut czyli 0,8 rolki podajnika rowniez, a przewod obsługuje takie srednice

• #10 31 Lip 2017 14:00
    mariusz999
    Poziom 13  

Sprawdź lub najlepiej wymień wkład spiralny na nowy. Dobierz go do średnicy spoiwa(drutu). Długość wkładu musisz dopasować indywidualnie do własnego przewodu. Koniec ma kończyć się w zagłębieniu końcówki prądowej (nazywanej przez ciebie i wielu dyszą).
    Ważne jest zakończenie tego wkładu, podczas docinania go należy sprawdzić czy nie ma zadziora do środka. Jeśli jest usunąć. Mówiąc iż przewód obsługuje takie średnice czy mówisz o całym przewodzie czy o wkładzie spiralnym. Uwierz często deklarowane wartości nie mają pokrycia w rzeczywistości. Postaraj się o wkład dla średnic 1,6 mm. Wiem że ciężej się pracuje wówczas ze względu na sztywność przewodu. Będzie jednak pewien zapas na łuszczącą się warstwę pokrycia miedziowego jakim kryte są spoiwa, przy okazji będzie większe pole manewru przy zginaniu samego przewodu.
    Większość chce spawać też jak najdłuższymi przewodami by mieć większe możliwości poruszania się bez przestawiania urządzenie, co często mści się podobnym objawem przy zacieraniu się drutu wewnątrz przewodu.
    Nie znam urządzenia jakie posiadasz a w specyfikacji nie znalazłem informacji o rodzaju rolek.
    Sprawdź czy rolki są na łożyskach, oczyść osie rolek i ewentualnie odrobina naprawdę niewielka ilość smaru na nie nałóż. Można spotkać się z sytuacją gdy rolki zacinają się na osiach.
    Kolejnym możliwym powodem zacinania się drutu może być luźna tuleja prowadząca w eurozłączu.
    Rzadkością jest brak dobrego styku na pinach w gnieździe eurozłącza.
    Możliwym jest również przycinanie się silnika, lecz zapewne byś po dźwięku jego pracy to zauważył.
    Jednak ze swojego doświadczenia naprawdę obstawiam wkład spiralny.

• #11 31 Lip 2017 14:49
    patryk44gks
    Poziom 14  

Spawarka jest nowa ma zaledwie dwa miesiace byla razem z uchwytem wiec chyba napisze do sprzedawcy ze jest problem w postaci własnie braku plynności luku spowodowanego przez uchwyt prawdopodobnie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME