Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pojazd zdalnie sterowany z daleka

30 Lip 2005 22:46 8217 39
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    A jak daleko masz do sklepu ? :D
    Powiem że legalna moc wyjściowa to TYLKO 15mW .
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Witam 15mW to nie jest legalna moc to jest moc dopuszczalna bez licencji radiowej poważne radiostacje jak rmf fm radio zet itp mająprzecierz nawet 50 watowe anteny > powyżej 15 mW tsza mieć licencje

ale przy nadajnikach R/C do sterowania samolotami samochodami lódkami
    itp nie trzeba się niczym martwić

Cytat:
    :arrow: jakiś miesiąc temu całkiem legalnie wybrałem się do całkiem legalnego sklepu modelarskiego z legalnymi aparaturami R/C i całkim legalnie nabywając >teraz już< moją legalną aparaturę w instrukcji obsługi na stronie 3 widnieje napis
    MOC NADAJNIKA 600mW

wiec dotyczy to nadajników radjowych takich od muzyki
    R/C są niegraniczane

moja ma cośkolo 2 km
    alboi powiem bardziej łopatologicznie aparatury z takich samochodzików to SZIT 10 m i koniec jazdy :D ale takie kupne w modelarskich dużo wiecej np. latasz sobie samolotem pooleciał w cho...ere i go nie widzisz ale sterowac nim nadal możesz

moja jest na http://www.modelarski>kropka<com Sanwa VG 6000
  • Poziom 29  
    Myślę że największy problem to będzie przesyl obrazu .
    Ale do sterowania to może cc1000pp gdzieś obiło mi się o uszu {ale niezabardzo w to wieże) że można z niego wyciągnąć 2000m zaśięgu .

p.sMa ktoś wiarygodne info na temat max mocy nadajników r.c ?
  • Poziom 10  
    Wpisz w google aparatura 6 kanałowa napewno znajdzie coś

albo aparatura+zasięg
    wydaje mi się że na myzlab.pl coś było

Dodano po 4 [minuty]:

Mam
    Cytat:
    Prawo i kultura
    Pamiętaj, że dopuszczalna legalna moc nadajnika (bez posiadania licencji) to 150mW. Kultura wymaga, aby nie nadawać na częstotliwościach, na których nadają stacje radiowe, szczególnie na paśmie górnym (88-108MHz). Zagłuszanie stacji radiowych może spowodować złość sąsiadów i ewentualne kłopoty z tym związane. Zbytnie zwiększanie mocy może powodować przekroczenie prawa i kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

to masz 150 mW 300 m
    a u mnie 600 mW tylko samolot jest w powietrzyu i mu budynki itp. nie zakłucają :D a jakiś fredzio z radyjkiem nie idzie na wysokości 200 m n.p.m.
    tylko po chodniku
  • Poziom 26  
    Witam.

W nadajnikach modelarskich jest w zależności od modelu od 0,1 do 2W mocy wyjściowej. Problemem są raczej mikroodbiorniki, które ze względu na superprostą i superlekką konstrukcję mają słabe parametry. W związku z tym osiągane zasięgi są małe. Gdyby zbudować dobry odbiornik, lub kupić gotowy, porządny odbiornik z podwójną przemianą to zasięg sięgałby kilometra lub wiecej.
    Z przesyłem obrazu też nie ma wiekszego problemu, ale na niewielkie odległości, do kilkuset metrów... Można wykorzystać gotową kamerkę na 900MHz i ewentualnie zwiększyć jej moc nadajnika. W odbiorniku zastosować antenę kierunkową i bedzie ok.
    W całym watku nie znalazłem jednak odpowiedzi na pytanie jaki zasięg jest wymagany?

Sebastian
  • Poziom 29  
    Ja bym chciał się pobawić autkiem z 1.5 - 2km .

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

Zdalne sterowanie można zrobić na cc1000pp .
    Gorzej z przesyłm obrazu może ma ktoś jakiś pomysł ?
  • Poziom 28  
    A jakby zastosować remodulator z VCR? Wyjście jest po nośnej wizji, nawet można postroić na odpowiedni kanał, tylko moc mała i pasmo niezbyt legalne...
    pzdr
  • Poziom 26  
    Jeśli ma być legalnie, to pozostaje tylko dobry, modelarski nadajnik z dorobionym bardzo dobrym odbiornikiem i porządną anteną.
    Wizja przez "videocall", telefonem komórkowym pod EDGE lub UMTS.
    Jeśli nielegalnie, to do wizji sprawdzi się kamera bezprzewodowa na 900MHz z podniesioną mocą lub modulator z dorobionym stopniem końcowym mocy. W obydwu przypadkach będa potrzebne dobre anteny odbiorcze.

Sebastian
  • Poziom 29  
    Co do sterowania to będzie pp1000cc .
    Gorzej z wizją ale musi być przynajmniej troche legalne . :D
  • Poziom 19  
    Mnie też interesowałoby takie zdalne sterowanie z możliwością przesyłania obrazu z kamery. W sklepie elektronicznym wybadałem takie fajne miniaturowe kamerki. Tylko nie wiem czy są kolorowe czy czarno białe. daniel93, jeśli masz taki schemacik to podrzuć… :)

A co do legalności hmmmm… Nie powinni nic zrobić, tzn. namierzyć…a jak coś to zawsze można powiedzieć ze to zabawka itp. :)
  • Poziom 29  
    Scemat to ja bym chciał mieć .
    Co do leganości to chyba da się wykręcić ale będą musieli sszukać częstotliwości na której pracuje zabawka żeby namieżyć s kąd jest nadawany do niej sygnał .
  • Poziom 19  
    Może nie czepią się jeśli moc nadajnika będzie nieznacznie więkrza od dopuszczalnej? A wtedy... :) Chciałbym mieć taki schemat aby sterować robocikiem ze znacznej odległości, potem jeszcze przesyłać obraz z kamery i to już by była pełnia szczęścia... :)
  • Poziom 29  
    Jeśli można zbudowac nadajnik na 800m to można w połowie trasy dać przekaźnik i ukryć w krzakach żeby niezmienił właściciela . :D
  • Poziom 19  
    Świetny pomysł... :) Kurde nie wpadłem na to. :) Tylko jeszcze aby to było małych rozmiarów by fajnie to ukryć itp... Dać kilka takich nadajników i efekt by był... no ale gadamy a schematu nie widać... :( Jeśli ktoś się na tym zna to proszę sie włączyć... :)
  • Poziom 29  
    Do przekażników można wsadzić nie dwa a JEDEN moduł cc1000pp :!::!::!::D
    Czyli jak cc1000pp odbiera sygnał nagrywa go do pam. ram procka .Potem go wysyła do zabawki i włala .

Ale niech ktoś da pomysł na przesył obrazu nie na tunerz z kamerką za 500zł . Bo ten układ ma same wady :
    1.wysoka cena takiej kmerki.
    2.Tyner ma antene kierunkową !

Jeśli ktoś niewie czego temat zrobiłsię bardziej popularny to : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic336199.html
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Tu masz kamerkę w komplecie z odbiornikiem:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=59521509
    Jeśli kupisz samą kamerkę a jako odbiornika użyjesz analogowego tunera TV-SAT z drugiej ręki to koszt spada do około 120PLN za komplet. Do tego dobra antena odbiorcza do tunera. Niekoniecznie kierunkowa. Jeśli może być umieszczona na dachu budynku to dobra, kolinerana antena będzie w sam raz. Nadajnik warto nieco wzmocnić i dobudowac też większą, kolinearna antenkę. Można też zamontowac kierunkową na obrotnicy, ale to już większa komplikacja a i koszt rośnie. Kolineraną można zrobić z kabla koncentrycznego za kilkanaście PLN!
    Co do sterowania nie będę się powtarzał...
  • Poziom 12  
    Jak bym to robil to zorbil bym to tak :
    Nadajnik modelarski 27 mhz + dopał od CB ( tylko by trzeba bylo zastosowac jakis przedwzmacniacz ) A kamerka to te z alegro z nadajnikiem i odbiornikiem.
  • Poziom 29  
    W marcowym numerze (2005) ep byl opis radiomodemu usb z wykorzystaniem cc100pp zaśięg pewnie 1.5km ale prędkość to tylko 9600bd . Można by to połonczyć z kamerką inernetową .
  • Poziom 26  
    To już proponowałem... Tylko, że z telefonem z videocall-em. Nie trzeba komputera...
  • Poziom 29  
    Łoki toki (jokoś tak ) ma sasię 5km może się da przerobić żeby oraz z kamerki przesyłała ?

A gprs kosztuje !!!
  • Poziom 29  
    A może sygnał z kamerki internetowej przerobić na Vhs i podłonczyć do cc1000pp a wyjście do telewizora ???

Jeśli chcecie wyróżnić temat ogłoszenia "w dziale radio" to musimy się poskładać .

Ja dam 10pkt
  • Poziom 23  
    Czytam i czytam....
    Do nadawania w paśmie CB używa się radiotelefonu pracującego z modulacją AM lub FM nadającego z mocą do 4 W, a z modulacją SSB do 12 W PEP bez zezwolenia bo zostało zniesione i mozna używać do woli bez opłat.

Pasma częstotliwości CB Radio:
    A – 26,065 do 26,505 MHz
    B – 26,515 do 26,955 MHz
    C – 26,965 do 27,405 MHz Podstawowa "czterdziestka"
    D – 27,415 do 27,855 MHz
    E – 27,865 do 27,995 MHz

Częstotliwości podane są w piątkach – dla Polski należy odjąć 5 kHz.

Niektóre modele RC uzywają częstotliwości 27Mhz FM i mieszczą się w paśmie dopuszczalnej mocy wyjściowej nadajnika CB do 4W.

Nie wiem jak jest z pasmem o 8 Mhz wyższym czyli 35Mhz ale sądzę iż też pewnie 2 - 4 W.

Jak się mylę to niech ktoś mnie wyprostuje :)
  • Poziom 29  
    A jakby wziąźć obraz z kamerki internetowej przekonwerterować do VHS i podłonczyć do 1 kanału cc1000pp ????
  • Poziom 20  
    VHS to analog, a cc1000 wyaga danych cyfrowych...
  • Poziom 29  
    Mam jeżcze dwa pomysły :
    1.Dać z wyjścia VHS przetwornik A/C to do nadajnika a od odbiornika do przetwornika C/A i to do telewizora .
    2.Skonwerterować obraz z kamerki do sygnału taki jak w chinch-u i do cc1000pp .

Myślę że można wykożystać te 4W .